Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık

8,9/10  (184 Oy) · 
545 okunma  · 
185 beğeni  · 
4.149 gösterim
Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?

İki çaresiz, yalnız, eksik ve kırgın yürek aynı topraktan olmalarına rağmen yazgılarına yenik düşüp, farklı cephelerde yer alır. Baz devletin derinliklerinde, yalancı bir geçmişle beslenmiş bir komutan, Kevok, üniversiteyi bırakıp sevdiğinin ardı sıra dağları mekan tutan idealist bir genç kız. Ve bununla birlikte akıp giden, bir halkın makus talihi ve gelecek işaretleri. Yazgıları, onları en umulmadık zamanda buluşturup ölüme yolcu eder.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2006
 • Sayfa Sayısı:
  358
 • ISBN:
  9789752732322
 • Orijinal Adı:
  Ronî Mîna Evîne - Tarî Mîna Mirinê
 • Çeviri:
  Muhsin Kızılkaya
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan yaprak 
 30 Mar 10:20 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Baz ile Kevok, çok iyi ve akıcıydı.
Her zaman, acaba bir sonraki sayfada ne olacak diye bir merak uyandıran bir kitap.
İçinde merakın olduğu kadar da, hüzün var, aşk var.
Renas'ın ölümü beni çok, ama çok derinden üzdü. Gözlerim dolu dolu o bölümü okudum, ve nerdeyse ağlayacaktım.
Jir, peki Jir'i sizde hiç merak ettiniz mı. Bu bölüm olmasa, diğer bölüm. Diğer bölüm olmasa bi sonraki bölüm çıkar diye, içinize bir his düştü mü? -ben hep çıkar diye daha dikkatli ve merakla okudum.
Bence bu kitap, bugüne kadar Dünya Nobel Ödüllerini alması gerekiyordu. Almaması büyük zayiyat...

Emine ÖZBEK 
 04 Eyl 18:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk' a en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?
Bu romanin bence bir donüm noktası vardı bu dönüm noktası 14. Bölüm 316. Sayfasında kendini gösteriyor. Ikinci defa okumuş olsam da bu sayfadan sonra daha çok bağlandım kitaba. Kitapta kürtlerin acıların dan tutun imkansızlasan aşklarına kevok ve baz in hikayesinde anlaşılıyor. Kitap türkçeye çevrili, bir çok anlamda kendimi kurtceye çevirmekte zorunlu hissettirdi.
Mehmet uzun biz acimasizlara öyle güzel dersleri öyle güzel anlatımı varki kevok u baz ı jir ı anlamamak ne mümkün? Kitabı sanki hiç okumamişım gibi okudum baştan iki günde öyle hüzünlü öyle acıydı hikayesi. sonu ölümle bitmesi dahada acıydı aslında bilindik ama dillendirilemeyen bir acı.
Mehmet uzun bence biz acımasız ve empatiden uzak insanlara güzel dersler serpistirmiş bu kitaba birincisi bence, savaş insanı insan olmaktan uzaklaştıran bir kötülük toplamıdır, ikincisi ise kimse düşüncelerinden dolayı suclanmamali.
Bilmiyorum, mehmed uzun üzerimde çok güzel etkiler bırakan bir yazar mehmed uzunu okurken hasan ali toptaş in kelimeleri aklıma geliyor benim kendi fikirlerim bu yönde.
Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık.

Songül 
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Memed Uzun ile beni tanıştıran muazzam bir kitap.Memleketin,Doğu'nun coğrafyasını bir nebze olsun anlamak adına okunmasi gereken bir eser.Şiddetle tavsiye ederim.

Dilek Aykut 
29 Haz 22:17 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Göz yaslarimin sayfalara damladigi bir kitap için " Hiç kimse feryad eden bir annenin çaresizce "mala min"(evim,ocağım) ağıdını söylediği durumu yaşamasın!" dileğinde bulunuyorum.
Keyifli okumalar dilerim. İncelememenin kısalığı için kusruma bakmayın lütfen. Uzun uzadıya yazamadım,dilim lal oldu,cümleler boğazımda kaldı,hüzün geldi.

İbrahim K. 
 07 Tem 22:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aslında bu kitap için yazılacak onca şey var ki ;
Kitabın başında ne olacağını nasıl biteceğini size anlatıyor lakin, siz kitabı okudukça olmaması gereken bir sonun kitapta olduğunu anlıyorsunuz yada daha farklı anlatabileceğini.
Belki de bu kitap onun için çekici geliyor size.
Bununla birlikte kitabın son 50 sayfasına gelince kitabı bitirmek istemiyorsunuz. çünkü olmaması gereken bir sonun olduğunu biliyorsunuz. fakat bu kitabın sonunda ne olacağını bilmenize rağmen tek bir umutla daha farklı bitebileceğini sanıyorsunuz.
Tabiiki böyle bir şey olmuyor her zamanki gibi sadece her zaman beslediğiniz umutla kalıyorsunuz ortada.
Kitapta bir diğer ifade edilmek istenen dağlar ülkesinin dilini yasaklayanların, ağıtlarının söylenmesine engel olanların, insanlarını sırf dilleri için öldürenlerden bahsediyor bide,
Bu belki de en acısı..
kitabı çeviren Muhsin Kızılkaya nın çevirdiği kitaptan ders almayıp aksine insanlarını öldüren insanlarla işbirliği yapıp tekrar tekrar öldürmesi insanlarını...

