Asa-yı Musa (Risale-i Nur Külliyatı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
17,5bin
Gösterim
Adı:
Asa-yı Musa
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatı
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438199
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Neşriyat
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi
366 syf.
·10/10 puan
Külliyatı okumadım, aslında Bediüzzaman'ın okuduğum iki kitabından biri. Diğer kitaplarına da göz gezdirdim ancak yeni başlayacaklar için, yada Bediüzzaman'ı anlamak, tanımak isteyenler için güzel bir başlangıç kitabı. O da tıpkı kendisinden önceki alimler gibi maddeciler ile kalemi ile cihat etmiştir. Bu eserde maddecilere karşı Hz. Musa'nın hayatından kıssalar ile verilmiş cevapları, örnekleri içeriyor. Tabi Hz. Musa dan bağımsız ayet ve hadisler de var kitapta. Okurken diğer kitaplarına nazaran dili daha anlaşılır. Buda okuyucuyu kitaba çekiyor. Güzel bir kitap.
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hz. Musa’nın (as) asâsının sihirbazların sihirlerini yutması gibi, Kur’ân’dan ilhamen ortaya konulan imânî deliller ile dinsizlik fikirlerini yutup, Allah’ı inkâr fikrini çürüten eserde, fenlerin diliyle Allah’ın varlık ve birliğinin ispatının yanı sıra; ibadet, gençlik, ölümden sonra diriliş ve âhiret inancı ile dünyadaki mutluluk arasındaki münasebetler ele alınmaktadır.
 • Sözler
  9.4/10 (947 Oy)1.339 beğeni2.723 okunma21bin alıntı25,8bin gösterim
 • Lem'alar
  9.5/10 (621 Oy)866 beğeni2.179 okunma12,6bin alıntı14,8bin gösterim
 • İman ve Küfür Muvazeneleri
  9.6/10 (628 Oy)871 beğeni2.238 okunma8,5bin alıntı14,6bin gösterim
 • Mektubat
  9.5/10 (494 Oy)698 beğeni1.730 okunma10,7bin alıntı11,2bin gösterim
 • Tarihçe-i Hayat
  9.5/10 (407 Oy)532 beğeni1.396 okunma7,1bin alıntı7,2bin gösterim
 • Gençlik Rehberi
  9.3/10 (362 Oy)491 beğeni1.450 okunma2.354 alıntı7,7bin gösterim
 • Şualar
  9.4/10 (335 Oy)423 beğeni1.188 okunma6,9bin alıntı6,3bin gösterim
 • Mesnevi-i Nuriye
  9.6/10 (368 Oy)453 beğeni1.227 okunma8bin alıntı8,6bin gösterim
 • Küçük Sözler
  9.0/10 (311 Oy)340 beğeni1.193 okunma1.347 alıntı5,6bin gösterim
 • Barla Lahikası
  9.6/10 (240 Oy)293 beğeni917 okunma2.832 alıntı4.144 gösterim
366 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Karanlığı dağıtacak, asâ-yı Musa (A.S.) gibi ışık verecek, sihirleri ibtal edecek, istikbaldeki zulmetleri izale edecek , felsefe karanlıklarını izale edecek bir risale...
366 syf.
Rüyamda Said Nursi Hz. görmekle başladım, islamın gereklerini yapmaya ve bu kıtabı okumam için öneren bir kişi sayesinde Said Nursi kimmiş diyerek ilk kez bir kitabını okumaya anlamaya çalıştım. Kitabı eleştirebilecek hiç bir bilgi birikime sahip değilken yorumlamak ne haddime diyerek sadece bir okur gözüyle önerebileceğimi belirtmek isterim. Başta dilini hiç anlayamadım ama ( Midyatlı ) dan Allah razı olsun. Google playerden bu programı indir ordan kitabı oku her kelimeyi çeviriliyor abla demesiyle indirip hergün on sayfa şeklinde anlamaya çalısarak okudum ve bugün çok şükür bitirdim. Gelelim tavsiye konusuna. Herkes belli bir birikim için okunmalıdır. En çokta inancı olmayan kişiler okusun bu eseri. En kötüsü kendini ve inançsızlığını sınamış ve yoklamış olur. Bu kitabı okumakla Ne kaybedersiniz ki? Böyle eserler kimseye bir zaman kaybı yaratmaz. Sadece bu eserleri okumaya başlamadan önce kafanızda ki tüm ön yargıları kaldırıp elbette anlamaya çalışarak okumaya başlamanız yeterli olur. Kitabın tek bir sayfası bile, bize bir çok şeyi anlatmaya çalışıyor. Siz yeter ki anlamamak için direnmeyin. İyi bir okuyucuysanız eğer, kitaplarla ilgili belirli bir tabunuz olmaz. Ben bir ateistin kitabını okuyarak Allahın varlığını sorgulayıp şükür ki var dıye biliyorsam yokluğunu savunan kişilerde böyle eserleri okuyup kendi kararlarını sorgulayabilirler. İyi okumalar.
271 syf.
·Beğendi
Beş vakit namazın ehemmiyeti,
Allah'ın emirlerine uymanın, yasaklarından kaçmanın lüzumu,
İnsanı alakadar eden daireler ve onlardaki vazifeleri,
Herbir fen ve ilmin kendisi lisanıyla Allah'ı tanıttırdığı,
Allah'ın isimlerinin Ahireti iktiza ettiği,
Cehennem'e dair bir-iki şüpheyi izahla beraber, Ahirete imanın insanın şahsi ve içtimai hayatına dair faydaları,
İmanın altı esasının birbirinden ayrılmayacağının izahı
Kur'andaki ayet tekrarlarına gelen itirazlara cevap
Meleklere imanın meyveleri, gayet kuvvetli izahlarla beyan edilmektedir.

