Aşk ve Öbür Cinler

8,2/10  (56 Oy) · 
149 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.634 gösterim
Bütün kitaplarının yayın haklarını elinde bulunduran yayınevimiz, "Gabriel Garcia Marquez"in 1994 yılında bitirip yayımladığı "Aşk ve Öbür Cinler" adlı son romanını sunuyor. İnci Kut'un İspanyolca aslından büyük bir özenle Türkçeye çevirdiği bu roman, dünyanın hiçbir başka ülkesinde yayımlanmadan, ilk kez Türkçede yayımlanmış oluyor. Ustalık döneminin doruklarında dolaşan Gabriel Garcia Marquez, bu romanını, 45 yıl önce günlük bir gazetenin muhabiriyken tanık olduğu bir olaydan yola çıkarak yazmış. Çok eski bir manastırın yıkıntıları üzerine, beş yıldızlı bir otel yapılacaktır. Manastırın mahzenindeki mezarlar kazılıp boşaltılırken, bir mezarda bakır rengi canlı bir saç yığını bulunur. Bu gür saçlar çekilip çıkarılmakta, ama bir türlü sonu gelmemektedir; sonunda hala bir kız çocuğunun kafatasına yapışık son saç telleri de dışarı çıkar. O harikulade saçlar yirmi iki metre, on bir santim uzunluğundadır. Gabriel Garcia Marquez, yıllar önce tanık olduğu bu ilginç olaydan yola çıkarak, çocukluğunda büyükannesinden dinlediği bir köpek ısırması sonucunda kuduzdan ölen küçük bir kızın masalını birleştirerek olağanüstü güzellikteki bu yeni romanını yazmış. "Aşk ve Öbür Cinler", bu ünlü yazarın yarattığı büyülü gerçekçiliğe yeni bir örnek.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755105949
 • Orijinal Adı:
  Del Amor y Otros Demonios
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Humphrey Bogart 
 16 Mar 20:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Marquez gazetede gördüğü bir haberden etkilenir ve bir gün babaannesinden dinlediği kuduzdan ölen bir kızı anlatan esfaneleştirilmiş bir hikaye ile birleştirir.
Ortaya güzel bir roman çıkar.
Roman ve şiirde toplumsal gerçekçilikten hoşlanan ben bile böyle hurafelerle dolu bir roman olan aşk ve öbür cinleri çok sevdim.
Bu da şunu gösteriyor ki eğer kalem ustaysa en saçma şeyleri bile çok güzel bir biçimde anlatabiliyor.
Roman gerçekten çok hoş ve ilginç. Olaylar örgüsü ve konu bakımından zaten ilginç. Ama bence asıl ilginç olan Marguezin uyguladığı roman tekniği.

Sierva Maria isimli bir kızın kuduzdan ölümünü ve bu ölüm üzerine oturtulan bir hikayeyi anlatan romanın hiçbir bölümde Sierva Maria'nın ne hissettiğini, ne düşündüğünü, kendi içinde hangi fırtınaları yaşadığını, olayları nasıl algıladığını, gözlediğini anlatmıyor. Tüm olay örgüsü yan karakterler üzerinden yansıyor. bu yönüyle ve müthiş cümleleriyle Aşk ve öbür cinler, baştan çıkarıcı hurafeler bütünüdür, denebilir.
Din,bilim,hayal,gerçek, aşk gibi bir çok ögenin bir arada müthiş bir lezzet harmonisi sunduğu güzel kitap.
Üstelik bir solukta da okunuyor, kısa ve güzel bir roman.

Nur 
03 Oca 13:49 · Kitabı okudu

Hikayenin sonu başindan belli olmasina rağmen kendini okutturan bir Marquez kitabi daha...
Gercek bir hikayeden yola cikarak buyulu gercekcilikle susledigi güzel, acılı bir hikaye... Kuduz bir köpegin kucuk bir kızı ısırmasıyla gelişiyor olaylar.
Ask ve Öbür Cinler tanıtımlarda hüzünlü , gizemli bir aşk hikayesi olarak adlandirilmis olsa da ilgimi ceken o garip aşk hikayesinden ziyade 12 yasindaki Sierva Maria adlı bir kiz cocugunun yetistigi cevre , dini otoritenin yanlis tutum ve sapkinliklari ile aile yapisinin kendisine verdigi zarardi.
Ayrica romanda yazarin yaşadigi cografyadan ve cografyaya ait kültürden bahsetmesi de bilgi kutucugunuzu renklendirecek türden. Keyifli okumalar :)

seher 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yazar , gazeteye yazmak la görevlendirildiği bir haber ile anneannesinin bir hikayesini birleştirerek oluşturduğu kitapta sınıfsal ayrışmayı,sevgisizliği,kilisenin toplum üzerinde baskısı,aşkı,mistik inanışları, cehaletin toplumu nasıl etkilediğini anlatmaktadır.Kitapta hayatını anlattığı genç kızın ne hissettiği, ne düşündüğü ve olaylara bakış açısını onun ifadesinden değil diğer karakterlerin onun hakkındaki düşüncelerinden öğreniyoruz.Bu da yazarın başarısını ortaya koyuyor.Kurgusu ve anlatımı ile okunması keyifli bir kitaptı

