Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık

8,8/10  (120 Oy) · 
316 okunma  · 
98 beğeni  · 
2.959 gösterim
Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?

İki çaresiz, yalnız, eksik ve kırgın yürek aynı topraktan olmalarına rağmen yazgılarına yenik düşüp, farklı cephelerde yer alır. Baz devletin derinliklerinde, yalancı bir geçmişle beslenmiş bir komutan, Kevok, üniversiteyi bırakıp sevdiğinin ardı sıra dağları mekan tutan idealist bir genç kız. Ve bununla birlikte akıp giden, bir halkın makus talihi ve gelecek işaretleri. Yazgıları, onları en umulmadık zamanda buluşturup ölüme yolcu eder.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2006
 • Sayfa Sayısı:
  358
 • ISBN:
  9789752732322
 • Orijinal Adı:
  Ronî Mîna Evîne - Tarî Mîna Mirinê
 • Çeviri:
  Muhsin Kızılkaya
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
SEVDA ÖZDEMİR 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?

Ne kadar tahammülsüz de olsa bu aşkın bıraktığı  hüzün , sanırım bu kitabı okumama vesile olduğu için bile yaşanmaya değermiş diyebilirim.
Hani bazı kitaplar , filmler , şarkılar başka dokunur kalbimize , öyle bir şey  hissettirir ki bir süre sonra o hissettirdiğini hissetmek için tekrar ziyaret ederiz , işte bu kitap da tekrar tekrar ziyaret edilesi…Belki de kitabı okurkenki ruh halimden olsa gerek kalemimle bolca altını çizdiğim ,not ettiğim satırlar oldu… Öyle ki benim satır aralarından çıkıp , dağlardaki keskin soğuk havayı ciğerlerime çektiğim de oldu , evimin  perdesini havalandıran rüzgar olduğum da…
Yazarımız Mehmed Uzun… Kürt Edebiyatı'nın bildiğim en iyi yazarı… Öykümüz ise Baz ve Kevok…Yani şahin ve güvercinin aşkın tanımına fazlasıyla uyan kederli hikâyesi… Kitap bitiminde, deniz gören ama kalabalık olmayan kuytu bir yerde ruhunu demlemesini istiyorsun… Ve illaki kitabı okuyan başka bir insan arıyorsun yanında…Aklına gelen yarım kalan aşkı düşünürken rehberlik etsin diye…Dostluk , çaresizlik , şefkat , yurtsuzluk , tesadüfler , ırkçılık , korku , aşk ve ölüme yolculuk…Hepsi iç içe...
Kültürel bir soluktu benim için bu kitap... Memleketin, Doğu'nun coğrafyasını biraz olsun anlamak adına okumak gerek.!

Gizem Şahin 
09 Şub 12:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mehmed Uzun'un okuduğum ikinci kitabı. Daha önce Kader Kuyusu'nu okumuştum. Yazarın anlatımı, kurgusu, olayları detaylandırırken kullandığı anlatım dilinin insanı hiç sıkmaması, aksine daha çok meraklandırması ve kitabı bitirdiğinizde hayatınıza, düşüncelerinize bir şeyler eklediğini bilmek öyle değerli ki... Kitabı elimden bırakamadım. Otobüste, durakta, vapurda, evde, kafede, gittiğim her yerde bir an önce kitabı açıp okumaya devam edebilmek için çırpındım. Her gün 70-80 sayfa derken hemen bitti. Kitabı bitirip kapattığınız an, Kewok'un ve Baz'ın, bedenlerinden önce ruhunu delip geçen o mermilerin kendi kalbinize saplandığını hissedeceksiniz...

Gülay 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mehmet Uzun'un okuduğum ilk kıtabı.Bu kitaptan sonra birçok kitabını da beğenerek okudum.Özellikle diğer kitaplarında Osmanlı imparatorluğu döneminde kürt beylerini veya kürt halkının o dönemdeki yaşantıları hakkında bilgi edinmek için meraklıları okuyabilir.

