Aşk Romanları Okuyan İhtiyar

8,7/10  (9 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
578 gösterim
...Yerleşimciler de altın arayıcıları da ormanda her türlü aptalca hatayı işliyorlardı. Düşüncesizce yayılmalarının sonucunda kimi hayvanları durduk yerde saldırganlaştırıyorlardı. Bazen birkaç metrecik düz toprak elde etmek için gelişigüzel hendekler kazarak bir boayı yuvasından ediyor, hayvan da bir katırı öldürerek hıncını alıyordu. Ya da pekarilere kızışma döneminde saldırma beceriksizliğini göstererek bu küçücük domuzların saldırgan canavarlara dönüşmesine sebep oluyorlardı. Tabii petrol rafinerilerinden gelen gringoları da unutmamak gerek.

Amazon'un derinliklerindeki El Idilio köyünde yaşayan Antonio José Bolívar Proaño, orman hakkında bütün bildiklerini Shuarların yerlilerine borçludur. Ormanın gerçek sahipleri olan yerlilerin yasalarına uyar ve hayvanlara saygı gösterir. Günü avlanarak, geceleri yalnız başına aşk romanları okuyarak geçer. Ancak bir gün bu düzen bozulacak, kızgın bir jaguarın peşine düşmek zorunda kalan ihtiyar, doğanın bozulan dengesini, "medeni" insanların yıkıcılığını ve aşkın gizemini sorgulamaya başlayacaktır.

Luis Sepúlveda, kendisine Premio Tigre Juan dahil birçok ödül kazandıran ve 14 dile çevrilen Aşk Romanları Okuyan İhtiyar'da hem bakir doğanın hem de masum insanların iktidar sahipleri tarafından nasıl sömürüldüğünü anlatır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  122
 • ISBN:
  9789750714443
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bengi 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tahmin edilenin aksine daha farklı bir konu. Medeni(!)insanların hırsları uğruna doğaya ve hayvanlara verdikleri zararı anlatan ve isminin özellikle son satırlarda anlam kazandığını düşündüğüm kısa fakat etkileyici bir roman. Okurun kendini ihtiyarın yerine koyabileceğini, hissettiklerini paylaşabileceğini düşünüyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

bastianikalesindekipisi 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Antonio Jose Bolivar, uygar insanın başyapıtı olan 'Çöl'ü' yaratmak için ormanı yok eden göçmenlerin eylemlerini sınırlandırmaya çalışıyordu."

Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Luis Sepulveda (Sayfa 50)Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Luis Sepulveda (Sayfa 50)

Antonio José Bolívar Proaño, okur ama yazamazdı.

Yavaş yavaş, heceleri sabırla birleştirerek, tatlarını damağında hissediyormuşçasına keyifle fısıldayarak okur, sözcüklerin tamamına hakim olunca yüksek sesle tekrarlardı. Sonra cümlelerin tamamını da aynı şekilde tekrarlar, sayfalara yedirilmiş duygu ve fikirleri bu sayede özümserdi.

Büyüteç yardımıyla okurdu ve en sevdiği ikinci eşyası büyüteciydi. Birinci sıradaysa takma dişleri vardı.

Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Luis Sepulveda (Sayfa 32)Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Luis Sepulveda (Sayfa 32)