Aşk ve Öbür Cinler

8,1/10  (80 Oy) · 
234 okunma  · 
67 beğeni  · 
2.326 gösterim
Bütün kitaplarının yayın haklarını elinde bulunduran yayınevimiz, "Gabriel Garcia Marquez"in 1994 yılında bitirip yayımladığı "Aşk ve Öbür Cinler" adlı son romanını sunuyor. İnci Kut'un İspanyolca aslından büyük bir özenle Türkçeye çevirdiği bu roman, dünyanın hiçbir başka ülkesinde yayımlanmadan, ilk kez Türkçede yayımlanmış oluyor. Ustalık döneminin doruklarında dolaşan Gabriel Garcia Marquez, bu romanını, 45 yıl önce günlük bir gazetenin muhabiriyken tanık olduğu bir olaydan yola çıkarak yazmış. Çok eski bir manastırın yıkıntıları üzerine, beş yıldızlı bir otel yapılacaktır. Manastırın mahzenindeki mezarlar kazılıp boşaltılırken, bir mezarda bakır rengi canlı bir saç yığını bulunur. Bu gür saçlar çekilip çıkarılmakta, ama bir türlü sonu gelmemektedir; sonunda hala bir kız çocuğunun kafatasına yapışık son saç telleri de dışarı çıkar. O harikulade saçlar yirmi iki metre, on bir santim uzunluğundadır. Gabriel Garcia Marquez, yıllar önce tanık olduğu bu ilginç olaydan yola çıkarak, çocukluğunda büyükannesinden dinlediği bir köpek ısırması sonucunda kuduzdan ölen küçük bir kızın masalını birleştirerek olağanüstü güzellikteki bu yeni romanını yazmış. "Aşk ve Öbür Cinler", bu ünlü yazarın yarattığı büyülü gerçekçiliğe yeni bir örnek.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755105949
 • Orijinal Adı:
  Del Amor y Otros Demonios
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tanburi 
07 Oca 23:36 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Tam bir edebiyat şöleni. Ahhhhh Maria!!! Evlenmeden kesilmeyecek , yerlere uzanan saçları...Çektiği eziyetlerden sonra kazınmış kafadan köpük köpük fışkıran ve gitgide uzadığı gözle görülen tutam tutam güçlü saçlarla biten şahane eserin kahramanı. Hayalimden hiç çıkmayacak bir karakter oldu benim için Maria. Aşkla öldü.
Ortaçağ kilisesi, bağnazlık, anne baba sevgisi veee kocaman bir aşk. Kitap dili, kurgusu, akıcılığı yönüyle mükemmel. Ayrıca olaylar ana karakterler değil de yan karakterler üzerinden derinleştirilmiş. Biz Maria’ nın duygularını bilmiyoruz. Olaylar üzerinden bunu yaşamak etkileyiciliği inanılmaz arttırmış. İçime işledi Maria. Çok geç tanışmışım Marquez’ le ama artık bırakmam. Keyifli okumalar...