Asker Bize İktidarı Verir Mi?

1,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
279 gösterim
Kitabın içinden bulabileceğiniz bölümler;
" Halaskâr Zabitan ruhu içinize işlemişse bir kere…
" Ecevit gitsin, Özkan gelsin talebi…
" Her niyete kafaya inen Balyoz!
" Kıbrıs bir ada mıdır, cennetten parça mıdır?
" Komutanların darbe toplantısı ve Erdoğana muhtıra gibi brifing
" Darbe için psikolojik savaş başlıyor
" Al sana sivil toplum!
" Askerin, ümit edelim, son muhtırası!
" Hukuksuz demokrasi olmaz

Deneyimli gazeteci İsmet Berkan birbirinden farklı konularda yazdıklarıyla her zaman ilgiyle izlenen bir kalem… Radikal gazetesinde ordu-siyaset ilişkisi üzerine yazdığı bir dizi yazının geliştirilmesiyle oluşturduğu bu kitap gündemin en önemli konularından birine ışık tutuyor.
Hep kurtarılması gerektiği düşünülen Türkiye, "halaskâr zabitanın" siyasete müdahaleleriyle sarsıldı. Darbeler ve muhtıralar, memleketin siyaset alanını hep şekillendirdi. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne dek akılları karıştıran ve en önemli meselelerden biri olan ordu-siyaset ilişkisi, Türkiye siyasetinin yeniden yapılanmasının temelinde yatan bir sorunun da yanıtını bulmak zorunda olduğumuzu gösteriyor.
Güncel politika ile ilgilenen herkesin ilgiyle okuyacağı bu kitap, yoğun ve hızlı gündemin arasında gözden kaçırılmaması gereken ayrıntıları hatırlatmak ve unutulmasının önüne geçmek için önemli bir kaynak.

Saçma değerlendirmeler üzerine kurulmuş bu kitap askeri disiplin ve askeri düşünce tarzının uzağında askerin ülkenin varlığına veya savunmasına ilişkin düşüncelerine , görüşlerine karşı çıkmakta . Tamamen dar bir bakış açısı ile yazılmış olmakla birlikte bir çok anlatılan olay abartılmıştır . Kesinlikle tavsiye etmiyorum . Merak üzerine almış olduğum bir kitap ve beklediğim gibi sığ düşünceler ve yazılar ile dolu.