Arı Kovanı

9,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
577 gösterim
Camilo Jose Cela, yazın tarihinde benzeri olmayan Arı Kovanı adlı bu başyapıtında, 1943 Madrid'inden yirmi dört saatlik bir dilim sunar bize. Ellisi gerçek, tam üç yüz kırk altı kişinin doldurduğu bu kovanın altını üstüne getiren Cela, bir yandan, bir zamanlar uğrunda savaştığı Franco faşizmine -Franco'nun sağlığında ve İspanya'da!- tokatı patlatırken, bir yandan da, insanoğlunun tüm kirli çamaşırlarını acımasızca, ama ufacık sevgi ve umut pırıltılarıyla ortaya döker. O dönemde, İspanya'da basılması olanaksız olduğu için, ilk baskısı 1951 yılında Arjantin'de yapılan bu roman, filme de alınmış ve Cela'nın küçük ama önemli bir rol de aldığı bu film, 1983 yılında, 33. Berlin Şenliği'nde, Altın Ayı ödülünü kazanmıştır...
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  303
 • ISBN:
  9755101241
 • Orijinal Adı:
  La Colmena
 • Çeviri:
  Alev Güçlü
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 04 Haz 01:43 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

1989 yılında Nobel Edebiyat ödülü alan İspanyol yazar Camilo Jose Cela'nın ülkemizde şu anda var olan ve benim bulabildiğim tek kitabı. Kitap gerçekten ilginç bir kitap.Çok farklı bir uslupla yazılmış. Aslında tür olarak roman ama dümdüz yazılmış,herkesin anlayacağı ve kolayca okuyabileceği şekilde düzenlenmiş bir kitap değil. Onun için ben bu kitaba direkt olarak bir romandır diyemiyorum.Kitap benim gözümde,farklı tarzda yazılmış, dramatik bir öyküler yumağı görüntüsündedir.

Konu, İspanya iç savaşından sonra,1940 lı yıllardaki Madrid'de geçiyor.Öncelikle bir kafe deki patronun,çalışanların,daimi ve geçici müşterilerin bir tasviri yapılıyor ve bunların o andaki diyaloglarına yer veriliyor.Daha sonra bu kişilerin kafe dışındaki özel hayatları,yakınları,yakınlarının yakınları hatta yakınlarının yakınlarının da yakınlarını içine alan onlarca öykü, daldan dala atlanarak,geçmişli gelecekli ama hep dramatik öyküler olarak bize aktarılıyor.Bu aktarım sırasında da yüzlerce karakteri de tanıma fırsatınız oluyor.Tabiiki hafızanız güçlüyse,yoksa isimler bile insanın kafasını allak bullak etmeye yetiyor.Yazar bize iç savaş sonrasında,Franco döneminde ülkesinde yaşanan , yoksulluğu,haksızlığı,insanların ruhsal çöküntü içindeki yaşam mücadelesini ve her zaman olduğu gibi bu durumdan yine kadınların daha çok zarar gördüğünü,onların daha çok aldatıldığını ve mecburiyet karşısında yaşadıkları dramatik olayları anlatıyor.

Kitap,kolay okunmuyor,yüzlerce karakter tarifi ve olayları içeren öykülerin kısa kısa dönüşümlü olarak ani geçişler şeklinde yazılmış olması, hem okumayı hemde konuyu kavramayı zorlaştırıyor. Ama sonuçta Nobel ödülü almış bir yazarın en önemli iki eserinden biri.

Sonuç olarak ben, kitabı, farklı tarzda yazılmış bir kitap okumak isteyenlerin okuyabileceği, düz ve kolay okunan bir kitap okumayı tercih etme düşüncesini taşıyanların ise hiç hoşlanmayacakları bir kitap olarak değerlendiriyorum.

Dila Deniz Agzipak 
21 Haz 11:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ispanyol edebiyatinda var olan problemin ya da konunun varligini bir kenara birakarak hayatin icinden acilen halledilmesi gereken meselelere odaklanma ozelligi bu romanda da var. Ortalik 56ya gidiyorsa ilgilenilmesi gereken en onemli mesele 57.dir latin edebiyatinda, Romanin ana karakteri herkestir, ya da hic kimse. Bu karmasiklik icindeki huzur kitapta daha ilk sayfadan fark ettiriyor kendini. Her sey ters giderken sakin kalabiliyorsaniz bu kitabi tavsiye ederim.

Necmiye 
16 Kas 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

OKUYORUM.AMA OKUMASAMDA OLACAKMIŞ,İNŞALLAH YARIM BIRAKMAM

Kitaptan 6 Alıntı

mehmet temiz 
30 May 18:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Hep söylerim. Erkekle kadının olduğu yerde gönül macerası da olacaktır. Erkek ateştir, kadınsa barut; bir araya gelmeyegörsünler.

Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 61)Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 61)
mehmet temiz 
30 May 18:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Olup biten her şey bir mucizedir küçük Çingene için. Bir mucize eseri doğmuş, mucize eseri karnını doyurmuş, mucize eseri hayatta kalmıştır. Kendinde şarkı söyleyecek gücü bulabilmesi ise büsbütün mucizedir.

Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 86)Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 86)
mehmet temiz 
03 Haz 14:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bayan Rosa'nın kafesindeki kahve saati müşterileri,çay saati müşterilerinden farklıdır; bütün kafelerde olduğu gibi. Hepsi gedikli müşterilerdir elbette, aynı divanlarda oturur, aynı fincanlarla içer, aynı karbonattan alır, aynı parayla ödeme yapar,aynı patron edepsizliğine katlanır. Ama yine de, nedendir bilinmez,öğleden sonra saat üçte gelen müşterilerin, saat yedi otuzda gelenlerle uzaktan yakından bir alakası yoktur.

Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 131 - Jaguar kitap-2016)Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 131 - Jaguar kitap-2016)
mehmet temiz 
30 May 18:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En iyi süt anneleri Pas'tan, en iyi aşçılar Viscaya'dan, güzelce giydirilip her yere götürülebilecek en iyi metresler ise şapkacı kızlardan çıkar.

Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 74)Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 74)
mehmet temiz 
03 Haz 14:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer kahve saati müşterilerinden biri biraz sallanıp gitmekte gecikirse, yeni gelenler, yani çay saati müşterileri kötü kötü bakarlar ona; ne daha iyi ne de daha kötü, aynen kahve saati müşterilerinin erken gelen çay saati müşterisine baktıkları gibi bakarlar.

Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 132 - Jaguar kitap-2016)Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 132 - Jaguar kitap-2016)
mehmet temiz 
04 Haz 15:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Ne derseniz deyin.umurumda bile değil. Herifin birine ilaç alabilmek için başka bir herifin kollarına atmak zorundayım kendimi. Getirin şu herifi !

Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 236 - Jaguar kitap-2016)Arı Kovanı, Camilo Jose Cela (Sayfa 236 - Jaguar kitap-2016)