Arsen Lüpen – Herlock Sholmes’e Karşı

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,6bin
Gösterim
Adı:
Arsen Lüpen – Herlock Sholmes’e Karşı
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050820263
Kitabın türü:
Çeviri:
Saffet Günersel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
O, kurnaz, yakışıklı, türlü zorlukların içinden sıyrılıp çıkmayı başaran, hazır cevap bir suç dehası!
O, polisi parmağının ucunda oynatan cesur bir antikahraman…

O, klasik kötü karakter klişelerini yıkıp geçen, dünyanın en centilmen hırsızı!

O, Arsen Lüpen!

Herlock Sholmes, Arsen Lüpen’in sırlarını bir bir ortaya çıkarırken Lüpen bütün soğukkanlılığıyla sevdiklerini ve sıradışı hayatını korumaya çalışıyor!..

Basit bir hırsızlık, çalınan masaya saklanan piyango bileti yüzünden halkın gözünde büyürken masanın sahibi Bay Gerbois kızının kaçırıldığını öğrenir. Arsen Lüpen’in istediklerini yapınca kızına kavuşan Bay Gerbois için olay kapanır. Ancak Baron d’Hautrec’in cinayetiyle her iki işin içinde de Arsen Lüpen’in suç ortağı Sarışın Kadın’ın olduğunu anlayan polis yine centilmen hırsızın peşine düşer. Baron d’Hautrec’in değerli elması Kontes Crozon’dan çalınınca, Kont ve Kontes ünlü İngiliz dedektif Herlock Sholmes’ten yardım isterler; ondan başkası Arsen Lüpen’i yakalayamayacaktır.

Klasikleşen kahramanı Arsen Lüpen’le hayal gücünün sınırlarını zorlayan Maurice Leblanc’tan, nefes kesen bir macera!..
271 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10 puan
Ben az önce ne okudum beynim yandı diye düşünürken meğerse bu kitap serinin 2. kitabıymış ben karıştırıp yanlış okumuşum ve hemen ilk kitap olan "Kibar Hırsız" ı okumaya gidiyorum.

