Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni

8,8/10  (67 Oy) · 
280 okunma  · 
64 beğeni  · 
3.003 gösterim
Sinan Yağmur'dan Beklenen Kitap...

"Bana, 'Sen kimsin?' diye sormayın. Ömrü azıcık kalmış bir Hiç'im. Ben, hiçbir şeyim, hiçbir şeyim. Yürek vermediğiniz, ta içinize erişemez. İnsanlara baktım ki her biri kendisine bir sevgili edinmiş. Kimi kadın, kimi erkek. Bazısı nefis, bazısı da heva. Kimi mal, kimisi de şöhret. Herkes o sevgiliyle ölüm anına kadar beraber olabilmiş, bazısı da kabrin başına kadar beraber bulunabilmiş, toprağa verilince ona veda etmiş. Herkes sevgilisini karanlık bir kuytuya bırakıp geri dönüyor. Düşündüm. Kendime öyle bir sevgili bulayım ki, hayatımda ve vefatımda benimle beraber olsun. Ömrüm, özüm ve sözüm üç aşk üzerine örüldü: Allah aşkı, Peygamber aşkı ve Annem. Bana kendini üç kelimeyle anlat deseler; yetimlik, yalnızlık ve yolculuk derim... Babasız kalmanın acısını imanla doldurdum, yalnızlığımda Allah'a sığındım. Yolculuğumu Habibullah'ın aşkına adadım."

Veysel Karâni, ellerini kuma, alnını hırkaya dayayarak secde vaziyetine devam ederken sırtına bir ok daha geldi. Derken bir ok daha... Bir ok daha... Saplanan oklardan neredeyse sırtı görünmez olmuştu...

Kana boyanmış dudaklarından son cümlesi düştü hırkanın üzerine: "Esselamü aleyke ya resulullah..."

Bir şehit! Ne de güzel bir şehit! Görüyor musunuz, ne kadar tatlı, ne kadar huzur içinde ölüyor? Doksan yedi yıllık ömür, Allah yolunda savaşırken, şahadetle son buldu... Âşık, maşuğuna kavuşmuştu artık!

Ey bütün zamanların çıldırtan gözyaşları! Şimdi sağanak sağanak dua. Hilâlin sureti düşüyor suya. Ey aşka hep yalınayak koşanlar. Bakın gökte yıldız yıldız akıyor Esma-ül Hüsna. Bir tek damla şahadet kanıyla tufandır yüreğimiz. Şimdi aşk. Şimdi şahadet vaktidir.

Derdin nedir? Derdim 'Aşk'a Yolculuk'tur. Ya sizin derdiniz ne ki dudağınızda derman kelimesi hiç eksik olmuyor. Öyle bir derdiniz olsun ki bin dermana değişmeyesiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786054607068
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
05 Haz 17:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinan Yağmur'un Kaleminden Veysel Karani'yi okumak güzeldi. Duygulanarak okuduğum bir kitap oldu. İstanbul Fatih Hırka-i Şerif Camii'nde sergilenen Peygamber Efendimizin Hırkasını görmenizi tavsiye ederim.

EYUP TETİK 
01 Haz 18:19 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

YAZARIMIZ SİNAN YAĞMUR BU ESERİNDE DİNİMİZDE ÖNEMLİ BİR KİŞİ OLAN VEYSEL KARÂNİ'Yİ MUNTAZAM KALEMİYLE ŞAHANE CÜMLELERLE ONUN ANLATIM TARZIYLA ANLATMIŞTIR. OKURKEN İÇERİSİNDE KAYBOLACAĞINIZ AKIŞI ÇOK İYİ HEPİNİZİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM EĞER GERÇEK AŞKI ARIYORSANIZ İŞTE O BU KİTAPTA SAKLIDIR. HEPİMİZ VEYSEL KARÂNİ OLABİLSEK NE BİR SAVAŞ KÜÇÜK BİR TARTIŞMA DAHİ OLMAZ HEPİMİZ GERÇEK MÜSLÜMAN OLABİLİRDİK.

