Aşk ve Gurur Gurur ve Önyargı

8,6/10  (531 Oy) · 
1.623 okunma  · 
486 beğeni  · 
18.492 gösterim
Aşk ve Gurur, taşralı bir beyfendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama "ilk izlenim"i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan "gurur" ile elizabeth'in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği "önyargı", Darcy'yi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabeth'in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı "gurur", hem de Darcy'nin züppeliği karşısındaki "önyargı" etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen'ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zaman bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.

Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen'ın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve gurur'u, Nihal Yeğinobalı'nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9789750708619
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsna 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okumaktan keyif alcaksınız. Böyle bir kitap okumamışsınızdır. Okumanızı tavsiye ederim. Bu arada kitabın konusu önyargı ve gurur.. Herkese keyifli okumalar:):)

Alev 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okumaya başladıktan yaklaşık 400 sayfa sonra kitaptan istediğimi tam anlamıyla almış oldum. Tek kelimeyle nasıl olduğunu açıklamam gerekse "muazzam" kelimesini tercih ederdim. Oldukça yavaş işleyen fakat yine de sıkılmadan ilerleyebileceğiniz bir eser. Karakterlerden nasıl bahsedeceğimi bilmiyorum, her türden insan var. Yalnız okuyanların Darcy'e aşık olmalarına gerçekten şaşmamak gerek. Sonuna yaklaştıkça gözlerim doldu mutluluktan. Elizabeth'e oldukça kızdım ben okurken. Elinize geçerse mutlaka okuyun. Düzgün bir yayın tercih edin mutlaka... Bir sürü yazım hatasıyla uğraşıp durdum ne yazık ki...

Ahmet Yaban 
 20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Aşk ve Gurur, orjinal adıyla Pride and Prejudice (gurur ve önyargı) Keşke sonraki baskılarda da orjinal adına sadık kalıp, gurur ve önyargı diye bassalarmış. Çünkü bu isim kitap ve karakterlerle daha uyumlu. Elizabeth' in önyargısına ve Darcy' ın gururuna rağmen doğan muhteşem bir aşk. Aşk üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri sanırım. Böyle bir aşk ancak kitaplarda olur diyorsunuz ama yazar gerçek bir hikayeden esinlenmiş ve bu yüzden daha zevk alıyorsunuz. Okumayan arkadaşlara öneririm.

Sinan Tütüncüler 
 28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aşkın ana ürünü birbirini deli gibi seven iki insan ise, yan ürünü edebiyattır. Bunu yaklaşık iki yüzyıllık bir kitabı okuduğunuzda kolaylıkla anlıyorsunuz.

Jane Austen, İngiliz Edebiyatının modernleşme sürecinin temsilcilerinden birisi. Modernleşme süreci ile kasıt, romanın konusunun gündelik yaşama ve sıradan insanlara indirmesini içeriyor olması.

1813 yılında yazılmış Jane Austen’in bu romanı, “okunması gereken kitaplar” listelerinin bir çoğunda gözüme çarptı. Klasikler, okuduğum kitaplar listemin önemli bir eksiğidir. Lise ve üniversite çağlarımda bitirilmesi gereken önemli klasiklerin birçoğunu okumamış birisi olarak, olgunluk çağımda bu kitapların çoğunu utancımdan elime alamadığımı söyleyebilirim.

Aşk ve Gurur, 1800’lü yılların İngiltere taşrasında yaşayan centilmen ama soylu olmayan bir ailenin 5 kızının etrafında dönen duygusal ve toplumsal ilişkileri anlatan bir roman. Bir dönem romanı olması nedeni ile ilk başlarda zorlanacağımı düşündüğüm roman, son derece akıcı bir dile sahipti. Ancak bu akıcı dilde yazarın mı yoksa çevirmen Nihal Yeğinobalı’nın mı daha çok katkısı var emin değilim. Dönem romanı olmasını romanın dilinde değil ama roman karakterlerinin diyaloglarında, kültürel ve toplumsal formlarda kolaylıkla görüyorsunuz.

