Adı:
Asa-yı Musa
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438199
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Neşriyat
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi
Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur Külliyatından derleme bir eser Asayı Musa. Hz Musa aleyhisselamın asasıyla tevhid namına gösterdiği on bir mucizesine atfen kitap bu ismi alıyor. Çünkü kitabın ilk kısmını oluşturan Meyve Risalesi on bir meseleden oluşuyor ve kitabın ikinci kısmını oluşturan Hüccetullahi'l-Bâliğa on bir konu içeriyor.

Kitabın ilk kısmı olan Meyve Risalesinde Bediüzzaman ibadeti ve ahirete imanı ağırlıklı olarak işler. İbadetin ve ahirete imanın gerekliliğini insanın yapısına dayandırdığı delillerle ispat eder. Bunların yanında meleklere ve Kur'an'a iman ile ilgili bahisler de vardır. Bunların hepsini temsiller ile akla yakınlaştırır.

Kitabın ikinci kısmı olan Hüccetullahi'l-Bâliğa ise Allah'ın varlığına ve birliğine dair deliller sunar. Birinci delillde kainattan yaratıcısını soran bir yolcunun gözlemleri anlatır. Kainatın her bir kısmı Allah'ın varlığına ve birliğine şahadet eder. Üçüncü delilde tabiatperestlik ve materyalist felsefe delilleriyle çürütülür. Özellikle işlediği üç konu başlığı vardır bu üçüncü delilde; Kainat kendi kendine teşkil ediyor, tabiat bunu gerektiriyor ve sebebler dairesi bunları icad ediyor. Bediüzzaman yine mükemmel temsillerle bu üç yolun imkansız olduğunu ortaya koyuyor. Geriye kalan delillerin her biri yine kainatın resmen bir kitap yapıp okumanızı sağlıyor ve okunan her kelime Allah'ın varlığını ve birliğini gösteriyor.

Gerek ilk kısımdaki imani meseleler olsun, gerekse ikinci kısımda insanı Allah'ın varlığı ve birliği üzerine düşündüren deliller olsun, aklı çalıştırmaya ve daha bilinçli bir şekilde inanmaya vesile olan bir kitap.
Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Risale-i Nur külliyatından Asa-yı Musa isimli eseri...
5 aydır birkaç sayfa okuyup kitaplığımda tozlanan kitaplar arasında yerini almıştı. Kelimeleri, cümleleri, teşbihleri, nidaları öyle ağırdı ki nefsim her kelamında kaldırmayıp pes etti okumaya. Ama her defasında bırakmayıp belki perdesini aralar diye aldım elime kitabı. İlk başladığınızda gözünüz korkabilir, pes edebilirsiniz, şeytan sizi başka işlerle meşgul etmek isteyebilir ama inat edip ben bu kitabı anlamak istiyorum dediğinizde aralanır perdeler, Risale-i Nur içindeki gizli manaları anlamaya başlarsınız. Öyle bir kitap ki içinde sayısız hikmet barındırıyor. Her kelimesi bir hazine kadar değerli olan bu kitap öylesine okuyup geçilecek kitaplardan olamadığını düşünüyorum. Anlamak için çaba sarf etmelisiniz. Örneğin sessiz bir ortamda sesli bir okuma Risale-i Nur okumak için ideal yöntemlerden olabilir. Okumaya devam ettiğiniz zaman belirli bir süre sonra feyz aldığınızı göreceksiniz. Ve bu davranışlarınıza bile yansıyacak, bir iş yaparken ben Risale-i Nur okuyorum ona göre hareket etmeliyim diye başlarsınız işe örneğin. Kitap okuduktan sonra emin olun iyi yönlü davranış eğiliminde bulunduğunuzu siz de fark edeceksiniz.

Kitabın konusuna gelecek olursak; Asa-yı Musa iki başlık altında toplanıyor. Birinci başlıkta iman hakikatleri ve ibadet, ikinci başlıkta Allah'ın varlığını ispat için delillerden bahsediyor. Eğer yaratılış ile ilgili aklınızda bir soru varsa bu kitap en net cevabı verecektir sizlere.

