Aşk İki Kişiliktir

8,7/10  (19 Oy) · 
72 okunma  · 
17 beğeni  · 
2.967 gösterim
"Bu 'on ayrılık şiiri', ayrılık izleğine öylesine yalın, öylesine kırık, öylesine suskun yaklaşıyor ki, ayrılığın kavurucu acısı olanca duyumsanıyor. (...) 'Anlaşılmaz', 'okunamaz' şiirlerin sanatlık değer taşıdığı iddiasındaki günümüzde, Ataol Behramoğlu herkes için, hepimiz için şiir ülküsünü koruyor." -Selim İleri- Cumhuriyet, 19 Mayıs 1999 "
'Aşk İki Kişiliktir' şiiri, bir yandan, yaşamdaki sürekli değişim içinde yaşanmış, anısı bile kalmamış bir sevginin bıraktığı, ölümü de düşündüren büyük acıyı dile getirmekte, bir yandan da ölüm ve aşk arasındaki karşıtlığı belirleyen bir karşılaştırmaya giderek ölümün tek başına, aşkın ise mutlaka bir başkasıyla yaşanan bir gerçek olduğunu vurgulamaktadır. (...) Bu şiirin etki gücünü, oluşturduğu ritim ve ses yakınlıklarının yanı sıra anlatımındaki içtenlikten aldığını söyleyebiliriz." -Prof. Dr. Doğan Aksan- Şiir Çözümlemeleri, Bilgi Yayınevi 2003 "Kendi yaşantısının hangi kesitini Attila Jozsef ile buluşturuyor. Bulmak size kalıyor. Sayfalarda yavaş yavaş ilerleyin. Akıp giden hayatlar gibi. 'On Ayrılık Şiiri'ne gelene kadar. Lirizmin etkisine iyice kapılarak, onunla beraber yaşadığınız ayrılıkları hatırlayın. Biraz hüzün, biraz da yeni umutlar besleyerek." -Hale Seval- Kitap Rehberi, Ağustos 1999
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  63
 • ISBN:
  9789944610223
 • Yayınevi:
  Tekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
29 Mar 22:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İlk Ataol Behramoğlu okuyuşum ve imzalı bir kitap. Romanların arasından nefes almak için arada farklı türlere yöneliyorum; bunlardan biri de şiir. Kitap Tekin Yayınları'nın 60 sayfalık bir eser. 3 bölümden oluşuyor eser.

İlk bölümde Mehmet Yılmaz Hocamı hatırladım. "Attila Jozsef'in Şehrinde Bir Köprüden Tuna'ya Bakmak" : Bu bölümde Tuna Nehri boyunca tren yolcuğunda Noel'e hazırlanan bir Avrupa şehrini ve Jozsef'i anlatıyor.

2. Bölüm " On Ayrılık Şiiri " : Bu bölümü ayrılanlar okusunlar, :) ben pek severek okumadım. Neden ? Ayrılığı pek sevmem, istemem de.

3. Bölüm ise "Aşk İki Kişiliktir" : İşte en beğendiğim bölüm bu bölüm oldu. Çok güzel ve farklı şiirler mevcut. Özlem, aşk dolu.

Yazarın dilini çok beğendim. Farklı bir tadı olduğunu bu kitabında kanıtladı. Başka kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Bu minnak kitabı sizlere tavsiye ederim.

