Adı:
Asa-yı Musa
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438199
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Neşriyat
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi
Uzun yıllar aradan sonra, risale bahçesinden tattığım ilk risale. Ama bu defa yavaş, yavaş… Kelime kelime… Hikmetini sorgulayarak, tefekkürler eşliğinde.

Yeri geldi denizlerin, rüzgarın, şimşeğin, rengarenk çiçeklerin, envai çeşit hayvanların; yeri geldi Peygamberlerin, evliyaların, sıddıkların, nurani kalplerin lisanıyla ve şehadetiyle Tevhid hakikatini dinledim. Yeri geldi, kitapta geçtiği tabirle
-seyahat-ı fikriyeye alışan o mütefekkir misafir- misal bir seyyah oldum, tek tek alemlerce nazar edip, sual ettim risale syfalarında. Kan hücrelerinden, yağmur damlalarına, hidrojen ve azot arasındaki aşkı kimyeviden, dağlarda gizli madenlerden, okyanuslardaki acayip balıklara…

Yeri geldi kainat sarayını seyrederken, ölüm hakikatiyle durdum öylece. Ve ne de çok geçiyor âlem kelimesi risalelerde de. Ben neden bilmem çok seviyorum âlem kelimesini. Koskoca âlemler. Yerine başka kelime gelemiyor sanki, kapsayamıyor ki, öylesine derin. Mikroplar âlemi, hücreler âlemi, hava âlemi, deniz altı âlemi, gökyüzü âlemi, hayvanat, nebatat âlemi, çeşit çeşit insanlar âlemi - ki insanın yüreği bile küçük kainatken-. Âlemler içinde âlemler :)

Her bir zerresi Rabbini tesbih eden, sayısını dünyevi rakamlarla sınırlandıramayacağımız âlemler. Koskocaman zikirhane.. Âlemlerin Rabbi'nin varlığını ispat için âlemlerde gezdirirken okuyanı Said Nursi, kendimi hem öyle küçük hissettim zerre misal yaratılanlar içinde; hem de ‘’ KAİNAT sarayının en mükerrem misafiri derken insana ’’ öylesine mutlu oldum, ‘değerliyim be’ diye sayıklayarak…

Çok tekrarlarla kainatın ahenginin düzenini, intizamını, kolaylılığını, çeşitliliği içindeki israfsızlığını tasvir ederken; israf eden, bozan , yıkan insanoğlunu tefekküre davet ediyor Bediüzzaman Hz. O koca ahengin en değerlisiyken, halifesiyken, bunca âlemler onun için dönerken, bu düzen içinde meylettiği her israfı yüreğim sıkışarak hayal ettim ben de.

‘’Sermayeyi ömrünü imha etme’’ diye okurken vaktini,
‘’İnsanın en kıymetli ve üstünde titrediği malı, onun ruhudur ’’ diye okurken ruhunu, Ve dahi bedenini, hissiyatını, duygularını israf eden insanoğlunu…
Hayal ettim işte kendimi ‘ Bil ey nefsim ‘’ demeye çalışarak, önce kendime seslenebilme niyetiyle...

Bir de zevali elem veren lezzetler fanidir deyip geçmiyor yazar; aciz, hassas beşerin en cüzi dünyevi ayrılıklarındaki kalbi sızısını cümlelerle resmediyor sanki. Okurken öylesine hissetiriyor, öylesine yüreğini sıkıyor okuyanın, devamında da ahiret var diye haykırıyor binbir delillerle..

En çok da yıldızların diliyle Allah'ın varlığını haykıran şiiri… Semanın yıldızlarını temaşa eden ne güzel gözler.. tekrar tekrar okudum.. Nette de var, ne güzel okumuşlar:))

