Aşk Neden Can Yakar?

8,8/10  (95 Oy) · 
251 okunma  · 
103 beğeni  · 
3.072 gösterim
Ne yaparsan yap olmaz bazen. Ama o kadar güzel olmaz ki, “Ancak bu kadar güzel olmayabilirdi” dersin. Ve aklına gelir: “Kadere iman eden kederden emin olur.” Sonra anlarsın ki, nar tanelerini teker teker yerli yerine yerleştiren Rabbin, seni de hangi gönle yerleştireceğini bilir. Tek yapman gereken kara geceleri kudret kalemiyle güneşe boyayan, kahverengi odundan pembe çiçekler açtıran Allah'a inanmak. O'na inanırsan yaklaşmak için tuttuğun elin aslında Allah’tan uzaklaştırdığını anlarsın. O'na inanırsan batıp gidenlerden medet ummaz kalbin esas sahibine yönelirsin. O'na inanırsan “aşk neden can yakar” anlar ve sabır ipliğiyle diktiğin tüm yaralarını tedavi edersin. İstemez misin kor ateşler etrafını sararken yanmayan bir İbrahim olmayı...
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  6051627205
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle çok yönlü bir kitap, dinimizin bilinmeyen ya da yanlış bilinen, çarpıtılan ince noktalarına inen ve olabildiğince sade bir üslupla, genç nüfusun imanını kurtarmaya yönelik olan bir kitap. Eksi yönünü göremedim, Rabbimizi elimizden geldiğince daha çok tanımanın nasıl eksi bir yönü olabilir ki zaten?

Artı yönler :
- İlk mesleğimizin işyerinde patronumuza olan yaptığımız işler değil de Allah'ı ve onun bize farz kıldıklarını unutmamaksızın yaptığımız kulluk görevi hakkında fazlasıyla farkındalık yaratmakta.

- Bize dünya hayatı için emanet olarak verilmiş bedenimizi mülk sahibinin isteği dışında kullanmamamızın gerekliliği. Düşünmek ve bunun sonucunda oluşan tefekkür etmek bile bize verilen emanetin işleyişinin bir sonucu aslında. Emanetlerimizin değerini unutmamanın önemi kitapta en önemli konulardan biri.

- Asrın tarzına uyanın değil Allah'ın farzına uyanın kazanacağı da bir çok konuda geçiyor. Özellikle bayanlar için tesettürün önemi, aile hayatındaki yeri, sosyal hayatta size karşı oluşabilecek her türlü gözden koruma özelliğine sahip olması, 15 yaşında marksist ailelerde büyüyen insanların bile ailelerini karşılarına alarak tesettüre girme cesaretlerini gösterebilmeleri gibi benzer konular anlatılıyor.

- Malum ahir zamanda olduğumuzdan dolayı haram sevda tuzağına düşen gençlerimizin Allah'ı ve onun belirlemiş olduğu farzlarını unutmalarından dolayı ilişki bitince her türlü hüzne, terk edilmişlik duygusuna, aşk acısına kapıldıklarını ve yaşama sevinçlerini kaybettiklerini biliyoruz. Fakat Allah zaten dost olarak yetmez mi? Yardım eden olarak o bize zaten yetmiyor mu? Ve emin olmalıyız ki onun bize şah damarımızdan bile yakın olduğunu bildiğimiz sürece ve Duha suresi 3. ayette -"Rabbin seni terk etmedi, darılmadı da."- ne denildiğinin biraz olsun farkına varmaya çaba gösterince, bazen sadece ona tevekkül edince huzurun da kendiliğinden geldiğini görüyoruz bence.

- Hz. İbrahim'in " Lâ-uhibbü’l-âfilîn" (ben batıp gidenleri sevmem) diyebildiği gibi tüm evrendeki sanatın bir sanatkarı gerektirdiği ve bu yüzden de Rabbimizi tanımakla geçireceğimiz zamanımızı bu ahir zamanda fazlasıyla önem verdiğimiz sosyal medyaya, malımıza, işlerimize, dünyeviyatımızın geçiciliğine veriyorsak kendimize sormamız gereken şeyler var demektir diye düşünüyorum.

- Sonsuz olanın sadece o olduğunu anlayıp karşılaştığımız geçici dünya olaylarına karşı öfkelenmeyip, olayın sonsuz boyutunu düşünüp “Ya Bâkî Entel Bâkî" (Baki kalan ancak sensin, ey Baki) diyebiliyor muyuz?

- Futbol takımlarının kadrolarını saymakta gösterdiğimiz beceriyi Rabbimizi anlat deseler gösterebiliyor muyuz?

- Elhamdülillah müslümanım imanlıyım demenin yetmeyeceğini biliyor muyuz?

Namazlarda dediğimiz şeylerin, tespihlerde söylediğimiz şeylerin anlamını biliyor muyuz? Bunlardır esas kendimize sormamız gerekenler.
Allah bizi nefsimizin kötülüklerinden korusun, böyle kitaplar nefsimizin bizi her zaman kendimizi temize çıkarmaya ittiğini hatırlatır cinsten kitaplar.

Kitabın adı beşeri aşkı çağrıştırsada yazar bunu kullanarak Allah aşkını çok güzel anlatmış ben çok beğendim youtube videolarıda var ve çok samimi içten anlatıyor tavsiye ederim...