Romanda 5 kız kardeşten daha zeki ve akıllı olan en büyük iki kız kardeş Jane ve Elizabeth’in yakın yörede bir evde yaz tatillerini geçirecek olan bir soylu bekar genç ve onun arkadaşı ile olan gelgitli ve gerilimli ilişkileri anlatılıyor. Romanı bu kadar değerli kılan özelliklerden birisi kendi döneminin toplumsal yapısını aktarması kadar, roman karakterlerinin kişilik özelliklerinin detaylı bir şekilde tanımlanması olmuş. Karakterlerin kişilikleri düz ve geçirimsiz değil, aksine roman boyunca değişken bir seyir izliyor. Sanki siz romanı okurken, onların da sizinle beraber değiştiğini ve geliştiğinizi hissediyorsunuz.

Romanın kurgusu, evin ikinci kızı Elizabeth üzerine kurulmuş. Romanda her zaman onun olduğu yerde bulunuyoruz. Romanın başlangıcında esas aşk konusu, Elizabeth’in ablası Jane’in ilişkisi gibi hissedilirken, roman ilerledikçe ablasının ilişkisi gölgesinden gelişen ve nefretle başlayan Elizabeth ile Darcy arasında bir başka ilişki romanda filizleniyor. Elizabeth önce kendi evlerinde, sonra ise farklı ziyaret ve gezilerinde, ablasının ve kendi duygusal ilişkisinin yeniden örülmesine neden olan olayların içinde bulunuyor. Farklı akrabalık ilişkileri üzerinden kurulmuş ince düğümler, yazarın mantıklı hamleleri ile uygun bir şekilde çözülüyor.

Romanın aslen bir aşk hikâyesi olması ve mutlu sonla bitmesi, bende bir nebze, pembe roman kültürünün ilk dönem eserlerine bir kazı yapmışım hissini de uyandırmadı değil. Hatta aşk romanlarının vazgeçilmez konusu olan zengin oğlan- fakir kız – ya da tam tersi- bu romanın da ana konusunu oluşturduğu söylenebilir. Ama romanın yazıldığı dönem itibari ile değerlendirdiğinde, oldukça kıymetli bir eser keşfi yaptığımı düşünüyorum.

Romanın konusu haricinde, detayları da oldukça ilgi çekici. Romanda İngiltere’nin sınıflı toplum yapısının katı çizgileri çok açık bir şekilde hissediliyor. Ayrıca ataerkil hukuk sistemi – mirasın kızlara kalmaması, babanın diğer akrabalarına geçmesi-, evliliklerde ve toplumsal ilişkilerde sınıflar arası yazılı olmayan katı kurallar, her diyalogda ve her sahnede karşımıza çıkıyor.

Diğer dikkat çeken bir husus, roman boyunca, roman karakterleri arasında yaşanan mektup trafiği. Elbette 1800’li yılların başında insanlar arasında en temel iletişim yöntemi mektuptur. Ancak bu iletişim yönteminin gündelik yaşamın bir parçasına dönüşmesi ve bu iletişimi sağlayan iyi işleyen bir posta işletmesinin varlığı son derece şaşırtıcı. Aynı dönemde, Osmanlı topraklarında bu yoğunlukta bir mektuplaşmanın yaşandığını, bu kadar çok mektup yazacak okur yazar bulunduğunu ve bu mektupları iletebilecek yaygın bir posta işletmesinin olduğunu zannetmiyorum. Bu açıdan bakınca, bu kadar mektup yazılan bir toplumda edebiyatın gelişmesine, daha fazla yazar çıkmasına ve daha fazla okurun olmasına şaşmamak gerektiğini düşünüyorum.

Romanın, roman tarihinde, normal insanların yaşamını aktaran modernleşme sürecinin bir parçası olduğunu söylemekle beraber, gündelik yaşamına indiği toplumsal seviyenin taşra beyefendileri seviyesi olduğunu, daha aşağılara inemediğini de söylememiz gerekiyor. Hizmetçiler, çalışanlar, sürücüler, bahçıvanlar, esnaflar romanda gölge olarak geçiyor ama isim ve cisim olarak romanda bir yer kaplamıyorlar.

Okumaktan memnuniyet duyduğum Aşk ve Gurur, beni zenginleştirdiği kadar, klasikleri zaman zaman da olsa elime almam konusunda beni cesaretlendiren bir kitap oldu.

