Aşk ve Zafer

7,9/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
2 beğeni  · 
543 gösterim
Aşk ve Zafer, devrinde 'Ümmü'l-Muharrirât (Yazarların Annesi) unvanını almış Halide Nusret'in en çarpıcı romanı.

Milli Mücadele yıllarında İstanbul'da ve Urfa'da yaşanan bir aşkın romanı. Roman, Milli Mücadele'nin Anadolu'da ve İstanbul'da yaptığı değişimleri, Urfa'nın kültürel dünyasını, Halide Nusret'in bakış açısıyla sunuyor. Roman, Halide Nusret'in biyografisinden kuvvetli izler taşımasıyla ayrıca önem kazanıyor. Roman, Urfa'daki hayat etrafında kadın meselesine yaptığı vurguyla öne çıkıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9752638136
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nefise Şahin 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Milli mücadele dönemine ait bir kitap. Yazarı ve kitaplarında verdiği duyguları severim ancak bu kitabında vermek istediği vatan sevgisini hissedemedim. Yazar, aşk üzerine dokunaklı yazabiliyor ancak bu sadece karşı cinse olan aşk üzerineymiş. Vatan aşkını hissedemedim, olmadı.

Kitapta geçen Zinnur-İbrahim aşkının sonu da az çok tahmin edilebiliyor.

Kitabın sevdim ama yeteri kadar tatmin olamadım.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Milli Mücdele yıllarında İstanbul'da başlayan ve Ankara ile Şanlıurfa'ya dek uzanan bir aşk hikayesini anlatıyor. Çok samimi bir roman ama edebi yönü için çok da kuvvetli diyemem. Klasik bir milli edebiyat örneği.

Kitaptan 9 Alıntı

Nefise Şahin 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Sana gitme diyemem, İbrahim... Demem... Dersem, kendimi sana layık olmıyacak kadar küçülmüş hissederim..."

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 110 - T.C. KÜLTÜR BAKANLIĞI yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 110 - T.C. KÜLTÜR BAKANLIĞI yayınları)
Nefise Şahin 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Sevmek güzel şey, diye düşündü. Fahrünnisa'cığımın hakkı varmış. Sevmek de, sevilmek de güzel!"

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 73 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 73 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)
Nefise Şahin 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"İşte senin zayıf tarafın da bu, Zinnur. Seni seveni mutlaka sevmeğe mecbur olduğunu sanıyorsun!"

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 107 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 107 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)
Nefise Şahin 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Nasıl derindir gözler, nasıl derin, nasıl derin... Siz dikkat etmediniz mi?... Şaşılacak şey! İnsanın başını döndüren, insanı yutan, bitiren bir derinliktir bu!"

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 109 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 109 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)
Nefise Şahin 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

... Erkek ölür, öldürür; kadınını kimse ile paylaşmaz. Kadın boynunu büküp: "Ben ona yetmem. Birkaç kadın daha alsın da paşa gönlünü eğlendirsin!" der, öyle mi?... Olmaz böyle şey teyze. Olmaz! Ben erkeğimin bir bakışını bile bir başka kadınla paylaşmağa razı olamam!

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 195 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 195 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)
Nefise Şahin 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ya... İşte böyle Nurkuş!... Senin yavuklu yaman delikanlı ama... İlhamı senden almışa benzer!"

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 90 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 90 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)
Nefise Şahin 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

... Ben erkeğimi bir başka kadınla paylaşacak bir kadın değilim. İnsanlar gibi sevgiler de çeşit çeşit bu dünyada. Ben, sevdiğim adami in seve seve ölebilirim ama onu, her ne bahasına olursa olsun, bir başkasıyla paylaşamam. Elimden gelmezdi bu.

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 245 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 245 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)
Nefise Şahin 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Nefis müdafaası" için, nefisten daha aziz olan "vatan" müdaafası için; yurda insafsızca, hayasızca saldıranlara toprağımızı vermemek, mukaddesatımızı çiğnetmemek için öldürmüşlerdi.

Vatan ve millet uğruna, vazife uğruna, hak uğruna... Hayat hakkı uğruna hem öldürmüşler, hem ölmüşlerdi.

Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 53 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)Aşk ve Zafer, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 53 - T.C. Kültür Bakanlığı yayınları)