Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

8,7/10  (17 Oy) · 
60 okunma  · 
12 beğeni  · 
2.149 gösterim
Çocuklar için yazmak. Yazarsın. Yalnız şunu unutma: Çocuklar her şeyi anlar. Her şeyden söz edebilirsin onlara. Enflasyondan bile. Bilgiçlik taslayan şeyler yazma. Daha içten ol. Serüvenlerden düşlerden söz et. Sözgelimi, lacivert ipek helikopterler uçsun yazılarında. Bilgi de ver. Senin işin onlarda okuma tadı yaratmaya çalışmak. Bu öğütleri dinleyen Cemal Süreya'nın çocukça dergisinde yazdığı 12 küçük serüven. Unutmayın, en güzel halimiz, güler halimizdir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  71
 • ISBN:
  9789753634854
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlayda Kiraz 
24 Oca 12:09 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cemal Süreya'nın Çocukça dergisi için yazdığı on iki küçük serüven bir kitapta toplanmış. Hikayeler bilgilendirici olarak nitelendirilebilir. Anlatım dili sade ve akıcı. Konular özenle seçilmişler bence. İçinde şairlerden, kitaplardan, insanlardan bahsedilmesi güzel. Kitabı beğendim. Tavsiye ediyorum.

Ceyda Kahraman 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 143 günde · Beğendi · Puan vermedi

güzel bir kitap başlarda al ak istememiştim ama okuyunca güzel olduğunu anladım

Altuğ Öztürk 
08 Haz 14:58 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"646. Gün

Ayrı bir çocuk edebiyatı olmaması kanısındayım. Biri diyecek ki, "Ama var böyle bir edebiyat!" Var, var olmasına; ne ki olması gerektiği için değil, kendisi var olmak istediği için. Geçende bir arkadaş Saçak'taki bir soruşturmaya verdiği karşılıkta ne güzel soruyordu: "Çocuk yazar var mı?" diye.

Çocuklar için edebiyat... O zaman "ilkokul çıkışlı altmışlıklar" edebiyatından niçin söz edilmesin? Bir "dalgıçlar edebiyatı"ndan? Gerçekte bunlara da varım. Ama bir "çocuk edebiyatı"na, yoo!

Edebiyat vardır. Çocuklar da ondan kendilerine göre koparabildiklerini alırlar. Çocuğu küçümseme yatıyor "çocuk edebiyatı" sözünde. Bırakalım, çocuk da yüzmeyi (okuma yazma) öğrendikten sonra bizim girdiğimiz denize girsin.

Bilginin çocuklara ayrı bir aktarış biçimi olabilir. Olmalıdır. Ama "çocuk Süleymaniyesi"ni kabul edemem. Kahramanı çocuklar olan romanlar vardır. Ama niçin çocuk romanı olsun? Çocuk politikası var mı? Çocuk belediyesi?

İnsanlık tarihinde çocukluğun tarihi de yeni sayılır. Yeni hayat serüveni içinde, çocuklara gerekmeyen yerlerde de ayrı işlemler uygulama. Wilhelm Reich çocukları nasıl sömürdüğümüzü, onlara her yönden nasıl bir zindan ve kölelik hayatı yaşattığımızı uzun uzun anlatır yapıtlarında. Erkekler, kadın kölelerine, onların da köleleri olduğunu anlatmak için çocukluğu kurdular.

S. Firestone, Ortaçağ'da çocukluk diye bir kavramın geçerli olmadığını söyler. Ne çocuk giysileri vardır o çağda, ne oyuncaklar, ne de çocuk konuşması. Bütün bunları büyük bir sapkınlık olarak niteler ve daha çok Rönesans'tan sonra ortaya çıktığını ekler, önceleri çocuklar "küçük boy" insanlardı; çıraklar da onlardı, hizmetkârlar da...

Çocuk henüz "ekmek" diyemiyor da "epe" diyorsa, ona kalkıp "epe" diye söz etmeyelim ekmekten. O zaman "epe"den ekmeğe geçim süresi uzar ya da hiç değilse, biz uzamasını istiyoruz demektir. Çocuk edebiyatı budur. Hele önümüzdeki gibi adamakıllı özelleştirilmiş; karışık biçimleri, tecimsel kuralları bulunmak istenmiş bir çocuk edebiyatı. İnsanın daha başlangıçta aşağılanması...

Günümüzde ilkokulu yeni bitirmiş 11 yaşında bir çocuğa özel liselerin, Anadolu liselerinin sınavları için yükletilen çok kökenli, karmaşık bilgileri düşünüyorum. Bir yerde bilgi olmaktan çıkmışsa da çocuk bilgileri mi bunlar? Bunları öğreneceğine güvenilen kişi niçin Çehov'u, Sait Faik'i anlayamasın?"

diyerek Çocuk edebiyatı söylemi üzerine görüşlerini açıklayan Cemal Süreya'nın bu eseri bu düşünceye bağlı olarak, o zamanlar Çocukça dergisi için yazılmış 12 hikayeden meydana geliyor.