Ersoy kuyben 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmur klasiği. Veysel Karani hazretlerinin Peygamber Efendimizi hiç görmeden duyduğu müthiş özlem... Peygamberimizin bir kez olsun görme özlemi duyguladırıyor insanı. Hasta anacığından binbir zahmetlere alınan rızadan sonra Peygamberimizi görmeye Mekke'ye gider Veysel Karani. Çöldeyken Peygamberimize verecek bir hediye almadığı aklına gelir. Düşünürken önüne bir kurumuş misvak ağacı çıkar.Ağaçtan güzel ve düzgün dal keser ve onu hazırlar. Peygamberimizin evine geldiğinde kapıyı Fatima anamız açar. Peygamber Efendimiz evde değildir sefere çıkmıştır. Bu duruma çok üzülen Karani armağanı Fatima validemize bırakır ve tekrar yollara düşer. Günler geçer Veysel Karani çölde misvak dalı kopardığı ağacın yanına gelince o kupkuru olan ağacın yemyeşil olduğunu görür ve Fatima'ya bıraktığı emanetin Peygamberimize ulaştığını anlar. Aynı zmanda Peygamberimiz evine yaklaştıkça çok müthiş bir koku duyar. Fatima'yi görünce buraya bir dostum gelmiş nerede diye sorar. Fatima durumu izah eder emaneti teslim eder. Veysel Karani eve dönmüştür aradan zaman geçer anası Hakkın Rahmetine kavuşur. Veysel Karani tekrar yollara düşer Peygamberimizin görmeye. Mekkeye gelir Efendimizin Allah katına yükseldiğini öğrenir çok üzülür. Mescide gider ve ağlamaya başlar müthiş bir şekilde ağlamaktadır. Bu durumu haber alan Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir Karani'nin yanına gelir kim olduğunu sorar adını söyleyince hemen tanırlar. Bu zat bir kez dahi Peygamberimizle görmemiş olmasına rahmet etrafına çok defa Karani'den bahsetmiştir. Peygamber Efendimiz halife Ebubekir'e Veysel Karan'ye verilmek üzere bir emanet bırakır. Veysel Karani'ye bırakılan emanet Hz. Pegmanber'in giydiği mübarek cübbesidir. Karani cübbeyi alır ve secdeye kapanır. Secde hali çok uzun müddet devam eder Hz. Ebubekir ve uhz. Ömer Karani'yi bu ruh halinde çıkarırlar. Veysel Karani'nin sözü müthiştir. Beni biraz daha o halde bıraksaydınız cehennemdeki herkesi Allah affedecekti der. Bu mübarek zat öyle müthiş bir Pegamber sevgisine sahiptir ki bir kez dahi Efendimizle görüşmemiş olmasına rağmen Peygamberimizle rüyalarda görüşmüş ve namazı, İslamı rüyalardan bizzat Peygamberimizden öğrenmiştir.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

melek ertaş 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hz. ömer elindeki deve tüyünden yapılmış dışı sedef renginde, içi daha kaba dokunmuş toprak renginde yünlü kumaşla kaplı hırkayı açarak;"anne sözü dinlemek insana peygamber hırkası giydirir..."diyerek hırkayı benim üzerime doğru serdi ."bu hırka sevgilimiz Hz. Muhammed Efendimiz miraç'a yükselirken üzerinde bulunan hırkaydı"...

Fatih Abalı 
05 Nis 08:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Allah annesini mutlu edene Peygamber'in hırkasını giydirir." Sinan Yağmur / Aşk'a Yolculuk Veysel Karani.
Sinan Yağmur'un gönül telinden sızan notalarla yazdığı dev bir eser. Aşk ile.

Büşra Emre 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Efendimizin hırka-i şerifini giyme şerefine erişen.. Peygamber aşığı.. annesinin ve evlatların en hayırlısı.. Allah dostu Veysel Karani.. (Allah annesini mutlu edene peygamberin hırkasını giydirir.) Aşka yolculuk..

