Adı:
Aşka Susamış
Baskı tarihi:
12 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750741760
Kitabın türü:
Orijinal adı:
愛の渇き (Ai no Kawaki)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Aşka Susamış
Məhəbbət Yanğısı
Thirst for Love
Aslan, kafesinden çıktığı anda, eski, vahşi aslan olduğu zamandakinden daha geniş bir dünyaya sahip olur. Hapsedildiği sürede onun için iki dünyadan başka dünya yoktur. Diğer bir deyişle kafesin içindeki dünya ile kafesin dışındaki dünya. Artık özgür kalmıştır. Kükrer. İnsanlara saldırabilir. Onları yiyebilir. Yine de tatmin olamaz, çünkü ne kafesin içinde, ne de kafesin dışında bir üçüncü dünya yoktur.

Etsuko dört duvar arasında bir hayat sürmektedir. Gözü hep dışarıda olmuş kocası tifodan öldüğünde genç yaşta dul kalan kadın kendini kayınpederinin evinde bulmuş, yaşlı adamın rahatsız edici ilgisine boyun eğmeye mecbur kalmıştır. Tek tesellisi, evin hizmetçisi Saburo’ya olan aşkıdır. Ancak bu genç adamın sevgisini kazanmak için yaptıkları felaketini hazırlayacaktır. Yukio Mişima’nın ilk romanı Bir Maskenin İtirafları’ndan sonra yayımladığı Aşka Susamış, yazarın hayatı boyunca kalemine rehberlik etmiş sapkın ve saplantılı arzuyu ve sarsıcı şiddeti sahneye koyan, okuru yakalayan ve bırakmayan bir eser.

“Mişima’nın romanları çevresine korkunç ve iflah olmaz bir tuhaflık yayar; sanki sapkınlar için kurulmuş bir arafta geçiyor gibidirler.”

Angela Carter
192 syf.
Çok severek okuduğum 2 edebiyattan 1i Japon Edebiyatı ve diğeri Latin Amerikadır. Neredeyse ne yazsalar okurum kıvamındayım...

"Aşka Susamış" genç yaşta dul kalan Etsuko, tifodan ölen kocası tarafından nefret uyandıran, sevmeyi birakması için her turlu zorluğa katlanması gerektiğini öğreten o zalim ders saatleri ile geçen günleri ve ölümünden 1yil sonraki dönemde kayinpederine bedenini teslim eden ama içindeki Saburo arzusu ile göğsünde ağrılar saplatan yüzünden kanların çekilmesini sağlayan sapkın duyguların hikayesi...

Etsuko evin hizmetiçisi Saburo'yu kıskanırken, kayinpederi Yakiçi de Etsuko'yu kıskanıyor, ilginç saplantılı sapkınlık derecesinde 1aşk sarmallarıyla sonu beklediğim gibi mişima dediğim 1kitaptı. Eger kitap sıradan biterse mişima beni şaşırtıyor ve beklediğim 1 son değildi diyorum...

Ben yine çok severek okudum sıradışı 1kitap okumak istiyorsanız tavsiyemdir...

"... 1 kişi 1ine aşık değilse mutlaka 1 diğerine aşıktır, ya da 1 kişinin 1ine aşık olması onun kesinlikle 1 başkasına aşık olamayacağı mantığına göre hareket eden 1i değildi..."

