Arsen Lüpen - Kibar Hırsız

·
Okunma
·
Beğeni
·
3058
Gösterim
Adı:
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Baskı tarihi:
13 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054756285
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Arsen Lupen - Kibar Hırsız
Maurice Leblanc’in kurgusal karakteri beyefendi hırsız ve detektif Arsen Lüpen çoğu kez Sir Arthur Conan Doyle’nin yarattığı Sherlock Holmes karakterinin Fransız versiyonu olarak gösterilmiştir. Binlerce okuyucu tarafından Sherlock Holmes ve Hercule Poirot karakterlerinden bile daha çok hayranlık duyulan bir karakter halini almıştır.

Arsen Lüpen kendine oldukça güvenen ve bir o kadar da centilmen bir hırsızdır. Sadece zenginlerden ve soyulmayı hakeden kişileri hedef alan Arsen Lüpen, çekiciliğini ve zekasını kullanarak her türlü durumdan kurtulmasını biliyor. Sıklıkla polise ve kurbanlarına işleyeceği suç ile ilgili mektuplar yazar. Bu sayede işleyeceği suçları daha meydan okuyucu, daha heyecanlı, daha eşsiz kılıyor. “Kibar Hırsız” bu nedendir ki, özellikle Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle) ve Hercule Poirot (Agahta Cristie) hayranlarının mutlaka okuması gereken bir kitap haline gelmiştir. Sürükleyiciliği, temposu ve zeka dolu kurgusuyla elinizden bırakamayacağınız “Kibar Hırsız” ile Arsen Lüpen serisinin bağımlısı olacaksınız.
316 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
küçük küçük hikayelerin olduğu lakin her hikayenin bir birine bağlantının bulunduğu şahane bir kitap. Arsen Lüpen karakterine hayran olacağınız harika bir eser. Ünlü hırsızının en çok beğendiğim yönleri; kişiliği yani alaycı bir kişiliğe sahip olması, yüzünü değiştirmesi, zenginlerden alıp fakirlere vermesi ve olmazsa olmazı kaçışları en çok beğendiğim yanı.

Ben genel olarak aşk kitapları okuyan biriyim ve beni tanıyanlar kalın kitaplardan çabuk sıkılıp bir kenara attığımı bilirler ama Arsen Lüpen çok farklı insanı kitaba kelepçeliyor onu bırakmanız zor oluyor. Tüm kitaplarını okumayı planlıyorum ve şiddetli bir şekilde tavsiye ediyorum. Kitapta hoşuma gitmeyen bir yanı da yok değil. Kitabın zaman dilimi hiç hoşuma gitmiyor. Atlı arabaların santralin olduğu, cep telefonun kameraların olmadığı 17-18.yüzyılların anlatılması aslında günümüz olsaydı çok iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü hırsızımız daha çok zorlanırdı. Ama yine yapardı.

Okumanızı öneririm İYİ OKUMALAR.