Kur'an'ın tefsiri olan Risale-i Nur bize doğru yolda kalmanın kurallarını, bizi küfre sokacak yola gitmenin ne kadar büyük tehlike olduğunu bildiriyor.
Dinsizliğin hakim olduğu bu zamanda; tesettürün moda, doğru yolun insanlar topluluğunun yaptığı yanlışlar olduğu bir zamanda Risale-i Nur külliyatı adeta bir ışık gibi yol gösteriyor gençlerimize. Gerek bu asrın, gerekse önümüzdeki asrın insanlarını fikir karanlığından kurtarıyor.

Bu eseri ilahi bir aşk ve heyecanla okuyup hayran kaldım. Her gün birkaç gence ışık kaynağı olmak, imanını kurtarmak isteyen Bediüzzaman Hazretlerinin yegâne isteği ve bu istekle yazdığı eseri bizleri hakikate teşvik etsin inşallah.
Külliyata başlamak istiyorsanız İman ve Küfür Muvazenelerinden sonra Asa-yı Musa verimli bir devamlılık sağlayacaktır. Mutlaka okumamız gereken kitaplardan olduğunu son bir kere belirtmek isterim. Bol okumalar.
Bir arkadaşımın üniversite yıllarında iken "Al oku! İçindeki sorulara cevap olacak!" diyerek verdiği ama ısrarla 2 sene kütüphanemde gözüme çarptığı halde okumadığım, 2 sene sonra bir bakayım diye aldığım ve Osmanlıca terimlerden dolayı ürktüğüm bir kitap. Bediüzzaman ismi bile nedense o dönemde bana hep ürkütücü gelmişti. "Acaba bu cemaat yanaklarına şiş sokuyorlar mı?" diye düşündüğüm bile oldu. Nihayet rüyamda gördüğüm uçan kırmızı kitaplardan birini yakaladım ve bir daha da Risale-i Nur eserlerini elimden bırakamadım. Hayatıma huzur, bereket ve suhulet getirdi. Bana kim olduğumu, nereden gelip, nereye gittiğimi öğretti bu eserler. Allah Üstad Bediüzzaman ve talebelerinden ebeden razı olsun.

