Arka Sokaktaki Cinayet

8,3/10  (12 Oy) · 
50 okunma  · 
10 beğeni  · 
767 gösterim
Silahı sağ elinde tutan bir kadın, kendini nasıl sol şakağından vurmayı başarır? Çok gizli askeri planların kaybolması ile hayalet görüntüsünün arasında nasıl bir bağ vardır? Eksantrik Sir Gervase Chevenix-Gore'un ölümüne neden olan kurşun, odanın diğer köşesindeki aynayı nasıl tuzla buz etmiştir? Güzel Valentine tatile gittiği Rodos Adası'nda içine düştüğü karmaşık aşk üçgeninden canını kurtarmak için adayı bir an önce terk etmeli midir? Hercule Poirot esrarengiz dört olayla karşı karşıyadır. Ve tüm olaylarda gerilim en yüksek noktadadır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752113008
 • Orijinal Adı:
  Murder İn The Mews
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
ENB 
 09 Haz 00:43 · Kitabı okudu · 44 günde · 5/10 puan

Kitap Hercule Porıot adlı meşhur dedektifimizin 4 farklı vakasını konu alıyor ama maalesef ki vakaların hiçbiri yazarın diğer kitaplarındaki vakalar kadar sürükleyici ve heyecanlı değil .Bu yüzden çok ara vere vere okudum.Yine de dikkat çekici noktalarda yok değil.Vakalarda suçlular genelde somut kanıtlar sayesinde değilde suçlarını saklamak için söyledikleri yalanların sırıtması sonucu yakayı ele veriyorlar. Favorim rodos üçgeni adındaki vaka oldu.Uzun dedektif romanları okumaktan sıkılanlar için tavsiye edilebilir.

Serdar Poirot 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Usta yazardan her zamanki gibi son derece güzel bir polisiye roman. Hercule Poirot'un başrol oynadığı 4 adet hikayeden oluşuyor. İçerisinde Başmüfettiş Japp ve Bay Satterwhite gibi eski dostlar da var. Hikayelerde yok yok. İntihar gibi görünen cinayetler, cinayet gibi görünen intiharlar, karmaşık aşk üçgenleri, kendini çok zeki zanneden suçlular. Ancak değişmeyen tek bir şey var. Hercule Poirot ve o meşhur gri hücreleri. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

İsteyerek /zorlama olmadan/ okuduğum ilk kitap. Bana okuma alışkanlığı kazandıran kitap. En çok kitabını okuduğum yazar (27 tane) Mükemmel kurgu. Galiba 4 kısa hikâyeden oluşuyor. Çok iyi.

Meşhur dedektifimiz Hercule Poirot, kısa ama bir o kadar da etkileyici 4 olay ile karşı karşıyadır.
Gerçi ben 2. ve 3. hikayeyi daha çok beğendim. Özellikle 2. hikaye olan İnanılmaz Hırsızlık'ta kurgu o kadar güzel ki 2. sayfadan sonra sanki hayatınızdaki kişiler anlatılıyor sanırsınız.
Agatha okurları bilir, bazı kitaplarında finaller çok barizdir. Bu kitap için bu geçersiz durumda.
Sonuç olarak hem kısa hemde etkili. At sepete.

Kitaptan 7 Alıntı

Özge Dalkıranoğlu 
05 Şub 22:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Son derece çekici,muhteşem bir yaratık.Bu civardaki delikanlıların çoğunun aklını başından aldı.Onlara umut veriyor,sonra da arkasını dönüp onlarla alay ediyor."

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 177 - Altın Kitaplar)Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 177 - Altın Kitaplar)
Özge Dalkıranoğlu 
04 Şub 21:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Eğer her iki dünya için de en iyisini yapabiliyor olmasaydınız,politikacı olamazdınız.'

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 148 - Altın Kitaplar)Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 148 - Altın Kitaplar)
Özge Dalkıranoğlu 
04 Şub 22:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Böylesi insanlar kendilerini dünyaya kapar,bir zırhın içine saklanırlar;hem de delinmez bir zırhın içine.Haçlı Seferleri'ne katılanların zırhları bile bunun yanında hiç kalır;gurur,küstahlık,kibir ve katıksız bir onur anlayışından oluşan bir zırhtır bu.Bu zırh onları bir anlamda korur,günlük yaşamın acımasız okları bu zırha çarpıp,düşer;ama aslında başka bir tehlike söz konusudur:kendini zırhın gerisine saklamış olan bu adam bazen zırhının delindiğini bile fark etmez.Bunu çok yavaş algılar,çok sonra görür,duyar ve de sezdiğinde artık çok geçtir."

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 157 - Altın Kitaplar)Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 157 - Altın Kitaplar)
Özge Dalkıranoğlu 
05 Şub 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Günümüzde kiminle evlenip evlenmediğin o kadar önemli değil artık.Boşanmak o kadar kolaylaştı ki.Eğer geçinemiyorsan,mutlu değilsen birini bitirip yeni bir evliliğe başlamak o kadar kolay ki."

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 173 - Altın Kitaplar)Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 173 - Altın Kitaplar)
ENB 
09 Haz 02:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Bana bazı şeyler söyleniyor.Onları dinliyorum, o anda anlamış gibi oluyorum ama sonra hepsi aklımdan silinip gidiyor.Sanki onları hiç duymamış gibi oluyorum!''

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha ChristieArka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie
ENB 
 09 Haz 00:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Lord Mayfield'' dedi Poirot. ''Eğer her iki dünya için de en iyisini yapabiliyor olmasaydınız,politikacı olamazdınız.''

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 148)Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 148)
ENB 
27 Nis 14:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

arkadaşınız öldü,çünkü o yaşamak için gerekli olan cesarete sahip değildi.

Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 79)Arka Sokaktaki Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 79)