İNCELEMEMİ OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...
316 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Agatha Christie, Sherlock Holmes kitaplarından sonra bu kez hayata karşı tarafın gözünden baktım. Arsen ezeli rakipleri gibi oldukça zeki ve kibar bir adam; kimliği, arkadaşlıkları, çevresi devamlı değişiyor ve siz de onun maceralarına yol arkadaşı oluyorsunuz. Hikayeler birbirinden bağımsız değil bu yönden de bir roman zevki aldım. Diğer Arsen Lüpen kitaplarını da araştıracağım.
316 syf.
·8/10
Maurice Leblanc'ın kalemiyle 813 adlı romanıyla tanışmıştım. Ama, hiçte parlak ve umduğum bir tanışma olmamıştı. İlk olarak okuduğum 813 romanında karakterleri çözemeyip, olay örgüsünü de anlayamamıştım tam manasıyla. Dolayısıyla bu yazarın kalemine karşı olumsuz düşünceler içindeydim. Yazarın okumuş olduğum üçüncü kitabı Kibar Hırsız, bütün olumsuz düşüncelerimi biranda yerle bir etti desem yeridir. Bu roman çok etkileyici ve zekice bence. Karakterleri ile, inanılmaz olay örgüsüyle tam bir uyum profesyonellik içinde ben buradayım diyor okuyucuya. Okumayanlara tavsiye ederim.
316 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bir arkadaşımın önerisiyle almıştım ve galiba beklentimi yüksek tutmuşum. Dili çok basitti ki yeni gençleri okumaya teşvik amaçlı araç kitap olarak görebilirim bunu ama tabi ki noktalama yanlışları olmasa. Noktalama yanlışları, yazım hatalarından afallayıp tekrar başa dönüp okumak sürükleyici bir okuma sağlamadı bana. Ve şöyle ki kesinlikle bir Sherlock Holmes değil..!!
316 syf.
·8/10
Okudum ilk Arsen Lüpen kitabı ve gerçekten çok beğendim sanırım diğer Arsen Lüpen kitaplarınıda okuyacağım.
Okumaya başlamadan önce biraz tereddütlüydüm çünkü Sherlock Holmes'u pek beğenmemiştim ve Arsen Lüpen'inde öyle olmasından korkuyordum. Fakat hırsızımızın zekası beni gerçekten etkiledi...
316 syf.
·Beğendi·8/10
Merhaba arkadaşlar. İnşallah topluca iyisinizdir. Bugün içerisinde 8 hikâye bulunan, meşhur hırsızımızın konu edinildiği Arsen Lüpen’in bir başka kitabına giriş yapıyoruz.
İlk hikayemiz Arsen Lüpen’in tutuklanması. Bir gemi seyahatinde yaşananlar konu ediniliyor. Tabi giriş hikayesi olduğundan çok hızlı değil. Tabi onun meşhur takipçisi Ganimard (hala unutmadım) da kitapta kendine yer ediniyor. Hemen akabinde gelen Arsen Lüpen Hapiste başlıklı hikayenin daha heyecanlı olduğunu tahmin edersiniz.
Arsen Lüpen’in Kaçışı ise kendi başına bir komedi dizisi diyebilirim. Esrarengiz Yolcu hikayesine geldiğimizde biraz daha yavaşlıyor bu dizi tabi komedi olarak ancak Arsen Lüpen’in bu kadar ilerleyip (henüz o bölümlerde) Sherlock’a kavuşamamak biraz canımı sıkmıştı.
Kraliçenin Kolyesi hikayesiyle birlikte Arsen Lüpen’de ikidir değişim gördüğümü itiraf ederek başlayacağım. Hırsızlığı bıraktı ve ilk icraatı da hırsızları polise teslim etmek oldu. Adamı bayağı bir kahraman ilan ettiler. Keza Kupa Yedili hikayesinde de aynı yardımı görmek mümkün. Hem de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına. Yani Lüpen oldukça taraf değiştirdi hikayeler geliştikçe.
Madam Imbert’in Çelik Kasası adlı hikaye beni acayip güldürdü. Arsen Lüpen’in dolandırılmasını okuyoruz bu hikayede ve böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım. Sherlock’un tutuklanıp hapse atılması neyse, Arsen’in dolandırılması da odur benim için. Ardından sonlara doğru Siyah İnci’ye geçtik. Buradaki hikayede fena değildi ama öncekinin yerini tutmadı tabii ki.
Geldik son hikayemiz ve kitabın sonuna. Sonunda Sherlock Holmes geliyor. Ancak hikayede de bahsedildiği üzere Çok Geç Kalıyor. Gene de eğlenceli bir hikaye. Sonuçta karşımızda her kılığa giren bir karakter görüyoruz. Oldukça da eğlendirici bir karakter kendisi. Tabi yazarın kendi döneminde Sherlock’un iznini alamayıp onun yerine Herlock Holmes diye değiştirerek kullanması da bana manidar geliyor. Önceki kitapta da bu gözüme çarpmıştı.
Eğer bunun yerli ve milli bir şeklini arıyorsanız -başka zaman olsa mutlaka Ahmet Mithat’ın kitaplarından birini önerirdim ben ama- Cingöz Recai serisine bakmanızı tavsiye edeceğim. O da oldukça eğlencelidir. Sanırım bir ara Kenan İmirzalıoğlu bunun filminde başroldü ancak şunu söyleyebilirim ki, kitabı okuduğunuzda çok daha farklı hissedeceksiniz.
Neyse çok dağıtmayalım. Güzel bir akşam ve keyifli okumalar diliyorum. Kitapla kalın..
316 syf.
·2 günde·Beğendi
Okuduğum ilk ve şimdilik tek Arsen Lüpen kitabı. İki gün içerisinde oldukça rahat bir şekilde bitirdiğim kısa Arsen Lüpen hikayelerinden oluşan Arsen Lüpen Kibar Hırsız kitabı beni olduça tatmin etti. Bir hırsızı anlatan kitap olması ve hırsızımızın zekası üzerine yoğunlaşması üzerine yazılan kitaptaki hikayelerin bazıları donuk olmasına rağmen çok eğlenceli hikayeler de mevcut.