Rojin Turay 
01 May 13:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değeri yaşarken bilinmeyen yazarlar kervanına katılmıştır kendisi. Kalemi ile bir şeyleri anlatmaya çok çabalamış, lakin günümüz durumlarına baktığımızda bunda çok başarılı olduğunu söylenemez. Aşk Gibi Aydınlık , Ölüm Gibi Karanlık kitabı en kült eseridir. Ön yargısız olarak herkesin okumasını tavsiye ederim.

Macide Tiğiz 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir şahinle (baz) bir güvercinin (kevok) kaderi hiç beklemedikleri bir anda birleşir, bu tesadüfi birleşmenin arkasında, ardına düşülen, her işin üstesinden gelebilen, yetenekli bir adama (jir) duyulan aşk, bu yolculukta güvercine bir yol bilen rehberlik eder (renas)

Erdal Arslan 
08 May 14:45 · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten okumaya değer güzel bir kitap. Kitapta üztü kapalı da olsa 80 yıllarda yaşanan trajik olaylar anlatılıyor. Ben okurken çok hüzünlendim. Tamamen gerçek yaşandığına inanıyorum.

Sevda Özdemir 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?

Ne kadar tahammülsüz de olsa bu aşkın bıraktığı  hüzün , sanırım bu kitabı okumama vesile olduğu için bile yaşanmaya değermiş diyebilirim.
Hani bazı kitaplar , filmler , şarkılar başka dokunur kalbimize , öyle bir şey  hissettirir ki bir süre sonra o hissettirdiğini hissetmek için tekrar ziyaret ederiz , işte bu kitap da tekrar tekrar ziyaret edilesi…Belki de kitabı okurkenki ruh halimden olsa gerek kalemimle bolca altını çizdiğim ,not ettiğim satırlar oldu… Öyle ki benim satır aralarından çıkıp , dağlardaki keskin soğuk havayı ciğerlerime çektiğim de oldu , evimin  perdesini havalandıran rüzgar olduğum da…
Yazarımız Mehmed Uzun… Kürt Edebiyatı'nın bildiğim en iyi yazarı… Öykümüz ise Baz ve Kevok…Yani şahin ve güvercinin aşkın tanımına fazlasıyla uyan kederli hikâyesi… Kitap bitiminde, deniz gören ama kalabalık olmayan kuytu bir yerde ruhunu demlemesini istiyorsun… Ve illaki kitabı okuyan başka bir insan arıyorsun yanında…Aklına gelen yarım kalan aşkı düşünürken rehberlik etsin diye…Dostluk , çaresizlik , şefkat , yurtsuzluk , tesadüfler , ırkçılık , korku , aşk ve ölüme yolculuk…Hepsi iç içe...
Kültürel bir soluktu benim için bu kitap... Memleketin, Doğu'nun coğrafyasını biraz olsun anlamak adına okumak gerek.!

Taner durmaz 
29 May 11:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Muhsin kizilkayanin çevirisiyle aktarılan bu kitap memed uzunun kitaplarından en iyi çevirisi yapılmış bir kitap tabiki içindeki karakterler ve on söz açıklamasından dolayı bazı okurların vazgeçtiği okumadığı bir kitap ama farklı kültürleri ve yaşam tarzını ortaya koyduğu için okunması gereken bir kitap bence

4 /

Kitaptan 97 Alıntı

Sinan yaprak 
28 Mar 11:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sesler umurunda değil artık. Özgürlüğüne kavuşuyor o, herşeyden kurtuluyor, prangalarından, kelepçeli hayattan..."

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 245)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 245)
Sinan yaprak 
30 Mar 07:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"kan durmadı, ateşler sönmedi. Şehirler değişti, giyim kuşam, tanklar toplar, otomobiller uçaklar, telefonlar değişti, ama insanlar değişmedi; kin nefret, öc alma duygusu hep kendisi gibi kaldı."

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 310)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 310)
Elif Kimya Salt 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuyorum, duyuyorum. Hayır, hiçbir şey değişmiyor. Kim insanların, devirlerin değiştiğini söylüyorsa yalan söylüyor. Her şey olduğu gibi. Bizim zamanımızda da böyleydi. Kan akıyordu, insanlar ölüyordu, köyler yanıyordu, çığlıklar göğe yükseliyordu. İnsanlar kin ve nefretin içinde boğuluyordu. Aynen bugün olduğu gibi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed UzunAşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun
Hakan TEKİN 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Zor kullanarak şiddetli esen bir rüzgarın yönünü değiştirebilir misin? Geceyi gündüze dönüştürebilir misin? Ayı, güneş yapabilir misin? İnsanların ruhu da böyledir. İnsan ruhu zorla terbiye edilmez. "

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 302)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 302)
Sinan yaprak 
28 Mar 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"... duygu dolu düşler her zaman gerçekleşmiyor, umut diri kalmıyor, insanlar güçten düşebiliyor, çaresiz kalabiliyor, ümitlerini yitirebiliyor;"

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 244)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 244)