Tüm karakterlerin psikopat olduğu 1 diğer japon edebiyatı kitabı "itiraflar" dır. O da çok ilginç 1kitaptı...
192 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
“Eylemlerimiz,duygularımıza kıyasla,ne kadar da çabuk unutulur”
.
Etsuko eşini kaybetti,tifodan. Zorlu bir süreçti, belki hastalık değildi onu yoran, başka bir şey vardı yitirdiğini hissettiği.. Eşinin ailesinin evine yerleştiğinde bunu anladı. Etsuko aşık oldu ve bir girdabın içinde buldu kendini.. Kaybedeceği bir şey kalmayınca neler yapmaz ki insan?
Zalimleşir, aptallaşır, kendisiyle süregiden savaşının zaferini duyumsar kanında. Etsuko korkmuyor.
Onun hayatı, hayatının bittiğini düşündükleri anda başlıyor.. Kelebek kozasından çıkıyor.
.
Mişima benim için çok özel. Anlattığı, büyük olaylar değil, aksine küçücük bir olayı, sade bir kişiyi göz kamaştırıcı hale getirmesinde onun alametifarikası. Her eserinde daha da vurulduğum nokta örneğin: erkek bedenini betimlerken kalemindeki akışı/heyecanı.. Bunu hissedebiliyorsunuz.. (bilhassa Bereket Denizi serisinde)
.
Aşka Susamış’ta kadın karakterlerin işlenişi, bana Tanizaki’yi anımsattı. Aile içindeki hassas dengeler, yasak tutkular ve gözü karalık detaylarında..
.
Ali Volkan Erdemir çevirisini okumak,her eserde olduğu gibi, çok keyifli. Yabani durmayan, ilk okuyuşta dahi sahiplenebileceğiniz bir dil..
.
Kapak fotoğrafı ise zihnimdeki Etsuko’ya çok yakın.. Tsukioka Yoshitoshi’ye ait~
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İlk gördüğümde arka kapak yazısından dolayı konusunun saçma olabileceği düşünüp almadığım fakat ikinci görüşte merakıma yenik düşüp aldığım bu kitap, arka kapakta da okuduğumuz gibi, sapkın ve saplantılı arzuyu ve sarsıcı şiddeti ile okuru yakalıyor. Sonu ise asla hayal ettiğiniz gibi değil.Yazarın bir kitabını daha okurum sanıyorum.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Selamlar herkese, umarım iyisinizdir Çok beğendiğim bir kitabın yorumuyla geldim bugün. Yukio Mişima'dan okuduğum ilk kitap ve aynı zamanda yazarın ilk yazdıklarından biri olan Aşka Susamış. Uzun zamandır adıyla bu derece özdeşleşmiş bir kitap okumamıştım. Yeni bir kitaba başlayınca biraz tedirgin oluyorum sevemem, yarım bırakırım diye. Bu bir de yeni okuyacağım bir yazar olunca tedirginliğim birazcık fazlaydı. İlk sayfalarda olayı anlamdırmakta zorlandım. Bir otuz sayfa sonra rahatça okuyabildim ve sonları inanılmazdı! Elimden bırakamadım. Baş karakter Etsuko'nun duygu durumu o kadar iyi aktarılmış ki! Sanki ben yaşıyormuşum gibiydi kitabın sonları.
Asıl konuya gelecek olursak; baş karakterimiz Etsuko adında orta yaşlı, eşi tifodan hayatını kaybetmiş, ona garip duygular besleyen kayınpederi ve ailesiyle yaşayan, tam olarak aşka susamış bir kadın. Evlilikleri boyunca kocasına anlamsız kıskançlıklar besleyip ona yeterince sevgi göstermediğini düşünerek içinde büyüttüğü nefret o kadar büyük ki sevgi dolu hiç kimseye katlanamıyor. Eşi öldükten sonra kayınpederinin yanına taşınmasıyla adamın ona beslediği duygular ve onu el üstünde tutması gururunu oldukça okşuyor fakat asıl ilgisini istediği kişi başka. Evin çalışanı genç Saburo. Onun gençliğine ve hoş enerjisine kapılan Etsuko bu defa sapkınlık derecesinde bir aşka düşüyor. Sonu onu felakete sürükleyecek bir aşktan bahsediyoruz.
Saplantılı aşkları ve psikopatlık derecesinde ki inanılmaz kıskançlıkları genelde erkeklerde gördüğümüzü sanırız fakat bu duygular hepimiz için geçerli. İnsan sevilmek, sevgi görmek isteyen bir canlı ve ihtiyacı olan sevgiyi göremediğinde rezil duruma düşmekten kendini alamıyor.
Mişima'nın dili oldukça sürükleyiciydi. Kendimi kitabın içinde bazı durumlarda ise Etsuko gibi hissettim. Oldukça etkilendiğim bir kitap oldu. Murakami'den sonra bir Japon yazara daha gönlümü kaptırdım gibi görünüyor Yorumum bu kadar umarım siz de okuduğunuz da çok seversiniz
192 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yukio Mişima okumayı özlemişim.Aşka Susamış’la bir nebze giderdim özleyişimi.
Çok sevdiğim Bir Maskenin İtirafları’ndan ( ilk romanı) sonra yazmış bu romanı Mişima.
Etsuko kocasının ölümünden sonra, kayınpederi, kocasının kardeşleri ve aileleri ile birlikte yaşamaya başlar.
Etsuko, tutkulu bir kadın.Kocasıyla olan ilişkisi de tutku ve kıskançlık dolu.Her ne kadar kayınpederinin kendisine olan ilgisini geri çevirmese de asıl tutkusunun, öznesi hizmetçileri Saburo.Öyle bir tutku ki saplantıya,sapkınlığa, şiddette meyilli.
Ateşe uçan pervane gibi kendini de yaktı Etsuko diyeceğim ama daha çok Saburo’yu yaktı.
Kendi yarattığı aşkı, kendi elleriyle yok etti.
192 syf.
·2 günde·8/10 puan
Aşka Susamış - Yukio Mişima