Şeyma çelik 
 29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İki yıl önce okuduğum ilk Mehmed Uzun kitabı.Kitapt kurgusal bir devlette iç savaşı anlatmaktadır.Bence ülkemizde olan karışıklıklar her iki tarafın gözündende anlamak için okunması gereken bir kitap.

Fatos 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Uzunun okuduğum ilk kitabiydi, doğuda yaşanan kürk halkını detaylarına kadar anlatıyor..çok güzel anlayış biçimi de var.

dilan çalışkan 
 04 Şub 01:13 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

SPOİLER


Dağlar ülkesinden Kevok ve Bazın hikayesi anlatılıyor. Kevok(Güvercin) Büyük ülkenin başkentinde yaşayan Fransız Edebiyatı öğencisi bölümünden 4. sınıf öğrencisi jire aşık bir genç kız. Baz ise kimsesiz, yalnız fakat sözü dinlenilen güçlü bir komutan. Baz ile Kevokun yolları Kevok doğarken Baz yeni teğmen oldugunda bir trende kesişir, bundan 20 yıl sonra yine karşılaşacaklardır. Baz Dağlar ülkesinde hainlerle çarpışmasının yanında Başkentte genelevlerde hep birilerini koynundadır bu sıralarda onu yıllarca anne gini saracak olan Mader ile tanışacak ve ölünceye kadarda hem sevgili hem arkadaş hem annesi olarak kalacaktır. Baz evlensede mutlu olmaz boşanır. Kevok çok sevdiği şehvetle derin bir tutkuyla bağlı olduğu Jir Dağlar ülkesine özgürlüğü aramaya gidince Kevok dayanamaz peşine düşer Jir hiç bir zaman bulamasada artık dağların Kevoku olmuştur o. Derin yaralar alır, zor sınavlardan geçer fakat girdiği ilk çatışmada kaçamadan yaralanıp esir düşer onu esir alan tabiki ünlü komutan Baz'dır. Kevok Baz'a her şeyi anlatır sığınakları gösterir ama Kevok bir haindir ve teslim edilip öldürülmesi gerekmektedir Başkente döndüklerinde Baz Kevok'u saklar. Onu neden sakladığını bilmeden saklar . O diğer kadınlar gibi değildir, Bazın içinde bir sıcaklık uyandırmış, onda ilk defa aşkı meydana getirmiştir bu güzel esmer kız. Ona acımaya merhamet etmeye başlar. (Büyük ülkenin tek komutanı Serdar) Bir toplantıda üst bir komutan artık kızı teslim etmesi gerektiğini söyler onu sakladığını anlamışlardır. Baz kaçmaya karar verir ve o gece Kevokla kaçarlar bir deniz kıyısında köyde bir evde kalırlar orada dahada kaynaşmaya başlarlar Kevok gülmeye başlar, mutludur. Fakat bir gün Baz şehirden gelirken evin kapısının önünde askerler tarafından tutuklanır. Birlikte ölüm gitmektedirler Kevok bir nehrin kıyısında öldürülür. Baz başka bir nehrin kıyısında öldürülür.
Ben başlarda kitabı pek sevemedim çünkü Kevoku anlattığı sıralarda basbaya teröristleri anlattın alatış biçimi hoşuma gitmedi yer yer beni rahatsız etti. Fakat bizi(onları demek istemiyorum) birazdaha iyi anlamaya başladım. Dillerinden, kültürlerinden koparılmaya çalışılan insanlar.

Macide Tiğiz 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir şahinle (baz) bir güvercinin (kevok) kaderi hiç beklemedikleri bir anda birleşir, bu tesadüfi birleşmenin arkasında, ardına düşülen, her işin üstesinden gelebilen, yetenekli bir adama (jir) duyulan aşk, bu yolculukta güvercine bir yol bilen rehberlik eder (renas)

Ronahi Selcuk 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mehmed Uzun'un okuduğum ilk kitabı.Çok beğendim bir kitap ancak bu kadar kusursuz yazılabilir...
Ezilen halkı için mücadele eden kahramanları anlatıyor .Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum...

