Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)

Mehmed Uzun

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy) Konusu

Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır? İki çaresiz, yalnız, eksik ve kırgın yürek aynı topraktan olmalarına rağmen yazgılarına yenik düşüp, farklı cephelerde yer alır. Baz devletin derinliklerinde, yalancı bir geçmişle beslenmiş bir komutan, Kevok, üniversiteyi bırakıp sevdiğinin ardı sıra dağları mekan tutan idealist bir genç kız. Ve bununla birlikte akıp giden, bir halkın makus talihi ve gelecek işaretleri. Yazgıları, onları en umulmadık zamanda buluşturup ölüme yolcu eder.
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 9 dk.Sayfa Sayısı: 358Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2017İlk Yayınlanma Tarihi: 2000Yayınevi: İthaki YayınlarıOrijinal Adı: Ronî Mîna Evîne - Tarî Mîna Mirinê
ISBN: 9786053752035Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

9.110 üzerinden
1.997 Puan · 280 İnceleme

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy) Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Filiz

Filiz

@okumahallerim
·
08 Şubat 2020 21:58
9/10 puan verdi
İki yaşamın hikayesini, birbirine hiç benzemeyen yaşamların, bir o kadar da birbirine benzeyen iki kaderin hikayesini anlatıyor Mehmet Uzun'un Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık romanı. Yiten hayatların, genç yaşta toprağa düşenlerin, çaresizlerin romanı. Baz ile Kevok'un hikayesi... Baz şahin,
130 etkileşim
Waweyla

Waweyla

@Havahelin00
·
01 Haziran 00:19
10/10 puan verdi
Tavsiye edeceğim tek kitap olsaydı bu olurdu. Sürükleyici olması, birbirine bağlı aşık iki insanın hayatın zorlu mücadelelerine rağmen ayrıştırıcı düşüncelere ve birbirine zıt iki karakterin aslında var oluşundan beri birbirinin içinde bulunduğu sevginin tutkunun aşkın sonradan tekrardan yeşermesi üzerine denk düşmeleri.. Muazzam bir roman bir oku on düşün seni etkisi altına alabilecek bir roman.. Mehmet uzun iyi ki okudum..
3 etkileşim
Vedat

Vedat

@sanctoinlitore
·
13 Ağustos 20:08
10/10 puan verdi
Lise öğretmenimizin zorunlu kitap okuma saati olarak belirlediği ders kitapların büyülü dünyasına ilk adımı atmama vesile oldu. Aslında ilk başta görüntüde okuyor numarası yaparken, sonrasında öğretmenin "Özet çıkarılacak ve tahtada anlatılacak." demesi üzerine oturup bir güzel kitabı okumaya başladım. "Kitap okumayı sevmeyen yoktur, doğru kitabı bulamamış insan vardır." diye bir söz vardır ya hani.. Ben doğru kitabı bulduğum için şanslıydım. Duygusal olmama rağmen ağlamak veya gözlerimin dolması pek olağan bir durum değilken benim için bu kitap bende aksini yarattı. Ağlamasam da göz yaşım aktı ve baya bir duygulandım. Aşk kavramını ilk defa kitapta okudum. Hiç aşık olmayan birinin aşkı sözcüklerle anlaması farklı bir deneyimdi. Kitapta geçen enteresan tesadüfler çok şaşırtıcıydı.. İlk göz ağrım olarak kalacak kitabı iyi ki okumuşum :)
6 etkileşim
•FATIMA•

•FATIMA•

@FMK0
·
06 Haziran 2022 16:23
Puan vermedi
“İnançları farklı, dilleri farklı, kimlikleri farklı diye insanlar birbirine düşman olmamalı. İnsan bir kimliğe, bir dine, bir dile sahip olarak dünyaya geliyor ve bunlarla büyüyüp yaşıyor. Bunda insanın günahı, suçu ne?” İki yaşamın hikayesini, birbirine hiç benzemeyen yaşamların, bir o kadar da
14 etkileşim
Fatma

