Adı:
Aşk ve Öbür Cinler
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755105949
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Del Amor y Otros Demonios
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Bütün kitaplarının yayın haklarını elinde bulunduran yayınevimiz, "Gabriel Garcia Marquez"in 1994 yılında bitirip yayımladığı "Aşk ve Öbür Cinler" adlı son romanını sunuyor. İnci Kut'un İspanyolca aslından büyük bir özenle Türkçeye çevirdiği bu roman, dünyanın hiçbir başka ülkesinde yayımlanmadan, ilk kez Türkçede yayımlanmış oluyor. Ustalık döneminin doruklarında dolaşan Gabriel Garcia Marquez, bu romanını, 45 yıl önce günlük bir gazetenin muhabiriyken tanık olduğu bir olaydan yola çıkarak yazmış. Çok eski bir manastırın yıkıntıları üzerine, beş yıldızlı bir otel yapılacaktır. Manastırın mahzenindeki mezarlar kazılıp boşaltılırken, bir mezarda bakır rengi canlı bir saç yığını bulunur. Bu gür saçlar çekilip çıkarılmakta, ama bir türlü sonu gelmemektedir; sonunda hala bir kız çocuğunun kafatasına yapışık son saç telleri de dışarı çıkar. O harikulade saçlar yirmi iki metre, on bir santim uzunluğundadır. Gabriel Garcia Marquez, yıllar önce tanık olduğu bu ilginç olaydan yola çıkarak, çocukluğunda büyükannesinden dinlediği bir köpek ısırması sonucunda kuduzdan ölen küçük bir kızın masalını birleştirerek olağanüstü güzellikteki bu yeni romanını yazmış. "Aşk ve Öbür Cinler", bu ünlü yazarın yarattığı büyülü gerçekçiliğe yeni bir örnek.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
Tam bir edebiyat şöleni. Ahhhhh Maria!!! Evlenmeden kesilmeyecek , yerlere uzanan saçları...Çektiği eziyetlerden sonra kazınmış kafadan köpük köpük fışkıran ve gitgide uzadığı gözle görülen tutam tutam güçlü saçlarla biten şahane eserin kahramanı. Hayalimden hiç çıkmayacak bir karakter oldu benim için Maria. Aşkla öldü.
Ortaçağ kilisesi, bağnazlık, anne baba sevgisi veee kocaman bir aşk. Kitap dili, kurgusu, akıcılığı yönüyle mükemmel. Ayrıca olaylar ana karakterler değil de yan karakterler üzerinden derinleştirilmiş. Biz Maria’ nın duygularını bilmiyoruz. Olaylar üzerinden bunu yaşamak etkileyiciliği inanılmaz arttırmış. İçime işledi Maria. Çok geç tanışmışım Marquez’ le ama artık bırakmam. Keyifli okumalar...
Size de oluyor mu bilmiyorum ama ben bazı yazarları bir süre okumayınca deli gibi özlüyorum; Saramago gibi, Marquez gibi, Zweig gibi... Epeydir okumamışım belli ki, satırları kucaklamak istedim resmen. =) Hikaye başlangıçta biraz yavaş ve detaylı gitse de, bir yerden sonra kapıp götürüyor insanı. Kitabın sunuş kısmında yazar, hikayenin bir efsaneye dayandığını belirtiyor ama bu efsane sıradan bir aşk hikayesi olmaktan epey uzak. Bay Marquez'in kitapları için gelişigüzel bir tanım yapamayacağımı gayet iyi biliyorum. Bu yüzden, Marquez farkını bilenlere tavsiye ederim.. =)
Gizemli bir aşk öyküsü, Gabriel, başta sonucu vererek olayları muhteşem bir şekilde kurgulamış dahası olay örgüsü harika tabi ilk başlarda sıkıla bilirsiniz ama sonrasını merakla bir solukta okuyacağınız muhteşem bir eser iyi okumalar.
Yazar , gazeteye yazmak la görevlendirildiği bir haber ile anneannesinin bir hikayesini birleştirerek oluşturduğu kitapta sınıfsal ayrışmayı,sevgisizliği,kilisenin toplum üzerinde baskısı,aşkı,mistik inanışları, cehaletin toplumu nasıl etkilediğini anlatmaktadır.Kitapta hayatını anlattığı genç kızın ne hissettiği, ne düşündüğü ve olaylara bakış açısını onun ifadesinden değil diğer karakterlerin onun hakkındaki düşüncelerinden öğreniyoruz.Bu da yazarın başarısını ortaya koyuyor.Kurgusu ve anlatımı ile okunması keyifli bir kitaptı
Hikayenin sonu başindan belli olmasina rağmen kendini okutturan bir Marquez kitabi daha...
Gercek bir hikayeden yola cikarak buyulu gercekcilikle susledigi güzel, acılı bir hikaye... Kuduz bir köpegin kucuk bir kızı ısırmasıyla gelişiyor olaylar.
