Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni

8,8/10  (57 Oy) · 
249 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.898 gösterim
Sinan Yağmur'dan Beklenen Kitap...

"Bana, 'Sen kimsin?' diye sormayın. Ömrü azıcık kalmış bir Hiç'im. Ben, hiçbir şeyim, hiçbir şeyim. Yürek vermediğiniz, ta içinize erişemez. İnsanlara baktım ki her biri kendisine bir sevgili edinmiş. Kimi kadın, kimi erkek. Bazısı nefis, bazısı da heva. Kimi mal, kimisi de şöhret. Herkes o sevgiliyle ölüm anına kadar beraber olabilmiş, bazısı da kabrin başına kadar beraber bulunabilmiş, toprağa verilince ona veda etmiş. Herkes sevgilisini karanlık bir kuytuya bırakıp geri dönüyor. Düşündüm. Kendime öyle bir sevgili bulayım ki, hayatımda ve vefatımda benimle beraber olsun. Ömrüm, özüm ve sözüm üç aşk üzerine örüldü: Allah aşkı, Peygamber aşkı ve Annem. Bana kendini üç kelimeyle anlat deseler; yetimlik, yalnızlık ve yolculuk derim... Babasız kalmanın acısını imanla doldurdum, yalnızlığımda Allah'a sığındım. Yolculuğumu Habibullah'ın aşkına adadım."

Veysel Karâni, ellerini kuma, alnını hırkaya dayayarak secde vaziyetine devam ederken sırtına bir ok daha geldi. Derken bir ok daha... Bir ok daha... Saplanan oklardan neredeyse sırtı görünmez olmuştu...

Kana boyanmış dudaklarından son cümlesi düştü hırkanın üzerine: "Esselamü aleyke ya resulullah..."

Bir şehit! Ne de güzel bir şehit! Görüyor musunuz, ne kadar tatlı, ne kadar huzur içinde ölüyor? Doksan yedi yıllık ömür, Allah yolunda savaşırken, şahadetle son buldu... Âşık, maşuğuna kavuşmuştu artık!

Ey bütün zamanların çıldırtan gözyaşları! Şimdi sağanak sağanak dua. Hilâlin sureti düşüyor suya. Ey aşka hep yalınayak koşanlar. Bakın gökte yıldız yıldız akıyor Esma-ül Hüsna. Bir tek damla şahadet kanıyla tufandır yüreğimiz. Şimdi aşk. Şimdi şahadet vaktidir.

Derdin nedir? Derdim 'Aşk'a Yolculuk'tur. Ya sizin derdiniz ne ki dudağınızda derman kelimesi hiç eksik olmuyor. Öyle bir derdiniz olsun ki bin dermana değişmeyesiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786054607068
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ersoy kuyben 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmur klasiği. Veysel Karani hazretlerinin Peygamber Efendimizi hiç görmeden duyduğu müthiş özlem... Peygamberimizin bir kez olsun görme özlemi duyguladırıyor insanı. Hasta anacığından binbir zahmetlere alınan rızadan sonra Peygamberimizi görmeye Mekke'ye gider Veysel Karani. Çöldeyken Peygamberimize verecek bir hediye almadığı aklına gelir. Düşünürken önüne bir kurumuş misvak ağacı çıkar.Ağaçtan güzel ve düzgün dal keser ve onu hazırlar. Peygamberimizin evine geldiğinde kapıyı Fatima anamız açar. Peygamber Efendimiz evde değildir sefere çıkmıştır. Bu duruma çok üzülen Karani armağanı Fatima validemize bırakır ve tekrar yollara düşer. Günler geçer Veysel Karani çölde misvak dalı kopardığı ağacın yanına gelince o kupkuru olan ağacın yemyeşil olduğunu görür ve Fatima'ya bıraktığı emanetin Peygamberimize ulaştığını anlar. Aynı zmanda Peygamberimiz evine yaklaştıkça çok müthiş bir koku duyar. Fatima'yi görünce buraya bir dostum gelmiş nerede diye sorar. Fatima durumu izah eder emaneti teslim eder. Veysel Karani eve dönmüştür aradan zaman geçer anası Hakkın Rahmetine kavuşur. Veysel Karani tekrar yollara düşer Peygamberimizin görmeye. Mekkeye gelir Efendimizin Allah katına yükseldiğini öğrenir çok üzülür. Mescide gider ve ağlamaya başlar müthiş bir şekilde ağlamaktadır. Bu durumu haber alan Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir Karani'nin yanına gelir kim olduğunu sorar adını söyleyince hemen tanırlar. Bu zat bir kez dahi Peygamberimizle görmemiş olmasına rahmet etrafına çok defa Karani'den bahsetmiştir. Peygamber Efendimiz halife Ebubekir'e Veysel Karan'ye verilmek üzere bir emanet bırakır. Veysel Karani'ye bırakılan emanet Hz. Pegmanber'in giydiği mübarek cübbesidir. Karani cübbeyi alır ve secdeye kapanır. Secde hali çok uzun müddet devam eder Hz. Ebubekir ve uhz. Ömer Karani'yi bu ruh halinde çıkarırlar. Veysel Karani'nin sözü müthiştir. Beni biraz daha o halde bıraksaydınız cehennemdeki herkesi Allah affedecekti der. Bu mübarek zat öyle müthiş bir Pegamber sevgisine sahiptir ki bir kez dahi Efendimizle görüşmemiş olmasına rağmen Peygamberimizle rüyalarda görüşmüş ve namazı, İslamı rüyalardan bizzat Peygamberimizden öğrenmiştir.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

melek ertaş 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hz. ömer elindeki deve tüyünden yapılmış dışı sedef renginde, içi daha kaba dokunmuş toprak renginde yünlü kumaşla kaplı hırkayı açarak;"anne sözü dinlemek insana peygamber hırkası giydirir..."diyerek hırkayı benim üzerime doğru serdi ."bu hırka sevgilimiz Hz. Muhammed Efendimiz miraç'a yükselirken üzerinde bulunan hırkaydı"...

