Arka Kapak Sayı 27

8,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
96 gösterim
Dosya: Dostoyevski
• Röportaj: Baha Zafer: Modern Bilim
• Mustafa Özel: Diriliş’te Suç ve Ceza
• Enis Batur: Son Nefesler ya da Balthus’ün Küllüğü
• A. Ali Ural: Reddedilen Ben: Öteki
• Feridun Andaç: Uyumsuz Yaşamanın Anlatıcısı: Dostoyevski
• Hasanali Yıldırım: Bir Yazarın Yanlış Tercihi
• Kaan Murat Yanık: His Avcısı: Khaled Hosseini!
• Necip Tosun: Suç ve Ceza’yı Niçin Okumalıyız?
• Hasan Öztürk: Timsah: Hikâyesi Yunus Peygambere Uzanan Öykü

Arka Kapak dergisi 2017 yılının son sayısında dünya edebiyatının mihenk taşlarından ve kurucu babalarından Dostoyevski’yi ağırlıyor. Puşkin, Gogol ve Karamzin ile yükselen ve tüm dünyanın havasını soluduğu Rus edebiyatının nirengi noktalarından biri olan Dostoyevski’yi, yazarlarımız bambaşka veçhelerden kaleme aldılar. Erkan Şimşek, A. Ali Ural, Necip Tosun, Feridun Andaç, Sabri Akgönül, Sabri Gürses, Uğur Büke, Cüneyt Gönen, Gizem Yiğit ve Hasan Öztürk; Dostoyevski, eserleri ve poetikası üzerine zengin ve detaylı bir okur-eleştirmen panoraması sundular. Dergimiz bu ayki röportajını ise bilim tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan değerli akademisyen Baha Zafer ile gerçekleştirdi. Selçuk Küpçük müziğe dair ürettiği zengin içeriğe bu ay Loreena Mckennitt’i konuk ederken, Çevirmenin Sözlüğü sayfamızda Umur Çelikyay, Editörün Masası sayfamızda ise Koridor Yayınları’ndan Ece Çavuşlu konuğumuz. Dostoyevski romanlarının beyaz perdedeki uyarlamalarını ise siz okurlarımız için Cem Anıl Öztürk değerlendirdi.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2017
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  3990000048708
 • Yayınevi:
  Arka Kapak Dergisi
 • Kitabın Türü:
ANDAÇ KUTAY SAKA 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 26 günde · 10/10 puan

2017 'yi Dostoyevski ile bitirmek mükemmel oldu, "Suç ve Ceza'yı Niçin Okumalıyız?", "Yazmak ve En İyi Olmak Dostoyevski'nin Kaderiydi" başlıklı yazıları keyifle okudum. Aralık sayısı ile 2017 çok yerinde bir kapanışa sahne olmuş. Bol bol altını çizdiğim yerleri bile tekrardan okumak hiç sıkıcı olmadı.

Esra Duman 
 18 Oca 19:49 · Kitabı okudu · 6 günde

Dolu dolu bir Dostoyevki sayısıydı. Birkaç tane hiç bilmediğim Dostoyevski kitabıyla ilgili incelemeler okudum ve kitapları okuyacaklarıma ekledim. Ayrıca bir yazı sayesinde Suç ve Ceza' ya farklı bir gözle baktım ve bu beni mutlu etti.
Dergide kitap tanıtımları, gerek inceleme, gerekse reklam olsun, çok fazlaydı. O yüzden dergiyi okurken zaman zaman fazla sıkıldım. Ama öte yandan o tanıtımlar sayesinde okuyacaklar listeme birçok kitap ekledim. Bu yönden iyi oldu.
Çok emek verildiği dergiyi okurken anlaşılıyordu.

Kitaptan 11 Alıntı

Rumeysa özaçmak 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dostoyevski
Ben gerçeği bulduktan, gerçeğin inandığım şey olduğunu bildikten sonra, alem gerçeği görmemekte diretirmiş, alem burun kıvırıp beni alaya alırmış, umurumda mı?

Arka Kapak Sayı 27, Kolektif (Sayfa 23)Arka Kapak Sayı 27, Kolektif (Sayfa 23)
Onur Erol 
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dostoyevski yeni Homeros'tur, bütün eseri dev bir destan sayılır, bütün karakterleri yeni bir Troya Savaşı'nın karakterleridir ve bu kez savaşın adı Petersburg Savaşı'dır. Baba Karamozov'un Zeus'un yerine geçtiği yeni Yunan panteonunu yarattı Dostoyevski.

Bir Hayalet Var Dünyada, Sabri Gürses

Arka Kapak Sayı 27, KolektifArka Kapak Sayı 27, Kolektif
Onur Erol 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dostoyevski Asla 'biz Gogol'ün paltosundan çıktık' demedi (bu söz Avrupalı bir edebiyat eleştirmeninin ilgi çekmek için uydurduğu ya da çarpıttığı bir söz) ama, Avrupa ve sömürgelerinin edebiyatlarını çıkarttı cebinden.

Bir Hayalet Var Dünyada, Sabri Gürses

Arka Kapak Sayı 27, KolektifArka Kapak Sayı 27, Kolektif

DİRİLİŞ'TE SUÇ VE CEZA
Thoreau, Amerika'da köleliğin hüküm sürdüğü yıllarda köleliğin onaylandığı ve korunduğu bir devlette namuslu bir yurttaşa uygun tek yerin hapishane olduğunu söylüyordu.

Arka Kapak Sayı 27, Kolektif (Sayfa 7 - Mustafa Özel)Arka Kapak Sayı 27, Kolektif (Sayfa 7 - Mustafa Özel)
Onur Erol 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Jokey olmak için önce at olmak gerekmez.

Futbol Taktikleri Tarihi, Jonathan Wilson

Arka Kapak Sayı 27, KolektifArka Kapak Sayı 27, Kolektif

Italo Calvino'dan yazarlık üzerine 25 öğüt
21. Dil aşkı bambaşka bir şeydir ve ruhun bambaşka bir yetisinden filizlenir, daha başka ve daha şiddetli bir nevrozla titreşen bir şeydir.

Arka Kapak Sayı 27, Kolektif (Sayfa 48 - Emre Demir)Arka Kapak Sayı 27, Kolektif (Sayfa 48 - Emre Demir)
2 /