Aşk Kağıda Yazılmıyor

6,3/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.095 gösterim
Ustalar aşkı yazdı! Aşkın tarifi bu kitapta...

Sadık Yalsızuçanlar, bu kez "aşk" ile çıkıyor okurlarının karşısına. Dervişlerin dünyasında aşkın anlamını anlatan Mahmut Erol Kılıç'tan "Aşk kâğıda yazılmıyor Mihriban"ın şairine, Ayşe Şasa'dan Lale Müldür'e, Enis Batur'dan, Birol Topaloğlu'na, Laurent Mignon'dan Tuğrul İnançer'e kadar pek çok şair, sanatkâr, düşünce ve ilim adamı, psikiyatrist, senarist, siyaset düşünürü, hattat ve musikişinasla yapılan aşk merkezli söyleşiler, "anlatılamaz ancak yaşanılır" olan aşkı, pek çok cepheden daha anlaşılır hale getiriyor.

"Yağmurla topraktaki tohumun birleşmesi bir aşkın sonucudur. Yani aşk budur esasında. Ağacın çiçeğe durması bir aşka delâlet eder. Meyve bir aşktır. Suyun akışı... Bu suyu belki de aşk akıtıyor. Yoksa olduğu yerde dururdu buz kesmiş gibi, akıyor. Mevsimlerin değişmesi bir aşktır. Dünyanın dönmesi aşk iledir. Aşk olmadan dönerse sarhoş olur. Küt küt kendini bir yerlere çarpar. Ve maalesef, işte depremler diyoruz. Bu da aşkın kırıklarıdır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786054643189
 • Yayınevi:
  Granada Kitap
 • Kitabın Türü:
esra buzkan 
 13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 2/10 puan

bir yıldız gibi kayarım hayatından yapacağın tek şey dilek tutmak olur.

aşk hiçbir zaman üzgünüm demek zorunda kalmamaktır.

insan,evrende gövdesi kadar değil , yüreği kadar yer kaplar.

M.Yusuf Mert 
 22 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın bu kitabı, aşkla ilgili olarak bazı yazar ve sanatçılarla yapmış olduğu röportajları içermektedir.Bu kitapta: Mahmut Erol Kılıç(yazar-tasavvuf ), Ayşe Şasa(Senarist-İbn Arabî), Abdurrahim Karakoç (Şair-Mihriban,Unutursun Mihribanım), Lale Müldür(şair-renk şairi,inanç), Tuğrul İnançer(musikişinas-tasavvuf), Davut Bektaş(hattat -tasavvuf-hat ilişkisi) ve Laurent Mignon (Edebiyat doktoru-Klasik Türk Edebiyatından günümüz edebiyatına kadar sevgili motifi) ile yapılan röportajları üslup ve içerik olarak çok beğendim.Aşk ekseninde,geçmişten geleceğe yolculuk yapmak güzeldi.

Onur Arguç 
14 Eyl 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı görüşlerden farklı mesleklerden kişilerin aşka dair yorumlarını bulabileceğiniz kitap gerek sade dili gerek akıcılığıyla aşka farklı açılardan bakmanızı sağlayacak,güzel aşk yorumlarıyla okumaktan keyif alacaksınız.

Kitaptan 77 Alıntı

Ahmet Kürşat ARSLAN 
Dün 13:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fakat eskiden çok kibar insanlar vardı. hiç kimseyi, çocuğu bile kırmayan.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 174)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 174)
Muhammed Işık 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetişme çağımızda, ilâhi değerler, hakiki değerler, ruhun sahip olmak istediği has değerler, karşılığı ruhta olan şeyler bize verilmezse, sıkıntı ve felâketlerimize de mana veremez hale geliyoruz. Çok manasız bir dünyada yaşıyor ve yabancılaşmaya uğruyoruz.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 55 - Ayşe Şasa ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 55 - Ayşe Şasa ile yapılan söyleşiden)
Ahmet Kürşat ARSLAN 
20 Şub 22:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle sanıyorum ki, kadınlar ve erkekler başka türlü âşık oluyor. Aşk, hem evrenseldr, hem de zamanını hiç kimse ayarlayamaz.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 35)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 35)
Ahmet Kürşat ARSLAN 
Dün 17:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Âşık olarak ve nihayet ölerek gerçeğe uyanabiliriz. Ölüm gibi bir ayrılık bizi gerçeğe uyandırabilir. Aşkla ölüm bize habersiz gelir. Bir yıldırım gibi düşer ve dönüştürür. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Bizi alışkanlıklarımızdan, önyargılarımızdan, saplantılarımızdan kurtaran aşktır. Aşık olmak, ateşe koşmaktır ve yanış kaçınılmazdır. Yanarak boğulduğumuz sefil hayattan gerçeğin üzerine çıkarız. İnsanın kendi doğasının kuytularını görmesine neden olan, ona ruhunun farklı fotoğraflarını gösteren gerçek bir aşktır.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 245)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 245)
Ahmet Kürşat ARSLAN 
22 Şub 00:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgiyi fitilleyen birtakım şeyler vardır, illa güzellik değildir. Çok güzelini görürsün nefret bile edersin

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 127)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 127)
Ahmet Kürşat ARSLAN 
Dün 17:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan hem paylaşmak ister, hem de en mahrem gizlerini paylaştığı insanın tanıklığından korkar, onu çürütmeyi, yok etmeyi düşünür.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 243)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 243)
Ahmet Kürşat ARSLAN 
21 Şub 00:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü sonuç olarak bir tane hayatım var, onu da başkalarının dilediği gibi sarf etmek istemiyorum.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 74)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 74)
Ahmet Kürşat ARSLAN 
20 Şub 23:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitaplar, sadece ve sadece çeşmenin tasviridir, resmidir. O suyu içmek istiyorsan, onların tümünü yaşaman, iç yaşantı itibarıyle içinde gezinmen gerekir.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 56)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 56)
Muhammed Işık 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu insanı âlim değildir. İçinden istisnalar çıksa da genellikle ariftir, zekidir. Espriyi bilirler, aşkı bilirler, vatan sevgisini hiç unutmazlar. Toprakla haşır neşirdirler. Çiçeği görüyor, yaprağı görüyor, akan suyun yanı başında eğilip dizüstü su içiyor bu insanlar. Yani dünyanın bir nimet olduğunu biliyorlar. Büyük şehirlerimizde artan ekmekler çöpe gidiyor. Anadolu insanı yolda bir ekmek görse, üfler ya yer onu zayi olmasın diye, yada götürür ayakaltında bulunmayacak bir yere bırakır. Bark budur işte, Anadolu insanı ile büyük kentin insanları arasındaki... Anadolu insanı severse de güzel sever. Bu onuncu sevgilisi, yirminci sevgilisi diye anlatırlar şehirde. Yahu olur mu onuncu sevgili, sevgili bir tane olur. Dönder aktar sev. Bu nedir, bu kepazeliktir doğrudan doğruya, ama Anadolu insanı bunu yapmaz.

Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 127 - Abdurrahim Karakoç ile yapılan söyleşiden)Aşk Kağıda Yazılmıyor, Sadık Yalsızuçanlar (Sayfa 127 - Abdurrahim Karakoç ile yapılan söyleşiden)