Hichkas 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sinan Yağmur'un Veysel Karani hazretlerini anlatan güzel bir kitap. Peygamber efendimizi görmeden müslüman olup ve onun kardeşi olan zatı muhterem. Peygamberimizi hırkasını giyme şerefine nail olan insan. Ve katıldığı savaşta adeta bir cengaver gibi çarpışıp sırtı ok yağmuruna tutulup dizlerinin üzerine çökerek son söylediği sözler. Es selamı Aleyküm ya Resulallah.

salih 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmurun bütün kitaplarını okumuş bir okur olarak sanki o dönemde yaşamış o dönemde not almış o dönemde yazmış.şahane bir yazar şahane bir kitap genelde din incelemeli kitapları çok hızlı okuyamam.Bu kitap akıcı şahane bir roman.

Melek 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Veysel Karani hazretlerini anlatan mükemmel bir kitap bence herkesin okuması gereken herkese tavsiye etmesi gereken.Üstelik sıkıcı bir dil değil anlaşılır ve akıcı bir dil kullanılmış.Sinan Yağmur un ellerine sağlık...

Muhammet Çelik 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaplarında herkesin ilgisini çeken tarihi şahsiyetleri hikayeleştirdiğinden ayrıca ilgi duyulmakta.
Bu kitabında Peygamber Efendimizin Hırkayi Şeriflerini hediye ettiği, Veysel Karani'yi konu almış. Kitapta örnek bir hayatı olan Veysel Karani'nin annesi ile olan muhabbeti, peygamber ve tebliğ aşkı ve şehadetle biten ömrünü hikayesi okuyucu hiç sıkmadan aktarılmış.

2 /

Kitaptan 87 Alıntı

EYUP TETİK 
31 May 17:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kuran-ı Kerim'e gözünle bakarsan yazıları görürsün,
Aklınla bakarsan ilmi görürsün,
Kalbinle bakarsan aşkı görürsün,
Ruhunla bakarsan Rabb'ini görürsün.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 231 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 231 - destek yayınevi)
EYUP TETİK 
17 May 21:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Boşu boşuna yaratılmadıysak, boşu boşuna da yaşamayacağız.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 46 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 46 - destek yayınevi)
EYUP TETİK 
19 May 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çöle gittim. Aşk yağmış, yerler ıslanmıştı. İnsanın ayağı nasıl çamura batarsa, benim de ayağım aşka öyle batıyordu...

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 72 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 72 - destek yayınevi)
EYUP TETİK 
17 May 21:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bismillahirrahmanirrahim. Elemtera keyfe feale Rabbüke bi eshabil fil. Elem yecal keydehüm fi tadlil ve ersele aleyhim tayran ebabil. Termiyhim bi hicaratin min siccil. Fecealehüm ke asfim mekûl." [Habibim! Rabb'inin fil sahiplerine nasıl (muamele) ettiğini görmedin mi? O, bunların planlarını boşa çıkarmadı mı? O, bunların üzerine sürü sürü kuşlar gönderdi ki, bunlar onlara pişkin tuğladan (yapılmış) taşlar atıyorlardı. Derken Allah onları yenik ekin yaprağı gibi yapıverdi.]

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 39 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 39 - destek yayınevi)
EYUP TETİK 
17 May 21:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşkı olmayanın imanı olmaz.
İmanı olmayanın dini olmaz.
Dini olmayanın ameli olmaz.
Namaz dinin direğidir.
İmanın direği ne? Aşk'tır!

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 41 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 41 - destek yayınevi)
Enes Malik Turhan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kur’an-ı Kerim’e gözünle bakarsan yazıları görürsün,
Aklınla bakarsan ilmi görürsün,
Kalbinle bakarsan aşkı görürsün,
Ruhunla bakarsan , Rabb’ini görürsün.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 227)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 227)
EYUP TETİK 
17 May 11:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çöl, deniz gibidir. Su, yağmur, inci, mercan denizi değil. toprak, toz, çakıl, kum, yılan, çıyan, kertenkele ve akrep denizidir. Yuvasız kalmış kuşların kavurucu yuvasıdır çöl. Bense çölümde bir ılgın ağacı gibiyim.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 33)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 33)
EYUP TETİK 
01 Haz 18:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şehitlik yolu, ehlibeytten aktarılmıştır. Bu aktarılış, akraba bağıyla değil aşk bağıyladır... Aşk yolculuğuna çıkan her iman erinin yolu Ehli Beyte uğramıyorsa ziyandadır.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 151 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 151 - destek yayınevi)