بر آرقداشمڭ اونیورسیتە ییللرندە ایكن " آل اوقو ! ایچندەكی صورولرە جواب اولاجق ! " دیەرك ویردیگی آما اصرارلە ۲ سنە كتبخانەمدە گوزیمە چارپدیغی حالدە اوقومدیغم ، ۲ سنە صوڭرە بر باقایم دیە آلدیغم و عثمانلیجە تریملردن طولایی اوركدیگم بر كتاب . بدیع الزمان اسمی بیلە نەدنسە او دونمدە بڭا هپ اوركوتیجی گلمشدی . " عجبا بو جماعت یاڭاقلرینە شیش صوقییورلر می ؟ " دیە دوشوندیگم بیلە اولدی . نهایت رؤیامدە گوردیگم اوچان قرمزی كتابلردن برینی یاقالادم و بر داها دە رسالە نور اثرلرینی ألمدن بیراقامادم . حیاتمە حضور ، بركت و سهولت گتیردی . بڭا كیم اولدیغمی ، نرەدن گلوب نرەیە گیتدیگمی أوگرتدی بو اثرلر . الله استاد بدیع الزمان و طلبەلرندن أبداً راضی اولسون .
Üstatla karşılaşmam babamın çocukken ilgimi çeken kitaplığın da olmuştu.. İlk okuduğum kitabı değil.. Oku bitsin gibi kenara bırakılmalık bir kitap da değil.. Namazın ehemmiyeti, Allah’a iman etmenin hayatı nasıl da kolaylaştırdığını delillerle ortaya koyan, ölümün idamı ebediden çok dünyanın eza ve cefa dolu bir hayatından terhis olduğunu ispatlarken, üç günlük dünya için insanın kendini sefil hale düşürmemesi gerektiği, dünyada olup biten hadiselere zaman ayırarak dedikodu ile uğraşmanın gereksizliği üzerinde duruyor eserinde Üstat.. “Helal daire keyfe kafidir” diyen Üstat Bediüzzaman ne olur gençliğini günahlarla murdar etme diye bir ikazda bulunuyor..
Üstad’ın okuduğum ilk kitabı idi. İlk 6 ay hiç bir şey anlamadım diyebilirim ama daha sonra bana Risale-i Nur’un perdeleri öyle bir açıldı ki elhamdulillah :) Bana verdiği manevi hazzı hiç unutamam..
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi
Asrın insanın, hazretlerinin bu değerli ve de bunun gibi diğer tüm eserlerini okuma şerefine nail olmayı en kısa zamanda Rabbim bana ve de tüm ümmeti Muhammede nasip etsin inşallah.
İçinde birkaç alınabilir dersle birlikte kesinlikle dini bir referans kaynağı olarak görülmemesi gereken bir kitap...Hatta Kur'an'ın prensiplerine de aykırı pek çok unsur barındıran bir kitap...
Allah'tır onun yârı, mürebbisi, velisi
Andıkça bütün nur oluyor duygusu, hissi
Yükselmededir marifet iklimine her an
Bambaşka ufuklar açıyor ruhuna Kur'an
Kur'an ona yâdettiriyor "Bezm-i Elest"i
Âşık, o tecellinin ezelden beri mesti...
Asa-yı Musa
Dini bir bakış açısı ile etrafımızdaki varlıkları inceleyen bir eser. Ayrıca, ibadet, gençlik, ölümden sonra diriliş ve âhiret inancı ile dünyadaki mutluluk arasındaki ilişkiler de ele alınıyor
Genel kanı islam ve ya nurcular felsefeye karşıdır tezinin daha ilk sayfalardan felsefeyi ikiye ayırıp dikkat çekmesidir. İlk okuduğum kitaplardan asa-yı musa, diğer risalelerden derleme bir kitap
Kitab islamiyet inancının dışında olarak kabul edilen ''dalalet, şirk, İktezathu't-tabiat'' gibi fikirlere karşı imani meselelerin izahı ile tehvid inancı yani kainatın tek yaratıcısı olduğuna inanılan fikrin ispatı üzerinde yoğunlaşmıştır.
Nursi imani ve İslami meselelerde şüpheye ve inkara düşenler için ''lazım ve tiryak'' olduğunu ifade etmektedir.
Dini bir bakış açısı ile etrafımızdaki varlıkları inceleyen bir eser. Ayrıca, ibadet, gençlik, ölümden sonra diriliş ve âhiret inancı ile dünyadaki mutluluk arasındaki ilişkiler de ele alınıyor.
Bazen kişi, gözünün iltihaplı olmasından dolayı güneş ışığını inkar eder; ağız da hastalığından ötürü suyun tadını inkar eder.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 80 - Zehra Yayıncılık
Cehennemin vücudu bin derece idam-ı ebedîden hayırlıdır. Ve kâfirlere de bir nevi merhamettir.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 55 - Zehra Yayıncılık
Failsiz bir fiil ve müsemmasız bir isim mümkün olmadığı gibi; mevsufsuz bir sıfat, sanatkârsız bir sanat dahi mümkün değildir.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 153 - Zehra Yayıncılık
Mesela, haram sevmekte bir kıskançlık elemi ve firak elemi ve mukabele görmemek elemi gibi birçok ârızalar ile o cüz'î lezzet, zehirli bir bal hükmüne geçer.

Ve o gençliğin sû'-i istimali ile gelen hastalıkla hastahanelere ve taşkınlıklarıyla hapishanelere ve "kalb ve ruhun gıdasızlık ve vazifesizliğinden" neş'et eden sıkıntılarla meyhanelere, sefahethanelere veya mezaristana düşeceklerini bilmek istersen, git hastahanelerden ve hapishanelerden ve meyhanelerden ve kabristandan sor.

Elbette ekseriyetle, gençlerin gençliğinin sû'-i istimalinden ve taşkınlıklarından ve gayr-ı meşru keyiflerin cezası olarak gelen tokatlardan eyvahlar ve ağlamalar ve esefler işiteceksin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asa-yı Musa
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438199
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Neşriyat
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi

Kitabı okuyanlar 441 okur

  • Murad Sülger
  • Sny
  • Gmz
  • Dilek yıldız
  • Kehribar
  • Haydar Ali TMY
  • Lightmorelight
  • Münferit
  • Anarşiz
  • Kırmızının 14 tonu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%30.9
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.9
Erkek
%45.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%79.7 (110)
9
%8 (11)
8
%8 (11)
7
%1.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.2 (3)

Kitabın sıralamaları