Arzın Merkezine Seyahat

·
Okunma
·
Beğeni
·
28,6bin
Gösterim
Adı:
Arzın Merkezine Seyahat
Baskı tarihi:
1967
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İyigün Yayınevi
Bazı çevirilerde (özellikle yeni basımlarda) “Dünyanın Merkezine Yolculuk” diye de geçiyor kitap.
115 syf.
·Puan vermedi
Dünyanın Merkezine Yolculuk

Alman profesörün bir gün eline runik alfabesiyle yazılmış bir kitap geçer. Kitabın her satırı profesöre bir şifre gibi gelir. Meraklı gözlerle araştırır okudukça anlam bulur ve sonunda kitabın parşömenlerinde bir şifre bulur. Bu şifre: İzlandalı bilim adamı Arne Saknussenum’ e aittir ve bu kişi dünyanın merkezine inen tek insandır.

Şu kelimeler yazar:
"Temmuz gelmeden önce, üstüne Scortoris’ in gölgesi düşen Sneffels Yokul’ un kraterinden aşağıya in. Sen ey cesur yolcu, o zaman dünyanın merkezine inmiş olacaksın. Ben bu yolculuğu yaptım."

Bu şifre üzerine Profesör, durur mu yanına aletler, pusula ve balta alarak yola çıkmaya karar verir. Yeğeni Axel'in ise gönlü amcasını bu yolculuğu, yalnız yapmasına razı olmadığından O da amcasıyla birlikte serüvene katılır.

İzlanda’ ya vardıklarında para karşılığında yanlarına yerli biri olan Hans’ ı da alarak yolculuklarına devam ederler.

Başlarına türlü türlü olaylar gelir. Yolculuklarında susuz kalmaktan tutun, yeraltı denizinde su canavarlarıyla, yaşam ve ölüm arasında büyük bir heyecan yaşarlar.

Yolculuklarında pusulaya bakınca anlarlar ki başladıkları noktaya geri dönmüşlerdir. Bu yüzden tam ümitleri sönmüştür ki o da ne? Yolda bir kayanın üzerinde runik alfabe ile A ve S harflerinin kazındığını görürler. Bunun üzerine profesör ve yeğenin gözleri parlar. Çünkü doğru yolda olduklarını anlarlar. Bunu 300 sene kadar önce Arne Saknusem’den başkası yazmamıştır.

Kayanın arkasında başka ipuçları olduğunu düşünürler ve barutu ateşleyip, mantar ağaçlarından yaptıkları sandalla sürüklenirler ve kaynar su şelalesinin akıntısı onları bir süre sonra, yanardağının içerisine getirir, burada ölümleri çok yakındır. Çünkü yanardağ lavlarını onları püskürtmezse öleceklerdir. Şükür ki korkulan olmaz. Bir süre sonra lavlar püskürür ve üçü birden soluğu dünyada alır. Yolculuk burada biter.

Üçlü Dünyanın merkezine inememişlerdir ama bu yolda denedikleri birçok yöntemle gelecek nesle ve teknolojisine yol gösterecek miras bırakmışlardır.


Sakın çocuk kitabı diye kitabı ciddiye almamazlık etmeyelim. Bilindiği üzere yazar bilim insanıdır. Denizaltları, füzeler daha icat edilmemişken olağanüstü bir hayal gücüyle eserlerini yazmış, çoğu kişiye ilham olmuştur.

Okumanız dileğiyle, sevgilerimle.. ◕‿◕
Mizgin
Mizgin Dünyanın Merkezine Yolculuk - Kısaltılmış Metin'i inceledi.
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Dünyanın Merkezine Yolculuk. İlginç ve merak uyandıran bilimsel tanımlamalar içeren güzel bir roman. Jeoloji profesörü, yiyeni ile bir rehber eşliğinde sönmüş volkanik bir kraterden içeri doğru araştırma serüvenini anlatıyor. Anlatımı gayet olağan ve okuru da katman katman yerin kilometrelerce altına doğru sürüklüyor. Hırs, amaç, azim ve merak konularını harmanlayarak...


