Aşk Yüzyılı Bitti Aşk'ta, İş'te, Siyaset'te Yeni Zamanlar

9,6/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
810 gösterim
Aşk, dilimizin en yorgun sözcüklerinden biri...

Bir gün arkadaşımın kapısı çalınır. Karşısında kocasının sekreteri vardır. İçeri alır. Otururlar. Arkadaşım sekreterin ziyaretinden şaşkındır. Misafiri konuşmaya başlar: "Kocanız beni diğer sekreteriyle aldatıyor..."

İstanbul'un orta yerinde bir parkta ağaçların kesilip yerine AVM yapılmasına karar verilir. Bir avuç insan "kestirmeyiz" der. Sonra o bir avuç insan binler, yüzbinler olur. Genç insanlarla yeni bir anlatı, yeni bir dil doğar. Ve yaşlı politikacılar o dili bilmedikleri gibi öğrenmeye de niyetli değillerdir.

TBMM'ye bir yasa önerisi gelir. Taşeron işçilikle ilgilidir. Bundan böyle işverenlerle işçiler arasına aracı kurumlar girecektir. İşveren istemediği işçiyi aracıya iade edecek, gereksinimine göre yeni işçiler talep edebilecektir. Artık sadece emek değil, emeğin sahibi de alınıp satılabilen bir "ürün" olarak raflardaki yerini almaktadır.

Nuran Yıldız, Aşk Yüzyılı Bitti ile görünüşte özgür ama mutsuz, (a)sosyal âlemde son derece kalabalık ama aynı zamanda fena halde yalnız, bolluk içinde ama kendi "içinde" yoksul olan günümüz bireyini anlatıyor. Sadece kadın-erkek ilişkilerinde değil, siyasette ve iş yaşamında da "biten aşk"ın sonuçlarını ortaya sererken, "yeni zamanlar"ın kadınının, erkeğinin, politikacısının, çalışan ve işvereninin üç boyutlu resmiyle karşı karşıya bırakıyor bizleri. Bireysel ve toplumsal dünyasında kafası karışık hepimiz için, dünyaya ve her tür ilişkiye bakış açımızı değiştirecek, "ilaç gibi gelecek" bir kitap, Aşk Yüzyılı Bitti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  266
 • ISBN:
  9786050917048
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Şansel Oskan 
05 Oca 15:29 · Kitabı okudu · 225 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk'ta, İş'te ve Siyaset'te - iyi gözlemler ve araştırmaların çarpıcı bir analizi Aşk Yüzyılı Bitti. Halihazırda bildiğinizi düşündüğünüz bir çok bulgu ve sonuç derlenip toplanıp Nuran Hocanın kelimeleriyle önünüze konuyor.

Burak Uzun 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nuran Yıldız, fakülteden hocamdı. Uzun zamandır nuranyildiz.com adresinden muştuladığı kitabının yayımlandığını duyunca bir an önce okumak için sabırsızlanmıştım. Bir kez daha emin oldum ki, Nuran hoca, şahsına münhasır üslubuyla sadece başarılı bir akademisyen / eğitimci değil, aynı zamanda iyi bir gözlemci. Kitabını okuyup da etkilenen okurlarına, her pazartesi - perşembe bir ritüel gibi okuduğum şahsi internet sitesini takip etmelerini tavsiye ederim.

Kitaptan 18 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
06 May 00:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Narsistik kişilik "kendini mükemmel görme, taktir edinme ihtiyacı, kişilerarası patlama ve empati eksikliği" gibi belirtileri taşır.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 159 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 159 - Doğan Kitap)
Abdullah SAFİDEMİR 
05 May 13:46 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşı 30'un altındakiler, aile büyüklerinin mutfak dolaplarında cam kavanoz biriktirmekte olduğuna tanık olurlar. Plastik yoğurt kaplarını atarken bile içi titreyen anneler hala yaşamaktadır.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 142 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 142 - Doğan Kitap)
Abdullah SAFİDEMİR 
06 May 00:03 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanın ölüme en yakın olduğu an, sevdiği birini yitirdiği andır. Bunu rağmen sevdiklerini, toprağa verdikten sonra mezarlıktan uzaklaşmak nasıl açıklanabilir?

