1000Kitap Logosu
Askeri Tarih Nedir?

Askeri Tarih Nedir?

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
10.0
1 Kişi
1
Okunma
0
Beğeni
63
Gösterim
224 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Islık Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786059018852
Tarihin kendisi kadar tarih yapmak hakkında bir kitap Askeri Tarih Nedir? “Kim, neden çalışır” sorularından hareketle askeri tarihi bir tür “savaş destekçiliğiyle” eşanlamlı gören bakış açılarına karşı güçlü bir polemik. Morillo ve Pavkovic İlyada gibi en eski tarih anlatılarında saklı askeri tarihten “askeri devrim” gibi güncel tartışmalara kadar uzanarak, büyük kahramanlıklara dayalı eski muharebe anlatılarının karşısına cephe gerisinin gündelik yaşamını, lojistiği, kadınların savaştaki rolünü ve askerlerin anılarını çıkarıyor. Tarihyazımının çoğul yapısına ve disiplin içi tartışmalara geniş yer ayıran inceleme, emekli askerlerden iktisatçılara kadar askeri tarih çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşları, eğitimden medyaya kadar bir dizi tema dahilinde bir bütün olarak alanın kurumsal yapısıyla birlikte mercek altına alıyor. Günümüzde savaşın sınırlarını belirsizleştiren çatışmaların yaygınlığı karşısında sadece muharebelere odaklanan tarihin sınırlılıkları ortadayken elinizdeki kitap, savaşın Clausewitz’ten beri aşina olduğumuz siyaset ile girift ilişkisinin yanı sıra iktisat, sosyoloji gibi disiplinlerle melezleşme sürecini de derli toplu bir şekilde tartışıyor. Savaş olgusunu daha geniş bir çerçeveye yerleştirirken toplumsal cinsiyet, çevre, donanma tarihi, küresel tarih gibi alanların getirdiği yeni bakış açılarını da hesaba katıyor. Kavramsal haznesi gitgide genişleyen askeri tarih hakkında şimdiden alanın klasiklerinden biri olarak kabul edilen Askeri Tarih Nedir?, alana ilgi duyanlar için önemli bir rehber niteliğinde. Bu kitabın amacı yeni başlayanlar için bir yol haritası sağlamaktır: Öğrencileri askeri tarihin tarihiyle, onun mevcut biçimleriyle, uygulayıcılarıyla, izleyicileriyle ve ihtilaflarıyla, ayrıca kilit kavramları ve yönelimleriyle tanıştırmaktır. Kısacası, bu kitap “Askeri Tarih Nedir?” sorusunu yanıtlamaya girişiyor.
Savaş hakkında yazmanın onu bir şekilde onaylamak, hatta yüceltmek olduğuna dair derin bir kuşku söz konusudur - askeri tarihyazımının tarihinde temelsiz olmayan bir kuşku bu. Oysa geçmişimizi incelerken bir konunun önemini teslim etmek, her Holokost tarihçisinin ispat edeceği üzere onu onaylamak demek değildir.
Michael Pavkovic
Sayfa 11 - Islık Yayınları
2
Yani, tarih geçmişin herhangi bir boyutu hakkında bir öykü anlatır. Ancak bir dizi olayı öylece nakletmeyi ya da birincil bir kaynaktan bir öykü anlatmayı tarih olarak nitelemek zordur: Böylesi bir yazma işi, geçmiş zamanlar hakkında bize ne söylediğini hiç anlamaya çalışmadan antik nesneleri toplamakla eşdeğerdir. Diğer bir deyişle, çözümleme olmaksızın anlatı, hediyelik eşya değeri için geçmişin birbirinden kopuk parçalarını teşhir etmeye, yani antikacılığa dönüşme riski taşır.
Michael Pavkovic
Sayfa 15 - Islık Yayınları
s.30-31
Helenistik orduların artan profesyonelliği bilimsel incelemeye dayalı askeri literatürün gelişmesine yol açtı. Bu literatürün çoğu askeri örgütlenmelerin, taktiklerin ve tatbikatın teknik unsurlarına odaklandı; ama bunun yanında daha eski devirlerin örneklerinden de faydalanarak strateji ve taktikleri analiz etti.
Michael Pavkovic
Sayfa 31 - Islık Yayınları
3