Kitap
Arz-ı Hal ve Sonrası

Arz-ı Hal ve Sonrası

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
11 Kişi
73
Okunma
22
Beğeni
1.492
Gösterim
182 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 9 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Aralık 2002 · Karton kapak · 9789755109039
Bu kitapta, Turgut Uyar'ın, yayınlanan ilk şiirlerinden başlayarak geliştirdiği şiir dünyasından örnekler yer alıyor. İlk kitapları olan "Arz-ı Hal ve Türkiyem"den kendi seçtiği şiirlerin dışında, Sonrası adını verdiğimiz bölümde, son yazdığı, yayınlanmamış şiirleriyle birlikte, şiir üzerine yazdığı yazılar, onunla yapılan söyleşiler ve tuttuğu küçük günlükten notlar bulacaksınız. Tomris Uyar'ın derleyip basıma hazırladığı bu kitap, yalnızca Turgut Uyar meraklılarına seslenen bir derleme değil, şiirimizin gelişim çizgisi üzerinde düşünenler için de önemli bir belgedir. Dünyanın En Güzel Arabistanı, Kayayı Delen İncir ve Toplandılar'dan sonra, "Arz-ı Hal ve Sonrası" ile birlikte Turgut Uyar'ın "Bütün Şiirleri"de böylece dört kitap olarak tamamlanmış oluyor.
8.4
10 üzerinden
11 Puan · 3 İnceleme
DUA
Arz-ı Hal ve Sonrası'ı inceledi.
182 syf.
·
10/10 puan
Şiir kitaplarına nasıl bir inceleme yazılır hala öğrenemedim. Yazmayı da düşünmüyordum ancak bu güzel çok güzel kitabın hiç incelemesi yok. Bu kitap bu yalnızlığı hiç hak etmiyor. Çünkü şiirler çok güzel. Hikaye gibi şiirler yazılmış. Okuyana yaşanmışlık hissi veriyor. "İşte günlerden bir gün Elâ gözlüm" diyor şair. Hemen insanın hayatından gelmiş geçmiş ela gözlüler düşüyor yüreğe. Sonra Yasin Efendiyi okuyup keşke gidip dükkanından kitap alabilsem diye geçiriyorsunuz içinizden. "Bir gün sabah vakti kapıyı çalsam, Uykudan uyandırsam seni: Ki, daha sisler kalkmamıştır Haliçten" dizeleriyle haliçte uçuşan kuşlar geliyor gözünüzün önüne. Ve Arz-ı Hal şiiri düşündürücü... Sana bir şey soracağım, affet Allahım!.. Beş vakit kızlar doluyor camilerine, Beyaz yaşmaklı, beyaz tenli, masum kızlar... Benim bir defa görüşte yüreğim sızlar; Sen tutulmadın mı, içlerinden birine? Sana bir şey soracağım affet, Allahım!.. Umarım incelemeye benzemistir.
Arz-ı Hal ve Sonrası
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
98
Sefa Akgül
Arz-ı Hal ve Sonrası'ı inceledi.
182 syf.
·
3 günde
Kitapta Turgut Uyar'ın yayınlanan ilk şiirlerinden başlayarak geliştirdiği şiir dünyasından örnekler yer alıyor.Uyar'ın şiirlerinin ilk yayınlandığı 'Arz-ı Hal' ve 'Türkiye'mden seçilen şiirlerin dışında, kitabın 'Ve Sonrası' adındaki bölümünde şairin son yazdığı yayınlanmamış şiirleri, şiir üzerine yazdığı yazılar, onunla yapılan söyleşiler ve tuttuğu günlükten notlar da bulunuyor.
Arz-ı Hal ve Sonrası
OKUYACAKLARIMA EKLE
2