Arkadaşlıktaki Saadete Dair

8,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
546 gösterim
İçinde yaşadığımız modern şehir hayatında, bir yandan görevler ve zorunlu ilişkiler içinde boğulurken, diğer yandan karşı kutuptaki yalnızlık tehdidiyle baş etmeye çalışıyoruz. Bu ikilem karşısında, arkadaşlık kavramı her geçen gün daha fazla değer kazanıyor. Arkadaşlarımız, hayatın zorluklarını ve sarsıntılarını beraber savuşturduğumuz sığınaklara dönüşüyor. Peki arkadaşlık tam olarak ne anlama geliyor? Wilhelm Schmid işte bu sorunun peşine düşüyor. Gerçek bir arkadaş nasıl olmalıdır? Arkadaşlığın farklı türleri nelerdir? Kişinin çok arkadaşının olması iyi ya da gerekli bir şey midir? Nasıl arkadaş edinilir? Arkadaşlığa özen göstermek neleri kapsar? Ömür boyu arkadaş kalmak mümkün müdür? Arkadaşlık ilişkisi duygusal, manevi ve zihinsel olarak bize ne kazandırır? Arkadaşlıkta yaşanan sorunlar nasıl aşılır? Kendimizle arkadaş olmak ne demektir ve gerekli midir? Samimiyet, yakınlık ve ilgi, arkadaşlığın olmazsa olmazları mıdır? Arkadaşsız kalmak hayatımızda nasıl bir yoksunluğa yol açar? Aşk, Sakin Olmak ve Mutsuz Olmak kitaplarından tanıdığımız Wilhelm Schmid, Arkadaşlıktaki Saadete Dair'de, doygun bir hayat sürmek için çevremizdekilerle sıkı ilişkiler kurmanın kaçınılmazlığını tartışıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9789750517983
 • Çeviri:
  Tanıl Bora
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Arkadaşlık tam olarak ne anlama geliyor?
Gerçek bir arkadaş nasıl olmalıdır?
Arkadaşlığın farklı türleri nelerdir?
Kişinin çok arkadaşının olması iyi ya da gerekli bir şey midir?
Arkadaşlığa özen göstermek neleri kapsar?
Ömür boyu arkadaş kalmak mümkün müdür?
Arkadaşlık ilişkisi duygusal, manevi ve zihinsel olarak bize ne kazandırır?
Arkadaşlıkta yaşanan sorunlar nasıl aşılır?
Kendimizle arkadaş olmak ne demektir ve gerekli midir?
Samimiyet, yakınlık ve ilgi, arkadaşlığın olmazsa olmazları mıdır?
Arkadaşsız kalmak hayatımızda nasıl bir yoksunluğa yol açar?

Bu gibi bir çok soruya yanıt bulma arayışı ile yola çıkıyor yazar.

Arkadaşlığın aşktan ya da romantik ilişkilerden, o ilişkiler içinde tesis edilmeye çalışılan hükmetme çabasından ayrılıyor arkadaşlık. Sevgilinin bencillik olarak algıladığını, arkadaş farklı algılıyor ve bunu kendi varlığına tehdit olarak düşünmediğini vurgulayarak başlıyor kitap.

"Birisini en iyi arkadaş olarak görmek, her zaman ona duygusal olarak çok yakın olmak demek değildir, fakat her zaman ona karşı dürüst ve açık olmak demektir."

Yazar, kitapta yukarıdaki sorulara;
Arkadaşlığı sürdürme ya da uzun süreli kılma adına çabayı nasıl göstermeli, arkadaşlık için neyin peşinden gitmeli, ömür boyu arkadaşlığı gerçekleştirmek için uğraşılacak ve peşinden gidilecek hedefler neler olmalıdır, insanların ne gibi alışkanlıkları olmalıdır, arkadaşlığı kaybetme korkularından nasıl kurtulunur ya da baş edilir gibi kendi fikirleri, öğütleri ya da yorumları ile yanıtlar oluşturuyor.

Kitap kısa ancak, belki benim ruh halim belki de çeviri kaynaklı sorunlardan dolayı zorladı, sürekli geri dönüşler yaşadım. Ancak bu kitabın kötü olduğunu belirtmez...