Aşk Neden Can Yakar?

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.185
Gösterim
Adı:
Aşk Neden Can Yakar?
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
6051627205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Ne yaparsan yap olmaz bazen. Ama o kadar güzel olmaz ki, “Ancak bu kadar güzel olmayabilirdi” dersin. Ve aklına gelir: “Kadere iman eden kederden emin olur.” Sonra anlarsın ki, nar tanelerini teker teker yerli yerine yerleştiren Rabbin, seni de hangi gönle yerleştireceğini bilir. Tek yapman gereken kara geceleri kudret kalemiyle güneşe boyayan, kahverengi odundan pembe çiçekler açtıran Allah'a inanmak. O'na inanırsan yaklaşmak için tuttuğun elin aslında Allah’tan uzaklaştırdığını anlarsın. O'na inanırsan batıp gidenlerden medet ummaz kalbin esas sahibine yönelirsin. O'na inanırsan “aşk neden can yakar” anlar ve sabır ipliğiyle diktiğin tüm yaralarını tedavi edersin. İstemez misin kor ateşler etrafını sararken yanmayan bir İbrahim olmayı...
160 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap alamayan çocuklara kitaplar hediye edeceğim Youtube kanalımda, kitaplardaki alıntılar hakkında videolar hazırlıyorum. Destek olmak isterseniz abone olabilirsiniz: http://bit.ly/alintilarlayasiyorum

Öncelikle çok yönlü bir kitap, dinimizin bilinmeyen ya da yanlış bilinen, çarpıtılan ince noktalarına inen ve olabildiğince sade bir üslupla, genç nüfusun imanını kurtarmaya yönelik olan bir kitap. Eksi yönünü göremedim, Rabbimizi elimizden geldiğince daha çok tanımanın nasıl eksi bir yönü olabilir ki zaten?

Artı yönler :
- İlk mesleğimizin işyerinde patronumuza olan yaptığımız işler değil de Allah'ı ve onun bize farz kıldıklarını unutmamaksızın yaptığımız kulluk görevi hakkında fazlasıyla farkındalık yaratmakta.

- Bize dünya hayatı için emanet olarak verilmiş bedenimizi mülk sahibinin isteği dışında kullanmamamızın gerekliliği. Düşünmek ve bunun sonucunda oluşan tefekkür etmek bile bize verilen emanetin işleyişinin bir sonucu aslında. Emanetlerimizin değerini unutmamanın önemi kitapta en önemli konulardan biri.

- Asrın tarzına uyanın değil Allah'ın farzına uyanın kazanacağı da bir çok konuda geçiyor. Özellikle bayanlar için tesettürün önemi, aile hayatındaki yeri, sosyal hayatta size karşı oluşabilecek her türlü gözden koruma özelliğine sahip olması, 15 yaşında marksist ailelerde büyüyen insanların bile ailelerini karşılarına alarak tesettüre girme cesaretlerini gösterebilmeleri gibi benzer konular anlatılıyor.

- Malum ahir zamanda olduğumuzdan dolayı haram sevda tuzağına düşen gençlerimizin Allah'ı ve onun belirlemiş olduğu farzlarını unutmalarından dolayı ilişki bitince her türlü hüzne, terk edilmişlik duygusuna, aşk acısına kapıldıklarını ve yaşama sevinçlerini kaybettiklerini biliyoruz. Fakat Allah zaten dost olarak yetmez mi? Yardım eden olarak o bize zaten yetmiyor mu? Ve emin olmalıyız ki onun bize şah damarımızdan bile yakın olduğunu bildiğimiz sürece ve Duha suresi 3. ayette -"Rabbin seni terk etmedi, darılmadı da."- ne denildiğinin biraz olsun farkına varmaya çaba gösterince, bazen sadece ona tevekkül edince huzurun da kendiliğinden geldiğini görüyoruz bence.

- Hz. İbrahim'in " Lâ-uhibbü’l-âfilîn" (ben batıp gidenleri sevmem) diyebildiği gibi tüm evrendeki sanatın bir sanatkarı gerektirdiği ve bu yüzden de Rabbimizi tanımakla geçireceğimiz zamanımızı bu ahir zamanda fazlasıyla önem verdiğimiz sosyal medyaya, malımıza, işlerimize, dünyeviyatımızın geçiciliğine veriyorsak kendimize sormamız gereken şeyler var demektir diye düşünüyorum.

- Sonsuz olanın sadece o olduğunu anlayıp karşılaştığımız geçici dünya olaylarına karşı öfkelenmeyip, olayın sonsuz boyutunu düşünüp “Ya Bâkî Entel Bâkî" (Baki kalan ancak sensin, ey Baki) diyebiliyor muyuz?

- Futbol takımlarının kadrolarını saymakta gösterdiğimiz beceriyi Rabbimizi anlat deseler gösterebiliyor muyuz?

- Elhamdülillah müslümanım imanlıyım demenin yetmeyeceğini biliyor muyuz?

Namazlarda dediğimiz şeylerin, tespihlerde söylediğimiz şeylerin anlamını biliyor muyuz? Bunlardır esas kendimize sormamız gerekenler.
Allah bizi nefsimizin kötülüklerinden korusun, böyle kitaplar nefsimizin bizi her zaman kendimizi temize çıkarmaya ittiğini hatırlatır cinsten kitaplar.
160 syf.
Kitabın adı beşeri aşkı çağrıştırsada yazar bunu kullanarak Allah aşkını çok güzel anlatmış ben çok beğendim youtube videolarıda var ve çok samimi içten anlatıyor tavsiye ederim...
160 syf.
·3 günde·10/10
Aşk neden can yakar ?evet aşk neden can yakaryakar. Aşkın tanımını yapmak veya anlamak içinmutlaka yaşamak gerekir, yaşayamayan anlamyamaz. Bu kitapta Mehmet Yıldız'ın vurguladığı fani aşk ve ebedi aşk . Bu kitapta çok etkileyici sözlerle karşı karşıyaydım. Çünkü düşündürüyor. Okumanızı isterim.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
bi arkadaşımın önerisi ile dün okudum çok beğendim açıkcası kitap olarak görmedim kitabı cevap olarak görüp okudum ve çok beğendim herkese öneririm :)
160 syf.
·Beğendi·8/10
Aşk neden can yakar??? Bunu aramizda düşünen mutlaka olmustur. Bende düsünmüstüm ve kendimcede cevabini bulmustum; gelip gecici oldugu icin, neden ki? butun asklar gelip gecici mi? Diye sorabilirsiniz, gunumuzde evet askin tanimi ve yasayisi degisti malesef... buda askin can yakmasina sebep oluyor... iste bu kitap askin neden can yaktigini gercek askin tanimini ve nasil yasanmasi gerektigini yazarimiz dili döndugunce anlatmis bizlere. herkese tavsiye ederim zamanimiz degerli ask acisi yasamak icin bosa vaktimiz olmadigini düsünuyorum ;) ve herkese tavsiye ediyorum.
160 syf.
·Puan vermedi
İnsanı kendisine getiren kendisini sorgulamasını sağlayan gerçekleri yüzüne vuran silkelenmene neden olan elime alıp hemn bitirdigim bir kitap. Ayrıca yazarın kitap sonunda yaptığı dua da ayrı bir incelik emeğine sağlık.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Okul yıllarımı sohbetleri vesilesiyle güzelleştiren yazarın kitabı da aynı güzellikleri anlatıyor. Birkaç kısım hariç çoğunu dinleye dinleye ezberlediğimi fark ettiğimde okumaktan sıkılırım sanmıştım fakat aksine elimden bırakamadım. Çok sevdiğim sözlerinden biri vardı bu kitapta da: Postacı topal ama haberler doğru. İnşallah herkesin bu haberleri okuma imkanı olur en kısa zamanda.
160 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabın isminden ötürü karşı cinsle aranızdaki ilişkinin neden can yaktığı aklınıza ilk gelen konu olacaktır ki olsun. Mehmet abi bundan yola çıkarak okuyuculara gerçek aşkı anlatmaya çalışmış. Gerek esprili bir dille, gerekse Risale-i Nur'lardan alıntı yaparak manevi aşkı o kadar güzel anlatmış ki.
Farkına varmadan yaptığım hatalar, işlediğim günahlar bir bir gözümde canlandı. Hayatın yoğunluğuyla beraber Allah'tan çok fazla uzaklaştığımı farkettim.
Eğer Youtube kanalını izliyorsanız biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü ettiği sohbetler yanında bu kitaptakiler biraz etkisiz kalıyor. Allah'tan kanaldaki videoları izlemeden kitabı okumuştum.
Kısacası tam bir başucu kitabı. Okumanızı tavsiye ederim. :)
160 syf.
·Beğendi·10/10
Allah'ı tasvir her dilde güzeldir. Bir çırpıda bitiverdi keşke bitmeseydi umarim devami gelir takipte ve beklemedeyim insallah nir gun seminerlerinizede katilmak nasip olur
Allah yardımcımız olsun
160 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yaşasın Hayalhanem mehmet yıldızın derslerinden sonra kitabının çıkmasına çok sevindim çok yakında beğenerek okuyacağım
160 syf.
·Puan vermedi
Mehmet Yıldız sohbetlerinin derlendiği bu eserde fani muhbuplara verilen askin sahibini azab verici bir elemle yaktığını bahsetmekte. Ki gerçekten de öyle. Size göre 3 harften meydana gelen Aşk denilen bu duygu her insanda farklı bir etki bırakmakta.Askin asıl sahibi olan Allah'a verilmesi takdirde kişi manevi olarak doygunluk noktasına gelecek ve fani olan o duyguyu hissedemeyecek ki kişi zaten Aşkın asıl sahibi ile Nirvasini yaşamıştır Aşkın. Velhasıl kelam çok güzel ve okuduğunuz da kendinizi bir başka alemin içinde bulacağınız kitap.
160 syf.
·3 günde·7/10
Kitabın ismini gördüğümüzde aklımıza beşeri aşk geliyor. Aşk.Aşk neden can yakar?
Fakat yazarımız Allah aşkını , ebedi aşkı çok güzel vurgulamış.
.
Kadın için tesettürün önemi , ahir zamanın getirdikleri, beşeri aşk gibi bir çok konuya değinilmiş.Yazar anlatıma mizahi cümleler ekleyerek sıkılmadan okumamızı sağlamış.
.
.
Kitabımızdan alıntı cümleler ekleyelim;
.
Arının karnındaki bal ile kuyruğunda ki zehri birbirine karıştırmayan Allah , senin hakkını da başkasıyla karıştırmaz . Sabret!
.
.
Kardeşim ne kadar seversen sev, 
iki kişilik kabir yok..!
.
⏺️Onların batıp giden sevgilileri çiçek alırken, bizim
Sevdiğimiz (c.c.) tüm çiçekleri yarattı.
.
.
▶️Bütün organlarınla günah işliyorsun, kalbinle ettiğin tövbe hepsini siliyor. İslam ne güzel din!
.
.
Görmüyor musun, bir örümceğin ağıyla düşmanları uzaklaştıran, bir asa ile denizi ikiye ayıran, kuşlar ile bir fili yenebilen bir Allah'a samimi dua ettikten sonra nasıl olur da nasibini buldurmaz?
Bizim "leb" denildiğinde "leblebi"yi değil de, "Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk" anlayacak gençlere ihtiyacımız var.
"Geçmişi temiz bir eş istiyorsan kimsenin geleceğine karışmayacaksın.
Elinden tutup cehennemi değil, cenneti ayaklarının altına sereceksin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşk Neden Can Yakar?
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
6051627205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Ne yaparsan yap olmaz bazen. Ama o kadar güzel olmaz ki, “Ancak bu kadar güzel olmayabilirdi” dersin. Ve aklına gelir: “Kadere iman eden kederden emin olur.” Sonra anlarsın ki, nar tanelerini teker teker yerli yerine yerleştiren Rabbin, seni de hangi gönle yerleştireceğini bilir. Tek yapman gereken kara geceleri kudret kalemiyle güneşe boyayan, kahverengi odundan pembe çiçekler açtıran Allah'a inanmak. O'na inanırsan yaklaşmak için tuttuğun elin aslında Allah’tan uzaklaştırdığını anlarsın. O'na inanırsan batıp gidenlerden medet ummaz kalbin esas sahibine yönelirsin. O'na inanırsan “aşk neden can yakar” anlar ve sabır ipliğiyle diktiğin tüm yaralarını tedavi edersin. İstemez misin kor ateşler etrafını sararken yanmayan bir İbrahim olmayı...

Kitabı okuyanlar 430 okur

  • Zeynep Kadıncı
  • Gülten sağıroğlu
  • Göge Bakma Durağı
  • Zeynep Hanife ORAL
  • Veysi polat
  • Şeyma Yazıcı
  • Bünyamin.
  • Alaaddin K. Kahraman
  • Simge Birben
  • Fatmanur kurşun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%11.9
18-24 Yaş
%52.2
25-34 Yaş
%26.9
35-44 Yaş
%1.5
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.6
Erkek
%18.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (74)
9
%16.2 (24)
8
%9.5 (14)
7
%10.8 (16)
6
%4.1 (6)
5
%4.7 (7)
4
%1.4 (2)
3
%1.4 (2)
2
%0
1
%2 (3)