Aşk ve Dondurma

7,8/10  (19 Oy) · 
27 okunma  · 
12 beğeni  · 
800 gösterim
Lina yaz tatilini geçirmek için Toskana’daydı fakat o hiç de İtalya’nın ünlü yazları ve güzel manzarası için hevesli değildi. Orada olmasının tek sebebi, annesinin ölmeden önceki son dileğiydi: Lina’nın, babasıyla tanışması. Fakat ne tür bir baba on altı sene boyunca kızının hayatına hiç dahil olmazdı ki? Lina’nın tek dileği eve dönmekti.

Fakat bir gün, annesinin İtalya’da yaşarken tuttuğu bir günlüğü okumaya başlayınca Lina, gizli aşkların, sanatın ve saklı pastanelerin büyülü dünyasını keşfetti. Yanında, inanılmaz karizmatik Ren’le beraber annesinin peşinden, fazlasıyla uzun bir süredir saklı kalmış sırları ortaya çıkarmaya başladıkça Lina’nın annesi, babası ve hatta kendisi hakkında bildiği her şey değişecekti.

İnsanlar İtalya’ya aşk ve dondurma için gelirdi ama bazen çok daha fazlasını keşfederlerdi.***“Okurlar bu kitabı ellerinden bırakamayacaklar.” –VOYA, starred review“Roman boyunca Lina’nın sevgiye bakışı ve sevgi anlayışı çok güzel bir şekilde değişiyor. Kitap sadece Lina’nın kendi aşk hayatı değil, aynı zamanda diğer karakterlerin iç içe geçmiş hayatları hakkında. Yolculuğa çıkmayı seven gençler için güzel bir kitap.” –School Library Journal“Lina akıcı bir dilde annesinin günlük yazılarıyla, günümüzde keşfettiği sırları ustaca birbirine örüyor. Rönesans mimarisi ve İtalyan mutfağının serpiştirilmesiyle, okurlar bu kitabı çok sevecek.” –Kirkus“Okurlar bu aşk, aile ve sevilmenin anlamı üzerine yazılmış romanda kendilerini kaybedecekler.” –Booklist Online
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786059585668
 • Orijinal Adı:
  Love & Gelato
 • Çeviri:
  Lale Günseli Bayır
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
 24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hakkındaki övgülere dayanarak aldığım ve yine korka korka okuduğum bir kitap daha... Kapağı o kadar tatlı ki insanın çok güzel şeyler beklemekten başka çaresi kalmıyor, neyse ki bu kez hayal kırıklığı yaşamadım.

Bu ay benim için çok verimli geçiyor çünkü ilk kez okuduğum tüm kitapları deli gibi sevdim diyebilirim. Aşk ve Dondurma da onlardan biri anlayacağınız.

Carolina'nın annesine verdiği söz sebebiyle İtalya'ya gitmesini ve orada yaşadıklarını anlatıyor kitap. Çözmesi gereken bazı aile sırları ve cevabını aradığı soruları bir yandan, yeni tanıştığı insanlarla yaşadıkları bir yandan derken ortaya çok güzel bir gençlik kitabı çıkmış. Lina o kadar doğal, sempatik ve gerçekçi bir karakter olmuş ki onun hislerini direkt alıp neşeli ve enerjik haline okurken eşlik edebiliyorsunuz.
Fark ettiniz mi bilmiyorum ama kitabın konusundan bahsetmemeye çalışıyorum. Arka kapağı da okumayın derim hatta ben. Başını, sonunu bildiğiniz tatlı bir film izlercesine direkt alıp okumanız daha çok sevdirecektir kitabı size. Mükemmel bir kurgu, enfes bir kalem ya da çok farklı şeyler beklemeyin. Çocukluğunuzda izleyip de çok sevdiğiniz bir aile filmi gibi de düşünebilirsiniz.

Dili çok akıcı olduğu için kısa sürede okunabilecek bir kitap. Benim kitapla ilgili içime sinmeyen tek şey aşk kısmının biraz hızlı ve yüzeysel işlenişi oldu. Okurken bu çiftlerin bir araya gelmesini bekliyorsunuz ve biliyorsunuz ama bu şekilde değil, bilmem anlatabildim mi? Kötü müydü? Kesinlikle değildi, sadece biraz daha derinleştirilebilirdi diye düşünüyorum.

Tavsiye listeme eklediğim, gençlik kitapları okuyanlara tavsiye ettiğim tatlı bir kitap.