Bu kitap da eeehh işte bir şeydi. Çerez tadında bir gün içinde okunabilecek bir kitap.
271 syf.
·9 günde·6/10 puan
, Arsen Lupen'i ne kadar sevdiysem, Sherlock Holmes esintili Herlock Sholmes'u o kadar sevmedim.
Arsen o kadar başarılı, o kadar karizmatik, o kadar göz alıcı ki Herlock çok sönük kalıyor. Bir de meydan okumak için Sherlock Holmes doğru bir karakter mi emin olamadım. Ben Sherlock çok sevdiğim için mi bilmiyorum, Herlock göndermesini çok beğenmedim ve bana Sherlock'a göre oldukça sönük geldi. Tabii yazarın amacı muhtemelen Arsen'i yükseltip polisiye tarihinin en yetkin dedektifini yeneceğini kanıtlamaktı. Ama Sherlock aşkı da başka :) Wilson.... Bir Watson değil.
Yine de Arsen'i hiç görmeden gözümüzde karizmatik, zeki ve çok yakışıklı ve çok şık giyinen bir adam canlanıyor ki bu da yazarın gücü işte
Yanii demek istediğim asla kitabın başarısız bir kitap olduğunu söylemek değil, elbette. Hatta o kadar başarılı ki Edebiyatımızın usta yazarı Peyami Safa'nın Server Bedi mahlasıyla yazdığı Cingöz Recai'ye ilham kaynağı olmuştur. Polisiye eserler arasında göze çarpan bir klasik Arsen Lupen. O yüzden, polisiye seven herkesin kitaplığında olması gereken bir eser bence.
271 syf.
·5 günde·10/10 puan
Herlock Sholmes'e karşı serinin 2.Kitabı. İlk kitabı kadar güzeldi. Çok sürükleyici bir anlatımı vardı. Polisiye sevenlerin çok seveceği bir seri. Okumanızı tavsiye ederim.
N.Ş
N.Ş Arsen Lüpen - Herlock Sholmes'e Karşı'ı inceledi.
380 syf.
Iki gün süren nefes kesici bir macera. Malesef ki sona erdi. Hem dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes olmak hemde dünyanın en ünlü hırsız Arsen Lüpen olmak harika bir duygu. Bugüne kadar okuduğum kitaplar arasinda sadece Maurice Leblanc in kitaplarında tarafsız kalabiliyorum. hem hırsız olmak hemde dedektif olarak kalmak heyecan verici oluyor.
Eren Akyel
Eren Akyel Arsen Lüpen - Herlock Sholmes'e Karşı'ı inceledi.
380 syf.
·3 günde·3/10 puan
Sherlock Holmes’i daha öncesinde okumasam belki bu kadar kötülemezdim bu kitabı diyeceğim ama okumasaydım da Sherlock’un bu kadar basit hatalar yapabilecek bir dedektif olduğunu düşünmezdim. Yazar dedektifin isminin ve soyisminin baş harflerini yer değiştirerek uydurma bi dedektif icat etmiş. Herlock Sholmes. Ve kendi kahramanı olan Arsen Lüpen adındaki bir hırsızla dedektifinizi kapıltırmış. Kısacası fransız ve ingiliz düellosu olmuş. Ama ne hikayelerde bir sürükleyicilik var ne de olayların çözümlemesinde bi çekicilik var. Yazar kendince Arthur Conan Doyle’nin Sherlock Holmes’ine bir rakip yaratmış. Sherlock dedektif olduğu için karşısına bir hırsız koymuş. Ama şahsi gikrim arthur conan doyle’un en kötü kitabı bile bu kitaba on basar. Sadece zaman kaybı. Vakti bol olan bir insanın bile gazete okumasını tavaiye ederim yine de bu kitabı okumasını tavsiye etmem. Bazı okurların -madem öyle neden okudum be kardeşim? Dediğini duyar gibiyim. Huyum kurusun başladığım kitabı bitirmeden hayatta bırakamıyorum.
271 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Benim gibi Sherlock Holmes hayranları bilirler ki bu kitapta geçen Sherlock Holmes'a ithafen yazılmış Herlock Sholmes karakterinin Sherlock Holmes ile bir alakası yoktur. Bu karakterin Sherlock Holmes'tan daha aceleci olduğu hatta çoğu zaman ilk izlenimine kapılarak karar veren biri olduğu aşikar. Kitapta bahsedilen Watson'a benzetilmeye çalışılmış Wilson karakteri Watson'dan çok daha aptal ve Sherlock Holmes'a daha hayran. Watson, Wilson gibi olsaydı eminim ki Sherlock ona katlanamazdı.
Not: Sherlock Holmes karşısında Arsen Lupen de olsa bu kadar kolay tuzağa düşmez. Ama aklıma takılan bir nokta var Sherlock Holmes'u bile yenen Irene Adler'in güzel kadınlara karşı zaafı olan Arsen Lupen 'e yapabilecekleri...
271 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Eğlenceli kitapları okumayu sevenler için harika. Özellikle Sherlock tarzı sevenlerin okumaktan zevk alacağı bir kitap kesinlikle. Ben genellikle bu tarz kitapları ara dinlenme olarak görüyorum. Bana çok iyş geliyormuş dinlenmiş ve yenilenmiş olarak başlıyorum bir sonraki kitaba. O bakımda okuyun bence .
Nazlıcan
Nazlıcan Sherlock Holmes - Arsen Lüpen Karşı Karşıya'yı inceledi.
336 syf.
·132 günde
Dunyanın en ünlü dedektifi, dunyanın en ünlü hırsızına karşı. Kitap, bu iki çok zeki karakterin savaşını anlatıyor. Çok sürükleyici ve akıcı bir anlatım tarzı olan kitap okurken keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşatıyor. Bu kitabı okuyan okurlar diğer serileri okumak için sabırsızlanacaklar. Arsen Lüpen'in yaptığı bütün hırsızlıklara rağmen Ganimard ve ekibi onu bir türlü suç üstü yakalayamamaktadır. Tek çare onun kadar akıllı olan tek insanı yani Sherlock Holmes'i çağırırlar. Bu iki zeki karakterin karşıya karşıya kaldığı düelloyu kim kazanacak?