Okuduğum ilk Jules Verne romanı. Akıcı bir macera, sürükleyiciliği ve kısalığı ile bir çırpıda biten kitaplardan.
115 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı ilk kez 7 yaşımda kısaltılmış halini okumuştum.O zaman bu hikayenin gerçek olduğunu sanıyordum.Bir gün ben de bu macerayı en yakın arkadaşlarımla yaşıycaktım.Geçen gün kitaplığımı toplarken bu kitabı hiç hatırlamadığımı fark ettim ve tekrar okumaya başladım ve sonra çocukken düşündüklerimi anımsadım.Bir yandan nasıl bu kadar aptal olabildiğime şaşırdım bir yandan o günkü arkadaşlarımın hiçbirinin bu gün yanımda olmamasına üzüldüm.Bu dünyadaki tek dostlarım kitaplarım.
408 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne tarafından 1864 yılında yazılmış bilim-kurgu romanıdır. Jules Verne bu romanında, jeolog Profesör Lidenbrock, profesörün yeğeni ve asistanı Axel ile rehber Hans'ın yerküreye yapılan yolculuğunu anlatmaktadır. Verne bu eserinde bitkibilim, hayvanbilim, jeoloji, paleontoloji, fizyoloji ve mantar bilimi hakkındaki bilimsel bilgilere yer vererek romanını zenginleştirmiştir.
Roman, sabırsız bir bilgin, isteksiz bir asistan ve kaygısız bir rehberin başından geçen olayları ele almaktadır.
Dünyanın Merkezine Seyahat, dönemin Avrupa'sında yer alan önemli bilimsel gelişmeleri ve öncesine yer verdiğinden dolayı da ayrıca okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
255 syf.
·2 günde·9/10 puan
Arz'ın Merkezine Yolculuk, bir Jules Verne romanı. Jules Verne, şüphesiz bilimkurgu türünün babasıdır. Kitap, yeni basımlarda ''Dünya'nın Merkezine Yolculuk'' diye geçiyor. Eser 1864 yılında kaleme alınmış olup, jeoloji, seyahat, keşif, macera temalarını fantastik bir bilimle birleştirmiştir. Dünya klasikleri arasında yer aldığı için çocuk-yetişkin herkesin okuyabileceği nitelikte bir eser. Kitap, ünlü jeolog ve madenbilimci profesör Otto Lindenbrock ve onun yeğeni Axel ile başlarından geçen maceraları anlatmakta. Romanda geçenler bizdeki definecileri anımsattı diyebilirim.

İpuçlarına geçecek olursak; Hamburg'taki bir evde genç bir delikanlı Axel, amcası Profesör Lidenbrock'le birlikte yaşamaktadır. Bir gün profesör eski bir el yazması kitap almış, okurken kitabın arasında bir şifreli kağıt bulur. Bu şifre İzlandalı bilgin Arne Saknussemm'a aittir. Aynı zamanda şifreli yazı nasıl oluşturulur öğrenmiş oluyoruz. Arne Suknessumm, İzlanda'daki sönmüş bir yanardağ olan Sneffels'ın kraterinden Dünya'nın merkezine indiğini ifade etmiştir. Profesör Lindenbrock büyük bir heyecana kapılıp, yeğeni Axel ile birlikte gerekli eşyaları hazırlayıp İzlanda'ya gider. Burada kendilerine Hans adında bir İzlandalı dağ rehberi eşlik eder. Bu rehbere hayran kaldım; çünkü yerin derinliklerinde türlü tehlikeler atlattılar ve Hans onları bir an olsun bırakıp gitmedi. Zaman zaman hayatlarını kurtardığı bile oldu. Onlara sadık, güvenilir ve fedakâr bir yol arkadaşı oldu. Bizde haberlere çıkan, hazine peşinde dostunu yarı yolda bırakan definecileri düşünürsek..
Bu romanla Jules Verne'in hayal gücüne hayran kalıyorsunuz. Kurgu olayları bir film gibi hayalinizde tasavvur ediyorsunuz. Sayfalar arasında bilimsel gerçekleri sarsacak teorilere tanık oluyorsunuz. Örneğin; yer kabuğuna indikçe sıcaklığın artması gerekirken, inatçı Profesör Lidenbrock bu teoriyi çürütecek bir sürü çıkarımlarda bulunuyor. Yerin binlerce kilometre altına çıkılan bu tehlikeli yolculukta, kafamızda oluşan soruları ve endişelerimizi Axel bizim yerimize profesör dayısına soruyor. Ve dayısı da oldukça soğukkanlı ve kaygısız tavrıyla soruları yanıtlıyor. Kitap didaktik bir eser; çünkü dünyanın katmanları hakkında fikir veriyor. Küçük bir araştırma yaptım ve romanda 'Sneffels' adıyla geçen Etna Yanardağı, Avrupa'nın en büyük yanardağı ve hâlâ etkisi devam etmekteymiş. Kitapta ilgimi çeken, karakterlerin karşılarına çıkan nehrin (kitapta dere) bir yeraltı denizine açılması ve bu denizde yüzyıllar önce, insanın varlığından önce yaşamış canlı yaratıkların bulunmasıydı. Tarih öncesi çağların ilgimi çekmesi sebebiyle, müzelerde fosil olarak sergilenen bu hayvan ve bitkilerin kitapta karşıma çıkması etkileyiciydi.

Gelelim Jules Verne'in ilham kaynağı oluşuna.. Yazmış olduğu romanlarda bilimden örnekler vermiş, birçok bilimsel buluşa ilham vermiştir. Meselâ; denizaltı aracının henüz kimse tarafından hayal edilmediği bir dönemde yazılmış olduğu söylenir.

