Aşka ve Kadınlara Dair Aşkın Metafiziği

7,5/10  (27 Oy) · 
109 okunma  · 
18 beğeni  · 
2.518 gösterim
Bir şey ne kadar soylu ve mükemmel ise onun olgunluğa erişmesi de o kadar geç ve yavaştır. Erkek akli melekesinin ve ruhi kabiliyetlerinin olgunluğuna yirmi sekizinden önce nadiren ulaşır; kadınlar ise henüz on sekiz yaşlarında; fakat kadınların durumunda bu çok zayıf ve dar sınırlar dahilinde gerçekleşir. Bu sebepten ötürüdür ki kadınlar bütün hayatları boyunca çocuk kalırlar, çünkü her zaman içinde bulundukları anı sıkı sıkıya bağlı kalarak sadece kendilerine en yakın olanı, olmak üzere olanı görürler, gerçek yerine bir şeyin görünüşüne teslim olurlar ve en önemli işlere karşı önemsiz şeyleri tercih ederler. Eski zamanlarda Almanların yaptığı gibi, güç ve nazik meselelerde kadınlara danışmak hiçbir surette hafife alınacak bir mevzu değildir; çünkü onların meseleleri kavrayış ve değerlendiriş şekli bizimkinden oldukça farklıdır.
- A. Schopenhauer
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789754686210
 • Orijinal Adı:
  Über die Weiber(Parerga und Paralipomena II); Metaphysik der Geschlechtliebe ( Die Welt Als Willle und)
 • Çeviri:
  Ahmet Aydoğan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Aşka farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmış ve biyolojik temele indirgenmiş. Kadınlarla ilgili yorumlarında üslubunu pek beğenmedim. Kitabın yazarı Schopenhauer değil de başka biri olsaydı sanırım bu kitap fazla ilgi görmezdi..

Emre Ö. 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap yer yer ağır eleştirilerde bulunsa da bazı eleştirileri bana göre çok yerinde ve doğru. Şimdi bunları burada sıralayıp da ne kimsenin kalbini kırmalı ne de uzun uzun tartışmaya girmeli. :) Lakin çalıştığım yerde de bir ablama bu kitabı hediye etmiştim vakti zamanında. Zaten bu ikinci okuyuşum. Dün de bu kitabı okurken beni gördü tekrar mı okuyorsun muhabbetinden sonra "Evet abla. Sana da vermiştim. Beğendin mi?" diye sordum. "Evet. Çok beğendim" diye yanıtladı. Şaşırdım. Çünkü bayanlara karşı çok ağır eleştiriler bulundurduğu için yazara saldıracağını zannetmiştim. Ona da şaşırdığımı söyleyince " Haklı ama " deme cesaretinde bulundu.. Ve ona saygım bir kat daha arttı. Yani bayan arkadaşlara demem o ki kitap da size karşı -bana göre tabi- ağır eleştirilerde bulunsa da her kadın/erkek ferdin okuması gerektiğini düşünüyorum. Özeleştiri yaparken eminim faydası olacak ve eksiklerinize daha geniş açıdan bakma imkanı bulabileceksiniz. İyi günler dilerim.

deniz çitak 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşk ve kadınlara dair adlı kitapta kadınların nasıl mutlu edilebileceği kadınların neler istediklerini kadınların aşka karşı düşüncelerinin yansıtılmış olduğu son derece muhtazam bir kitap eserdir.
Kadınlar ne mi ister :
Sevgi
ilgi
aşk
korkusuz
yiğit biri
kıskanan


Kıskanmak aslında güzeldir. Kıskanmayan insan nasıl sevebilirki
aslında sevmek için en önemli faktör ilk önce kendini sevmelisin.kendini sevmeyen insan kimseyi sevmez aşık oluğunu sanar ama canı yanar karşındakinin bunu farkedemez.

serkan eran 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayretler içinde okudum, ruh halini anlamaya çalıştım. ''Bir insan kadınları bu kadar küçük görmesine sebep olan ne yaşamış olabilir'' diye kendi kendime sordum durdum. Sonuç: Karoline sendromu. Schopenhauer bu sendromu atlatamamış. Kendi atlatamamış birde bunu Nietzsche'ye aşılamış. Nietzshe'nin kitaplarında da ( bunun kadar değil ) kadın düşmanlığı görmek mümkün. Neyse, bu adam bir düşünür ve düşüncelerini aktarmış, bize de okuyup eleştirmek düşer. Her şeye rağmen akıcı, okuması kolay bir kitap.

İlknur Burcu Keser 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Arthur Schopenhauer'ın kadınları yerden yere vurduğu kitabı. Kendisi her ne kadar bir "düşünür" olarak anılsa da bu kitabı yazarken pek düşünememiş! Kadının bir birey olduğunu fark edemeyen, cinsiyeti sebebiyle insanları aşağılayıp, yerden yere vuran birine "düşünür" demek gerçek düşünürlere hakarettir. Ayrıca kendisi çok eşliliği de savunur. Kadınları "kafası fazla çalışmayan, sadece erkekleri eğlendirmek için varolan, çocuk doğurup büyütmesi gereken, savurgan, miras hakkından mahrum olmaları gereken, erkekle aynı hakları almaya layık olmayan" canlılar olarak tanımlamış kendisi. Bugün "yobaz" dediğimiz insanları bile aşmış düşünceleri.