Eşini bulaşıcı bir hastalıktan kaybeden Etsuko, evliliği boyunca geçirdiği zor zamanların üstüne birçok sebeple gidecek yeri olmadığından eşinin ölümünden sonra kayınpederinin yanında kalıyor. Aradan bir yıl kadar zaman geçtikten sonra ise kayınpederinin metresi olmak zorunda kalıyor. Elinde hiçbir şeyi kalmayan genç sayılabilecek bu kadının tutunduğu tek şey evin hizmetçisine olan tutkulu aşkı.

Japonya’da sakin bir taşra kasabasında geçen bu sıradan hayatların içinde saplantılı tutkuların, en ufak bize önemsiz gelecek bir duygunun dahi Mişima’nın kaleminde dehşet verici bir hazla okuyoruz. Karakterler o kadar ince ince işlenmişki duygular o kadar canlı aktarılmışki, karakterlerin hissettiklerini okurken beraber hissediyorsunuz. Mişima’nın da en büyüleyici özelliklerin biri de bu zaten.

Kitabın dili oldukça akıcı zaten karakterleri de hissetmeye başladığınızda gözünüzü kırpmadan okuyorsunuz. Kitabın sonu manyakça bitti, Mişima’dan da bu beklenirdi. Sonunu sevip sevmemek arasında kaldım fakat şaşırttığı ve dehşet verdiği kesindir.

“Tutku denilen şeyin bir biçemi vardır, onlar aracılığıyla insanlar yaşamlarını tam olarak gösterebilen varlıklara dönüşürler.”

