Aşk Kağıda Yazılmıyor

8,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
835 gösterim
Ustalar aşkı yazdı! Aşkın tarifi bu kitapta...

Sadık Yalsızuçanlar, bu kez "aşk" ile çıkıyor okurlarının karşısına. Dervişlerin dünyasında aşkın anlamını anlatan Mahmut Erol Kılıç'tan "Aşk kâğıda yazılmıyor Mihriban"ın şairine, Ayşe Şasa'dan Lale Müldür'e, Enis Batur'dan, Birol Topaloğlu'na, Laurent Mignon'dan Tuğrul İnançer'e kadar pek çok şair, sanatkâr, düşünce ve ilim adamı, psikiyatrist, senarist, siyaset düşünürü, hattat ve musikişinasla yapılan aşk merkezli söyleşiler, "anlatılamaz ancak yaşanılır" olan aşkı, pek çok cepheden daha anlaşılır hale getiriyor.

"Yağmurla topraktaki tohumun birleşmesi bir aşkın sonucudur. Yani aşk budur esasında. Ağacın çiçeğe durması bir aşka delâlet eder. Meyve bir aşktır. Suyun akışı... Bu suyu belki de aşk akıtıyor. Yoksa olduğu yerde dururdu buz kesmiş gibi, akıyor. Mevsimlerin değişmesi bir aşktır. Dünyanın dönmesi aşk iledir. Aşk olmadan dönerse sarhoş olur. Küt küt kendini bir yerlere çarpar. Ve maalesef, işte depremler diyoruz. Bu da aşkın kırıklarıdır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786054643189
 • Yayınevi:
  Granada Kitap
 • Kitabın Türü:
Onur Arguç 
14 Eyl 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı görüşlerden farklı mesleklerden kişilerin aşka dair yorumlarını bulabileceğiniz kitap gerek sade dili gerek akıcılığıyla aşka farklı açılardan bakmanızı sağlayacak,güzel aşk yorumlarıyla okumaktan keyif alacaksınız.

Kitaptan 26 Alıntı

Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetişme çağımızda, ilâhi değerler, hakiki değerler, ruhun sahip olmak istediği has değerler, karşılığı ruhta olan şeyler bize verilmezse, sıkıntı ve felâketlerimize de mana veremez hale geliyoruz. Çok manasız bir dünyada yaşıyor ve yabancılaşmaya uğruyoruz.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 55 - Ayşe Şasa ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 55 - Ayşe Şasa ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu insanı âlim değildir. İçinden istisnalar çıksa da genellikle ariftir, zekidir. Espriyi bilirler, aşkı bilirler, vatan sevgisini hiç unutmazlar. Toprakla haşır neşirdirler. Çiçeği görüyor, yaprağı görüyor, akan suyun yanı başında eğilip dizüstü su içiyor bu insanlar. Yani dünyanın bir nimet olduğunu biliyorlar. Büyük şehirlerimizde artan ekmekler çöpe gidiyor. Anadolu insanı yolda bir ekmek görse, üfler ya yer onu zayi olmasın diye, yada götürür ayakaltında bulunmayacak bir yere bırakır. Bark budur işte, Anadolu insanı ile büyük kentin insanları arasındaki... Anadolu insanı severse de güzel sever. Bu onuncu sevgilisi, yirminci sevgilisi diye anlatırlar şehirde. Yahu olur mu onuncu sevgili, sevgili bir tane olur. Dönder aktar sev. Bu nedir, bu kepazeliktir doğrudan doğruya, ama Anadolu insanı bunu yapmaz.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 127 - Abdurrahim Karakoç ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 127 - Abdurrahim Karakoç ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen benden önce" diye başlamışsa ve buradan hareketle fikir üretiyor, karşısındakine suç bindirmeye kalkışıyorsa, bu insanın aşkından kuşku duyarım. Bir kere âşık insan neden sevdiğini bilemez. Âşık olduğu insanın özellikleri devre dışıdır. Âşık, âşık olunca kaderim deyip razı olur buna. Geçmişi yargılamaya başlarsa, bu çocukça bir şeydir. Âşık kimse, âşık olduğunun geçmişini yargılamaktan ziyade, kendisi ile bir iç hesaplaşma yapması gerekir.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 45 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 45 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın ve erkeklerin beyni çok farklı. Kadınların duygusal anlayışları, kendinin ve karşıdakinin ruhsal durumunu anlayabilme yetenekleri, sezgileri çok daha güçlü erkeklerden. Erkekler daha soyut düşünebiliyor,daha matematiksel düşünebiliyor, mekân algılamaları daha iyi. Bu kadar farklı olan kadın ve erkeğin haliyle âşık olma biçimleri de farklı oluyor.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 35 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 35 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Patolojik aşkın en belirgin özelliklerinden birisi, kişinin karşısındakini maniple etmeye çalışmasıdır. Sürekli manipülasyon dolu, karşısındakini yönlendirmeye, zorla bir davranışa sevk etmeye yönelik sözler, sözüm ona " sanat " ürünleri ortalıkta cirit atıyor.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 37 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 37 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı kişiliklerde, şizoid kişilik dediğimiz bir hal var ki, sadece âşığına bütün insanlara küs gibidir. Kendi dünyasında üretir her şeyi. Böyle bir insan âşık olsa da karşı tarafa iletemez. Çünkü böyle bir becerisi yoktur.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 40 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 40 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Âşığın bir başka özelliği neye âşık olduğunu tarif edemeyişi. Niye sevdiğini ya da neyi sevdiğini âşık anlatamıyor bize ve kendisine. Sadece o olduğu için seviyor.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 38 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 38 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir demir parçası kızgın bir aleve sokulsa, kıpkırmızı bir kor haline gelse ve o demir artık " ben ateşim " dese yalan söylemiş olur mu? Aşk böyle bir şeydir.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 147 - Ömer Tuğrul İnançer ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 147 - Ömer Tuğrul İnançer ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Duygular kişilerin denetiminde değil ki, seveyim deyince sevebilsin. Böyle olunca, hep karşısındakini denetlemeye çalışan, sağlıksız yaşantılar gündeme geliyor.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 37 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 37 - Erol Göka ile yapılan söyleşiden)
Muhammed Işık 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk vermek demektir. Öyle bir vermek ki kendinden yok olarak vermek. Allah'ın mahlukuna âşık olmadan da zatına âşık olunmaz. Allah insana insandan tecelli eder.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 153 - Ömer Tuğrul İnançer ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 153 - Ömer Tuğrul İnançer ile yapılan söyleşiden)
3 /