Asılacak Adam Aziz Nesin

7,6/10  (13 Oy) · 
43 okunma  · 
9 beğeni  · 
758 gösterim
“ Allah Kimseyi Mizahçısız bırakmasın...

İnsanlık, tarihi boyunca bu gerçeği kaç kez yaşamıştır kimbilir!.. İşler ne zaman sarpa sarmışsa bir ülkede, yöneticiler mizaha düşman olmuşlardır hemen. Mizaha yasaklar getirerek de sarpa sardıkları işleri düzeltememişlerdir kesinlikle... Örneğin Nasrettin Hoca ile başedebilecek bir güç, gerçekten var mıdır acaba yeryüzünde? Aziz Nesin de, bizce, demokrasimizin emniyet sübabı bir yeni Nasrettin Hoca’dır. CHP’nin tek parti iktidarı döneminde paşalar diktatörlüğü sırasında Marko Paşa’nın tanıştırdığı bir yeni Nasrettin Hoca... Oysa şimdi bir savcı onu astırmak istiyor... Tam da, şeriatçıların onu diri diri yakmak istedikleri şu günlerde...Kendisini diri diri yakmak isteyenlerin tahrikçisi suçlamasıyla... Tanrı, Aziz Nesin’leri bizden eksik etmesin inşallah...Demokrasimizin güvencesi çünkü onlar. Bırakalım eleştirsinler, bırakalım sürekli uyarsınları bizleri... Bu nedenle, yüzbinlerce basılacak bir kitap yayımlama olanağını yakalayınca, Aziz Nesin’le ilgili anılarımı anımsadım. Daha nice yüzbinlerce kitaba inşallah...”

(Önsöz'den)"Aziz Nesin'in kendine dert edinmediği hiçbir toplumsal sorunumuz yoktur doğrusu. Örneğin, 1970'li yılların başlarında, gazetelerde, Edirne'deki bir genelevin, içindeki sekiz sermaye kadınla birlikte kiraya verilmek üzrere bir mahkeme tarafından açık artırmaya çıkarıldığı ilanını görünce, dehşet içinde kalmış ve iki gazeteci arkadaşıyla birlikte, adliyedeki açık artırmada bulunmak üzrere o gün Edirne'ye gitmiştir. 'Yirmibirinci yüzyılın ikinci yarısında, uygar sanılan bir ülkede, sekiz kadının mahkeme kararıyla ve mahkeme aracılığıyla sermaye olarak kiraya verilmek üzere açıkartırmaya çıkarılması' gerçekten kolay kolay inanılacak gibi değildir. Ne var ki, İstanbul'dan gazetecilerin de geldiği duyulunca yargıç ve öteki görevliler açıkartırmayı erteletmişlerdir. Sonra da, bu olayı yazdığı için Aziz Nesin hakkında, 'Adliyeyi küçük düşürdüğü' suçlamasıyla dava açılmıştır hemen. Üstelik, yargıç da:
'Siz genelevdeki kadınların avukatı mısınız?' diye terslemiştir, daha ilk duruşmada."
EZGİ AYKUT 
 04 Şub 23:21 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aziz Nesin'in kendisiyle yapılmış röportaj ve kitabın yazarının kişisel Nesin ile ilgili deneyimlerinden oluşan, az çok Nesin hakkında bildiğimiz şeylerin biraz derli toplu hali var kitapta. Okumak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir kitap.Ancak bir klasik Aziz Nesin kitabı olduğunu ve dilinin her zaman nükte içerdiğini unutmamak lazım.
En fanatik düşmanları bile, gördükleri bir toplumsal aksaklık karşısında biraz öfkelenince, hemen Aziz Nesin'in adını anmaktadırlar bilindiği gibi. Ya, "Tam Aziz Nesinlik olay" demektedirler. Ya, "Aman bunu Aziz Nesin duymasın" demektedirler. Ya da "Bunu Aziz Nesin bile akıl edemezdi" demektedirler. (S. 10)Ve bugüne dek niçin düşünmeyi öğretmemişler, öncelikle de bunu düşünmeliyiz.
(S. 32)

Kitaptan 1 Alıntı

İkbal Çakır 
01 Ağu 11:43 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Biz Türkler, bir takım nedenler yüzünden düşünmesini öğrenmemişiz. Düşünmesini bilmiyoruz. Oyda düşünmemiz gerekiyor. Hem de çok düşünmemiz gerekiyor. Bir an önce düşünmesini öğrenmeliyiz. Ve her konuda yeni baştan düşünmeliyiz.
Ve bize bugüne dek niçin düşünmeyi öğretmemişler, öncelikle de bunu düşünmeliyiz."

Asılacak Adam Aziz Nesin, Demirtaş CeyhunAsılacak Adam Aziz Nesin, Demirtaş Ceyhun

Kitapla ilgili 1 Haber