“Ne var ki bizler ümit ettiğimiz şeyler tarafından ihanete uğramanın aksine, hor görmeye çalıştığımız şeyler tarafından ihanete uğrayınca derinden inciniyorduk. “
192 syf.
·2 günde·Beğendi
BAYILDIM tek kelime ile
Yazar ile tanışma kitabımdı ve kesinlikte bütün kitapları listemde . Sınırsızlığı, ölüm tasvirini, sapkınlığı, arzuyu en değişik tanımlarıyla okudum, anlatıma hayran kalarak altını çizdim satırların. Bu kadar karamsarlığı, manik depresif duygudurumunu öyle bir anlatmış ki beni inanılmaz yakaladı ki genel de sevdiğim bir tarz değil .
Karakterimiz; kayınbabasının ilgisine boyun eğer, tesellisi evin hizmetçisine olan saplantılı arzusudur. Baş karakterin duygu durumunu takip etmek beni büyüledi.
Yazarın hayatı çok sıkı bir disiplinle büyükannesi ile büyümüş, 12 yaşında ailesinin yanına gitmiş. Büyükannesi de sadece kız çocuklarıyla oynamasına izin vermiş. Annesi ile yakın ilişkisini yazdığı eserlerinde; ensestliğe yakın bir ilişki olarak eleştirilmiş. Yazar modernleşmeye karşıdır. 100 kişilik bir topluluk kurmuş. Bir generalden randevu alır birkaç kişi ile gider. Generali sandalyeye bağlarlar. Ve konuşmasını bitirdikten sonra seppuku ritüeliyle intiharını gerçekleştirir.Dizlerinin üstüne çöküp kılıcı ile karnını yarar. Arkadaşı da ritüel gereği boynunu vuracaktır. Beceremez tam 3 kez dener. Acı çekmesini önlemek amaçlı başka biri görevi sonlandırır. Gerçekten filmlere konu olacak , tüyler ürperten bir son. Dolayısıyla eserinin değindiği konuların bu duygudurmuyla ne kadar bağlantılı olduğunu tahmin edebilirsiniz.
Başka yorumda görüşürüz.
192 syf.
·9/10 puan
Son zamanlarda Japon edebiyatına ilgi duyduğum için artık farklı yazarlarla tanışmak istiyordum. Yukio Mişima'nın okuduğum ilk kitabı olan Aşka Susamış beklentimin çok üzerinde bir kitaptı. Kitabı başlangıçta pek araştırmadan sadece kapağı ilgimi çektiği için almıştım. Ancak beklenmeyen sonuyla ve ana karakterin yaşadığı duygularla oldukça etkileyici bir roman olduğunu söyleyebilirim. Genç yaşta dul kalan Etsuko, mutsuz bir hayat sürmekteyken tek tesellisi olarak evin hizmetçisine duyduğu aşkla yaşar. Fakat bu aşk onun için sapkınlıktan başka bir şey değildir. Hiçbir zaman aşkı karşılıklı yaşayamamış olan Etsuko, Saburo'nun sevgisini kazanmak için kendini kaybedecek ve korkunç sonunu hazırlayacaktır. Bu güzel kitabın çevirisi için Ali Volkan Erdemir'in emeğini unutmamak gerekir. Muhtemelen yazarın diğer kitaplarını ve çevirmenin çevirilerini zevkle okumaya devam edeceğim.
192 syf.
Mishima kitapları sanki mindfulness ın bir tanımı gibi. Batı edebiyatında sıklıkla karşılaştığımız kurgunun kitabın sonuna bir hazırlık gibi hissettirmesi O'nun kitaplarında geçerli değil. Bir yağmur damlasının hurma ağacının dalından nasıl süzüldüğünü anlatışı ile adeta o anda oluyorsunuz. Tasvirleri büyüleyici gerçekten ve hazırladığı kitabın sonu değil yaşanan anın güzelliği.
Karakterlerindeki sapkınlık ve şiddetli duyguların böylesine kapsayıcı ve detaylı anlatımı çok etkileyici. Melankolik, tutkulu, dengesiz ve kaybolmuş bir Etsuko Sizi bekliyor.
Aşka Susamış Yukio Mişima
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
#aşkasusamış #selininbirikitapyorumu
Karakterimiz Etsuko kocası öldükten sonra onun ailesinin yanına taşınır, kayınpederinin ilgisine boyun eğer. Bu boyun eğişin tesellisi başkasına duyduğu aşktır daha doğrusu saplantılı arzusudur.
Okumaya başlamadan önce böyle bir konudan nasıl bir kitap çıkabilir diye az çok kafamda belirlediğim şeyler vardı. Fakat beklediğim gibi bir son olmadı ve şaşırttı beni.
Yazarın en basit bir durumu-olayı tasvir edişi o kadar gerçekçi ki okurken kendinizi oradaymış gibi hissediyor ve gözünüzde kolayca canlandırabiliyorsunuz.
Depresif ruh halleri, melankoli aslında okurken çok sıkıldığım ve sevmediğim duygu durumlarıdır fakat Mişima’da bu öyle olmadı. Elimden bırakamadan okudum.
Bitireli iki gün oldu ve hala durup düşünüyorum okuduklarımı, Etsuko’nun yaşadıklarını. Bir kadının aklı ve kalbi arasındaki mücadelesini...
Mişima ile tanışmış olduğum için çok mutluyum. Diğer kitaplarını bilmiyorum ama bence akıcılığı göz önünde bulundurulursa Mişima ile tanışmak için güzel bir seçim olur. #tavsiyemdir
192 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kitaptan önce biraz yazardan bahsetmek istiyorum. Uzun zamandır Japon edebiyatı ile tanışmak için araştırma yaparken Yukio Mişima ile karşılaştım ve normalde kitabı bitirdikten sonra yazar araştırması yapardım fakat bu kitapta ilk 10 sayfadan sonra kendimi yazarın hayatını araştırırken buldum.
Kendi intiharını bir yıl önceden tasarlayan, sansasyonel ölümü ve eşcinselliği ile tanınıyor. Samuray kökenli bir aileden gelen yazar, çok katı geleneklerle büyütülmüş ve hayatı boyunca ölümü kurcalayan birisi olmuş. Aynı zamanda hayatında mimarlıktan modelliğe, orkestra şefliğinden ordu kuran birisine kadar birçok mesleği yapmış biri olarak Japonya’nın Da Vinci’si olarak bilinirmiş.
Yazarın bu kitabında, Etsuko’nun kocasının ölümünden sonra kayınpederinin evine yerleşip onunla başlayan çarpık ilişkisini ve evin hizmetçiliğini yapan, kendinden yaşça küçük delikanlı Saburo’ya olan saplantılı aşkını okuyoruz.
Bu kitapta şöyle bir durum var ki, benim düşüncem; belli bir karakterler üzerinden aslında yazarın içsel düşüncelerini ve duygularını okuyoruz. (Bu dediğimi yazarın araştırmasını yaptıktan sonra daha iyi anlayacaksınız.) Ve kesinlikle ne kadar bir aşk hikayesi dense de, aşk sadece buzdağının görünen yüzü diyebilirim. Kitapta bir tane bile normal karakter yok. Bu yüzden, karakterle kendinizi bağdaştırabileceğiniz bir kurgu değil bence. Yazar daha çok görünmeyeni göstermek istemiş bize.
Tek oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Çünkü durağan ilerliyor. Yazar, betimlemeleri ile karakterlerin psikolojisine inanılmaz derecede sokuyor okuyucuyu. Ölüm tasviri, arzu, sapkınlık, intikam, hırs, öfke ve daha birçok duyguyu bu eserde bulabilirsiniz. Bence herkesin bir kereliğine de olsa bu yazarla tanışması gerek, çünkü hayatım boyunca bu kadar garip başka bir kitap okuyacağımı sanmıyorum. Okuduktan sonra eserin, yazarla nasıl bağlantılı olduğunu anlayacağınızı düşünüyorum.
Çıplak ayakla yürürsen ayakların kesilebilir. Yürümek için ayakkabıya gereksinim duyduğu gibi yaşamak için de hazır düşünceleri olmalıydı insanın.
Ben sade yürekleri severim. Bu dünyada basit bedenlerdeki sade ruh kadar güzel bir şey olmadığını düşünecek kadar severim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşka Susamış
Baskı tarihi:
12 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750741760
Kitabın türü:
Orijinal adı:
愛の渇き (Ai no Kawaki)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Aşka Susamış
Məhəbbət Yanğısı
Thirst for Love
Aslan, kafesinden çıktığı anda, eski, vahşi aslan olduğu zamandakinden daha geniş bir dünyaya sahip olur. Hapsedildiği sürede onun için iki dünyadan başka dünya yoktur. Diğer bir deyişle kafesin içindeki dünya ile kafesin dışındaki dünya. Artık özgür kalmıştır. Kükrer. İnsanlara saldırabilir. Onları yiyebilir. Yine de tatmin olamaz, çünkü ne kafesin içinde, ne de kafesin dışında bir üçüncü dünya yoktur.

