Aşk ve Dondurma

8,2/10  (9 Oy) · 
15 okunma  · 
10 beğeni  · 
643 gösterim
Lina yaz tatilini geçirmek için Toskana’daydı fakat o hiç de İtalya’nın ünlü yazları ve güzel manzarası için hevesli değildi. Orada olmasının tek sebebi, annesinin ölmeden önceki son dileğiydi: Lina’nın, babasıyla tanışması. Fakat ne tür bir baba on altı sene boyunca kızının hayatına hiç dahil olmazdı ki? Lina’nın tek dileği eve dönmekti.

Fakat bir gün, annesinin İtalya’da yaşarken tuttuğu bir günlüğü okumaya başlayınca Lina, gizli aşkların, sanatın ve saklı pastanelerin büyülü dünyasını keşfetti. Yanında, inanılmaz karizmatik Ren’le beraber annesinin peşinden, fazlasıyla uzun bir süredir saklı kalmış sırları ortaya çıkarmaya başladıkça Lina’nın annesi, babası ve hatta kendisi hakkında bildiği her şey değişecekti.

İnsanlar İtalya’ya aşk ve dondurma için gelirdi ama bazen çok daha fazlasını keşfederlerdi.***“Okurlar bu kitabı ellerinden bırakamayacaklar.” –VOYA, starred review“Roman boyunca Lina’nın sevgiye bakışı ve sevgi anlayışı çok güzel bir şekilde değişiyor. Kitap sadece Lina’nın kendi aşk hayatı değil, aynı zamanda diğer karakterlerin iç içe geçmiş hayatları hakkında. Yolculuğa çıkmayı seven gençler için güzel bir kitap.” –School Library Journal“Lina akıcı bir dilde annesinin günlük yazılarıyla, günümüzde keşfettiği sırları ustaca birbirine örüyor. Rönesans mimarisi ve İtalyan mutfağının serpiştirilmesiyle, okurlar bu kitabı çok sevecek.” –Kirkus“Okurlar bu aşk, aile ve sevilmenin anlamı üzerine yazılmış romanda kendilerini kaybedecekler.” –Booklist Online
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786059585668
 • Orijinal Adı:
  Love & Gelato
 • Çeviri:
  Lale Günseli Bayır
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
busunkitapligi 
 24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hakkındaki övgülere dayanarak aldığım ve yine korka korka okuduğum bir kitap daha... Kapağı o kadar tatlı ki insanın çok güzel şeyler beklemekten başka çaresi kalmıyor, neyse ki bu kez hayal kırıklığı yaşamadım.

Bu ay benim için çok verimli geçiyor çünkü ilk kez okuduğum tüm kitapları deli gibi sevdim diyebilirim. Aşk ve Dondurma da onlardan biri anlayacağınız.

Carolina'nın annesine verdiği söz sebebiyle İtalya'ya gitmesini ve orada yaşadıklarını anlatıyor kitap. Çözmesi gereken bazı aile sırları ve cevabını aradığı soruları bir yandan, yeni tanıştığı insanlarla yaşadıkları bir yandan derken ortaya çok güzel bir gençlik kitabı çıkmış. Lina o kadar doğal, sempatik ve gerçekçi bir karakter olmuş ki onun hislerini direkt alıp neşeli ve enerjik haline okurken eşlik edebiliyorsunuz.
Fark ettiniz mi bilmiyorum ama kitabın konusundan bahsetmemeye çalışıyorum. Arka kapağı da okumayın derim hatta ben. Başını, sonunu bildiğiniz tatlı bir film izlercesine direkt alıp okumanız daha çok sevdirecektir kitabı size. Mükemmel bir kurgu, enfes bir kalem ya da çok farklı şeyler beklemeyin. Çocukluğunuzda izleyip de çok sevdiğiniz bir aile filmi gibi de düşünebilirsiniz.

Dili çok akıcı olduğu için kısa sürede okunabilecek bir kitap. Benim kitapla ilgili içime sinmeyen tek şey aşk kısmının biraz hızlı ve yüzeysel işlenişi oldu. Okurken bu çiftlerin bir araya gelmesini bekliyorsunuz ve biliyorsunuz ama bu şekilde değil, bilmem anlatabildim mi? Kötü müydü? Kesinlikle değildi, sadece biraz daha derinleştirilebilirdi diye düşünüyorum.

Tavsiye listeme eklediğim, gençlik kitapları okuyanlara tavsiye ettiğim tatlı bir kitap.

Süde B 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 6/10 puan

Çerezlik bir kitap olarak değerlendirirseniz eğer okunabilir derecesinde bir kitap falat beklentinizi yükesek tutarsanız eğer yahu neden okudum ben bu kitabı dedirtecek bir kitap. Klasik popüler aşk romanlarından tek bir farkı yok. Klişe olmaya adım adım ilerlerken durmuş ama kesinlikle değişik bir unsur barındırmayan bir kitap. Arada derede kalmış anlayacağınız.

Kitaptan 10 Alıntı

Mine Alşan 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçek olamayacak kadar güzel duruyorsa, muhtemelen değildir."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 21 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 21 - Yabancı Yayınları)
Mine Alşan 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Büyüdüğünde kalp kırmak için çok zamanın olacak."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 71 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 71 - Yabancı Yayınları)
Mine Alşan 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...ama bir başkasına âşıkmış numarası yapamazsın. Bu karşındakinin canını çok yakar."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 174 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 174 - Yabancı Yayınları)
Mine Alşan 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Zaman diye bir şey yoktur, saat vardır."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 211 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 211 - Yabancı Yayınları)
Nisa Nur Dutar 
04 Şub 19:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Mer-ha-ba," dedi Sıradan Turist yavaşça. Beni işaret etti.
"İngilizce anlıyor siz?"
"Ben de Amerikalıyım."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 31 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 31 - Yabancı Yayınları)
Mine Alşan 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne var yani Red Bull'u yeni keşfetmiş bir kirpiye benziyorduysam?"

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 16 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 16 - Yabancı Yayınları)
Mine Alşan 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aklım bozuk televizyon sinyali gibi karışmıştı."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 216 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 216 - Yabancı Yayınları)
Simge Demir 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ayrıca bana neden "sessiz biri" demişti ki? Sessiz biri denmekten nefret ediyordum. İnsanlar bunu hep bir eksiklik gibi soylerdi , sanki her şeyi bir anda öylece söylemediğim için soğuk ve kibirliydim.

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 29 - Lina)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 29 - Lina)
Mine Alşan 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O kadar âşıktım ki canım acıyordu."

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 223 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 223 - Yabancı Yayınları)
Nisa Nur Dutar 
04 Şub 19:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İtalyan galetosu. Normal bir dondurma külahını düşünün, onu bir milyonla çarpın sonra üstüne tek boynuzlu at boynuzu tozu atın.

Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 130 - Yabancı Yayınları)Aşk ve Dondurma, Jenna Evans Welch (Sayfa 130 - Yabancı Yayınları)