Arzu Dürtü ve Çatışmaları Açığa Çıkarma

9,0/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
573 gösterim
Kendi dilimizde varolan sözcükler, normal kullaım sınırları içinde unutulmaya karşı korunmuş görünmektedir. 2 Bir yabancı dildeki sözcükler söz konusu olduğunda, durumun bunun tersi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu durumda unutma eğilimi konuşmanın her bölümüne yayılır ve genel sağlık durumumuza ve yorgunluk derecemize bağlı olarak yabancı sözcük haznemizi denetlemede ki kararsızlıkla kendini belli edeb bir işlevsel karışıklık ortaya çıkar.

Çoğu durumda, bu unutma türü, Signorelli örneğinde açıkladığımız işleyişi göstrerir. Bunu kanıtlamak için yalnızca bir çözümleme vereceğim, ancak bu, yararlı bazı özellikler içermesi açısından diğerlerinden ayrılan bir örnek olacak: Latince bir alıntıdaki ad olmayan bir sözcüğün "Bu korunmanın yalnızca kullanım sıklığından kaynaklandıığndan kuşkuluyum. Gene de özel adlar (yani soyadları) kadar seyrek bir kullanımla sınırlanmamış olan ilk adları incelendiğinde, bunların da soyadlar kadar unutulmaya elverişli olduğunu gözlemledim.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  297
 • ISBN:
  9786054942244
 • Yayınevi:
  Gece Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
İbrahim çalikoglu 
23 Tem 16:33 · Kitabı okudu · 55 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sigmund Freud bu kitapta yazarken ,konuşurken yaptığımız yanlışların bağlantılarını örneklerle anlatmistir.Rastgele bir sayı seçmenin bile bilinçdişinda bir sebebi olduğunu anlatmıştır.Kesinlikle çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir psikoloji kitabı.

Kitaptan 1 Alıntı