Adı:
Aşk ve Gurur
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750738173
Orijinal adı:
Pride and Prejudice
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Aşk ve Gurur, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennet ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunsa da, bu ilk izlenimi tersine çevirmekte gecikmez. Soylu bir aileden gelen ve önemli bir servet sahibi olan Darcy, Elizabeth’in ailesinin soylu olmayışı nedeniyle mesafeli davranır. Elizabeth’in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı gurur hem de Darcy’nin züppeliği karşısındaki öfkesi etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen’ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zamanda tüm İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.

Aşk ve Gurur sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen’ın en sevilen romanlarından biridir.
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bazen kırılan güvenin cam parçaları, kırandan çok güveni kırılan insana batar, kanatır.
Bunun en basit örneği tekrar birine güvenememektir. Güveni kırılan insan hayatına insan almaktan korkar, her hareket onlara eski yaşananları çağrıştırır. Adım atarken kontrol etmeden, karşısındaki insanı yeteri kadar tanımadan hareket edemez.

Önyargı çok şey kaybetttirebilir insana lakin bu kavram durduk yere kendi başına şekil alabilen bir duygu değildir. Biri sebebiyet verir ve sebep bir yerde akar yolunu bulur. Unutmayın hiçbir hata tek taraflı şekil almaz. İnsanlar yaptıkları kadar yapmadıklarından da sorumludur.

Konuşmak kadar susmak da insana zarar verebilir. Ya da tam tersi...

İnsan doğası herkeste farklı gözlemlenen bir kavramdır. Gurur ve Önyargı, pek çok insanda farklı yolda aynı mevsime konaklama yapıyor.

Mr. & Mrs. Bennet, beş kızları ile yaşamaktadır. Mr. Bennet, kitapları ve okuduğu satırları ile mutlu olabilen asıl bi aile babasıdır. Mrs. Bennet, kızlarını evlendirmek arzusu ile yanıp tutuşan, görgüden nasibini almamış, kızlarını ve kocasını küçük düşürmelere doyamayan bir kadın...
Mr. Bingley' in, Bennet ailesine komşu olması ile olaylar yön bulmaya başlamaktadır. Bu komşuluk Mr. Bingley ile bir çok kişiyi beraberinde getiriyor. Jane ve Elizabeth bu komşuluk ile hayatlarında pek çok değişikliklere uğraşmaktadır. Mr. Bingley gelişi, Bennet damadı Mr. Darcy hayatlarına getiriyor.

Her hikaye ve hayatta olduğu gibi ayrılık ve üzüntü bazı insanların beraberinde hayatımızda yer alabiliyor. Hikâyenin kuralıdır bu; önce mutlu eder ardından hesapsız kitapsız mutsuzluk kavramını tanıtır. "Kurallar çiğnenmek içindir" der çoğu insan.
Ayrılık sonrası beraberlik insana çok şey kaybetttirebilir. Güven, sevgi, saygı bunlardan sadece bir kaçı.
Aynı şeyleri yaşayacağını düşünüp geri dönmeyişler, güven kaybeden insanın aynı acının korkusu ile istese bile geri adım atamaması gurur ile açıklanabilir.

Önyargı kavramı her insanda belli bir yer tutmaktadır. Yet tutan her duygu bir insandan başka insana doğar.

Her giden insan gelen bir insan için boşluk bırakır. Geri dönmek bu yüzden çoğu zaman imkânsız bir boyut kazanır.

İyi okumalar :)
408 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10 puan
Çeviri kitapların da en çok sıkıntı yaşadığım şeylerden birisi içinde fazlaca isim olması. Bu kitapta da o kadar çok isim vardı ki ara ara geri dönüp hangi isim kime ait diye bakmak zorunda kaldım. Bir ara karmaşa ile baş edemeyip isimlere Ayşe Fatma Ahmet Mehmet falan bile yazmayı düşünmedim değil. Çünkü Mr'ler Mrs'ler havada uçuşuyordu.  :》

Her neyseee kitabın konusuna gelince çok süprizli bir şey yok adından da anlaşılacağı üzere Gurur ve Önyargı :D
Kitaba bayıldım, şahanee çok etkisinde kaldım diyemesem de kesinlikle kötü, okumayın diyeceğim türden de bir kitap değildi. Biraz pembe dizi tadında, bolca diyalog içeren, kızlarını zengin koca ile evlendirme derdine düşen Mrs Bennet ve müthiş tespit, iğneleyici tavırları ve zaman zaman bana kahkaha attıran Mr Bennet'in kızlarının balolara katılıp koca bulma maceraları çerçevesinde şekillenmiş bir olay örgüsü var. Çok yoğun bir anlatım olmadığı için başka kitap ile de zaman zaman açıp okunabilecek türden. Ama böyle yaparsanız benim gibi 14 günde bitirirsiniz :D

