Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni

8,8/10  (51 Oy) · 
229 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.754 gösterim
Sinan Yağmur'dan Beklenen Kitap...

"Bana, 'Sen kimsin?' diye sormayın. Ömrü azıcık kalmış bir Hiç'im. Ben, hiçbir şeyim, hiçbir şeyim. Yürek vermediğiniz, ta içinize erişemez. İnsanlara baktım ki her biri kendisine bir sevgili edinmiş. Kimi kadın, kimi erkek. Bazısı nefis, bazısı da heva. Kimi mal, kimisi de şöhret. Herkes o sevgiliyle ölüm anına kadar beraber olabilmiş, bazısı da kabrin başına kadar beraber bulunabilmiş, toprağa verilince ona veda etmiş. Herkes sevgilisini karanlık bir kuytuya bırakıp geri dönüyor. Düşündüm. Kendime öyle bir sevgili bulayım ki, hayatımda ve vefatımda benimle beraber olsun. Ömrüm, özüm ve sözüm üç aşk üzerine örüldü: Allah aşkı, Peygamber aşkı ve Annem. Bana kendini üç kelimeyle anlat deseler; yetimlik, yalnızlık ve yolculuk derim... Babasız kalmanın acısını imanla doldurdum, yalnızlığımda Allah'a sığındım. Yolculuğumu Habibullah'ın aşkına adadım."

Veysel Karâni, ellerini kuma, alnını hırkaya dayayarak secde vaziyetine devam ederken sırtına bir ok daha geldi. Derken bir ok daha... Bir ok daha... Saplanan oklardan neredeyse sırtı görünmez olmuştu...

Kana boyanmış dudaklarından son cümlesi düştü hırkanın üzerine: "Esselamü aleyke ya resulullah..."

Bir şehit! Ne de güzel bir şehit! Görüyor musunuz, ne kadar tatlı, ne kadar huzur içinde ölüyor? Doksan yedi yıllık ömür, Allah yolunda savaşırken, şahadetle son buldu... Âşık, maşuğuna kavuşmuştu artık!

Ey bütün zamanların çıldırtan gözyaşları! Şimdi sağanak sağanak dua. Hilâlin sureti düşüyor suya. Ey aşka hep yalınayak koşanlar. Bakın gökte yıldız yıldız akıyor Esma-ül Hüsna. Bir tek damla şahadet kanıyla tufandır yüreğimiz. Şimdi aşk. Şimdi şahadet vaktidir.

Derdin nedir? Derdim 'Aşk'a Yolculuk'tur. Ya sizin derdiniz ne ki dudağınızda derman kelimesi hiç eksik olmuyor. Öyle bir derdiniz olsun ki bin dermana değişmeyesiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786054607068
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ersoy kuyben 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmur klasiği. Veysel Karani hazretlerinin Peygamber Efendimizi hiç görmeden duyduğu müthiş özlem... Peygamberimizin bir kez olsun görme özlemi duyguladırıyor insanı. Hasta anacığından binbir zahmetlere alınan rızadan sonra Peygamberimizi görmeye Mekke'ye gider Veysel Karani. Çöldeyken Peygamberimize verecek bir hediye almadığı aklına gelir. Düşünürken önüne bir kurumuş misvak ağacı çıkar.Ağaçtan güzel ve düzgün dal keser ve onu hazırlar. Peygamberimizin evine geldiğinde kapıyı Fatima anamız açar. Peygamber Efendimiz evde değildir sefere çıkmıştır. Bu duruma çok üzülen Karani armağanı Fatima validemize bırakır ve tekrar yollara düşer. Günler geçer Veysel Karani çölde misvak dalı kopardığı ağacın yanına gelince o kupkuru olan ağacın yemyeşil olduğunu görür ve Fatima'ya bıraktığı emanetin Peygamberimize ulaştığını anlar. Aynı zmanda Peygamberimiz evine yaklaştıkça çok müthiş bir koku duyar. Fatima'yi görünce buraya bir dostum gelmiş nerede diye sorar. Fatima durumu izah eder emaneti teslim eder. Veysel Karani eve dönmüştür aradan zaman geçer anası Hakkın Rahmetine kavuşur. Veysel Karani tekrar yollara düşer Peygamberimizin görmeye. Mekkeye gelir Efendimizin Allah katına yükseldiğini öğrenir çok üzülür. Mescide gider ve ağlamaya başlar müthiş bir şekilde ağlamaktadır. Bu durumu haber alan Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir Karani'nin yanına gelir kim olduğunu sorar adını söyleyince hemen tanırlar. Bu zat bir kez dahi Peygamberimizle görmemiş olmasına rahmet etrafına çok defa Karani'den bahsetmiştir. Peygamber Efendimiz halife Ebubekir'e Veysel Karan'ye verilmek üzere bir emanet bırakır. Veysel Karani'ye bırakılan emanet Hz. Pegmanber'in giydiği mübarek cübbesidir. Karani cübbeyi alır ve secdeye kapanır. Secde hali çok uzun müddet devam eder Hz. Ebubekir ve uhz. Ömer Karani'yi bu ruh halinde çıkarırlar. Veysel Karani'nin sözü müthiştir. Beni biraz daha o halde bıraksaydınız cehennemdeki herkesi Allah affedecekti der. Bu mübarek zat öyle müthiş bir Pegamber sevgisine sahiptir ki bir kez dahi Efendimizle görüşmemiş olmasına rağmen Peygamberimizle rüyalarda görüşmüş ve namazı, İslamı rüyalardan bizzat Peygamberimizden öğrenmiştir.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

melek ertaş 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hz. ömer elindeki deve tüyünden yapılmış dışı sedef renginde, içi daha kaba dokunmuş toprak renginde yünlü kumaşla kaplı hırkayı açarak;"anne sözü dinlemek insana peygamber hırkası giydirir..."diyerek hırkayı benim üzerime doğru serdi ."bu hırka sevgilimiz Hz. Muhammed Efendimiz miraç'a yükselirken üzerinde bulunan hırkaydı"...