Kübra 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Schopenhauer'in fikirlerinin çoğuna katılmasam da beğenerek, ilgiyle, kimi yerde şaşkınlıkla okudum. Bence düşündüklerini ifade edişi çok güzel. Tekrar okumayı düşünüyorum.

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Oldukça yoğun anlatıma sahip olmakla birlikte tekrar okunması gereken kitaplardan. Kitabın kadınlara dair kısmını ilk okumaya başladığımda oldukça sinirlendim. Eleştirileri kadınların genelini kapsayan oldukça keskin, sert, kadınları ikinci sınıf vatandaşa indirgemesi feministlik damarınızı ortaya çıkartıyor. Lakin sayfalar ilerledikçe bazı noktalar hariç bende oluşan çağrışımlarında dahilinde malesef eleştirilerini haklı bulmaya başladım. Aklıma gelen kadın imajlarından biri olan Güler Sabancı'nın böylesine başarılı güçlü olarak tanımlanmasının sebeplerinden biri de kadınlık vasfının baskın olmaması. Dış görünüşünde dahi erkeksi tutumları kitabın içeriğini malesef haklı çıkartıyor.

Özellikle sert eleştiriyi kaldırabilen kadınların okuması gereken kitap. Ancak içeriğinden bu şekilde yararlanabilirsiniz.

Yusuf Önder 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap adı altında 3 kitap var 3'ünde de aynı bölümler ve farklı bölümler var herneyse ben 3'ünüde okudum toplam 3 bölüm var
1- Kadınlar
2- Aşk (Cinsel, tensel çekim)
3- Oğlancılık
Arthur kitapta kadınlara (kadınlar bölümünde) nefretini kusmuş yazıya dökmüş. Haklı olduğu yerlerde yok değil. Aşk(cinsel aşk) bölümünde yazdıklarına tamamen katılmıyorum ama genel olarak katılıyorum.

Ebru Y. 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşka çok farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak bir felsefe kitabıdır.Kullanılan dil çok karmaşık.Çok sözle ve uzun cümlelerle az şey anlatılmış.Kitabın özünü yakalayınca aşka değişik bir boyuttan bakmış oldum bu kitabı okuyunca.Fakat benim aşka karşı düşücelerimle kıyaslarsam yazarınki fazla mekanik ve somut bir değerlendirme...

wybie 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Ben Schopenhauer'u hevesle okumaya kalkıştım sanırım yanlış yerden başladım. Kadın ile ilgili olan düşünceleri beni hayal kırıklığına uğrattı. Onun dışında aşkı, türün devamı olarak nitelendirmesini ve bunu açıklamasını sevdim. Her ne kadar kadın düşmanlığından dolayı kavga etsek dahi okunması gereken bir kitaptı.

Kitaptan 11 Alıntı

Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eski zamanlarda Almanların yaptığı gibi, güç ve nazik meselelerde kadınlara danışmak hiçbir surette hafife alınacak bir mevzu değildir, çünkü onların meseleleri kavrayış ve değerlendiriş şekli bizimkinden oldukça farklıdır.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur SchopenhauerAşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer
NeverMore 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kadınlar erkeklerden daha fazla şimdiki zamanda yaşarlar ve eğer içinde bulundukları bu an tahammül edilebilirse çok daha keskin ve kararlı bir şekilde onun tadını çıkarırlar.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 11 - say)Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 11 - say)
Ferah 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Kısa boylu, dar omuzlu, geniş kalçalı ve kısa bacaklı bir cinse ‘güzel olan’ demek, ancak cinsel dürtüleri tarafından yönlendirilen erkek bir beynin ürünü olabilir: kadının tüm ‘güzelliği’ ancak bu cinsel dürtüde mevcuttur. kadını ‘güzel olan’ yerine ‘estetik olmayan’ olarak tanımlamak daha haklı bir betimleme olurdu.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur SchopenhauerAşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer
NeverMore 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kadınlar içten içe, mümkünse kocalarının sağlığında, ama her halükarda ölümlerinden sonra, istedikleri gibi harcayıp rahatça yaşayabilmeleri için, erkeklerin para kazanma için yaratıldıklarını düşünürler.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 10 - say)Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 10 - say)
arzuhan öztürk 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şey ne kadar soylu ve mükemmel ise, onun olgunluğa erişmesi de o kadar geç ve yavaştır.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 9)Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 9)
NeverMore 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

........ kadınlar geri kuvvete değil fakat kurnazlığa bağımlıdırlar.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 12 - say)Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 12 - say)
NeverMore 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

....... tabiat, kadınları da kendilerini korumaları ve savunmaları için ikiyüzlülük yahut riyakarlık melekesiyle teçhiz etmiştir.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 13 - say)Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 13 - say)
Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Demek istediğim kişisel güzellikleri, güzel ve gösterişli giysiler, incik boncuklar, tantana ve şatafat, kadınların büyüklenme vesilesidir. Kadınların, toplum içindeki payının bu kadar büyük olmasının sebebi budur. Böylesine savurgan ve ölçüsüz olma temayüllerinin arkasında da bu yatar ki muhakeme kabiliyetleri ne kadar zayıf ise bu o kadar fazla olur.

Aşka ve Kadınlara Dair, Arthur SchopenhauerAşka ve Kadınlara Dair, Arthur Schopenhauer
2 /