Aşk Neden Can Yakar? benzeri kitaplar

Sokrates'in teyzesii 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Aşk neden can yakar ?evet aşk neden can yakaryakar. Aşkın tanımını yapmak veya anlamak içinmutlaka yaşamak gerekir, yaşayamayan anlamyamaz. Bu kitapta Mehmet Yıldız'ın vurguladığı fani aşk ve ebedi aşk . Bu kitapta çok etkileyici sözlerle karşı karşıyaydım. Çünkü düşündürüyor. Okumanızı isterim.

Burak Alkan 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

bi arkadaşımın önerisi ile dün okudum çok beğendim açıkcası kitap olarak görmedim kitabı cevap olarak görüp okudum ve çok beğendim herkese öneririm :)

Kitap ve Kahve Delisi 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk neden can yakar??? Bunu aramizda düşünen mutlaka olmustur. Bende düsünmüstüm ve kendimcede cevabini bulmustum; gelip gecici oldugu icin, neden ki? butun asklar gelip gecici mi? Diye sorabilirsiniz, gunumuzde evet askin tanimi ve yasayisi degisti malesef... buda askin can yakmasina sebep oluyor... iste bu kitap askin neden can yaktigini gercek askin tanimini ve nasil yasanmasi gerektigini yazarimiz dili döndugunce anlatmis bizlere. herkese tavsiye ederim zamanimiz degerli ask acisi yasamak icin bosa vaktimiz olmadigini düsünuyorum ;) ve herkese tavsiye ediyorum.

Seval 
28 Mar 2017 · Puan vermedi

İnsanı kendisine getiren kendisini sorgulamasını sağlayan gerçekleri yüzüne vuran silkelenmene neden olan elime alıp hemn bitirdigim bir kitap. Ayrıca yazarın kitap sonunda yaptığı dua da ayrı bir incelik emeğine sağlık.

Bayan Okur 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitap günümüz halini eğlenceli aynı zamanda insanın içine işleyerek anlatmış okurken eğlendiğim çok yer oldu tavsiye üzerine almıştım iyi ki de almışım.

busunkitapligi 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okul yıllarımı sohbetleri vesilesiyle güzelleştiren yazarın kitabı da aynı güzellikleri anlatıyor. Birkaç kısım hariç çoğunu dinleye dinleye ezberlediğimi fark ettiğimde okumaktan sıkılırım sanmıştım fakat aksine elimden bırakamadım. Çok sevdiğim sözlerinden biri vardı bu kitapta da: Postacı topal ama haberler doğru. İnşallah herkesin bu haberleri okuma imkanı olur en kısa zamanda.

Nida Kayar 
23 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Bu kitabın en güzel yanı Risalesi Nur dan kesitlerin olması ve onları örneklerle açıklanması oldu.Mehmet abinin videolarını seven biri olarak kitabını seveceğime zaten emindim. Rabbim hakikati anlatan kitapların sayısını artırsın

Merve 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Ne yaparsan yap olmaz bazen. Ama o kadar güzel olmaz ki, "Ancak bu kadar güzel olmayabilirdi" dersin. Ve aklına gelir: "Kadere iman eden kederden emin olur!!"

3 /

Kitaptan 49 Alıntı

Görmüyor musun, bir örümceğin ağıyla düşmanları uzaklaştıran, bir asa ile denizi ikiye ayıran, kuşlar ile bir fili yenebilen bir Allah'a samimi dua ettikten sonra nasıl olur da nasibini buldurmaz?

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet YıldızAşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız
Bayan Okur 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bütün organlarınla günah işliyorsun, kalbinle ettiğin tövbe hepsini siliyor. İslam ne güzel din!

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet YıldızAşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız
Merve Yüce 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Onların sevgilileri çiçek alıyorken, bizim Sevgilimiz çiçek yaratıyor nasıl sevmeyelim ! :)

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet YıldızAşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız

"Geçmişi temiz bir eş istiyorsan kimsenin geleceğine karışmayacaksın.
Elinden tutup cehennemi değil, cenneti ayaklarının altına sereceksin."

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet YıldızAşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız
Elvan ÖZTÜRK 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bizim "leb" denildiğinde "leblebi"yi değil de, "Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk" anlayacak gençlere ihtiyacımız var.

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız (Sayfa 144)Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız (Sayfa 144)
Kübra 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşık olmak
İster matematik öğretmeni olun, ister nükleer tıp anabilim dalı başkanı, isterse de il müftüsü, yanınıza gelenlerin size bahsedecekleri illa bir dertleri olur ve o dert şöyle bir ortak paydada buluşur kimi zaman; ”Kardeşim iyi misin, hayırdır neyin var?” ” Misafirin çocuğu gibiydi adeta… Geldi, dağıttı ve gitti. Sesimi bile çıkaramadım.” ”Anladım, aşık oldun.”

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet YıldızAşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız
Kübra 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnanmak
Ne yaparsan yap olmaz bazen. Ama o kadar güzel olmaz ki, “Ancak bu kadar güzel olmayabilirdi” dersin. Ve aklına gelir: “Kadere iman eden kederden emin olur.” Sonra anlarsın ki, nar tanelerini teker teker yerli yerine yerleştiren Rabbin, seni de hangi gönle yerleştireceğini bilir. Tek yapman gereken kara geceleri kudret kalemiyle güneşe boyayan, kahverengi odundan pembe çiçekler açtıran Allah’a inanmak.

Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız (nesil yayınlari)Aşk Neden Can Yakar?, Mehmet Yıldız (nesil yayınlari)
5 /