As You Like It

·
Okunma
·
Beğeni
·
2818
Gösterim
Adı:
As You Like It
Baskı tarihi:
23 Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
263
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780743484862
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Penguin
Baskılar:
Nasıl Hoşunuza Giderse
Size Nasıl Geliyorsa
As You Like It
As You Like It (Level 2)
As You Like It is a pastoral comedy by William Shakespeare believed to have been written in 1599 or early 1600 and first published in the First Folio, 1623. The play's first performance is uncertain, though a performance at Wilton House in 1603 has been suggested as a possibility. As You Like It follows its heroine Rosalind as she flees persecution in her uncle's court, accompanied by her cousin Celia and Touchstone the court jester, to find safety and, eventually, love, in the Forest of Arden.

Historically, critical response has varied, with some critics finding the work of lesser quality than other Shakespearean works and some finding the play a work of great merit. The play features one of Shakespeare's most famous and oft-quoted speeches, "All the world's a stage", and is the origin of the phrase "too much of a good thing". The play remains a favourite among audiences and has been adapted for radio, film, and musical theatre.
131 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Nasıl Hoşunuza Giderse yazarın başka bir kitaptan esinlenip yazdığı bir oyun. Her Shakespeare eseri gibi bu da çok güzeldi. Aşk her zamanki gibi başroldeydi. Abisini topraklarından kovan dük bir zaman sonra yiğenini de kovar ve kızı da onunla birlikte kaçar. Erkek kılığına giren Rosalind ve aşkı Orlando ile yaşadıkları anlatılır. Karakterlerin az olması da okurken size büyük kolaylık sağlıyor. Baş ağrıtan bir kitabın ardından okunabilecek, dinlendirici ve keyif verici bir klasik.
131 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Bazı kısımlar Onikinci Gece'ye benzetilebilir ancak okudukça farkı hissediliyor. Tüm kitapları unutup sadece Shakespeare okusam diye düşündüren cinsten.. Soytarı karakterini bu kadar seveceğim aklıma gelmezdi. Hiç bitmesin dediklerimden..
131 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabaaa diyerek başlıyorum.
Romantiklik ve aşk hayranı olarak bu kitap tabiki hoşuma gitti. Bir Shakespeare hayrani olarak bu kitabı da bir solukta okuyuverdim.
Aslında tiyatro türü okumayı pek sevmem bana bu türü okumayı sevdiren Romeo ve Juliet olmuştu. Oradan aldığım haz ile Nasıl Hoşunuza Giderse yi de okumaya başladım. Ve anladım ki tiyatro okumanın keyfi bir ayrıymış.

Kitaba gelecek olursak ;
En çirkin olay bile öyle bir üslup ile anlatılıyor ki kusursuz diyebilirim. Nazik , kibar ve aşk dolu o konuşmalar beni çok etkiliyor açıkçası.
Yani diyeceğim pek bir şey yok aslında dolu dolu bir aşk okumak istiyorsanız buyrun nasıl hoşunuza giderse :)
131 syf.
·1 günde·8/10
Nasıl Hoşunuza Giderse genel olarak güzel bir oyundu ama pek benim tarzım olan bir oyun değildi. Bu yüzden bu oyunu ne çok iyi olarak sınıflayabilirim ne de kötü bir oyun olduğunu iddia edebilirim.
131 syf.
·1 günde·9/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Daha fazla kitap incelemeleri ve önerileri için.)

Puanım 4.5/5.

Nasıl Hoşunuza Giderse anlam veremediğim bir şekilde değeri bilinmeyen bir kitap. Othello, Macbeth, Hamlet veya Fırtına ile karşılaştırılamayacak olsa da kesinlikle okunması gereken ve benim en sevdiğim komedilerden.

"Bütün dünya bir sahnedir,
Kadın, erkek bütün insanlar da oyuncular.
Her birinin giriş ve çıkış zamanları vardır.
Her insan kısa ömrü içinde çeşitli roller oynar."