EMİNE ÇAYIR 
18 Şub 16:11 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Sierva Maria, 12 yaşında 12 bin yıllık acı çeken kız. Fazla buruk bir kitap. Okurken Ortaçağ bağnazlığını tam anlamıyla hissedebilirsiniz . Yalnız daha güzel bir son ümit ediyordum yani daha gerçekçi. Masalsı tatla başlayan kitap yine bir masal gibi bitmiş , her seye rağmen okunmaya değer .

silaes 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabın ilk 50 sayfasında okumakta güçlük çekerek, karakterleri zihnimde tam oturtamadım. Kitabın ilgi çekici; gerçek ile efsanelerin perçinlendiği bir konusu var. Manastır yaşamı, ortaçağ kültürü ve sosyolojisini algılamamız için güzel bir örnek.

Oğuz Oğuz 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ana karakterimiz, hırçın, farklı, akli dengesini yitirmiş - hayır, akli dengesini yitirmeye zorlanmış.- bir kadın. Ancak kitabı ilginç kılan, ana karakterin kafasının içinde dönenlerle, düşünceleriyle, hissettikleriyle ilgili hiç bir fikrimizin olmaması. Yan karakterlerin gözlerinden görebiliyoruz sadece onu; kimine göre bir "utanç", kimine göre hapsedilmesi gereken bir "şeytan", kimine göre "ruh hastası", kimine göre de "aşık olunası bir kadın." Çoğu kişi, bu kitabın iyi bir kitap olduğunu ancak Marquez için biraz yetersiz kaldığını söylemiş, bana göreyse Marquez'in en güzel eseri. Nice bin sayfalara denk; 175 sayfalık, hüzünlü bir aşk hikayesi. Hepinize tavsiye ederim.

SEMRA AKÇAY DÜZENLİ 
 06 Nis 15:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Betimlemeleri seven bir okur olarak şunu söyleyebilirim; yazar mekanları, hal-hareket ve mimikleri, olayları o kadar detaylı ama sıkmadan veriyor ki kendinizi kitap okumuyor, iyi bir film seyrediyor zannediyorsunuz.

Dila. 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

diğer okuduğum kitaplarını da düşününce konu olarak en az sevdiğim ve en az odaklanabildiğim marquez kitabı oldu. bana konu yorucu ve aslında biraz da boğucu geldi bilmiyorum klise-din adamları arasına sıkışmışlığından mıdır...

anlatımı yine muhteşemdi benim için. dedim ya konuyu sevmedim diye bu yüzden okudukça cümlelerin anlatmak istediğine değil nasıl anlattığına odaklandım. ve dil açısından da bana çok şey kattı diyebilirim.
ancak konu bize uzak, çok kilise çok manastır çok cin çarpması... belki bundan mesafeli kalmam.

okumanızı tavsiye edeceğim tabi ki ancak marqueze hiç başlamadıysanız bu kitapla başlamanız biraz soğuk bakmanıza sebep olabilir. bunun için önerim kırmızı pazartesi veya yaprak fırtınası ile başlamanız olacaktır.

İbrahim Korhan 
13 May 2015 · Beğendi · 9/10 puan

Melankolik bir adamın dramatik hayatı anlatılıyor kitapta. Ayrıca karakter ve mekan tahlilleri de oldukça iyi.

Sidar Sadık 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyülü gerçekçilik akımının ustalarından olan Marquez, uzun zamandır almadığım bir hazzı yeniden bulmamı sağladı. İyi ki bu kitabı yazmış. Aşkı ve aşkın açıklanamayan muhteşem gücünü yeniden ve başka yaşamlar üzerinden görmek gerçekten enfesti.

2 /

Kitaptan 27 Alıntı

Yakup 
06 Tem 16:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Düşman, bizim yanılgılarımızdan çok, zekamızdan yararlanır.

Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 111)Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 111)
Tuğçe 
08 May 23:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan hiçbir zaman inancını tam olarak yitirmez.
İçinde hep bir kuşku kalır

Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 88)Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 88)
silaes 
 11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnançsızlık, inançtan daha dayanıklıydı, çünkü duygularla besleniyordu.

Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 73 - Can)Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 73 - Can)
Aslıhan Tetik 
15 Mar 19:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kızınızın hiç bir yeteneği olmadığından değil, başka bir dünyanın insanı o.

Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia MarquezAşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez
silaes 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Sizin için doğdum, sizin için yaşıyorum, sizin için ölmek zorundayım ve sizin için ölüyorum".

Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 107 - Can)Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 107 - Can)

"Peki Sierva neden inkar etti?"
"Çünkü yanlışlıkla bile doğruyu söylemesinin yolu yok da ondan," diye yanıt verdi Bernarda.

Aşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia MarquezAşk ve Öbür Cinler, Gabriel Garcia Marquez
3 /