Fatma

@fatma_pptya
·
31 Mayıs 21:11
Puan vermedi
Mehmet Uzun'un okuduğum ikinci kitabıydı.Bu romanında Baz ile Kevok'un hikayesine tanık oluyoruz.Baz 42 yaşında Subay, Kevok ise 20 yaşlarında Fransız Dili Edebiyatı okuyan genç bir kızdır.Baz Büyük ülke için savaşların içinde yer alırken Kevok bu savaşa karşı mücadele içinde.Biribirlerinden habersiz ama yıllar öncesinde karşılaşmış iki çaresiz insanın romanı.Şaşkınlığın, öfkenin,nefretin duygularını yaşadığım bir romandı.
8 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 54.5
Erkek% 45.5
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Mehmed Uzun
Mehmed UzunYazar, Çevirmen · 27 kitap
1953 yılında, Viranşehir kökenli bir aşiret ailesinin çocuğu olarak Siverek'te doğdu. Anne tarafı Zaza, baba tarafı Kürt kökenlidir. Babası koyun tüccarı olan Mehmed'in, beş kardeşi daha vardı. Küçük yaşlarında ailesinden duyduğu sözlü anlatım örnekleri, edebi sanatının temelini oluşturmuştur. İlerde yazacağı romanların kökü, bu çocukluk anılarından beslenmiştir. Kürt dilinin yasak olduğu bir dönemde, birçok Kürt yazarın aksine egemen dilde değil anadilinde yazmayı tercih etmiştir. Özellikle, zayıf olan Kürtçe yazı dilini geliştirmek, ortak bir edebi dil oluşturmak ve Kürt hikâye anlatım geleneğini canlandırmaya yönelik yaptığı çalışmalarla modern Kürt edebiyatında kurucu bir role sahiptir. 26 Ağustos 1977'de, sahte Tunus pasaportuyla Suriye üzerinden gittiği İsveç'e yerleşti. Kurmanci, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. Hakkında, Türkiye'de çok sayıda dava açıldı. 1981'de Türk vatandaşlığından atıldı ve 1992 yılına kadar Türkiye'ye gelemedi. Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp'te aktif çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği'nin de üyesi olan Uzun'un bugüne kadar çok sayıda Kürtçe roman yazdı. Mehmed Uzun, "Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık" romanı ve "Nar Çiçekleri" adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı. Yakalandığı mide kanseri nedeniyle uzun süre tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 Ekim 2007 günü Diyarbakır'da yaşamını yitirdi. 13 Ekim günü Diyarbakır Ulucami'de kılınan cenaze namazı ardından, cami önündeki kalabalığa sırasıyla Yaşar Kemal, Şerafettin Elçi, Ahmet Türk ve Osman Baydemir'in yaptığı konuşmaların ardından Mardinkapı Mezarlığı'na defnedildi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy) Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Azad Penaber

Azad Penaber

@azadpenaber
·
04 Kasım 2020 15:49
... Canımın içi, Niçin içimi yakıyorsun? ...
1.341 etkileşim
Aysee

Aysee

@Aise_
·
25 Haziran 02:09
Önemli olan sevgi, kalıcı olan aşktı. Aşk en paslı kilidi bile açacak güçteydi. Aşk her şeye muktedirdi.
28 etkileşim
Melek

Melek

@melekpursall
·
20 Nisan 2021 04:07
Söylediğin her şeyi unuttun mu?
107 etkileşim
Can YILMAZ

Can YILMAZ

@cann0510
·
24 Temmuz 20:21
Bu dünyanın içinde var olan, unutulmuş bir başka dünyada yaşıyorlar.
6 etkileşim
Berfin

Berfin

@Kendimeokuyorum_
·
28 Temmuz 13:27
Sanki yaşamıyorum.
52 etkileşim

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy) İletileri

Tümünü gör
Çünkü aşk çaresiz, sıkışmış insanların gördüğü bir rüyadır; çaresizlerin hayalidir. Çünkü aşk, yoldan sapmış insanların önüne çıkan bilmedikleri yeni bir yoldur.
Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)
Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)
Bırak Allahını seversen, en kötü düşman tabiat değildir insandır unutma. İnsanın en zorlu düşmanı yine insandır.
Mehmed Uzun
Mehmed Uzun
Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)
Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)
Bütün hayalleri, sahildeki kumların üzerine yazılmış yazı gibi, bir deniz dalgasıyla silinip gidecek.
Mehmed Uzun
Mehmed Uzun
Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)
Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık (Cep Boy)