Kitabın İlk bölümünde Atilla Jozsef adlı bir şaire olan özlemiyle kaleme alınmış ve altıya bölünmüş uzun bir şiirle karşılaşıyoruz.Sonra Atilla Jozsefi merak ediyor araştırıyoruz.
(Budapeşte'de doğan Jozsef, zor bir çocukluk ve ilkgençlik geçirdi.Fakir bir ailenin üç çocuğundan biriydi. Babası bir sabuncu, annesi ise hizmetçiydi. Babası, şair üç yaşındayken evi terk etti ve Amerika'ya kaçtı.Diğer iki kardeşiyle birlikte,annelerinin çocuklarına bakmak için insanüstü bir çabayla çalışmasına ve sonunda yorgunluktan hasta düşmesine şahit oldu. Annesinin hastalanması üzerine Macar Çocuk Esirgeme Derneği tarafından Ocsöd köyünden bir aileye evlatlık verildi.Evlatlık verildiği aile ona domuz çobanlığı yaptırdı ve ona Pista adını verdi. Orada 7 yaşına kadar yaşadı.Daha sonra annesinin sağlığına kavuşması ile tekrar onun yanına döndü ve onun ölümüne kadar eve katkı sağlamak için çeşitli işlerde çalıştı.Örneğin;sinemalar da su sattı. 14 yaşında annesini kaybetti. Attila József,bir şizofrendi ve ömrü boyunca pek çok kez ölmeyi denemişti.İlk intihar girişimini 9 yaşında yapmıştır.Kominist bir şair.)Bilgilerine ulaşıyoruz.
Bundan sonra'' On ayrılık şiiri'' ve Aşk iki kişiliktir adlı iki şiir bölümü bizi karşılıyor.

Kitaptan 22 Alıntı

Bir gün
Yolumu yitirecek olursam
Bu kargaşada
Yitirecek gibi olursam
Sağlığını aklımın
Nelere tutunarak
Ayakta kalabilirim
Bulutlara ve otlara...

Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 17)Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 17)
insan_okur 
29 Mar 12:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yiten bir aşk
Yiten çocukluk gibidir
Hüzün çırılçıplaktır bir yaz öğlesinde
Ve gölgesizdir.

Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 45 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 45 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)

Değişir yönü rüzgarın
Solar ansızın yapraklar;
Şaşırır yolunu denizde gemi
Boşuna bir liman arar;
Gülüşü bir yabancının
Çalmıştır senden sevdiğini;
İçinde biriken zehir
Sadece kendini öldürecektir;
Ölümdür yaşanan tek başına,
Aşk iki kişiliktir.

Bir anı bile kalmamıştır
Geceler boyu sevişmelerden;
Binlerce yıl uzaklardadır
Binlerce kez dokunduğun ten;
Yazabileceğin şiirler
Çoktan yazılıp bitmiştir;
Ölümdür yaşanan tek başına,
Aşk iki kişiliktir.

Avutamaz olur artık
Seni, sevdiğin şarkılar;
Boşanır keder zincirlerinden
Sular tersin tersin akar;
Bir hançer gibi çeksen de sevgini
Onu ancak öldürmeye yarar:
Uçarı kuşu sevdanın
Alıp başını gitmiştir;
Ölümdür yaşanan tek başına,
Aşk iki kişiliktir.

Yitik bir ezgisin sadece,
Tüketilmiş ve düşmüş gözden;
Düşlerinde bir çocuk hıçkırır
Gece camlara sürtünürken;
Çünkü hiçbir kelebek
Tek başına yaşamaz sevdasını,
Severken hiç bir böcek
Hiç bir kuş yalnız değildir;
Ölümdür yaşanan tek başına,
Aşk iki kişiliktir.

Aşk İki Kişiliktir, Ataol BehramoğluAşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu
insan_okur 
 29 Mar 12:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sözün bittiği yerde
Yürek kendi kendine konuşmaya başlar

Şiir
Kendi kendimle konuştuğum yerde başlıyor
Bir mumun
Çıtırtılarla yanmaya başlaması gibi

Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 45 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 45 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)
insan_okur 
29 Mar 14:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sevişmek bir şiir
Bir uçurum dengesidir
Yer çekiminin
Ve akıl çekiminin dışında

Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 59 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 59 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)
insan_okur 
29 Mar 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

O kadar güzel bir yüzdü ki
Gelip geçici olamazdı
Ya da bir resimdi çizilmiş yastığıma

Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 59 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 59 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)
insan_okur 
29 Mar 14:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Beni bir yaza gömdülerdi bir zaman
Annem olan bir sessizlikte
Belki de onun kalbidir açan
Derin bir gülün içinde

Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 57 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)Aşk İki Kişiliktir, Ataol Behramoğlu (Sayfa 57 - Tekin Yayınları 12. Baskı / 2014)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Ataol Behramoğlu'na Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Ödülü
Ataol Behramoğlu'na Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Ödülü "Kurulumuz için siz seçkin bir Türk şair ve çevirmeni, aynı zamanda uluslararası değerde büyük bir yazarsınız”