Ask ve Öbür Cinler tanıtımlarda hüzünlü , gizemli bir aşk hikayesi olarak adlandirilmis olsa da ilgimi ceken o garip aşk hikayesinden ziyade 12 yasindaki Sierva Maria adlı bir kiz cocugunun yetistigi cevre , dini otoritenin yanlis tutum ve sapkinliklari ile aile yapisinin kendisine verdigi zarardi.
Ayrica romanda yazarin yaşadigi cografyadan ve cografyaya ait kültürden bahsetmesi de bilgi kutucugunuzu renklendirecek türden. Keyifli okumalar :)
Uzun bir aradan sonra yine Marquez. Bazı yazarlar var ki insan onları kitaplarını okumayınca özlüyor. Marquez de o yazarlardan biri. Aşk ve Öbür Cinler okuduğum 5. Kitabı oldu. Yine hayal kırılığına uğratmadı beni Marquez. Mükemmel bir aşk öyküsü okudum. Ne yazık ki hüzünlü bitiş oldu. Bir kiliseye hapseldilmiş Maria ile Rahip Delaura'nın aşkı. Bu aşk bağnaz hıristiyan görüşlerini yenememiş ve sonu ölümle bitmiştir. Sözde şeytan çıkarmak için Maria'ya acı çektirmiş kilise. Evleneceği zaman keseceği saçlarını kazıtmışlar. En son ise sevgilisinin gelme yollarını kapattıkları için Maria sevgilisi ile kavuşamayacağında o gece ölmüştür. Kitabında başında Maria'nın saçlarının öldükten sonra uzamaya devam ettiğini kilisenin bahçesine yapılan kazıda bulunan yirmi iki metre on santim uzunluğunda saç anlıyoruz. Zaten yazar bu olay üzerine bu hikayeyi yazar. Maria benim için unutulmayacak karekterlerden biri artık. Aşk yanında yazar, anne ve baba'nın sevgisizliği, eski çağ kiliselerinin çağ dışı uygulamaları göz önüne sermiştir. Güzel bir eser okumanızı tavsiye ederim
Kitabın ilk 50 sayfasında okumakta güçlük çekerek, karakterleri zihnimde tam oturtamadım. Kitabın ilgi çekici; gerçek ile efsanelerin perçinlendiği bir konusu var. Manastır yaşamı, ortaçağ kültürü ve sosyolojisini algılamamız için güzel bir örnek.
Sierva Maria, 12 yaşında 12 bin yıllık acı çeken kız. Fazla buruk bir kitap. Okurken Ortaçağ bağnazlığını tam anlamıyla hissedebilirsiniz . Yalnız daha güzel bir son ümit ediyordum yani daha gerçekçi. Masalsı tatla başlayan kitap yine bir masal gibi bitmiş , her seye rağmen okunmaya değer .
Yazarını bilmeden okusaydım, Marquez olduğuna hiç tereddüt etmezdim. Okuduğum kadarıyla yazarın kendi klasiklerinden biri olarak yorumlayabilirim.
Ana karakterimiz, hırçın, farklı, akli dengesini yitirmiş - hayır, akli dengesini yitirmeye zorlanmış.- bir kadın. Ancak kitabı ilginç kılan, ana karakterin kafasının içinde dönenlerle, düşünceleriyle, hissettikleriyle ilgili hiç bir fikrimizin olmaması. Yan karakterlerin gözlerinden görebiliyoruz sadece onu; kimine göre bir "utanç", kimine göre hapsedilmesi gereken bir "şeytan", kimine göre "ruh hastası", kimine göre de "aşık olunası bir kadın." Çoğu kişi, bu kitabın iyi bir kitap olduğunu ancak Marquez için biraz yetersiz kaldığını söylemiş, bana göreyse Marquez'in en güzel eseri. Nice bin sayfalara denk; 175 sayfalık, hüzünlü bir aşk hikayesi. Hepinize tavsiye ederim.
Gabriel Garcia Marquez, 1994 yılında “Aşk ve Öbür Cinler” adlı son romanını bitirip yayımlamıştır. “Aşk ve Öbür Cinler”, bu ünlü yazarın yarattığı büyülü gerçekçiliğe yeni bir örnek niteliği taşımaktadır. Yazar, bu romanını, 45 yıl önce günlük bir gazetenin muhabiriyken tanık olduğu bir olaydan yola çıkarak yazmıştır. Yazar, bu olaydan yola çıkıp çocukluğunda büyükannesinden dinlediği bir köpek ısırması sonucunda kuduzdan ölen küçük bir kızın masalını birleştirerek olağanüstü güzellikteki bu yeni romanını yazmıştır.