Cenab-ı Hakk'ın kudreti ve ilmi her şeyin fevkinde büyüktür, hiçbir şey daire-i ilminden çıkamaz.
366 syf.
·4 günde
Asa-yı Musa

Hz. Musa; Meşhur asa'sını nereye vursa su çıkarıyordu. Kur'an'ın verdiği dersle tabiata bakan bir kimse de, gözünü nereye çevirse, orada Allah'ın varlık ve birliğine, Rahmet ve san'atına deliller bulmakta güçlük çekmez.

Risale-i Nur'un çeşitli eserlerinden, bu arada Meyve Risalesi ile Ayet'ül Kübra'dan seçmeleri içine alan Asa-yı Musa'da, etrafımızdaki varlıklar, böyle bir bakış açısından inceleniyor. Ayrıca İbadet, Gençlik, Ölümden sonre diriliş, Ahiret inancı ile dünyadaki mutluluk arasındaki ilişki de ele alınır.
250 syf.
·Puan vermedi
Dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş..
271 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Düşününki yeryüzünde 124 bin peygamber başta olmak üzere triliyonlarca insan hayatını tek bir kitaba adıyorlar feda ediyorlar. İşte bu kitap ancak ve ancak Kur'an'ı azimüş-şan'dur. Ve işte Risale-i Nur dediğimiz muazzam külliyat ise bu kitabın tefsiridir. Artık siz düşünün. Okunması ne kadar elzem bir kaynak.
366 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek .
Yaz güze ve kışa yer vermesi ve gündüz akşama ve geceye değişmesi kat'iyyetinde , gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişicek.
271 syf.
Esselamu aleyküm ve rahmetullah
Risale-i Nur külliyatından okuduğum ilk kitap bu oldu. Külliyata hangi kitap ile başlamam gerektiği konusunda araştırmalar yapınca sıklıkla iki tavsiyeyle karşılaşıyordum: Asâ-yı Musa ve İman ve Küfür Muvazeneleri. Bana Asâ-yı Musa ile başlamak nasip oldu. Ben de herkes gibi Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin dilinin ağırlığından Risale-i Nur'a başlamayı erteleyenlerdendim. Ama gerçekten iyi bir yayın evinden aldıktan ve hangi kitap ile başlayacağını bildikten sonra korkularınız hafifliyor. Asa-yı Musa hem sayfa itibari ile az (291 syf) hem de yeni başlayanlar için üstadın kalemine ve kelimelerine aşina olmak için ideal bir kitap. Kelime birikimiyle diğer kitaplarını daha kolay anlayabileceğimi umuyorum.
Külliyat için yayın evi tercihim Zehra yayıncılık oldu çünkü ciltleri lügâtli. Takıldığım kelimelerde mânâsını hemencecik sayfanın aşağısındaki lügâtten bakabiliyorum. Öte yandan, kitabın içeriği de korktuğum kadar ağır değildi. İlk önceleri gayet kolayca ilerledim. Tabii sonraları biraz ağırlaşıyor ama önemli olan az ve istikrarlı bir şekilde anlayarak okumak olduğunun kanısına varıp sayfa sayısını azalttım. Günlük 2 ya da 5 sayfa ilerledim. Böyle daha istifadeli oldu.
