Aşk Medeniyetinin Sevda Hikayeleri

5,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
471 gösterim
Medeniyetimiz kimi zaman "Vakıf Medeniyeti" kimi zaman "Hoşgörü Medeniyeti" gibi nice güzel vasıfla adlandırıldı. Daha da ulvi sıfatları hak eden medeniyetimize başka bir tanımlama aransa "Aşk Medeniyeti" de diyebiliriz. Zira bu topraklarda aşk en güzel halleriyle, edeple, zerafetle yaşandı. İnsanımız sadakati ve fedakarlığıyla efsane niteliğinde nice gerçek sevdaya hayat verdi.

Ebubekir Kâni Efendi ile Rum kızının sevdasında fedakârlık,

Altun Can Hatun ile Tuğrul Beyin sevdasında sadakat,

Baki ile Tutinin sevdasında, sevgiliye kavuşma yolunda azmetme,

Yavuz Sultan Selim ve cariyenin aşkında edep,

Dilfeza ve müezzinin sevdasında ise mucizeydi aşk...

Tarihimizde kimisi iyi bilenen, kimisi pek bilinmeyen belli başlı büyük aşkları "Aşk Medeniyetinin Sevda Hikayeleri"nde bir araya geldi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055927578
 • Yayınevi:
  Selis Kitaplar
 • Kitabın Türü:

Kitapta 21 tane aşk hikayesi kısa kısa ve masalsı bir dille anlatılmış. Yazar her hikayeye aşk dair düşünce ve ifadelerle başlamış. Detaya girilmeden özetle anlatılan hikayelerin bir kısmı yazarın diğer kitaplarında anlatıldığı için bana tekrar gibi geldi. Dinlendirici, bir solukta okuyabileceğiniz kısacık bir kitap. Mine Sultan Ünver in diğer kitaplarını okuduysanız sıkılabilirsiniz...

Kitaptan 1 Alıntı

...Aşkın makamında sultan da köle de aynı, eşit değil miydi? Sıfatlara değer vermezdi aşk. Kimin sultan kimin köle olacağına, tacı kimin giyeceğine ancak kişinin yüreğindeki yangın karar verirdi !

Aşk Medeniyetinin Sevda Hikayeleri, Mine Sultan Ünver (Sayfa 53 - Selis)Aşk Medeniyetinin Sevda Hikayeleri, Mine Sultan Ünver (Sayfa 53 - Selis)