Hikayelerde uçuk kaçık kavramlar ya da karakterler kullanmak yerine anlaşılacak düzeyde gerçek kavramların ve karakterlerin kullanımını görüyoruz. Öğreticilik her hikayede ön planda. Mesela "Altı Kitap"ta çocuklara tavsiye ettiği kitaplardan -Küçük Prens, Kırmızı Balon, Define Adası vs.- söz ederken "Dört Büyük Şair"deyse edebiyatımızın önemli şairlerinden -Namık Kemal, Orhan Veli, Ahmet Haşim vs.- söz ediyor. Bu söz etmeyi o kadar güzel yapıyor ki lise ve üniversiye sıralarında da kullanılan kimi bilgileri henüz o aşamadan çok uzak olan çocuklara gayet başarılı şekilde ulaştırıyor, Cemal Süreya.

Eserle erken yaşta karşılaşanlar gerçekten şanslı ben gibi geç tanışanlar ve yeni tanışacaklar içindeki çocuğun farkında olarak hala aynı şansa sahip olduğunu unutmamalı.

Keyifli okumalar.

Yağız Kağan TAŞYIKAN 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

3. sınıflar için uygun bir kitap. Hikayenin dili gayet iyi. Ama hikayeler beni ve öğrencilerimi çok etkilemedi. Kitabı okumadan önce beklentim biraz fazlaydı. Belki de bu durum neden olmuştur. Ama çocukları da çok etkilemedi.

Kitaptan 27 Alıntı

Zagor 
08 Ağu 23:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

— Yahya Kemal en büyük şairimiz mi?
— Öyle demeyelim. En büyük şairlerimizden biri. Büyük şairleri sıraya koymak doğru değil. Yarış atı değil ki onlar, birinci, ikinci, üçüncü diye ayıralım.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 41 - Yapı Kredi Yayınları 37.Baskı Şubat 2017 / "Dört Büyük Şair" bölümünden...)Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 41 - Yapı Kredi Yayınları 37.Baskı Şubat 2017 / "Dört Büyük Şair" bölümünden...)
elif akkoca 
 22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk, ağırlaşmış çantasını tekrar öbür eline geçirdi. Hayır o kadar da ağır değil. Bir şey artık ağır gelmiyorsa, ya da daha az geliyorsa, o nedir bilir misiniz? Yaşama sevincidir.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 66)Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 66)
İlayda Kiraz 
24 Oca 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ne kadar sevgin varsa, o kadar iyi yaşarsın"

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 66 - Yapı Kredi Yayınları)Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 66 - Yapı Kredi Yayınları)
Melike Uzunoğlu 
 05 Ağu 23:27 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Unutmayalım, her şey karşılıklıdır. Sevgi sevgiyi çeker.
Her şeyi karşımızdakinden beklemeyelim. Bir adım da biz atalım. Bir, iki, üç, dört, beş...
Başlıyorum:
Bir: Ona karşı güleryüzlü olun.
İki: Ondan bir şey isteyin. Sözgelimi bir öykü anlatsın size.
Üç: Ona bir şey verin; küçük bir şey, bir mendil, bir çiçek...
Dört: Ona küçük bir şey söyleyin: Deyin ki "Bugün hava çok güzel!" "Giysiniz yakışmış" deyin.
Beş: Bir şarkı söylüyorsa o şarkıya katılın.
Görüyorsunuz, oldu bile.
Ardından altı gelir, yedi ve sekiz gelir.
Ve her şey gelir.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal SüreyaAritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya
Cemre DOĞANTAY 
11 Nis 19:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gülmek, dünyaya iyimser ve eğlendirici biçimde yaklaşmaktır. Bu da gülen kişiyi mutlu yapar. Gülen yüz güzeldir.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 54)Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 54)
İlayda Kiraz 
24 Oca 12:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bebekler her şeyiyle gülerler : Dizleriyle, dirsekleriyle, parmak boğumlarıyla, pabuçlarıyla."

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)
elif akkoca 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erkekler, kadın kölelerine, onların da köleleri olduğunu anlatmak için çocukluğu kurdular.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 10)Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (Sayfa 10)

Behçet Necatigil
Bir çalar saatim olsun
Saniyeler evin beş halini söylesin
Ev, Eve, Evi, Evde, Evden
Dakikalar bizi göstersin,
Ben, Siz, O, Biz, Siz, Onlar

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal SüreyaAritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya
3 /