380 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
"Kibar hırsız" kitabının davamıdır. Maraqlı kitabdır. 2 hissədən ibarətdir. Hər bir hissədə müxtəlif hadisələr nəql edilir. Məşhur dedektiv Herlok Şolms (Şerlok Holms deyil, məhz Herlok Şolms:)) Arsen Lüpeninə qarşı çıxış edir. Arsenlə Herlokun dialoqları çox maraqlı idi, oxuduqca zövq alırdım. Kitabın iki bölməsi zəif də olsa bir-biri ilə əlaqələnir. Arsen Lüpenin zəkası və danışıq tərzi insanı gülümsədir. İnsan kitabı oxuyarkən heç sıxılmır.
271 syf.
·8 günde·8/10 puan
Biliyorum tüm kitap boyunca hepimiz herlock sholmes yazılmasına rağmen Sherlock Holmes diye okuduk :) Bu iki zekanın birbirine üstünlük kurmasını beklemiyordum. Kedi ve fare gibiler hiç bitmeyen amansız bir kovalama...
380 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir Arsen Lüpen romanı. Fakir bir adam, ucuza bir yazı masası alır. Ancak başka biri o masayı ister ve alamayınca çalar. Bu fakir adama piyangodan 1 milyon Frank çıkmıştır ama bilet masanın içinde kalmıştır. Masayı çalan, Arsen Lüpen'dir ve bilete ortak olmak istemektedir. Ganimard ve ekibi ne yapsa yakalayamaz Arsen'i. Ayrıca işe bir de sarışın kadın karışmıştır. Ayrıca bir de mavi elmas çalınmıştır. Elmasın sahibi İngiltere'deki Herlock Sholmes'dan yardım ister. Herlock yardımcısı Wilson ile beraber Arsen'e karşı yarışır. Her ne kadar çok zorlansa da 10 gün içinde onu yakalar ve Ganimard'a teslim eder. Ancak Arsen kaçar. Bir davet üzerine Herlock yine Fransa'ya gelir ve Arsen ile kapışır. Acaba bu raundu kim kazanacaktır? Birbirlerine saygı duyan bu iki rakipten hangisi daha zekidir? Neler olacaktır? Soluksuz okunan bir roman.
Çağdaş Çağırgan
Çağdaş Çağırgan Sherlock Holmes - Arsen Lüpen Karşı Karşıya'yı inceledi.
336 syf.
·7 günde·3/10 puan
Herkesin Sherlock Holmes'i işleyemeyeceğini buram buram hissettiren bir kitap okumuş oldum.
Adının aksine buradaki Sherlock'umuz asla sinirlerine hakim olamayan, çok basit hatalar yapabilen, Watson'a(kitapta wilson) iyi davranmayan basit bir dedektiftir. Okurken amacınız Conan Doyle'nun karakterini görmekse sakın başlamayın.
Watson'a kötü davranıyor dedik, tabi bu nedensiz değil. Kitapta "Wilson'umuz" çocuk aklına sahip saçma sapan sorular soran ve gereksiz çıkarımlar yapan işe yaramaz biri.
Karakter analizini bir kenara bırakırsak kitabımızda 2 adet hikaye bulunuyor birbirinden bağımsız. Polisiye ve dedektiflik kitaplarını çok seven biri olarak hikayeleri çok basit buldum ne yazıkki. Okurken acaba simdi ne olacak duygusunu hissettiremedi.
Bu kitabi begenmememim bir nedeni de ne yazikki yayin evi. Sürekli yazım yanlışları vardı ve okurken rahatsız etti. Ondan siz siz olun TUTKU YAYIN EVINI TERCIH ETMEYIN!!!
Kitabın benim için artısına gelecek olursak Arsen Lupen çok merak ettiğim bir karakterdi. Onla tanışmış oldum. Zaten yazarımızın kendi karakteri olduğundan dolayı olsa gerek en güzel o işlenmişti.
Bu kadar yazıyı özetleyecek olursak elinizde başka kitabınız kalmadıysa okuyabileceğiniz bir kitap.
" Her şeyin lezzetli göründüğü, hayatın bana asla bitiremeyeceğim sonsuz bir hazine gibi göründüğü o günlerden birindeyim. Yine de Tanrı biliyor ki hesaplamadan yaşıyorum. "
"Madem ki bin bir kılığınızın içinde sizi kimse tanıyamaz, o zaman neden korkuyorsunuz? Ben dahi, ne zaman sizinle buluşsam, yeni bir insanın karşısındaymışım gibi hissediyorum."
"Gökyüzü ayın karşısında açılmıştı. Yıldızların çevresinde deniz seviyesinde yakamozlar serpiliyordu. Ay, suda yüzüyordu ve sonsuzluğunda son bulutlar, sanki ona aitmiş gibi yok olmaktaydı."
İngiliz için ne lezzetli dakikalardı! İştahla burnundan soluyordu, taze bir iz bulmuş iyi bir av köpeği gibi. Gerçekten de takip etmek ona sonsuz bir haz veriyordu. Artık takip edilen o değildi, görünmez Arsen Lüpen'di.
Birbirlerine olan bakışları derindi, tarihten uzaktı ama sakin ve cüretkardı. Demire boyun eğdiren iki kılıcın çarpışmasıydı bu.Açık ve samimi bir şekilde çınlıyordu.
"Zaten hiçbir önemi yok. Küreğiniz varsa onu kullanmanızı engelleyeceğim. Sizde öyle yapacaksınız. Ama işte, hayatta bir şeyler için çabalıyoruz . Hiçbir sebebi olmadan, zira her zaman talih veriyor kararı..."
Lüpen’in bir adamı böyle elleri cepte gidiyorsa bu iki şeyi kanıtlar. Birincisi takip edildiğini biliyor, ikincisi hiçbir şeyden korkmuyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arsen Lüpen – Herlock Sholmes’e Karşı
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050820263
Kitabın türü:
Çeviri:
Saffet Günersel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
O, kurnaz, yakışıklı, türlü zorlukların içinden sıyrılıp çıkmayı başaran, hazır cevap bir suç dehası!
O, polisi parmağının ucunda oynatan cesur bir antikahraman…