Büşra Emre 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Efendimizin hırka-i şerifini giyme şerefine erişen.. Peygamber aşığı.. annesinin ve evlatların en hayırlısı.. Allah dostu Veysel Karani.. (Allah annesini mutlu edene peygamberin hırkasını giydirir.) Aşka yolculuk..

Fatih Abalı 
05 Nis 08:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Allah annesini mutlu edene Peygamber'in hırkasını giydirir." Sinan Yağmur / Aşk'a Yolculuk Veysel Karani.
Sinan Yağmur'un gönül telinden sızan notalarla yazdığı dev bir eser. Aşk ile.

Hichkas 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sinan Yağmur'un Veysel Karani hazretlerini anlatan güzel bir kitap. Peygamber efendimizi görmeden müslüman olup ve onun kardeşi olan zatı muhterem. Peygamberimizi hırkasını giyme şerefine nail olan insan. Ve katıldığı savaşta adeta bir cengaver gibi çarpışıp sırtı ok yağmuruna tutulup dizlerinin üzerine çökerek son söylediği sözler. Es selamı Aleyküm ya Resulallah.

salih 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmurun bütün kitaplarını okumuş bir okur olarak sanki o dönemde yaşamış o dönemde not almış o dönemde yazmış.şahane bir yazar şahane bir kitap genelde din incelemeli kitapları çok hızlı okuyamam.Bu kitap akıcı şahane bir roman.

Melek 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Veysel Karani hazretlerini anlatan mükemmel bir kitap bence herkesin okuması gereken herkese tavsiye etmesi gereken.Üstelik sıkıcı bir dil değil anlaşılır ve akıcı bir dil kullanılmış.Sinan Yağmur un ellerine sağlık...

Muhammet Çelik 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaplarında herkesin ilgisini çeken tarihi şahsiyetleri hikayeleştirdiğinden ayrıca ilgi duyulmakta.
Bu kitabında Peygamber Efendimizin Hırkayi Şeriflerini hediye ettiği, Veysel Karani'yi konu almış. Kitapta örnek bir hayatı olan Veysel Karani'nin annesi ile olan muhabbeti, peygamber ve tebliğ aşkı ve şehadetle biten ömrünü hikayesi okuyucu hiç sıkmadan aktarılmış.

Hilal sena yıldırım 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İki aşk arasında kalan üveys bir yanda annesi bir,yanda rüyalarında gördüğün peygamber efendimiz bir kere dünya gözüyle görebilme aşkı ile yanan üveys aralarında kızgın çöl üveysın yüreği yangın,yeridir

fatih kahramani 
29 Oca 01:15 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Annesine hürmet edene Peygamber hırkası giydirilir sözünün muhatabı olan Veysel'in hayatı bu kitap.Bu kitap Aşk'ın kitabı çünkü bu kitapta ne Veysel vardır ne de hırka.

Kitaptan 58 Alıntı

"Bismillahirrahmanirrahim. Elemtera keyfe feale Rabbüke bi eshabil fil. Elem yecal keydehüm fi tadlil ve ersele aleyhim tayran ebabil. Termiyhim bi hicaratin min siccil. Fecealehüm ke asfim mekûl." [Habibim! Rabb'inin fil sahiplerine nasıl (muamele) ettiğini görmedin mi? O, bunların planlarını boşa çıkarmadı mı? O, bunların üzerine sürü sürü kuşlar gönderdi ki, bunlar onlara pişkin tuğladan (yapılmış) taşlar atıyorlardı. Derken Allah onları yenik ekin yaprağı gibi yapıverdi.]

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 39 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 39 - destek yayınevi)

Aşkı olmayanın imanı olmaz.
İmanı olmayanın dini olmaz.
Dini olmayanın ameli olmaz.
Namaz dinin direğidir.
İmanın direği ne? Aşk'tır!

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 41 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 41 - destek yayınevi)
Enes Malik Turhan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kur’an-ı Kerim’e gözünle bakarsan yazıları görürsün,
Aklınla bakarsan ilmi görürsün,
Kalbinle bakarsan aşkı görürsün,
Ruhunla bakarsan , Rabb’ini görürsün.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 227)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 227)

Dil ile istiğfar, yalancıların işidir. arif kişi odur ki, Hakk'tan gönül ister. Hak dileğini bağışlayınca da onu tövbeyle doldurup hemen Hakk'a iade eder... Haydi gel! Allah'ın bizim hakkımızdaki hükmüne ağlayalım. Nasibimize ya sevinç düşer, ya hüzün...

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 49 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 49 - destek yayınevi)

herkesin yaşamış olmak için yaşadığı bu dünyada olmamızın bir hikmeti, hikmetin binlerce himmeti olmalıydı.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 34 - destek yayınevi)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 34 - destek yayınevi)

Çöl, deniz gibidir. Su, yağmur, inci, mercan denizi değil. toprak, toz, çakıl, kum, yılan, çıyan, kertenkele ve akrep denizidir. Yuvasız kalmış kuşların kavurucu yuvasıdır çöl. Bense çölümde bir ılgın ağacı gibiyim.

Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 33)Aşk'a Yolculuk - Veysel Karâni, Sinan Yağmur (Sayfa 33)