Bu eser aşağıdaki şekilde özetlenebilir:
Marquez’in büyükannesinin efsanesine göre ise, yıllar önce saçları bir gelin duvağı gibi arkasında sürünen, kuduz bir köpeğin ısırmasıyla 12 yaşında kuduzdan ölen ve gerçekleştirdiği pek çok mucize nedeniyle Karayip halkları tarafından yüceltilen bir kız varmış. Gazetecilik yaparken karşılaştığı olayda ise, çok eski bir manastırın yıkıntıları üzerine, beş yıldızlı bir otel yapılacaktır. Manastırın mahzenindeki mezarlar kazılıp boşaltılırken, bir mezarda bakır rengi canlı bir saç yığını bulunur. Bu gür saçlar çekilip çıkarılmakta ama bir türlü sonu gelmemektedir ve sonunda hala bir kız çocuğunun kafatasına yapışık son saç telleri de dışarı çıkar. O harikulade saçlar yirmi iki metre, on bir santim uzunluğundadır. Bu durum çok ilginç bir hal alır. Yazar, onun karşısında şaşkınlığını gizleyemez. Mezarın kırılan parçalarından soyadı bulunmayan Sierva Maria de Todos los Angeles ismini okur ve bu isim kitabımızın ana kahramanı olur.
Sierva Maria, istenmeyen bir bebek olarak doğmuştur. Zengin bir markizin kızı olmasına karşın hırçın ve kendine özgü bir tuhaflığı vardır. Evde kölelerle birlikte zaman geçirir. Onların inançlarını, kültürlerini ve davranışlarını özümser. Annesi tarafından hiçbir zaman kabul görmez. Babası ise yıllar önce yaşadığı bir olay yüzünden ruhundan vazgeçmiş bir halde hiçbir şeyi umursamadan yaşamını sürdürür. Olay 12 yaşına basmak üzere olan Sierva Maria’yı kuduz bir köpeğin ısırmasıyla başlar. Kuduz nedeniyle bir manastıra kapatılır. Üzerindeki o garip hava ve yaşanan olaylar yüzünden içinde cin olduğu düşüncesi birçok kişi tarafından onaylanır. Rahip Delaura, Sierva Maria’yı incelemek ve içindeki cini çıkarmak için görevlendirilir. Rahip, zamanla Sierva Maria’ya aşık olur ve bu aşkına karşılık bulur. Şiirlerle süsledikleri yasak aşkları rahibin görevden alınması ve bunun üzerine Sierva Maria’nın aşkından ölmesiyle sonsuzlukta yok olur.
Aşktan ölmek mümkün mü? Gabo yine muhteşem dili ve akıcılığıyla bambaşka yerlere götürdü beni...Hayatımın sonuna kadar onun kitapları içinde kalmak isterdim...Maria nın karmaşık dünyasının daha da karmaşıklamasını göreceksiniz... Ve saçlarının uzamasını...Okuyup beğenmeniz dileğiyle...
"Aman Allah'ım!" diye hayret etti Delaura. "Burası sanki Petrarca'nın kitaplığı." İki yüz kadar kitap fazlasıyla," dedi Abrenuncio.
Gabriel Garcia Marquez
Sayfa 127 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşk ve Öbür Cinler
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755105949
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Del Amor y Otros Demonios
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Bütün kitaplarının yayın haklarını elinde bulunduran yayınevimiz, "Gabriel Garcia Marquez"in 1994 yılında bitirip yayımladığı "Aşk ve Öbür Cinler" adlı son romanını sunuyor. İnci Kut'un İspanyolca aslından büyük bir özenle Türkçeye çevirdiği bu roman, dünyanın hiçbir başka ülkesinde yayımlanmadan, ilk kez Türkçede yayımlanmış oluyor. Ustalık döneminin doruklarında dolaşan Gabriel Garcia Marquez, bu romanını, 45 yıl önce günlük bir gazetenin muhabiriyken tanık olduğu bir olaydan yola çıkarak yazmış. Çok eski bir manastırın yıkıntıları üzerine, beş yıldızlı bir otel yapılacaktır. Manastırın mahzenindeki mezarlar kazılıp boşaltılırken, bir mezarda bakır rengi canlı bir saç yığını bulunur. Bu gür saçlar çekilip çıkarılmakta, ama bir türlü sonu gelmemektedir; sonunda hala bir kız çocuğunun kafatasına yapışık son saç telleri de dışarı çıkar. O harikulade saçlar yirmi iki metre, on bir santim uzunluğundadır. Gabriel Garcia Marquez, yıllar önce tanık olduğu bu ilginç olaydan yola çıkarak, çocukluğunda büyükannesinden dinlediği bir köpek ısırması sonucunda kuduzdan ölen küçük bir kızın masalını birleştirerek olağanüstü güzellikteki bu yeni romanını yazmış. "Aşk ve Öbür Cinler", bu ünlü yazarın yarattığı büyülü gerçekçiliğe yeni bir örnek.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.

Kitabı okuyanlar 386 okur

  • Özgür Çakar
  • Burcu Akel
  • Sahil Abbasbeyli
  • merve ozem
  • Mehmet Çağdaş
  • Seçil Şahin
  • Rojgül DEMİREL
  • gizem
  • Dide Luna
  • Dilek bakır

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%21.7
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%28.7
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (42)
9
%17.3 (26)
8
%21.3 (32)
7
%17.3 (26)
6
%8.7 (13)
5
%4 (6)
4
%2.7 (4)
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%0