Büşra Emre 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Efendimizin hırka-i şerifini giyme şerefine erişen.. Peygamber aşığı.. annesinin ve evlatların en hayırlısı.. Allah dostu Veysel Karani.. (Allah annesini mutlu edene peygamberin hırkasını giydirir.) Aşka yolculuk..

Hichkas 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sinan Yağmur'un Veysel Karani hazretlerini anlatan güzel bir kitap. Peygamber efendimizi görmeden müslüman olup ve onun kardeşi olan zatı muhterem. Peygamberimizi hırkasını giyme şerefine nail olan insan. Ve katıldığı savaşta adeta bir cengaver gibi çarpışıp sırtı ok yağmuruna tutulup dizlerinin üzerine çökerek son söylediği sözler. Es selamı Aleyküm ya Resulallah.

salih 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmurun bütün kitaplarını okumuş bir okur olarak sanki o dönemde yaşamış o dönemde not almış o dönemde yazmış.şahane bir yazar şahane bir kitap genelde din incelemeli kitapları çok hızlı okuyamam.Bu kitap akıcı şahane bir roman.

Muhammet Çelik 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaplarında herkesin ilgisini çeken tarihi şahsiyetleri hikayeleştirdiğinden ayrıca ilgi duyulmakta.
Bu kitabında Peygamber Efendimizin Hırkayi Şeriflerini hediye ettiği, Veysel Karani'yi konu almış. Kitapta örnek bir hayatı olan Veysel Karani'nin annesi ile olan muhabbeti, peygamber ve tebliğ aşkı ve şehadetle biten ömrünü hikayesi okuyucu hiç sıkmadan aktarılmış.

Ceylin 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Veysel Karani hazretlerini anlatan mükemmel bir kitap bence herkesin okuması gereken herkese tavsiye etmesi gereken.Üstelik sıkıcı bir dil değil anlaşılır ve akıcı bir dil kullanılmış.Sinan Yağmur un ellerine sağlık...

Hilal sena yıldırım 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İki aşk arasında kalan üveys bir yanda annesi bir,yanda rüyalarında gördüğün peygamber efendimiz bir kere dünya gözüyle görebilme aşkı ile yanan üveys aralarında kızgın çöl üveysın yüreği yangın,yeridir

fatih kahramani 
29 Oca 01:15 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Annesine hürmet edene Peygamber hırkası giydirilir sözünün muhatabı olan Veysel'in hayatı bu kitap.Bu kitap Aşk'ın kitabı çünkü bu kitapta ne Veysel vardır ne de hırka.

Kitaptan 28 Alıntı

Enes Malik Turhan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kur’an-ı Kerim’e gözünle bakarsan yazıları görürsün,
Aklınla bakarsan ilmi görürsün,
Kalbinle bakarsan aşkı görürsün,
Ruhunla bakarsan , Rabb’ini görürsün.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 227)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 227)
melek ertaş 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Selamet yalnızlıktadır. Halka karışan, onların sıkıntıları yüzünden rahat yüzü görmez.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan YağmurAşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur
melek ertaş 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her şey akıyor...Çocukluğumuz, gençliğimiz, yaşlılığımız dostlarımız, düşmanlarımız. İçinde yaşadığımız dünya, nehirler, dağlar, bulutlar, gezegenler, yıldızlar, bütün alem...Hiçbir şey durmuyor...Durduramadığımız, asla durduramayacağımız bir yolculuk devam edip gidiyor. Herşey ayarlanmış, her varlık program dahilinde akıyor, birşeye, biryere gidiyor...

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan YağmurAşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur
Enes Malik Turhan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dili ile âlim, kalbi ile cahil olan insana hem hayret eder hem de acırım. Ağzını su ile temizler de yüreğini maneviyat ile arındırmaz. Vay onun haline!

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 169)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 169)
hilal gözde 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç kimse bir başkasının anladığı kadar olmamalı. Başkalarının anlamlandırmasından kurtulmadıkça kendiniz olmanız hayaldir.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 44)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 44)
Enes Malik Turhan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şit (a.s) bin sene yaşamıştır. Beş yüz yaşındayken diyorlar ki; ‘’Kaldığın yer rahat değil. Sana şöyle rahat bir yer hazırlayalım…’’ Diyor ki; ‘ Beş yüz sene ömrüm kalmış. Beş yüz sene için değer mi?’ Diyorlar ki ; ‘’Ahir zamanda öyle bir ümmet gelir ki , ömürleri elli, altmış sene olur, ama bir ev yetmez. İki, üç evi hatta köşkleri, sarayları olur.’’ Bunun üzerine Şit(a.s) şöyle diyor; ‘’Öyle mi? O zaman desenize onların ömürleri gibi akılları da kıt olur. Teklifiniz için teşekkür ederim ancak insan, kendisine gerektiği kadar mal mülk edinmeli. Devamlı yurdu olan ahiret için hazırlanmalıdır.’’

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 224)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 224)
Kemal EFE 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aşk yolculuğunun yakınlık ve uzaklık mesafesi olmaz. Aşk yolunda olanın, "Ya bulamazsam?" derdi olmaz. Sen yola düşmeden bir bak bakalım yüreğine, yol sana kısmet olup düşmüş mü?

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan YağmurAşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur
Enes Malik Turhan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Haset, Allah’a ‘Sen kime ne vereceğini bilememişsin!’ küstahlığında bulunmaktır.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 240)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 240)
3 /