Peki ''Dünya'nın merkezi neresi?'' Daha önce yapılan çalışmalara göre, Mekke mi, Mısır Piramitleri mi, Ankara mı, yoksa Google Maps'in hesaplamasıyla Çorum ilimiz mi? Oysa Nasrettin Hoca'ya göre dünyanın coğrafi merkezi Akşehir'di. Öyle ya da böyle, dünya dönüyor ve geçen zaman geri gelmiyor. Bu tartışmaların önemli olduğunu sanmıyorum ya da benim ilgimi çekmiyor. Nitekim 2016'da Çorum Belediye Başkanı'nın turizm açısından katkı sağlayacağını sandığı NASA haberine erken sevinmiş olacağını sanıyorum.

Benim gibi çocukluğunuzda okuma imkânı bulamadıysanız, okumanızı tavsiye ederim. Yerli ya da yabancı klasik eserler mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Bu bakımdan Jules Verne, ''Dünya'nın merkezine inmek mümkün mü?'' sorusunu okuyucusunun zihnine yerleştirmeyi başarıyor. Ünlü romanın filmleri de çekildi. 1959 filmini kitapla alâkasız bulmakla birlikte, önceden izlediğim aynı adı taşıyan 2008 filmi güzel bir macera-bilimkurgu filmi diyebilirim. Ama tabi ki kitabı filmiyle yargılamıyoruz; çünkü kitaptaki güzellikler filmlerde soru işareti olarak kalıyor ve tat vermiyor. Ama okuduğum kitapların akılda kalıcılığını arttırmak için belgesel veya film arayışına giden biri olarak tavsiye ediyorum.

Kitapla ve sevgiyle kalın..
408 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Dünyanın Merkezine Seyahat

Tatile çıkmadan önce yanıma aldığım kitaplardan biriydi Dünyanın Merkezine Seyahat. Beklentilerim belliydi akıcı olmalı beni yormamalıydı, zevk almalıydım.

Zevk aldım mı peki?

Tabii ki EVET

Kendisi 19.yy'da yazılmıș bir bașyapıt. Jules Verne nasıl böyle bir kitap veya kitaplar yazmıș anlamak mümkün değil șahsi fikrim kendisi çağının üstünde bir yazar.

Bu kitabımıza bakarsak yazıldığı tarihin en baba macera kitaplarından biri diyebilirim tabii saf maceradan ibaret değil bilimle iç içe belki de bilimkurgu diyebiliriz.

Tavsiyem okuyun, okutturun kendi alanında bir klasik. Ben tatildeyken sesin bol olduğu bir yerde bașladım ona rağmen anladım ve keyif aldım...

SİZEDE İYİ OKUMALAR
159 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Jules Gabriel Verne, Fransız yazar ve gezgin. Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile genellikle "Bilimkurgunun Babası" olarak adlandırılır. Buda onun "Dünya Merkezine Yolculuk" kitapıdır. Kitapı çok sevdim. Yani böyle fantastik kitablar seviyorsunuzsa mutlaka okumanız gerek. Bu kadar sevgiler ve iyi okumalar!
72 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Klasmanında en iyilerden biri olduğu şüphesiz son derece keyifli bir hikaye yıllar yıllar evvel okuyup tekrarına ermek ne muhteşem bir duyguydu. :)
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çocuklara okutulmasını şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan biri. Jules Verne kitapları genel olarak hayalgücünü geliştirmeye yönelik oluyor. Çocukluğumun en güzel yazarlarından biri. :)
408 syf.
·2 günde·8/10 puan
Müthiş bir hayal gücü ve güzel bir anlatım. Kitabı okurken macera, aksiyon filmi izliyor gibi sahneler gözünüzün önünde canlanıyor. Küçüklere okuma sevgisi aşılayacak türden bir kitap...
136 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Balonla 5 hafta kitabına çok benzettim sadece belli başlı yerleri farklı geldi. Betimlemeler ilgi çekiciydi. Genel olarak hoşuma gitti. Çocuk kitapları arasında başarılı bir eser.
"...nice olanaksız gibi görünen olaylar, kararlı ve azimli bilim insanlarının olağanüstü çalışmaları sonucunda gerçekleşerek tüm insanlığı şaşırtabilmektedir."
"Ah, talihin bana bir oyunu daha! Hava, ateş ve su birleşmiş, beni yolumdan alıkoymaya çalışıyor. Yok ama vazgeçmeyeceğim, bakalım insan mı kazanacak doğa mı! "
"Her an bir umut vardır. İnsan, kalbi çarptıkça umudunu yitirmemeli. Her insan yaşadığı sürece yaşama dört elle sarılmak zorundadır. Bunu unutma."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arzın Merkezine Seyahat
Baskı tarihi:
1967
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İyigün Yayınevi
Bazı çevirilerde (özellikle yeni basımlarda) “Dünyanın Merkezine Yolculuk” diye de geçiyor kitap.

Kitabı okuyanlar 6,2bin okur

  • burak güneş
  • Davut Şahin
  • Fahri ipşir
  • Celalüddevle
  • Müverrihe ✿
  • TÜRK OSMANOĞLU
  • İpek Meral
  • Uğur Can
  • Nergis Han
  • Merve Çadır

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.1 (1)
8
%0.2 (3)
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları