Aşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Rabia 2. Kitap

8,2/10  (18 Oy) · 
46 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.034 gösterim
… ve Râbia!
Güçlü kurgusu, şaşırtıcı karakterleri ve Münib Engin Noyan’ın kendine has anlatım üslûbuyla tadlanmış “Aşk Düşünce Yollara” adlı roman üçlemesinin ikinci kitabı olan “Hikâye-i Râbia”da onun başına gelenleri öğreniyoruz!

Tıpkı gönlünün sultânı Bilâl gibi, bu defa Râbia da savruluyor kaderinin fırtınasında…
“Hikâye-i Bilâl”de yer alan olaylar ve ilişkiler zincirinin bazı halkları çözülürken, onlara yeni halkalar ekleniyor, girift ve alabildiğine şaşırtıcı gelişmeler birbirini kovalıyor.

… ve Yûsuf Bilâl!
1856 yılında sevk-i kaderle varlığından bile haberdâr olmadığı Amerika’ya savrulmuş olan ceddi Bilâl’in akıllara durgunluk veren macerasından 156 yıl sonra, ecdâd yurdu Türkiye’ye, Istanbul’a, Üsküdar’a geliyor!
Ve Yûsuf Bilâl, İmam Bilâl’in ve ölümsüz aşkı Râbia’nın izlerini bulmaya çalışırken kaderin bilinmezleri şaşırtıcı bir şekilde tecellî ediyor…

Hülâsâ, “Hikâye-i Râbia”, yepyeni kahramanları ve sıradışı olay örgüsüyle yine heyecandan heyecana sürüklüyor, şaşırtıyor, derin derin düşündürüyor, kâh güldürüp, kâh ağlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789759963378
 • Yayınevi:
  Birun Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 5/10 puan

Hikaye güzeldi ancak bana aşırı yapmacık geldi. Bu kadar yakın tarihte günlük hayatta ( bakkal mesela ) kitaptaki kadar güzel konuşulduğunu düşünmüyorum. Yada İstanbul gibi bir şehirde insanın karşısına hep güzel ahlaklı, güzel konuşan insanlar çıkar. Bu konular bana çok yapmacık geldi. Bunun dışında kitabın bir yerinde yanlış hatırlamıyorsam ne kadar güzel türkçe konuşuyorsunuz diyor. Ben çok komik geldi. Çünkü konuşmalar, türkçe, farsça , arapça vs. karışımı. Daha İslami bir kitap olduğu için. Bunun yanında yazarın Osmanlı sevdalısı olduğu kitaptan çok net anlaşılıyor. Karakter ülkemizin başkentinin ona göre hala İstanbul olduğunu söylüyor!

İshak ozyurt 
12 Tem 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Her gelenden bunu eylerim rica Okusun bir Fatiha bi itminan. .

Aşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Rabia benzeri kitaplar

Muhammet Çelik 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk kitapta anlatılan hikayenin diğer kısmı, Birinci kitapta olduğu gibi iyi bir Osmanlı ev ve şehir hayatı betimlemesinin yanında, günümüz İstanbul'unun da güzel bir hikayeleşmesi.

Ayrıca güzel Türk insanlarının motifleri de hikayeyi bir ayrı güzelleştirmiş.

Kitap ve Kahve Delisi 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk düşünce yollara hikayeyi-Rabia serinin ikinci kitabı. Çocukluklarında bir birlerine sevdalı olan Bilal ve Rabia birbirlerine yazılı olduklarını düşünüyorlardı ama Hak Teala onları çetin bir sınava tabi tuttu. Birinci kitapta Bilal'in tarafından okumuştuk olayları bu kitapta da Rabia'nın tarafından hikayeye devam ediyoruz. Zenci ailenin beyaz olarak dünyaya gelen bebeğide büyümüş ve İstanbula hikayenin yaşandığı yerleri ziyarete gelir ama başına gelenleri seyahatin başında tahmin etmiyordur. Bazen Allah'ın bize verdiklerine razı göstermeliyiz koşulsuz şartsız. Göremediğimiz hakikatler barındırıyor. Hayatta tesadüf diye birşey olmadığını, herşey planlanarak bize sunuluyor. Uzun lafın kısası bu kitap göremediğimiz hakikatlar olduğunu anlatıyor. Herkese tavsiye ederim

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Bilal kitabının devamı. Bilal'in ardında kalan Rabia'nın acıklı öyküsü. Üçlemenin devamını merak ettiriyor bize..

Kitaptan 2 Alıntı

Fatmanur Çelik 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

... "Ben de kahvelerinizi pişireyim! Nasıl içersiniz kahvenizi?"
"Zahmet etmeyin... " dedi Yusuf Bilal.
"Aman efendim o nasıl söz! Hiç zahmet olur mu? Alt tarafı bir noktacık, kaldırıveririz rahmet oluverir! Kahvenizi nasıl içersiniz? "

Aşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Rabia, Münib Engin NoyanAşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Rabia, Münib Engin Noyan
Seval Arslan 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne var ki, tek tek özenle seçilip dile dökülmesi mümkün olan bütün kelimeler karşısında, galebe çalmıştı bakışlardaki sâfiyet ve derinlik.

Aşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Rabia, Münib Engin NoyanAşk Düşünce Yollara: Hikaye-i Rabia, Münib Engin Noyan