"Dinle de yıldızları şu hutbe-i şirinine
Name-i nurîn-i hikmet, bak ne takrir eylemiş.
Hep beraber nutka gelmiş, hak lisanıyla derler:
Bir Kadîr-i Zülcelal'in haşmet-i Sultanına
Birer bürhan-ı nur-efşanız vücud-u Sânia
Hem vahdete, hem kudrete şahidleriz biz.
Şu zeminin yüzünü yaldızlayan
Nazenin mu'cizatı çün melek seyranına.
Bu semanın arza bakan, cennete dikkat eden
Binler müdakkik gözleriz biz
Tûbâ-i hilkatten semavat şıkkına, hep kehkeşan ağsanına
Bir Cemil-i Zülcelal'in, dest-i hikmetle takılmış pek güzel meyveleriyiz biz.
Şu semavat ehline birer mescid-i seyyar, birer hane-i devvar, birer ulvî âşiyane,
Birer misbah-ı nevvar, birer gemi-i cebbar, birer tayyareleriz biz.
Bir Kadîr-i Zülkemal'in, bir Hakîm-i Zülcelal'in birer mu'cize-i kudret
Birer hârika-i san'at-ı hâlıkane; birer nadire-i hikmet, birer dâhiye-i hilkat, birer nur âlemiyiz biz.
Böyle yüzbin dil ile yüzbin bürhan gösteririz, işittiririz insan olan insana.
Kör olası dinsiz gözü, görmez oldu yüzümüzü, hem işitmez sözümüzü, hak söyleyen âyetleriz biz.
Sikkemiz bir, turramız bir, Rabbimize müsahharız. Müsebbihiz, zikrederiz abîdane.
Kehkeşanın halka-i kübrasına mensub birer meczublarız biz..."

Yapılacaklar listesine ekledim ben de – Rabbim Lütfederse elbet- ; alacağım teleskopla semanın süslerini seyran ederken, açıp dinleyeceğim bu şiiri tekrar tekrar diye …

Keyifli okumalar, bereketli tefekkürler, latif seyirler efenim...
Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Risale-i Nur külliyatından Asa-yı Musa isimli eseri...
5 aydır birkaç sayfa okuyup kitaplığımda tozlanan kitaplar arasında yerini almıştı. Kelimeleri, cümleleri, teşbihleri, nidaları öyle ağırdı ki nefsim her kelamında kaldırmayıp pes etti okumaya. Ama her defasında bırakmayıp belki perdesini aralar diye aldım elime kitabı. İlk başladığınızda gözünüz korkabilir, pes edebilirsiniz, şeytan sizi başka işlerle meşgul etmek isteyebilir ama inat edip ben bu kitabı anlamak istiyorum dediğinizde aralanır perdeler, Risale-i Nur içindeki gizli manaları anlamaya başlarsınız. Öyle bir kitap ki içinde sayısız hikmet barındırıyor. Her kelimesi bir hazine kadar değerli olan bu kitap öylesine okuyup geçilecek kitaplardan olamadığını düşünüyorum. Anlamak için çaba sarf etmelisiniz. Örneğin sessiz bir ortamda sesli bir okuma Risale-i Nur okumak için ideal yöntemlerden olabilir. Okumaya devam ettiğiniz zaman belirli bir süre sonra feyz aldığınızı göreceksiniz. Ve bu davranışlarınıza bile yansıyacak, bir iş yaparken ben Risale-i Nur okuyorum ona göre hareket etmeliyim diye başlarsınız işe örneğin. Kitap okuduktan sonra emin olun iyi yönlü davranış eğiliminde bulunduğunuzu siz de fark edeceksiniz.

Kitabın konusuna gelecek olursak; Asa-yı Musa iki başlık altında toplanıyor. Birinci başlıkta iman hakikatleri ve ibadet, ikinci başlıkta Allah'ın varlığını ispat için delillerden bahsediyor. Eğer yaratılış ile ilgili aklınızda bir soru varsa bu kitap en net cevabı verecektir sizlere.

Kur'an'ın tefsiri olan Risale-i Nur bize doğru yolda kalmanın kurallarını, bizi küfre sokacak yola gitmenin ne kadar büyük tehlike olduğunu bildiriyor.
Dinsizliğin hakim olduğu bu zamanda; tesettürün moda, doğru yolun insanlar topluluğunun yaptığı yanlışlar olduğu bir zamanda Risale-i Nur külliyatı adeta bir ışık gibi yol gösteriyor gençlerimize. Gerek bu asrın, gerekse önümüzdeki asrın insanlarını fikir karanlığından kurtarıyor.