Kitaptaki en önemli anlardan birisi olan Arsen Lüpen'in Herlock Sholmes ile tanışma anı okunmaya değer diye düşünüyorum. Bu arada Herlock Sholmes yazdın diyen bazı okurlar olacaktır. Yanlış yazmadığımı belirterek Sherlock Holmes karakterini yazarın kitaba bu şekilde aldığını (telif hakları olabilir - bilen varsa aydınlatırsa çok sevinirim) hatta ve hatta bir kaç macerada da karşılaştıklarını biliyorum.

Arsen Lüpen maceramı şimdilik rafa kaldırmakla birlikte başka kitaplarını almaktan çekinmeyeceğim.
316 syf.
·Beğendi·10/10
Baş karakterimiz bir hırsız ama kibar bir hırsız,biliyorum çok şaşırdınız.Her neyse Arsen Lüpen okuduğum en iyi kötü hatta Moriarty'den bile daha çok sempati duydum ama Arsen'e kötü demek.....bilemiyorum.O sadece hak edenleri soyuyor ve bunu harika bir ustalıkla,kibarlıkla ve kurnazlıkla yapıyor.Polisiye türde Sherlock Holmes ile yarışabilecek bir zekaya sahip (spoiler olsun Sherlock ve Arsen'in karşı karşıya geldiği bir kitap var).Aslında bu kitap hakkında söyleyebilecek çok bir şeyim yok çünkü böyle kibar hırsızlarla uğraşacağımı bilseydim polis olmayı düşünürdüm.Yani kitabı alın ve okuyun çok bir şey kaybetmezsiniz hatta yeni bir sempatik kötüyle tanışmış olursunuz.
316 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Fena değil ama bir sherlockta değil tabii. Kitabı bir alışveriş merkezinden çok uygun bir fiyata almıştım , beklentim düşüktü , o yüzden olacak ki beni üzmedi. Okumazsanız ne kaybedersiniz ? Hiçbir şey.
316 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Dünyanın en meşhur ve en kibar hırsızı Arsen Lüpen'e dair hikayelerin anlatıldığı oldukça güzel bir roman. Arsen'in Amerika'ya giden bir gemide Ganimard tarafından yakalandıktan sonra hapse atılması, hapisteyken bir kontun evinin soyulması, mahkemeye çıkmayacağını söylemesi ve kaçması anlatılıyor. Sonrasında karıştığı olayların bazıları olaya tanıklık eden kişiler tarafından anlatılıyor. Kupa yedilisi olayı, ilk kez dolandırılması, Kraliçenin Gerdanlığı adlı mücevherin çalınması ve hizmetçinin oğlu Raoul'un bulunması, Siyah İnci cinayetini çözmesi ve son olarak bir şatodaki gizli bölmenin bulunması olayları anlatılıyor. Gemide karşılaştığı Bayan Nelly ile şatoda karşılaşan Arsen'ğn kızın gözüne girebilmek için çaldıklarını iade etmesi ve şatoya gelen dünyanın en meşhur dedektifi Herlock Sholmes'i mağlup etmesi de kitabın dikkat çeken yönlerinden. Çok farklı bir tarzı olan yazarın mutlaka okunması gereken kitaplarından biri.
344 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayatın stresinden kısa süreliğine de olsa kurtulmak veya duygusal kitapların ardından ilaç gibi gelecek bir kitap.
Dünyanın en kibar, en zeki, en eğlenceli ve binbir suratlı hırsızıyla güzel vakit geçirmek isteyenlere tavsiyemdir.
288 syf.
·18 günde·Beğendi·5/10
Bir kitaba başlamadan evvel bir daha kitaptan beklentilerimi ufuk çizgisine çıkarmayacağım, kitaba başlarken nötr düşüncelerle başlayıp okudukça olumlu olumsuz düşüncelerimi güncelleyeceğim. Okumaktan zevk aldığım bir roman türüydü aslında ama dedim ya beklentiler üzdü beni.Kahraminimizin aptal yerine koyulması üzdü beni olayların çok kısa sürede çözümü, akla gelen ilk ihtimalin tutması üzdü beni,oysaki kitaptaki 10 farklı öykü için çok daha detaylı bir kurgu yazılabilirdi ,belki okur bu şekilde yazılınca uzadığı için sıkılır diye düşünülebilir ama en azından "nasıl hemen çözüldü bu olay ya?" demezdi Özetleyecek olursak Arsen Lüpen karakterinin fazla abartıldığını ya da abartıldığı kadar aktarılamadığını düşünüyorum, tam olarak konu bakımından bir olmasalarda John Verdon un Aklından Bir Sayı Tut kitabını okurken daha çok zevk almıştım. Bir de çeviri meselesi var ki oraya hiç hiç girmesem daha güzel olacak aslında ama yeri gelmişken söylemekte fayda var .Ek olarak -da, -de lerin yazımı, ikilemelerin arasına koyulan virgüller, kahramanları ayırmak için konulması gereken ama unutulan virgüller, akıcılığı bozan harf hataları vs. kitaba olan notumu düşürdü ama yine de tamamen de çöpe atılacak okunmayacak kadar da bir kitap diyemem