AŞK.
Aşk kitapta en çok işlenen ve en belirgin tema. Rosalind ve Orlando'nun aşkı ön planda olsa da birçok kişinin ilişkisini ve duygularını da görmek mümkün. Hikaye daha çok Rosalind'in etrafında dönüyor. Orlando gerçek hislerini Ganymede'e (Kılık değiştirmiş Rosalind) açıklıyor. Rosalind bu şekilde Orlando'nun aşkının gerçek olduğundan emin oluyor ve onunla birlikte olmaya hazır oluyor. Çoban kız Phebe ise Ganymede'e aşık olmuştur. Silvius ise Phebe'ye deli gibi aşık olan başka bir çobandır. Soytarı Touchstone ise Audrey ile evlenir. Celia ve Oliver çabucak birbirlerine aşık olurlar. Kısacası hikayede birbirinden ayrı birçok ilişki vardır ve ilginç bir şekilde kitabın sonunda herkes istediği kişiyle birlikte olma şansını yakalar. (Tragedya olsaydı herkes ölürdü tabi ki orası ayrı.)

Sakın bana aşık olayım deme,
Çünkü şarapla edilen yeminlerden daha yalanım ben.

ALDATMACA VE KILIK DEĞİŞTİRME.
Kitap işlenen önemli bir diğer tema ise Aldatmaca. Her şey Rosalind'in Ganymede, Celia'nın da Aliena (İngilizcede ALIENAted kelimesi yabancılaşmak anlamına gelir ki Celia'ya olan şey de budur.) olmasıyla başlar. Rosalind ormanda Orlando ile karşılaşınca kimliğini saklamaya devam eder. Orlando'nun onu sevdiğinden emin olmak için Ganymede kılığında kalır. Hatta oyunun çoğunda Rosalind Ganymede olarak karşımıza çıkıyor. Phebe Rosalind'in kılık değiştirmiş hali olan Ganymede'e aşık oluyor. Rosalind'in kılık değiştirmesi sayesinde hikaye sonunda herkes istediğini almış oluyor. Aldatmaca insanları bir araya getirmeye yarayan bir alet haline geliyor.

"Budala, akıllıyım sanır, ama akıllı budalalığını bilir."

ARDEN VE DÖNÜŞÜM.
Kitapta olayların çoğu Arden Ormanı'nda geçiyor. Bu orman sıradan bir orman değil yalnız, gerçekten büyülü ve önemli bir yer. Büyük Dük'ün kendisi de buranın resmen bir cennet olduğunu söylüyor. (İngilizcede Garden of Eden, Cennet'in bahçesi gibi bir anlama geliyor. Arden kelimesi bu iki kelimeden yaratılmış bir isim.) Sürgün edilmiş olmasına rağmen Dük ve yanındakiler oldukça mutlu gözüküyor. Herkes ve her şey Arden'da değişiyor. Çeşitli olaylar sonrası Rosalind ve Orlando Arden'da bir araya geliyor. Oliver Arden'ı ziyaretinden sonra iyi bir adam haline geliyor. Kibirli ve hain Dük Frederick bile inançlı iyi bir adam haline geliyor Arden'a geldikten sonra. Herkes Arden'da birbirine aşık oluyor ve tüm olaylar yine burada çözümleniyor. (Siz anladınız buranın önemini.) Arden Cennet'in sembolü ve insanlar burada iyiye yönelik bir dönüşüm geçiriyor.

"...doğadan bir şeyler öğrenmeyen ve çevreden bilgi edinmeyen insan ya iyi yetişmediğinden şikayet edebilir ya da çok budala bir soydan geliyordur."