Bu romanı lisedeyken okumuştum, hatırladığım çok güzçlü bir aşk vardı ve dili de oldukça şiirseldi.Baz(Şahin) ile Kevok(Güvercin) arasında bir aşk...

Umut Çalışan 
13 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın dilimize Kürtçe'den çevrildiğinin gözümüze sokulması bence en büyük eksisi. Eksinin Kitabın aslının Kürtçe olmasından değil, bu durumun gözümüze sokulmuş olmasından kaynaklandığının altını çizmek istiyorum. Neyse, maalesef bu durumun göze sokulma sebebi sizi yanıltmıyor. Kitap üstü kapalı propaganda peşinde. Malum ideolojiyi haklı, masum, hatta şirin göstermenin peşinde. Sözüm ona başka bir ülkede geçen maceranın satır aralarında Türkiye'ye laf sokuşturuluyor.

Tüm bunları görmezden gelerek kitabın özüne yöneldiğinizde aslında kurgusu sağlam bir macera var. (Her ne kadar başlangıcı Tarkan'ı kurtaran kurt hikayesinden araklanmış olsa da) Mantık hatası yok, ince detaylar güzel. Hatta benim özellikle takdir ettiğim işin, sonunu baştan anlattığı halde okuyucu kitabın sonuna kadar merakla bekleten bir kitap. Çoğu yerde kafanızda tahminler yürütürken, ha sahi böyle olmuştu dedirtip yanıltıyor. Ancak, bitmek bilmeyen tasvirler, birbirini tekrar eden, olmasa da olur kelimeler insanı yıldırıyor.

2 /

Kitaptan 49 Alıntı

Elif Kimya Salt 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuyorum, duyuyorum. Hayır, hiçbir şey değişmiyor. Kim insanların, devirlerin değiştiğini söylüyorsa yalan söylüyor. Her şey olduğu gibi. Bizim zamanımızda da böyleydi. Kan akıyordu, insanlar ölüyordu, köyler yanıyordu, çığlıklar göğe yükseliyordu. İnsanlar kin ve nefretin içinde boğuluyordu. Aynen bugün olduğu gibi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed UzunAşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun
Hakan TEKİN 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Zor kullanarak şiddetli esen bir rüzgarın yönünü değiştirebilir misin? Geceyi gündüze dönüştürebilir misin? Ayı, güneş yapabilir misin? İnsanların ruhu da böyledir. İnsan ruhu zorla terbiye edilmez. "

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 302)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 302)
Hakan TEKİN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zaten ölümün bir başka çeşidi olan bu hayattan gerçek ölüm daha iyi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 241)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 241)
Hakan TEKİN 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazar, boğuk bir sesle. "Son sözüm, kimse düşüncelerinden, yazdıklarından dolayı yargılanmamalı, cezalandırılmamalı..."

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 135)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 135)
Hakan TEKİN 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sadece yaşamak istiyorlar, daha fazlasını değil, sadece yaşamak. Kendi topraklarında, eskisi gibi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 29 - İthaki)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 29 - İthaki)
Şeyma 
15 Oca 22:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Yığitler, yol gösterenler aya benzer, önce büyür, her yeri ışığa boğar, sonra kaybolup giderler..."

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 272 - İthaki Yayınları)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 272 - İthaki Yayınları)
Celal Aslan 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Korkmak istemiyorum. Korkutmak istemiyorum. Korku... İnsanın en kötü, en berbat duygusu...

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 225 - ithaki)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 225 - ithaki)
Hakan TEKİN 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Niçin bu ülke böyle? Herkese yetecek kadar bu uçsuz bucaksız ülke niçin durulmuyor?"

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 63)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 63)

Kevok'un içi, aşkın aydınlığıyla dolu bu gece. Ancak yüreğinin bir yerinde, ayrılığın karanlığına da yer bırakmış. Bu gece iki duyguyu bir arada yaşıyor. Aşkın aydınlığını, ayrılığın karanlığını...

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 90 - İthaki Yayınları)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 90 - İthaki Yayınları)
5 /