Kübra çil 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Ölmeden önce okunması gereken kitaplardan birisi. Hayatta hepimizin yaptığı şey ön yargılı olmak. Bu kitapta insanların aslında ön yargının esiri olmaktan çıktığında çok farklı kişiler olduğunu fark edeceksiniz. Akıcılık ve anlatım yönünden harika. Yazara sonsuz teşekkürler.

deli deli okur 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Defalarca okumaktan bıkmayacağım bir klasik. Filmini de keyifle izlemiştim. Özellikle yazarın ayrıntılı karakter tahlillerini çok beğeniyorum. Kitabın kurgusunu ve altyapısını güçlendirdiğini düşünüyorum. Hikaye zaten naif, dokunaklı bir aşk öyküsü. Zaman gecse de önemini yitirmeyen ve insan varoldukça tekrar edecek önyargı ve gurur tablolarıyla dolu. Hayatın ta kendisi bazı yönleriyle.
Keyifle okanacak kıymetli bir eser.

yücelözmen 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap, Jane Austen’in beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlattığı İngiltere'de geçen ve kadın için en iyi geleceğin iyi bir evlilik olduğu görüşünden yola çıkan oldukça güzel bir roman.
Mrs Bennet ve kızlarının yaşamı genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tamamen değişir.
Bayan Bennet'in tek düşüncesi büyük kızını, Mr Bingley ile evlendirmektir. Bayan Bennet'in bu düşüncesini uygulamak için kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine göndermesi, kızı Jane'nin hastalanması ve ablasının hastalığı üzerine onun yardımına giden Elizabeth'in de Bay Darcy’nin ilgisini çekmesi ve sonrasında gelişen olaylar anlatılır. Gururun, aşkın önüne geçtiği romanda Jane'nin ve Elizabeth'in yaşamları karmakarışık bir hal alacaktır.

Merve Yüce 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumadan önce filmini izlemiştim. Darcy ye bayılmıştım .Kitapta daha bir sevdim nasıl birşey sevmenin insanı ne kadar değiştirebileceğini çok güzel anlatmış filmde Lizzy 'i daha çok sevmiştim.

Ceren Acer 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Okurken enine boyuna düşünmeyi sevenler için ideal bir romandır. Çünkü Aşk ve Gurur romanında yazar sizi bolca düşünmeye sevk edecek. Özellikle aşkın hangi durumlarda imkansız, hangi durumlardaysa gelişebileceğini düşünürken bulabilirsiniz bu romanın sayfalarında ilerledikçe kendinizi. İlk başlarda sıkılıp bırakmak isteyebilirsiniz ama bence son sayfasına kadar okumalısınız kitabı. Yazar çok fazla ayrıntıya yer vermiş ama bana göre okunası bir romandı zihnimin yorulmasına rağmen. Edebi olan bir aşk romanı okumayı seviyorsanız bu roman tam da size göre.

Bohem_kizi 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatimda okuduğum en huzurlu , en sıcacık , buram buram iyinin ve kötünün net bi şekilde gorüldüğü en yalın haliyle kavramları anlatan hayatımın en temiz romanıdır. İngiliz edebiyatının shaekspear ' i olarak da görülür edebiyat çevresinde ve okumayan kalmasın diyorum .

Kitaptan 168 Alıntı

Ali Yalçın 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin."

Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 429)Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 429)
Hakan TEKİN 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Karşısındakinden cesaret almadan gerçekten âşık olabilecek kadar pişkinlik gösterebilen azdır.

Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 22)Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 22)
Hakan TEKİN 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Güzel bir kadının yüzündeki bir çift güzel gözün insana ne kadar büyük bir zevk verebileceğini düşünüyordum. "

Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 27)Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 27)

Gerçekten dostum olanlar için yapmayacağım şey yoktur.İnsanları yarım sevmek gibi bir huy doğamda yok.

Aşk ve Gurur, Jane AustenAşk ve Gurur, Jane Austen
Abdullah 
 16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşk
Aşık olsaydım bundan daha sefil bir körlük içinde olamazdım. Ama aptalca hatam aşk değil gurur oldu.

Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 213)Aşk ve Gurur, Jane Austen (Sayfa 213)
Aysel 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. Benim gururuma dokunmamış olsaydı."

Aşk ve Gurur, Jane AustenAşk ve Gurur, Jane Austen
Rumeysa özaçmak 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama şu da bir gerçek ki, hepimizin insan olarak birtakım eksiklikleri vardır.

Aşk ve Gurur, Jane AustenAşk ve Gurur, Jane Austen
17 /

Kitapla ilgili 6 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Beyin Geliştiren On Kitap
Beyin Geliştiren On Kitap Edebiyatın tedavi edici, sağaltıcı bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.