O, klasik kötü karakter klişelerini yıkıp geçen, dünyanın en centilmen hırsızı!

O, Arsen Lüpen!

Herlock Sholmes, Arsen Lüpen’in sırlarını bir bir ortaya çıkarırken Lüpen bütün soğukkanlılığıyla sevdiklerini ve sıradışı hayatını korumaya çalışıyor!..

Basit bir hırsızlık, çalınan masaya saklanan piyango bileti yüzünden halkın gözünde büyürken masanın sahibi Bay Gerbois kızının kaçırıldığını öğrenir. Arsen Lüpen’in istediklerini yapınca kızına kavuşan Bay Gerbois için olay kapanır. Ancak Baron d’Hautrec’in cinayetiyle her iki işin içinde de Arsen Lüpen’in suç ortağı Sarışın Kadın’ın olduğunu anlayan polis yine centilmen hırsızın peşine düşer. Baron d’Hautrec’in değerli elması Kontes Crozon’dan çalınınca, Kont ve Kontes ünlü İngiliz dedektif Herlock Sholmes’ten yardım isterler; ondan başkası Arsen Lüpen’i yakalayamayacaktır.

Klasikleşen kahramanı Arsen Lüpen’le hayal gücünün sınırlarını zorlayan Maurice Leblanc’tan, nefes kesen bir macera!..

Kitabı okuyanlar 883 okur

  • Mustafa Ak
  • denemedenemedeneme
  • Âle
  • ▪︎Beyza
  • A.R.S
  • Fevzi Can Yılmaz
  • Yagmur yucel
  • Gökhan Gündoğdu
  • Ahmet Emre Aydoğan
  • Meltem Çil

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (2)
9
%1.2 (3)
8
%0.4 (1)
7
%0.4 (1)
6
%0.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.4 (1)