Aşk Yüzyılı Bitti Aşk'ta, İş'te, Siyaset'te Yeni Zamanlar

9,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
742 gösterim
Aşk, dilimizin en yorgun sözcüklerinden biri...

Bir gün arkadaşımın kapısı çalınır. Karşısında kocasının sekreteri vardır. İçeri alır. Otururlar. Arkadaşım sekreterin ziyaretinden şaşkındır. Misafiri konuşmaya başlar: "Kocanız beni diğer sekreteriyle aldatıyor..."

İstanbul'un orta yerinde bir parkta ağaçların kesilip yerine AVM yapılmasına karar verilir. Bir avuç insan "kestirmeyiz" der. Sonra o bir avuç insan binler, yüzbinler olur. Genç insanlarla yeni bir anlatı, yeni bir dil doğar. Ve yaşlı politikacılar o dili bilmedikleri gibi öğrenmeye de niyetli değillerdir.

TBMM'ye bir yasa önerisi gelir. Taşeron işçilikle ilgilidir. Bundan böyle işverenlerle işçiler arasına aracı kurumlar girecektir. İşveren istemediği işçiyi aracıya iade edecek, gereksinimine göre yeni işçiler talep edebilecektir. Artık sadece emek değil, emeğin sahibi de alınıp satılabilen bir "ürün" olarak raflardaki yerini almaktadır.

Nuran Yıldız, Aşk Yüzyılı Bitti ile görünüşte özgür ama mutsuz, (a)sosyal âlemde son derece kalabalık ama aynı zamanda fena halde yalnız, bolluk içinde ama kendi "içinde" yoksul olan günümüz bireyini anlatıyor. Sadece kadın-erkek ilişkilerinde değil, siyasette ve iş yaşamında da "biten aşk"ın sonuçlarını ortaya sererken, "yeni zamanlar"ın kadınının, erkeğinin, politikacısının, çalışan ve işvereninin üç boyutlu resmiyle karşı karşıya bırakıyor bizleri. Bireysel ve toplumsal dünyasında kafası karışık hepimiz için, dünyaya ve her tür ilişkiye bakış açımızı değiştirecek, "ilaç gibi gelecek" bir kitap, Aşk Yüzyılı Bitti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  266
 • ISBN:
  9786050917048
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Şansel Oskan 
05 Oca 15:29 · Kitabı okudu · 225 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk'ta, İş'te ve Siyaset'te - iyi gözlemler ve araştırmaların çarpıcı bir analizi Aşk Yüzyılı Bitti. Halihazırda bildiğinizi düşündüğünüz bir çok bulgu ve sonuç derlenip toplanıp Nuran Hocanın kelimeleriyle önünüze konuyor.

Burak Uzun 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nuran Yıldız, fakülteden hocamdı. Uzun zamandır nuranyildiz.com adresinden muştuladığı kitabının yayımlandığını duyunca bir an önce okumak için sabırsızlanmıştım. Bir kez daha emin oldum ki, Nuran hoca, şahsına münhasır üslubuyla sadece başarılı bir akademisyen / eğitimci değil, aynı zamanda iyi bir gözlemci. Kitabını okuyup da etkilenen okurlarına, her pazartesi - perşembe bir ritüel gibi okuduğum şahsi internet sitesini takip etmelerini tavsiye ederim.

Kitaptan 34 Alıntı