Bu eseri ilahi bir aşk ve heyecanla okuyup hayran kaldım. Her gün birkaç gence ışık kaynağı olmak, imanını kurtarmak isteyen Bediüzzaman Hazretlerinin yegâne isteği ve bu istekle yazdığı eseri bizleri hakikate teşvik etsin inşallah.
Külliyata başlamak istiyorsanız İman ve Küfür Muvazenelerinden sonra Asa-yı Musa verimli bir devamlılık sağlayacaktır. Mutlaka okumamız gereken kitaplardan olduğunu son bir kere belirtmek isterim. Bol okumalar.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.685 Oy)18.260 beğeni41.383 okunma2.707 alıntı174.091 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.355 Oy)12.935 beğeni33.099 okunma3.129 alıntı139.102 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.554 Oy)8.508 beğeni25.124 okunma2.293 alıntı108.488 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.257 Oy)7.604 beğeni20.566 okunma3.713 alıntı123.011 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.196 Oy)4.957 beğeni16.499 okunma3.210 alıntı105.902 gösterim
 • Sözler
  9.2/10 (247 Oy)259 beğeni637 okunma1.058 alıntı5.170 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.213 Oy)8.527 beğeni27.361 okunma760 alıntı133.340 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.437 Oy)11.118 beğeni27.509 okunma1.504 alıntı144.621 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.074 Oy)3.966 beğeni15.076 okunma1.254 alıntı72.856 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.269 Oy)8.711 beğeni24.244 okunma1.292 alıntı119.280 gösterim
Bir arkadaşımın üniversite yıllarında iken "Al oku! İçindeki sorulara cevap olacak!" diyerek verdiği ama ısrarla 2 sene kütüphanemde gözüme çarptığı halde okumadığım, 2 sene sonra bir bakayım diye aldığım ve Osmanlıca terimlerden dolayı ürktüğüm bir kitap. Bediüzzaman ismi bile nedense o dönemde bana hep ürkütücü gelmişti. "Acaba bu cemaat yanaklarına şiş sokuyorlar mı?" diye düşündüğüm bile oldu. Nihayet rüyamda gördüğüm uçan kırmızı kitaplardan birini yakaladım ve bir daha da Risale-i Nur eserlerini elimden bırakamadım. Hayatıma huzur, bereket ve suhulet getirdi. Bana kim olduğumu, nereden gelip, nereye gittiğimi öğretti bu eserler. Allah Üstad Bediüzzaman ve talebelerinden ebeden razı olsun.

