Aşk Özgürlük Tekbaşınalık İlişkilerde Çözüm

7,4/10  (32 Oy) · 
90 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.925 gösterim
Aşk bağlılığa dönüştüğü anda ilişki haline gelir. Aşk taleplerde bulunduğu anda hapishaneye benzer. Özgürlüğünü elinden alır; göklerde uçamazsın, kafeslenmişsindir.

Aşkın özgürlük verici bir kalitede olması lazım, sana zincir vurması değil; sana kanat takıp mümkün olduğunca yükseklere uçmanı sağlaması lazım. Unutma, aşk sınır tanımaz. Aşk kıskanç olamaz, çünkü aşk sahiplenmez. Sevdiğin için bir insanı sahiplendiğin fikri çok çirkin. Birisine sahipsin
- bu demektir ki onu öldürdün ve ticari bir mala dönüştürdün.

Sadece eşyalara sahip olunur. Aşk özgürlük verir.

Gerçek aşkta bölünme olmaz. Sevenler birbirinin içine erir. Sadece egoistçe aşkta büyük bir bölünme vardır, seven ve sevilen ayrılır. Gerçek aşkta ilişki yoktur. Çünkü ilişki kurulacak iki insan yoktur. Gerçek aşkta sadece sevgi olur, bir çiçek açma, güzel bir koku, bir erime, bir birleşme yaşanır. Egoistçe aşkta ise iki kişi vardır, seven ve sevilen. Ve ne zaman seven ile sevilen olsa aşk yokolur. Aşk olduğu zaman seven ve sevilen birlikte aşkın içinde kaybolur.

Eğer özgürlük ve aşka sahip olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. Elde etmişsindir -sana yaşam işte bunun için verildi.

Sevgilinin niçin seninle olmak istemediğini anlamaya çalış.

Seni reddettiğinden değil -seni ne kadar çok sevdiğini biliyorsun, ama bazen yalnız kalmak istiyor. Sen de onu seviyorsan yalnız bırakırsın; ona işkence yapmazsın. Adam yalnız kalmak istiyorsa kadın, "Artık benimle ilgilenmiyor, belki de başka bir kadına ilgi duyuyor" diye düşünmez. Akıllı eş diğerini yalnız bırakır ki tekrar kendini toplayabilsin, yeniden paylaşacak enerjisi olsun. Ve bu ritim gece ve gündüz gibidir, yaz ve kış gibi; değişir durur.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055890445
 • Orijinal Adı:
  Love, Freedom, Aloneness
 • Çeviri:
  Meral Bolak
 • Yayınevi:
  Butik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alim GÜR 
06 Mar 23:50 · Kitabı okudu · 294 günde · 1/10 puan

şimdi bu adam kendince doğru konuşmuş olabilir ama bana sorarsanız eğer mezhebi geniş bir adam olmaya niyetiniz varsa okuyun ve hayatınıza uygulayın..osho diyorki eğer yabancı bir erkek karınızın elini tutuyorsa buna sevinin çünkü o insandan eşinize sıcaklık akıyor ve o mutlu oluyor daha pozitif oluyor..

Aşk insanı isyankar, devrimci yapar. Aşk sana yükseklere uçasın diye kanatlar verir. Aşk sayesinde anlayışın gelişir, böylece kimse seni kandıramaz, baskı altına alamaz, senden faydalanamaz -diyor osho, ama kitap beni iki ara bir derede bıraktı

Aytac Ragimova 
01 Haz 04:07 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Anne babalar çocuklara bir Tanrı olduğunu öğretirler ve
onlar Tanrı hakkında hiçbir şey bilmezler. Onlar çocuklara bir cennet ve bir cehennem olduğunu söylerler.
Ve onlar cennet ve cehennem hakkında hiçbir şey bilmiyorlar.

ibrahim yazkan 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitapta güzel tespitler olmakla beraber, itici yerlerde mevcut. Osho'nun diğer kitapları kadar iyi değil...Osho'nun bu kitabı Farkındalığı daha da ön plana çıkarıyor.

