Arif için Din Yoktur Muhyiddin İbn-i Arabi

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
558 gösterim
Anadolu'da önemli etkisi olan Muhyiddin İbn-i Arabi'nin batıni öğretisi, kökeni binlerce yıl öncesine giden çok köklü bir bilgi edinme ve bilgi aktarma sistemine bağlıdır ve Sufizm'in önemli temel taşlarından biridir.

Sufizm'in için kendine özgü bir üslupla batıni öğretinin sırlarını kuşaktan kuşağa aktarmada Muhyiddin İbn-i Arabi'nin çok önemli bir fonksiyonu olmuştur. Öğretisine ait sırların hemen hemen hiçbiri açık bir şekilde dışarıya sızdırılmamışsa da, öyle sözlerinin içine öyle bilgiler kendisi tarafından gizlenmiştir ki, bu sözlerle karşılaşanlar, çoğunlukla büyük bir şaşkınlık içinde kalmışlardır. O sözleri anlamaya çalışanlar, o sözlerin içine gizlenen asıl anlamlarla yüzyüze gelebilmişler ancak böyle bir çaba içine girmeyenlerin büyük bir bölümü onu din dışı olmakla suçlamışlardır.

Kitaba ismini verdiğimiz "Arif İçin Din Yoktur" sözü de işte böyle çarpıcı sözlerinden biridir. Sadece bu sözü üzerine bile görmüş olduğunuz gibi bir kitap yazılabilmiştir. Ve daha nice kitaplar yazılacaktır. Çünkü tek bir sözünde bile çok derin batıni sırlar üstü örtülü bir şekilde durmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789758312689
 • Yayınevi:
  Sınır Ötesi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

şeyma özaslan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayıflanma ve kibir, insanı ya öldürür ya süründürür! Önüne bak ve yürü! Unuttuğu için hayıflanmayan, hatırladığı için kibirlenmeyen bir HATIRlama..

Arif için Din Yoktur, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 97)Arif için Din Yoktur, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 97)
şeyma özaslan 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi ile atan yürekler karşılaştığında sevgi patlaması olur ve tüm kainat şahitlik yapar. Her zerre sevinçten oynar. O oynamalar titreşimleri hızlandırır ve daha müteal yani aşkın olanı çeker.

Arif için Din Yoktur, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 134)Arif için Din Yoktur, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 134)