Nasıl Hoşunuza Giderse daha çok bir çok önemli şeyin olduğu, pastoral bir komediden çok daha fazlası. Herkes tarafından okunması gereken bir kitap ve benim Shakespeare'i daha çok sevmeme sebep olan bir eser.
131 syf.
·6 günde
Kitap bi oturuşta bitiyor, dili çok şiirsel ve güzel tiyatrosunu izlemek de çok zevklidir diye tahmin ediyorum çünkü çoğu yeri müzikale daha yakın. Shakespeare' in değimiyle "As you like it" yani nasıl beğendiyseniz öyledir. Bana göre güzeldi tavsiye ederim*
131 syf.
·5 günde·6/10
Nasıl Hoşunuza Giderse, Shakespeare'in tatliş oyunlarından biri; tıpkı On ikinci Gece, Yanlışlıklar Komedyası ya da Bir Yaz Gecesi Rüyası gibi burada da birbirine aşık oluveren gençler, beni beğeneni benim beğenmediğim ama en sonunda sevgisinin yüceliğine kapılıp aşık olduğum hanımefendiler beyefendiler, gençlere yardımcı olan talihler, aşk ve evlilik tanrıları, zorla tahtından edilmiş bir kral ve bolca sadakat var. Fakat diğer oyunlarının aksine ilk kez koca Shakespeare'miz lafı uzatmış, olmasa da olur karakterler yaratmış ve ustası olduğu yan karakter hikayeciliğinde 'buna da gerek var mıydı gerçekten?' sorusunu akıllara getirmiş. Hani neredeyse sıkıcı olmakla suçlayacağımız, dönüp dönüp kapağına bakarak 'hah tamam Shakespeare' miş bu' diyerek kendimizi rahatlattığımız bir oyunu olmuş. Meşhur "Dünya bir sahnedir" repliği bu oyunda atılıyor ancak melankolik Jacquenin dillere pelesenk olacak bu saptaması bile oyunu diğer Shakespeare 'aile komedilerinin' arasında üst sıralara taşıyamıyor.
148 syf.
·9/10
William Shakespeare ‘in bir nevi dönemin durumunu ele aldığı romantik komedi türü. Aslında romantik komedi deyince bir absürtlük arıyoruz ama aslında Shakespeare’ın çoğu eserlerinde yaptığı gibi inceden bir hiciv de görüyoruz .. Eserde pastoral unsurlar çok fazla. Pastoral
komedi de denebilir sanırım . Ayrıca iyi ve kötü arasındaki çatışma ele alınıyor . Ama bu durum sadece erkekler arasında gerçekleşiyor . Özellikle kardeşler arasındaki ilişkiye odaklı . Orlando abisi tarafından kıskanılırken , Dük Frederick’de Dük Senior’u kıskanıyor . Eserin sonunda neyse ki iyi olan kazanıyor .

Eserde olaylar iki mekanda geçiyor ; saray ve Arden ormanı . Saray ikiyüzlülüğü, baskıcı ve katı kuralları, yapmacıklığı, özgürlüğün kısıtlanmasını, hiyerarşiyi , otoriteyi vb temsil ederken , sarayın aksine Arden ormanı özgürlüğü , uyumu , bireyin kendi özgüvenini , kendi benliğini bulmayı, saraydaki yapmacıklıktan ve baskıdan bir kaçış yoludur ..


Herkesinde bildiği gibi Shakespeare ‘ın kitabında yer verdiği “ Dünya bir tiyatro sahnesidir , Bütün erkekler ve kadınlar sadece bu sahnenin oyuncularıdır “ sözünün yer aldığı dahiyane bir kitap bana kalsa ..

Eserde başka bir konu olarak da kadınların Arden Ormanına giderken kılık değiştirmeleri , kadınların bu kılık değiştirenlere olan aşkı vs . Kadınlar dışarıdan gelecek herhangi bir duruma karşı kılık değiştiriyorlar . Ama aslında bulundukları durumdan kendilerini soyutlamak istiyorlar . O şekilde kadınlığın verdiği zayıflıkta kurtulabileceklerini düşünüyorlar . Ormanda da kimse erkeklere karışmayacak düşüncesi var tabi .