Kitap, özellikle iman hakikati üzerinde duruyor, ispatlarla akıllara nizam, kalplere teselli veriyor. Öyle bir çırpıda okunamıyor o iki sayfa bile. Üzerinde durup tefekkür etmen gerekiyor. Kâinatı bir de satırlardan açılan pencereden müşahade etmen gerekiyor.
Risale-i Nur gerçekten derya deniz... Biz de o deryada bir katre olabilirsek ne mutlu... Sayfaları hakikatın bağrında açan tomurcuklar gibi, okudukça kalplere ekiliyor ve Hakk'ın tecellisiyle tomurcuklar çiçek açıyor... Kalp, imanın lezzetiyle bir kere ve çok kere hamd ediyor... Âlem başka bir tınıyla terennüm ediyor, içinizi tatlı bir sevinç alıyor.
"İman hakikatı öyle bir çekirdektir ki, eğer tecessüm etse, bir Cennet-i hususiye ondan çıkar."
Ömür sermayesi pek azdır, luzumlu işler pek çoktur, diyordu üstad. Ömür daha da kısalmadan bakiyemize Risale'yi katmak duasıyla. Nasip eden Rabbime binlerce kere hamd olsun. İsteyen herkese en kısa zamanda nasip eylesin.
"Onu tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır. Onu unutansaraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır."
Selam ve dua ile...
366 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuyunca farklı bir pencere açılıyor kalbinizde. Bazen şöyle dedim "Çok iyi yaaa". Kalbiniz mutmain oluyor. Anlamadığınız kısımlar olabilir oralarda göz okuması yapın kendinizi umutsuzluğa düşürmeyin. Nasibiniz olanı elbet alacaksınızdır. Kendisi ince ama manevi ağırlığı olan bir risale.
366 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
O kadar ihtiyacım varmış ki meğer.
Her Nur bir ayna her Nur bir dost bana.
Elhamdülillah ikinci defa okumak nasip oldu...
İman hakikatlerini mükemmel ispatlarla anlatan bu eser okudukça okutturuyor.
Kur'an'ın sönmez ve söndürülemez bir güneş olduğunu haykıran Risale-i Nur külliyatı asrımızın hastalıklarina yazılmış bir tefsir.
Rabb'im herkese ihlas ile okumayı nasip etsin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asa-yı Musa
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatı
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438199
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Neşriyat
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi

Kitabı okuyanlar 2.611 okur

 • mucahid
 • Karahan Bilgi
 • Adem
 • DİVANE
 • zehra aleyna şimşek
 • imran gök
 • B.
 • Elif
 • Nurlan Jalilov
 • Beyzanur Leyla Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.9
13-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%30.9
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.9
Erkek
%45.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.5 (432)
9
%6 (45)
8
%3.1 (23)
7
%0.4 (3)
6
%0.3 (2)
5
%0.3 (2)
4
%0.3 (2)
3
%0
2
%0
1
%2.3 (17)

Kitabın sıralamaları