Arkakapak Yazıları

8,1/10  (7 Oy) · 
30 okunma  · 
4 beğeni  · 
508 gösterim
Hep birşeyler olacak diye bekleriz. Sahil yolunda dolaşanlar istikbale gülerek bakarlar. Martı çığlık atar. Muazzez Abacı'nın buğulara bulanmış şarkıları duyulur, karpuz sergilerinde büyülü lambalar yanar.
Tam o sırada tayin emri gelmiştir, ezan çoktan okunmuştur. Havuzun fıskiyesi efsaneler anlatmaya başlar. Pencere yaz gecesine açılır; ateşböcekleri, ishak kuşu, kervankıran, yolculuk.
Uyku bizi bekler ve sevgili hayali. Sonra duman, gri deniz, ayışığı, yakamoz. Bütün bunlar ne güzel, ama geçecek deriz. Ufka doğru bakarız.
Herkes ufka doğru bakar.
Orada ne var?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789757462835
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kütüphane bekçisi 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitaptaki bölümlerin ilgi çekici gözlemleri içermesi ve çok uzun tutulmaması tek solukta okumama vesile oldu.Mustafa kutluya teşekkür bu kitabı yazdığı için.

Rıfat ÇELEBİ 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap, hayat koşturmacasında yanında geçip gittiğimiz, dikkat etmediğimiz şeylere büyüteç tutup gözümüze sokuyor. Kah bir çocuğun, kah bir martının, kah bir ağacın baktığımız ama görmediğimiz tarafını okuyoruz, resimlerin peşine yazılmış kısa yazılarda.Sayfalar sizi su değirmenlerinin döndüğü, pekmezlerin kaynatıldığı zamanlarda gezdirip;modern, gürültülü ve acımasız bir dünyanın ortasında bırakıveriyor.Zaman tokat gibi yüzünüze çarpınca silkinip uyanıyorsunuz o tatlı rüyadan. Mırıldanıyorsunuz kendi kendinize:"Geçmiş. O bir yük tireni değil mi? Bir gül mevsimi, bir leylek. Bırakın gitsin. Tası tarağı toplayıp gitsin. "
Mustafa Kutlu fotoğraf ve yazılarıyla nostaljik bir havaya sokuyor okurunu. Bu yazılar arasında çocukluğuna dair otobiyografik unsurları da paylaşıyor. Şahsen Mustafa Kutlu'nun eserlerinde sürekli kullandığı tirenin hayatında ne denli önemli olduğunu, ona neler çağrıştırdığını bu kitap sayesinde az çok biliyorum. İyi okumalar.

Mehmet Emin 
10 Şub 10:33 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Mustafa kutlu bu eserinde de o his yüklü üslupla okura sesleniyor.Her cümlesinde şahsımız adına ve milletimiz adına alınacak o kadar mesaj var ki.Öyle ki kitabı okurken kimi cümlelerde durup ister istemez hayat hakkında vatan hakkında ülkemizin insanları hakkında düşünüyorsunuz.Kimi zaman çehrenizde hafif bir tebessüm oluşuyor kimi zaman da ağlamaklı oluyorsunuz.Bana kalırsa bunu vermiş olduğu eserlerle bu his yoğunluğunu oluşturabilen ender yazarlarımızdan. Ne mutlu bizi düşünmeye sevk edene.Okuyun efendim Mustafa Kutlu'nun bu kitabını da okuyun pişman olmayacaksınız.

Kitaptan 4 Alıntı

Salih Çermik 
10 Oca 18:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat sanki sadece bir ‘an’dır. Gelir geçer…

Arkakapak Yazıları, Mustafa Kutlu (Sayfa 92 - Dergâh Yayınları - 7. Baskı)Arkakapak Yazıları, Mustafa Kutlu (Sayfa 92 - Dergâh Yayınları - 7. Baskı)
Rıfat ÇELEBİ 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Geçmiş
Geçmiş. O bir yük tireni değil mi? Bir gül mevsimi, bir leylek. Bırakın gitsin. Tası tarağı toplayıp gitsin.

Arkakapak Yazıları, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)Arkakapak Yazıları, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)
Salih Çermik 
10 Oca 18:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kimse yalan söylemeyi bilmediği için hava kirliliğinden habersizdik.

Arkakapak Yazıları, Mustafa Kutlu (Sayfa 18 - Dergâh Yayınları - 7. Baskı)Arkakapak Yazıları, Mustafa Kutlu (Sayfa 18 - Dergâh Yayınları - 7. Baskı)