Eser yine her şeye rağmen amacına ulaşıyor adalet yerini buluyor , kardeşler arasındaki çatışma köreliyor ve her romantik komedide gördüğümüz gibi evlilikle sonlanıyor .

İşte Shakespeare bence yine dahiyane bir eser sunmuş . Daha okumadıysanız bence okuyun derim . Sevgiler ..
148 syf.
·Beğendi·6/10
Size Nasıl Geliyorsa. Kitabın isminden bir şeyler denemek ister misiniz? Bence ben isteriz. (Psikoşizofrenik Ruh Halinde Tabii ki Değilim!!!!) Düzenli olarak sergilenen ve Rosalind ile büyüüüük (!) filozof Jaques favori karakterlerimiz. Rosalind sadece benim değil yazarımızın da favorisi tabii.
Hayat, insanları nasıl yönlendirir? Aşk rastgele bir olgu mudur? İşte size 2 soru ve kocaman bir kitap. Sizlere Bülent Ağabey'den bir soru ile veda ediyorum. Tiyatro bir yaşam mı yoksa, yoksa yaşam bir tiyatro mu ya da ikisi de değil mi? Karar sizin, karar bizim. Özetle: Size Nasıl Geliyorsa!
Dük Frederick'in kardeşini sürgüne göndermesi, yeğeni ve kendi kızının arkadaşlığı ve yeğenine karşı gösterilen sevgi gösterilerini kıskanıp onu da sürgüne göndermesi sonrası konular ele alınıyor. Yeğeni Rosalind artık Ganymade; kızı Celia'da Aliena olmuştur. Olaylar bu şekilde gelişiyor ama detay vermiyorum çok içine sürükleyip heyecanını kaçırmamak adına. Keyifli okumalar iyi sabahlar dilerim..
(Bakın gene tam Mutlu sabahlar diyecektim ki güneş kayboldu)
" Saat on olmuş. Hayat nasıl koşup gidiyor böylece anlıyoruz.
Bir saat önce dokuzdu, bir saat sonra on bir olacak;
Ve saatten saate olgunlaşıp duruyoruz,
Saatten saate çürüyor çürüyoruz,
Bu hikâye de böyle sürüp gidiyor işte. "
William Shakespeare
Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası
İnsan ne kadar hastaysa o kadar rahatsızdır; parası, malı ve keyfi olmayan üç iyi dosttan mahrum olur; yağmur ıslatmak, ateş yakmak içindir; otlağın iyisi koyunları semirtir; gece karanlığının en büyük sebebi güneşin olmayışıdır; doğadan bir şeyler öğrenmeyen ve çevreden bilgi edinmeyen insan ya iyi yetişmediģinden şikâyet edebilir ya da çok budala bir soydan geliyordur.
William Shakespeare
Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
As You Like It
Baskı tarihi:
23 Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
263
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780743484862
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Penguin
Baskılar:
Nasıl Hoşunuza Giderse
Size Nasıl Geliyorsa
As You Like It
As You Like It (Level 2)
As You Like It is a pastoral comedy by William Shakespeare believed to have been written in 1599 or early 1600 and first published in the First Folio, 1623. The play's first performance is uncertain, though a performance at Wilton House in 1603 has been suggested as a possibility. As You Like It follows its heroine Rosalind as she flees persecution in her uncle's court, accompanied by her cousin Celia and Touchstone the court jester, to find safety and, eventually, love, in the Forest of Arden.

Historically, critical response has varied, with some critics finding the work of lesser quality than other Shakespearean works and some finding the play a work of great merit. The play features one of Shakespeare's most famous and oft-quoted speeches, "All the world's a stage", and is the origin of the phrase "too much of a good thing". The play remains a favourite among audiences and has been adapted for radio, film, and musical theatre.

Kitabı okuyanlar 201 okur

  • Şefika Meral Kançeltik
  • Sümeyye
  • Seda Sandıkçı
  • Neskli
  • ahmet can

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.6 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0