Merak edip internetten Jane Austen hakkında bir iki şey okumak istedim. İlginç ve bilgilendirici şeylere ulaştım. Şöyleki; kendisi çok mutlu bir hayat yaşamamış. Aşık olduğu kişi kendisinden maddi anlamda yukarıda olduğu için evlenememiş. Daha sonra iyi bir hayat yaşarım diye düşünerek zengin birisinin evlenme teklifini düşünmeden kabul etmiş ama ertesi günü pişman olduğu için vazgeçmiş. Aşk hakkın da tavsiye isteyen yeğenine de kesinlikle aşık olmadan kimseyle evlenmemesi gerektiğini söylemiştir.
Jane, öldüğü zaman aşık olduğu kişi Jane'in mezarını ziyaret etmiştir. Kendisine Jane ile olan aşkını sordukları zaman "çocukça bir şeydi" dese bile evlendiği zaman ilk çocuğuna Jane ismini vermiştir.

Aslında kitabında da bu konuyu işliyor. Hiç bir kadının para ve statü için değil de sadece aşk evliliği yapmalarını istemiştir. Kendisi sevdiği adam ile kavuşamamış olmasına rağmen kitaplarını da genel de mutlu son ile bitirmiş.

*Son olarak bununla alakalı bir bilgi bulamadım ama kurstaki hocam o dönem de kadınların kitap basımlarında kendi isimlerini kullanmayıp  erkek isimleri ile bastıklarını söylemişti. O dönemde ki şartlardan dolayı sanırım...
Doğruluğu hakkında bilgi sahibi olan birisi yoruma ekleyebilir.

Yukarıda Jane Austen hakkında bahsettiğim bilgilerin tamamına ulaşmak için  http://www.thereadingladyy.com/...jane-austen.html?m=1 ziyaret edebilirsiniz.

Filmi de varmış sanırım. Henüz izlemedim ama izlemeyi düşünüyorum. Zira isim karmaşasından atladığım olaylar bile vardır muhtemelen  :D
Okuyalım mı diye soranlara gönül rahatlığı ile okuyun ve sevgi ile kalın diyorum.

^_^
472 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Okumaya başladıktan yaklaşık 400 sayfa sonra kitaptan istediğimi tam anlamıyla almış oldum. Tek kelimeyle nasıl olduğunu açıklamam gerekse "muazzam" kelimesini tercih ederdim. Oldukça yavaş işleyen fakat yine de sıkılmadan ilerleyebileceğiniz bir eser. Karakterlerden nasıl bahsedeceğimi bilmiyorum, her türden insan var. Yalnız okuyanların Darcy'e aşık olmalarına gerçekten şaşmamak gerek. Sonuna yaklaştıkça gözlerim doldu mutluluktan. Elizabeth'e oldukça kızdım ben okurken. Elinize geçerse mutlaka okuyun. Düzgün bir yayın tercih edin mutlaka... Bir sürü yazım hatasıyla uğraşıp durdum ne yazık ki...
424 syf.
·20 günde·Ne Okusam'dan
Gurur ve Önyargı.. Sizin hayatta evlilikten başka hiçbir gayeniz yok mu yahu dedirten Jane Austen romanı.

İncelememe öncelikle kitabından isminden bahsederek başlamak istiyorum. Bu kitap önceleri Aşk ve Gurur adıyla bildiğimiz kitabın aynısıdır. İnternette dolaşırken gördüğüm kadarıyla farklı kitaplar olduğunu düşünüp farklı yayinevlerinden aynı kitabı alanlar oluyormuş. Açıkçası okumadan önce ben de detaylı bir araştırma yapıp emin olup öyle satın almıştım. Peki Aşk ve Gurur mu yoksa Gurur ve Önyargı mi bu kitaba sahiden isim olmalıydı? Kesinlikle Gurur ve Önyargı diyorum zaten kitabın orijinal ismi de bize bunu söylemekte. Bir kitabın adı ile bu kadar uyumlu olması onu gerçekten daha kıymetli yapıyor gözümde. Mesela bir karakterin ismini kitabın ismi yapabilirsiniz ancak bunun dışında bir isim verirken detaylı bakış açıları ile değerlendirme yapmak gerek. Jane Austen kitabın ismi çerçevesinde hareket ederek, sahiden gurur ve önyargılari konuşturarak bize harika bir dünya klasiği bırakmış.

Sığ bir bakış açısıyla kitabın konusunu kısaca vermek istiyorum. Kızlarının evlilikleriyle kafayı bozmuş bir anne, sevecen ama alaycı dünyayı pek umursamayan kütüphanesinde yaşayan bir baba, birbirinden farklı karakterlerde beş genç kız ve bunlardan birinin gözünden bize aktarılan olaylar silsilesi. Tam bir pembe dizi olacak kitap desem abartmış olmam. Bu paragrafa başlarken sığ bakış açısı dedim çünkü kitaba dümdüz bakarsak evet konu bu, ancak kitabı okuduğumuzda bizi ona bağlayan elimizden bırakamayacağımız hale getiren bir sempatisi var. Bana çok şey öğreten, hayat dersleri barındıran ve empati yeteneğimi geliştiren tarafları olduğunu düşünüyorum. Hayattaki olağan şeyleri bize böyle güzel bir dil ile büyülü bir şekilde okutturan Jane Austen'a bence minnet borçluyuz. Aynı zamanda bu kitapta ilk verdiğimiz kararların her zaman doğru olmayabileceğini, üzerine düşünülünce doğru karara varıp ilk karardan vazgeçmenin bizden hiçbir şey alıp götürmediğini görmüş oluyoruz. "İlk bakışta bir insan bize fazla gururlu, kibirli, soğuk gelebilir; ama onu tanıdıkça bu önyargılarımızın yersiz olduğunu görürüz" cümlesi ile kitap konusunu noktalamak istiyorum.

Ufak eleştiriler:
Kızların evlilik dışında başka hayalleri de olmalı. Bir ideali olmalı. Dünya görüşünü bir kenara bırakalım çünkü hiç fark etmez; ideal dediğimiz üst seviye okullar okuyup kariyer sahibi olmak da olabilir, islami ilimlerde ilerleyip hafız olmak da olabilir ama mutlaka bir ideali olmalı insanın. Evlenmek, eş olmak, anne olmak bunlar elbette mühim ama bir ideal değil ki. Bunlar hayatın gerekleri zaten. Bize ideal lazım, bize uğraş lazım. Kadın değişirse dünya değişir (bkz:kamu spotu)
Mirasın kızlara kalmıyor oluşu, mutlaka bir erkek evlat gerekliliği ve eğer erkek evlat sahibi olunamadıysa bütün mal varlığının akrabalarından bir erkek kişisine verilecek olması gibi o döneme ait kadın haklarının berbatlığını görmek de hayli üzdü. Kitabın bir bölümünde mirasın kalacağı o erkek kişisinin miras sahibi adamın kızlarından birini nikahıma alayım da bari hepten mağdur olmasınlar tavrı fazla midemi bulandırdı.

Böyle güzel bir kurguyu okurken başta Mr. Mrs. Miss gibi tabirleri öğrenmenizi sonrasında da eğer hafızanıza güvenmiyorsanız yanınıza bir kağıt kalem alıp okuduğunuz karakterleri not etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Kitaptaki karakter sayısı oldukça fazla ve haliyle karışık ama zamanla sindiriyorsunuz. Örneğin şuna dikkat etmek lazım evin kızı Miss Özdemir Mrs. Çelik'in oğlu Mr. Çelik ile evlenince Mrs. Çelik oluyor. Bu durumda kayinvalide Mrs. Çelik ile aynı isme sahip oluyor hadi ayıkla pirincin taşını :)