بر آرقداشمڭ اونیورسیتە ییللرندە ایكن " آل اوقو ! ایچندەكی صورولرە جواب اولاجق ! " دیەرك ویردیگی آما اصرارلە ۲ سنە كتبخانەمدە گوزیمە چارپدیغی حالدە اوقومدیغم ، ۲ سنە صوڭرە بر باقایم دیە آلدیغم و عثمانلیجە تریملردن طولایی اوركدیگم بر كتاب . بدیع الزمان اسمی بیلە نەدنسە او دونمدە بڭا هپ اوركوتیجی گلمشدی . " عجبا بو جماعت یاڭاقلرینە شیش صوقییورلر می ؟ " دیە دوشوندیگم بیلە اولدی . نهایت رؤیامدە گوردیگم اوچان قرمزی كتابلردن برینی یاقالادم و بر داها دە رسالە نور اثرلرینی ألمدن بیراقامادم . حیاتمە حضور ، بركت و سهولت گتیردی . بڭا كیم اولدیغمی ، نرەدن گلوب نرەیە گیتدیگمی أوگرتدی بو اثرلر . الله استاد بدیع الزمان و طلبەلرندن أبداً راضی اولسون .
Üstatla karşılaşmam babamın çocukken ilgimi çeken kitaplığın da olmuştu.. İlk okuduğum kitabı değil.. Oku bitsin gibi kenara bırakılmalık bir kitap da değil.. Namazın ehemmiyeti, Allah’a iman etmenin hayatı nasıl da kolaylaştırdığını delillerle ortaya koyan, ölümün idamı ebediden çok dünyanın eza ve cefa dolu bir hayatından terhis olduğunu ispatlarken, üç günlük dünya için insanın kendini sefil hale düşürmemesi gerektiği, dünyada olup biten hadiselere zaman ayırarak dedikodu ile uğraşmanın gereksizliği üzerinde duruyor eserinde Üstat.. “Helal daire keyfe kafidir” diyen Üstat Bediüzzaman ne olur gençliğini günahlarla murdar etme diye bir ikazda bulunuyor..
Üstad’ın okuduğum ilk kitabı idi. İlk 6 ay hiç bir şey anlamadım diyebilirim ama daha sonra bana Risale-i Nur’un perdeleri öyle bir açıldı ki elhamdulillah :) Bana verdiği manevi hazzı hiç unutamam..
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi
İçinde birkaç alınabilir dersle birlikte kesinlikle dini bir referans kaynağı olarak görülmemesi gereken bir kitap...Hatta Kur'an'ın prensiplerine de aykırı pek çok unsur barındıran bir kitap...
Asrın insanın, hazretlerinin bu değerli ve de bunun gibi diğer tüm eserlerini okuma şerefine nail olmayı en kısa zamanda Rabbim bana ve de tüm ümmeti Muhammede nasip etsin inşallah.
Allah'tır onun yârı, mürebbisi, velisi
Andıkça bütün nur oluyor duygusu, hissi
Yükselmededir marifet iklimine her an
Bambaşka ufuklar açıyor ruhuna Kur'an
Kur'an ona yâdettiriyor "Bezm-i Elest"i
Âşık, o tecellinin ezelden beri mesti...
Asa-yı Musa
Dini bir bakış açısı ile etrafımızdaki varlıkları inceleyen bir eser. Ayrıca, ibadet, gençlik, ölümden sonra diriliş ve âhiret inancı ile dünyadaki mutluluk arasındaki ilişkiler de ele alınıyor
Kitab islamiyet inancının dışında olarak kabul edilen ''dalalet, şirk, İktezathu't-tabiat'' gibi fikirlere karşı imani meselelerin izahı ile tehvid inancı yani kainatın tek yaratıcısı olduğuna inanılan fikrin ispatı üzerinde yoğunlaşmıştır.
Nursi imani ve İslami meselelerde şüpheye ve inkara düşenler için ''lazım ve tiryak'' olduğunu ifade etmektedir.
Dini bir bakış açısı ile etrafımızdaki varlıkları inceleyen bir eser. Ayrıca, ibadet, gençlik, ölümden sonra diriliş ve âhiret inancı ile dünyadaki mutluluk arasındaki ilişkiler de ele alınıyor.
Hadi destek olsun bu hayat çok sıkıcı çok önemli olduğunu ifade etti çok önemli olduğunu ifade ederek şöyle devam ediyor bu konuda çok güzel olmuş bu dünyada da ahirette vereceği çok güzel olmuş bu dünyada da ahirette çok önemli olduğunu ifade etti bu kadar kolay çok önemli bir yer olduğunu ifade etti bu kadar
Bazen kişi, gözünün iltihaplı olmasından dolayı güneş ışığını inkar eder; ağız da hastalığından ötürü suyun tadını inkar eder.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 80 - Zehra Yayıncılık
Cehennemin vücudu bin derece idam-ı ebedîden hayırlıdır. Ve kâfirlere de bir nevi merhamettir.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 55 - Zehra Yayıncılık
"Kimin için Allah var, ona herşey var ve kimin için yoksa, herşey ona yoktur, hiçtir."
Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek .
Yaz güze ve kışa yer vermesi ve gündüz akşama ve geceye değişmesi kat'iyyetinde , gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişicek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asa-yı Musa
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438199
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Neşriyat
Bu acaip asırda ehl-i îman, Risale-i Nur'a; ve ehl-i fen ve mektep muallimleri "Asâ-yı Mûsa"ya şiddetle muhtaç oldukları gibi; hâfızlar ve hocalar dahi "Zülfikar"a şiddetle muhtaçtırlar. Evet, meselâ i'caz-ı Kur'âniye bahsindeki ekser âyetlerin medar-ı şüphe ve îtiraz olmuş aynı yerlerde, i'cazın lem'aları ve Kur'ân'ın güzel nükteleri isbat edilmiş. Bu risale, Denizli hapishânesinin bir meyvesi ve bir hâtırası ve iki Cuma gününün mahsulüdür.

Said Nursi

Kitabı okuyanlar 494 okur

 • Sümeyye Nur
 • MecazSız
 • Bilal Bozkurt
 • Yakup Çankaya
 • Muhammed demir
 • Makbule Demir
 • zehra ceylan
 • Tülin Karalar
 • Neslihan Mercan
 • Abdulkadir Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%30.9
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.9
Erkek
%45.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%75.6 (124)
9
%8.5 (14)
8
%10.4 (17)
7
%1.8 (3)
6
%0
5
%0
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%3 (5)

Kitabın sıralamaları