Akın uğur şenol 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Çok güzel bir kitap düşünceleriniz değişip yeni bir bakış açısına sahip oluyorsunuz. Dilide yakın, sırf aşk yok kişisel gelişim konusunda var

Nurten Ulaba 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Öncelikle şunu ifade etmekte yarar var . Osho'nun bu ikinci okuduğum kitabı ve okumaya da devam edeceğim. Benim ilgimi çekti ve de düşüncelerimle bir nevi örtüştü. İnsanın kendini tanımasının en kutsal değer olduğunu anlatıyor. İbadetlerin davranışların, ilişkilerin kişinin öz benliğine uygun yaşaması gerekiyor. Yıllardır köhnemiş atıl hale gelmiş sözüm ona kutsal kabul edilen değerlerin insana zarar verdiği bu değerlerden arınılmadığı sürece gerçek mutluluk ve memnuniyeti yaşamak imkansız hale gelecektir. İnsan yaşantısını dizayn ederken her zaman mantığın verdiği kararlar isabetli olmuyor. Kuantumu yakalayabilmek için de yürekle akıl senkronize hareket etmelidir.
Gerçeği bulmak dingin bir yaşam elde etmek için mutlaka okunulması gerek bir kitap. Elimden bırakmadan okuyup bitirdim.

Veysel Ayık 
07 Haz 04:17 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Osho da yoğun olarak uzakdoğunun mistik/tasavvufi atmosferini Görürsünüz.Zaten bize de oralardan geliyor süreç içerisinde.Bu mistik yaklaşımlar etkileyici olsada içinde yaşadığımız reel-politik durumlardan dolayı hava da kalıyor,çünkü bizim amalarımız var hep.Ayaklarımızı yerden kesmeye korkuyoruz.

Kitaptan 47 Alıntı

"Sorununu erit gitsin! Onu büyük bir minnetle Tanrı'nın bir nimeti olarak kabul et ve onunla yaşa. Ve şaşıracaksın: Bu ne değerli bir armağanmış ve sen daha keyfine varamadın bile. Böylesine değerli bir armağan hiç açılmadan kalbinin bir köşesinde öylesine duruyor."

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, OshoAşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho

Özgürlük sana meleklerin mertebesine erişme veya hayvanların düzeyine inme şansını tanıyor. Özgürlük bir merdivendir. Bir ucu cehenneme, diğeri cennete uzanır. Aynı merdivendir; seçim senindir ; yönü sen belirleyeceksin.

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 119)Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 119)

Bırak birlikteliğinizde mesafeler kalsın.
Ve cennetin rüzgarları aranızda kalsın.
Birbirinizi sevin, ama aşktan bağlar üretmeyin:
Bırak aşk ruhlarınızın kıyıları arasında gidip gelen bir deniz gibi kalsın.

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 75 - Khalil Gibran'ın Ermiş'inde Almustafa)Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 75 - Khalil Gibran'ın Ermiş'inde Almustafa)

Kendi yalnız başına halin ile aynı frekansı geçtikten sonra dışarısıyla ilgilenebilirsin; o zaman ilişkilerin sana büyük keyif verecektir çünkü onları yalnızlık korkusundan kuramazsın. Tek başınalığını keşfedince yaratıcı olursun, birçok işi birden başarabilirsin, çünkü bunları yaparken kendinden kaçıyor olmazsın. Kendini ifade ediyor olursun; artık bu senin potansiyelinin dışavurumu haline gelir.

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 196)Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 196)

Ruhsal hastalıklar salgın boyutuna ulaştı. Artık öyle birkaç kişi ruh hastası değil; gerçek şu ki bütün dünya bir tımarhaneye döndü. Tüm insanlık bir tür nevroz geçiriyor ve bu nevroz senin kendi narsist durgunluğundan kaynaklanıyor. Herkes ayrı bir birey olma hayalini besliyor;sonra da deliriyor. Ve bu delilik anlamsız, verimsiz, yaratıcı değil.

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 46)Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho (Sayfa 46)

Aşkın özgürlük verici bir kalitede olması lazım, sana zincir vurması değil; sana kanat takıp mümkün olduğunca yükseklere uçmanı sağlaması lazım.

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, OshoAşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho

Kendini sev… Bu radikal bir değişimin temelini oluşturabilir. Kendini sevmekten korkma. Tamamen sev ve şaşıracaksın.

Aşk Özgürlük Tekbaşınalık, OshoAşk Özgürlük Tekbaşınalık, Osho
5 /