Okunmaya değer harika bir klasik, seve seve tavsiye ediyorum. Okuyun, okutun.
408 syf.
·10/10 puan
Merhabalar Gurur ve Önyargı en beğendiğim klasikler arasında yer almaktadır.Gurur ve Önyargı sayesinde hayata farklı bakış açılarından bakmamıza ve bakış açımızı genişletmemize yardımcı oluyor.Özellikle insanların göründüğünden ve kulaktan dolma bilgilerden daha farklı olacağını belirtmektedir.Özellikle ilgimi çeken konu yazarın okurları evlilik konusu üzerinde sorgulama ve daha iyi düşünüp karar vermeye sevk etmesi oldu.Kitabı çok beğendim özellik son kısımları keyif alarak hiç bitmesini istemeden okudum.Kitapta karakter olarak Mr.Darcy,Elizabeth, Mrs.Bannet,Jane ve Mr.Bingley yer almaktadır.En beğendiğim karakter Mr.Darcy oldu.Kitap başlı başına sorguluyordu benimde en çok sorguladığım karakter Mrs.Bannet oldu çünkü o dönemdeki koşullarda hiç bilgisi olmamasına rağmen hayallere kapılması ve sonuçlarına razı olması oldu.Kitabı okuduktan sonra filmini ve dizisini de izleyebilirsiniz.
Keyifli Okumalar Dilerim
408 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Zengin koca bulmak üzerine kurgulanmış bu kitabı okudum .Tamam. Peki bana ne verdi? Hiç. Bu günkü değer yargılarımla, kitaba yaklaştığımda, kitabın klasik olamıyacağı kanaatine vardım. Sanat yok sanat.
408 syf.
Aşkı romantizme çok girmeden ama duyguları çok güzel ifade ederek anlatan güzel bir aşk kitabı idi. Oldukça severek okudum.
Devrik uzun ve felsefi kısımlarını saymazsak kısa tasvirleri ile iyi çevrilmiş bir klasikti. Zira klasikleri sevsem de bazen sayfalar ya da paragraflar süren tavsirler sayesinde konudan kopabiliyorum :) Bu defa kopuşlar kısaydı çabuk döndüm.
Özellikle lise üniversite döneminde içindeki edep ve ahlak ile ilgili ipuçları sebebiyle okutmak lazım.
Kitap ilk başlarda yavaş ilerlese de öyle bir noktaya geliyor ki her an her yerden Mr. Darcy çıkacak gibi oluyor.

"Klasikler neden korkutur"? un cevabı genelde ya dillerinin ağır olması ya da karakter sayılarının fazlaca olmasıdır.
Gurur ve Önyargı da karakter sayısı oldukça fazla. Tüm isimlerin akılda kalması da ancak sade bir dil ve yalın anlatım ile gerceklesebilirdi zaten.
Hepsi birbiri ve olaylar ile bağlantılı o kadar çok isim var ki kim kimdi diye geriye dönüp bakmanız gayet doğal.

18. yy. İngiliz aile hayatının aristocrat tabakanın yaşam kurarken maddeciliğe nasıl da önem veriyor olduğunu gamsız bir baba kızlarını bir an önce zengin soylu ve de yakışıklı ingiliz erkekleri ile evlendirmek isteyen bir anne ve o annenin beş kızı üzerinden anlatmış Austen.

Gurur mutluluğunuza Önyargı ise Aşık olmanıza engel olabilir. Fakat gururlu olmak bir duruştur. Aşk ise gurura yenik zavallı bir duygu.
424 syf.
·6 günde·2/10 puan
Bunu söylerken ciddiyim.
İnceleme yapmak için filmi izlemeyi bekledim; böylelikle düşüncelerimin daha samimi, içten ve dürüst olacağına inandım. Okuduğum kitapların, çekilmiş filmlerini izlerim. Bu, kitabı daha iyi anlamama ve filmden sonraki düşüncelerimin daha iyi pekişmesine, karanlık yönlerin aydınlanmasına imkan verir. Bugüne kadar hiçbir film, kitabın önüne geçemimişti ki istesede bunu başaramazdı; ama şimdi ilk defa değişti, film kitabı yendi. Evet, kitap tam anlamıyla kötü. Daha kitaba başlarken bile ilk cümleden, bunun gerçekleşeceğini anlamıştım. Özellikle önsöz de ki o yazı... elimizde tuttuğumuz bir şaheser falan laftaları?.. Tam anlamıyla bir komedi. Birde, Hasan Ali Yücel Klasiklerinin ilk kitabı olması? Ya kusura bakmayın ama ben bu kitabı. İlk 500 e bile koymam. Kırmızı ve Siyah'a ya da Madam Bovary'e bir hakarettir bu.
Sırf 18.yy da bir kadın tarafından yazıldığından dolayı popüler olması komediden fazlası değil.

400 sayfa kuru fazlalıktan da fazlası değil. Gereksiz uzatılmış. Mr ve Mrs Bennet bir de Darcy ile Elizabeth ile 100 sayfalık güzel bir kitap olurmuş.

Koca, koca yok mu? Kızlarıma koca lazım koca...

Mr. Bennet ve Darcy adamdır.

Filmi izlemenizi içten ve samimiyetle söylüyorum; çünkü bu sizi, kitabı okurken yaşayacağınız zaman kaybından kurtarır ve çok keyifli 2 saat geçirmenizi sağlar. Tabii benim gibi sinema ya da çekim teknikleri hastası değilseniz. Üstüne, Knightlet ile Pike gibi iki aşık olduğum kişinin oynaması filmi daha da muhteşem kıldı. Özelikle Pike' nin olduğu sahneleri geri sarıp durmam filmi 4 saate bitirtti. Pişman değilim.