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Baskı tarihi:
13 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054756285
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
Arsen Lupen - Kibar Hırsız
Maurice Leblanc’in kurgusal karakteri beyefendi hırsız ve detektif Arsen Lüpen çoğu kez Sir Arthur Conan Doyle’nin yarattığı Sherlock Holmes karakterinin Fransız versiyonu olarak gösterilmiştir. Binlerce okuyucu tarafından Sherlock Holmes ve Hercule Poirot karakterlerinden bile daha çok hayranlık duyulan bir karakter halini almıştır.

Arsen Lüpen kendine oldukça güvenen ve bir o kadar da centilmen bir hırsızdır. Sadece zenginlerden ve soyulmayı hakeden kişileri hedef alan Arsen Lüpen, çekiciliğini ve zekasını kullanarak her türlü durumdan kurtulmasını biliyor. Sıklıkla polise ve kurbanlarına işleyeceği suç ile ilgili mektuplar yazar. Bu sayede işleyeceği suçları daha meydan okuyucu, daha heyecanlı, daha eşsiz kılıyor. “Kibar Hırsız” bu nedendir ki, özellikle Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle) ve Hercule Poirot (Agahta Cristie) hayranlarının mutlaka okuması gereken bir kitap haline gelmiştir. Sürükleyiciliği, temposu ve zeka dolu kurgusuyla elinizden bırakamayacağınız “Kibar Hırsız” ile Arsen Lüpen serisinin bağımlısı olacaksınız.

Kitabı okuyanlar 249 okur

  • Mehmet Paşa
  • ökkeş yıldırım
  • Muhammet Eyibilen
  • Fatih Özdemir
  • Busenur akdemir
  • Müslüm
  • Ismail yilmaz
  • Zeynep yumuşak
  • Merve
  • Gizli okur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.4 (7)
9
%2.1 (2)
8
%4.2 (4)
7
%5.3 (5)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0