Etsuko dört duvar arasında bir hayat sürmektedir. Gözü hep dışarıda olmuş kocası tifodan öldüğünde genç yaşta dul kalan kadın kendini kayınpederinin evinde bulmuş, yaşlı adamın rahatsız edici ilgisine boyun eğmeye mecbur kalmıştır. Tek tesellisi, evin hizmetçisi Saburo’ya olan aşkıdır. Ancak bu genç adamın sevgisini kazanmak için yaptıkları felaketini hazırlayacaktır. Yukio Mişima’nın ilk romanı Bir Maskenin İtirafları’ndan sonra yayımladığı Aşka Susamış, yazarın hayatı boyunca kalemine rehberlik etmiş sapkın ve saplantılı arzuyu ve sarsıcı şiddeti sahneye koyan, okuru yakalayan ve bırakmayan bir eser.

“Mişima’nın romanları çevresine korkunç ve iflah olmaz bir tuhaflık yayar; sanki sapkınlar için kurulmuş bir arafta geçiyor gibidirler.”

Angela Carter

Kitabı okuyanlar 214 okur

  • yeşim boyraz
  • zarathustra
  • Tuna Yüksel
  • Meltem Biçici
  • Elif Bigez
  • Jo
  • oyuxii
  • melek yazıcıoğlu
  • Tuba
  • Alisa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12 (12)
9
%11 (11)
8
%26 (26)
7
%25 (25)
6
%10 (10)
5
%4 (4)
4
%1 (1)
3
%0
2
%1 (1)
1
%0