Özellikle yönetmene (Joe Wright) teşekkür ediyorum; çünkü harika bir iş çıkarmış. Bu izlediğim ikinci filmi. İlk filmine 10 vermiştim "Atonement" filminde kullandığı, Tracking Shot tekniği ve bu filmde de kullandığı, kadraj çekimleriyle dolu fotoğraflama tekniği beni kendisine hayran bıraktı. Nerede görsem bilirim bu tekniği: NBC, Tarkovsky, Bergman, Kieslowki gibi yönetmenlerin beni kendilerine aşık eden tekniği. O müzikler ve tonlamalar ya da şiirsel ve sanatsal anlatım, çekim planları, gerçekten mükemmel bir film. Böyle bir eserden, bu filmi çıkardığı için yönetmene bir kez daha teşekkür ediyorum. Bir yorum bir filmi bu kadar güzel kılabilirdi.
456 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yıllardır süren bir kitap okuma günümüz var. Her ay kitap seçerken arkadaşlardan biri hep Aşk ve Gurur'u önerir ve benimde ısrarla "yok ya" başka bi kitap okuyalım diyerek kaçtığım kitap...
Kısmet bugüneymiş. (Laf aramızda elimde pek kitap kalmamıştı) Klasik bir aşk kitabıdır diye önyargılarım vardı :))) Tam öyle sayılmazmış.

Tabi aşk yoğun ama aynı zamanda o dönem İngiltere'de ki soyluların yaşayışı, eğlenceleri ,baloları,miras yöntemleri ile ilgili bilgiler de ediniyoruz.

Beş kıza sahip bi aile. Annenin tek amacı kızlarına soylu, zengin ve yakışıklı birer damat bulup onları biran önce evlendirmek.Baba ise annenin tüm bu telaşından uzak kalmak için kendisini kütüphanesine kapamış,olaylara fazla müdahele etmiyor.
Kızlar arasında Elizabeth farklı diğer kardeşlerinden. O "Evlenmek için delicesine aşık olmayı bekliyeceğim. Sanırım bu yüzden de evde kalacağım."diyerek aşkı bekliyor.Ve başlangıçta nefret ettiği adama aşık oluyor.Onların çatışmalarla başlayan aşklarının hikayesi. Akıcı , keyifle okunabilecek bir kitap.
408 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Okumaktan keyif alcaksınız. Böyle bir kitap okumamışsınızdır. Okumanızı tavsiye ederim. Bu arada kitabın konusu önyargı ve gurur.. Herkese keyifli okumalar:):)
375 syf.
Eveet uzun zamandır ertelediğim bir kitap olan "Aşk ve Gurur". Açıkçası dilinin ağır olabileceğinden ve hikayenin bana kötü etki edeceğini düşündüğümden dolayı hep erteledim. Okudum ne oldu? Tüm düşüncelerimi yıktı. Gayet anlaşılır dilde yazılmış bir pembe aşk romanı.

Büyük beklentiyle başladım kitaba. Heleki de klasik olduğunu işe katınca beklentim iki kat arttı. Ama sonuç hüsran... Böyle bir basit aşk romanı beklemiyordum açıkçası.

Gururlu genç; zeki, güzel bir kız ve nefretten doğan sevgi. Bence şu an gözümüzü kanatan bir çok aşk dizisinin ilham kaynağı bu kitap:/
Kitabın sonuna kadar farklı bir şey olur diye bekledim ama hiçbir şey olmadı maalesef.

Jane Austen kendi kovuşamadığı için en azından kitapta mutlu son olsun diyerek yazmış bence. Fazlasıyla abartılan bir kitap. Çerez olarak okunabilecek güzel kitap ama kesinlikle bir klasik kitap değil.
"İtiraf ediyorum, kitap okumak kadar eğlenceli bir şey yokmuş! İnsan kitap okumak dışında her şeyden çabucak sıkılıveriyor. Kendime ait bir ev sahibi olduğumda, şöyle muazzam bir kütüphane edinmeyi başaramazsam kahrolurum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşk ve Gurur
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750738173
Orijinal adı:
Pride and Prejudice
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Aşk ve Gurur, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennet ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunsa da, bu ilk izlenimi tersine çevirmekte gecikmez. Soylu bir aileden gelen ve önemli bir servet sahibi olan Darcy, Elizabeth’in ailesinin soylu olmayışı nedeniyle mesafeli davranır. Elizabeth’in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı gurur hem de Darcy’nin züppeliği karşısındaki öfkesi etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen’ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zamanda tüm İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.

Aşk ve Gurur sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen’ın en sevilen romanlarından biridir.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları