Arsen Lüpen - Kibar Hırsız

7,5/10  (29 Oy) · 
57 okunma  · 
13 beğeni  · 
982 gösterim
İsmim ve yüzüm ben değilim. Binlerce isme girerim.
Ben onların deyimiyle kibar hırsız, benim tanıklığımla Arsen Lüpen, gördüğünüz her yerdeyim.

Planlı hareket ederim ve birden fazla olasılığı göz önüne alırım. Asla tahminlerde bulunmam, işimi şansa bırakmam.
Her zaman çalacak, kıracak ya da aldatacak değilim ya, vakit buldukça kurtarıcı cin rolünü de üstlenirim. Kimi zaman insanları sırlardan korumak gerekir. Ben doğru kararları veririm. Cesurum çünkü kendimi hepinizden daha az önemsiyorum.

Hayat bazen çözülemeyecek kadar karmaşık görünür. Yeterince dikkatli bakmazsam, burnumun ucu bile yabancı gelir. Yüzümden korkmaya başlarım. Sürekli farklılaşan ve milyonlarca isim taktığım bu yüz bir karabasanın parçası olur. Tanımamak için değil, kaçtığım kimliğimle karşılaşmamak için değişirim durmadan. Bir an kendim için yaptıklarımın amaçsızlığı karşısında yenik düşerim. Canavarlaşan bedenimdeki çocuksu samimiyeti arar gözlerim.

Öyle bir hırsız düşünün ki işini hayranlık uyandıracak derecede ustalıkla yapıyor, şartlar ne olursa olsun neşesini kaybetmiyor, istemediği hiçbir şeyi yapmıyor, elinden geldiğince silah kullanmıyor ve kılıktan kılığa giriyor. Yoksullara dokunmuyor ama sonradan görme, cimri zenginlerle uğraşmaya bayılıyor. Onun için hayat bitmek bilmez bir hazine ve bütün kadınlar güzel...

Kendisi herhangi biri olabilir: Şoför, tenor, kitapçı, iyi aile çocuğu, delikanlı, yaşlı, Marseilles'li gezgin bir tüccar, Rus hekim, İspanyol matador...

Maurice Leblanc'ın bir asırdan fazla bir zaman önce hayat verdiği Arsen Lüpen elinizdeki kitapta yer alan dokuz öyküde doğuyor, arada hatalar yapsa da bunlardan dersler çıkarıyor ve kendisini sonunda hırsızların pirine dönüştürecek bir çıraklık evresi geçiriyor.

Kibar ve küstah hırsızımızın maceraları bir transatlantikte başlıyor ve sonrasında kendinizi kimi zaman onunla birlikte bir hapishanede, kimi zaman tarihi bir kalede, bazen de çocukluk günlerini geçirdiği ufacık bir odada buluyorsunuz.

Bu öykülerde Lüpen'in zekâsına ve alaycı tavırlarına hayranlık duyarken ezeli düşmanı Ganimard'la ve ünlü dedektif Sherlock Holmes'le de tanışacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  9786055433963
 • Çeviri:
  Esra Gül Coşkun
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Maurice Leblanc'ın kalemiyle 813 adlı romanıyla tanışmıştım. Ama, hiçte parlak ve umduğum bir tanışma olmamıştı. İlk olarak okuduğum 813 romanında karakterleri çözemeyip, olay örgüsünü de anlayamamıştım tam manasıyla. Dolayısıyla bu yazarın kalemine karşı olumsuz düşünceler içindeydim. Yazarın okumuş olduğum üçüncü kitabı Kibar Hırsız, bütün olumsuz düşüncelerimi biranda yerle bir etti desem yeridir. Bu roman çok etkileyici ve zekice bence. Karakterleri ile, inanılmaz olay örgüsüyle tam bir uyum profesyonellik içinde ben buradayım diyor okuyucuya. Okumayanlara tavsiye ederim.

Deniz Yılmaz 
18 May 22:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okudum ilk Arsen Lüpen kitabı ve gerçekten çok beğendim sanırım diğer Arsen Lüpen kitaplarınıda okuyacağım.
Okumaya başlamadan önce biraz tereddütlüydüm çünkü Sherlock Holmes'u pek beğenmemiştim ve Arsen Lüpen'inde öyle olmasından korkuyordum. Fakat hırsızımızın zekası beni gerçekten etkiledi...

Emre Şeyda 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum ilk ve şimdilik tek Arsen Lüpen kitabı. İki gün içerisinde oldukça rahat bir şekilde bitirdiğim kısa Arsen Lüpen hikayelerinden oluşan Arsen Lüpen Kibar Hırsız kitabı beni olduça tatmin etti. Bir hırsızı anlatan kitap olması ve hırsızımızın zekası üzerine yoğunlaşması üzerine yazılan kitaptaki hikayelerin bazıları donuk olmasına rağmen çok eğlenceli hikayeler de mevcut.

Kitaptaki en önemli anlardan birisi olan Arsen Lüpen'in Herlock Sholmes ile tanışma anı okunmaya değer diye düşünüyorum. Bu arada Herlock Sholmes yazdın diyen bazı okurlar olacaktır. Yanlış yazmadığımı belirterek Sherlock Holmes karakterini yazarın kitaba bu şekilde aldığını (telif hakları olabilir - bilen varsa aydınlatırsa çok sevinirim) hatta ve hatta bir kaç macerada da karşılaştıklarını biliyorum.

Arsen Lüpen maceramı şimdilik rafa kaldırmakla birlikte başka kitaplarını almaktan çekinmeyeceğim.

Ersin Karaman 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Arsen Lupen serisinin ilk kitabı, zeki ve işini bilen bir hırsız ve aşkının peşinden koşup onu bırakmayan adam gibi adam... tavsiye ederim...

Kitaptan 3 Alıntı

Hüseyin Ç. 
26 Nis 18:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...
"Gücün aciz kaldığı yerde cingözlük devreye girer." diyordu kendi kendine.
...

Arsen Lüpen - Kibar Hırsız, Maurice LeblancArsen Lüpen - Kibar Hırsız, Maurice Leblanc

"Dün, mahkeme heyetinin kararına riayet etmediği için Arsen Lüpen 20 yıl hapis agir hapis cezasına çarptırıldı. Bu yüzden, pek de halkın arasına çıkarak yüzünü göstermek isteyeceğini sanmıyorum. Üstelik gazeteler sente'den kaçtıktan sonra Türkiye'de görüldüğünü yazıyor" dedim
(asın bayrakları :)

Arsen Lüpen - Kibar Hırsız, Maurice Leblanc (Sayfa 106)Arsen Lüpen - Kibar Hırsız, Maurice Leblanc (Sayfa 106)
Emirhan Şahin 
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

-ve taşıma ücretleri önceden ödenmiş olmak üzere, sekiz gün içinde, Batignolles Garı'na göndermenizi isteyeceğim. Aksi takdirde, ayın 27'sini 28'ine bağlayan çarşamba gecesi kendim gelip onları alacağım.

Arsen Lüpen - Kibar Hırsız, Maurice Leblanc (Sayfa 38)Arsen Lüpen - Kibar Hırsız, Maurice Leblanc (Sayfa 38)