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 158 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 158 - Doğan Kitap)

İş güvencesinden yoksun birey, performans kriterlerinden emin değilse, bulunduğu iş yerindeki ömrünü kestirebilmek, en azından yakın geleceği görebilmek için enerjisinin önemli bir kısmını yöneticisinin nasıl "günaydın" dediğine, kiminle daha çok sohbet ettiğine, kiminle daha çok zaman geçirdiğine odaklanarak harcamak zorunda kalır.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 249)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 249)
Abdullah SAFİDEMİR 
01 May 20:12 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Göz açıp kapayıncaya kadar başlayıp biten aşklar, geçici süreyle kiralanan işçiler, kısa ömürlü politikacılar birer rastlantı olarak görülebilir miydi?

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 16 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 16 - Doğan Kitap)

Bugünün bireyi için değişime geç kalınmış olsa bile, geleceğin bireyi için psikolog Twenge'in önerilerini dikkate almak gerekebilir:"Çocuklara 'İstediğin her şey olabilirsin' ya da 'Hayallerinden asla vazgeçmemelisin' demeyi kesmeliyiz. Neden mi? Çünkü bu iki cümle de bariz şekilde yanlış. Herkes yapmak istediği işte iyi değildir, olsa bile bu iş rekabetin yoğun olduğu ve birçok yetenekli insanın bulunduğu bir alan olabilir. Yetişkinler her zaman hayallerinin peşinden koşamazlar, faturalarını ödemeyi sağlayacak bir iş bulmak gibi somut olaylarla uğraşmak zorundadırlar. Çocuklara sevdikleri bir meslek bulmalarını söylemek iyi bir şeydir, ancak 'hayallerden' ve 'istediğin her şey olabilmekten' söz etmek, hüsranla sonuçlanabilecek gerçek dışı beklentiler yaratır.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 257)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 257)
Abdullah SAFİDEMİR 
05 May 13:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşı 30'un üzerinde olan insanlar eski bir eşyalarını atmakta zorlanır. Onlar ve aile büyükleri "atmak" yerine "biriktirmek" isterler. Kredi kartları yerine kumbara tercih ederler. Bu, tüketmek yerine tasarruf etmek odaklı bir yaşamdır.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 141 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 141 - Doğan Kitap)
Abdullah SAFİDEMİR 
09 May 22:18 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her alanda aşk, okyanusun karanlık dibine doğru kayboluyor. Arada bir suyun üzerine görünür gibi olup, heyecana kapılmaya yol açan şey olsa da bir hayalin yansımasıdır.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 253 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 253 - Doğan Kitap)
Abdullah SAFİDEMİR 
09 May 21:40 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bugünün çalışma ortamında birey, "bağlanmak yok", " uzun vade yok", "sıradaki gelsin" sloganlarının tüm olumsuz sonuçlarını yaşar. Bu, kimi zaman "acımasız rekabet koşulları" tanımıyla, kimi zaman işsiz kalma, iş değiştirme durumlarıyla, kimi zaman da "yöneticim/çalışma arkadaşlarım beni anlamıyor", " yeterince iyi değilim/değilsin" ifadeleriyle görünür olur.

Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 236 - Doğan Kitap)Aşk Yüzyılı Bitti, Nuran Yıldız (Sayfa 236 - Doğan Kitap)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

‘Aşkı kurtaracak bir şey yok…Ama aşkı da, siyasal özgürleşmeyi de hayal etmek güzel…’
‘Aşkı kurtaracak bir şey yok…Ama aşkı da, siyasal özgürleşmeyi de hayal etmek güzel…’ Nuran Yıldız’ın yeni kitabı, yazarın ‘Aşk, dilimizin en yorgun sözcüklerinden biri…’ sözleriyle tanıtılıyor. Nuran Yıldız ile son yılların en ilginç düşünce kitaplarından biri olduğunu düşündüğümüz ‘Aşk Yüzyılı Bitti’ hakkında, kitabın dikkat çektiği ve algılamamızı sağladığı güncel gerçeklik hakkında konuştuk… “Nuran Yıldız, Aşk Yüzyılı Bitti ile görünüşte özgür ama mutsuz, (a)sosyal âlemde son derece kalabalık ama aynı zamanda fena halde yalnız, bolluk içinde ama kendi “içinde” yoksul olan günümüz bireyini anlatıyor. Sadece kadın-erkek ilişkilerinde değil, siyasette ve iş yaşamında da “biten aşk”ın sonuçlarını ortaya sererken, “yeni zamanlar”ın kadınının, erkeğinin, politikacısının, çalışan ve işvereninin üç boyutlu resmiyle karşı karşıya bırakıyor bizleri.”