Geri Bildirim

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi ÖyküleriIrvin D. Yalom

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.753
Gösterim
Adı:
Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 1995
Sayfa sayısı:
303
ISBN:
9789751404756
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Saraç
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Elinizdeki bu kitapta, psikoterapist Irvin D. Yalom'un,yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacımı yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.
(Arka Kapak)
Irvin Yalom dendiğinde akan sular durur... :)
Öyle bir şey ki adam hem çok iyi, ünlü bir psikoterapist; hem de çok başarılı, çok akıcı ve bilgilendirici bir kaleme sahip donanımlı bir yazar. Böyle olunca yazdığı tüm kitapları da okuyası geliyor insanın. Kitap özetle Yalom'un tedavi ettiği hastalarla olan düşünsel ve fiziksel diyaloglarını isimlerini değiştirerek anlattığı türden. Şiddetle okunmasını tavsiye ederim. Bir de bu tarz kitapları seviyorsanız yerli Yalom dediğim Leyla Navaro'nun kitaplarını da okuyabilirsiniz.
Türkçe öğretmeni bir arkadaşımın kitabı elimde görünce verdiği tepki şuydu; “Iyy! O kitap hiç hoş değil, saçma sapan ve sıkıcıydı.” Gülümsedim, çünkü bu konulara uzak olan birinin böyle bir değerlendirmede bulunması çok normaldi. Bir kitabı okumaya karar verirken onunla ilgili çeşitli beklentiler, kalıpyargılar geliştiririz. Bu beklentiler çoğu zaman kitabı değerlendirme kısmında bizi etkiler.

Varoluşçu bir psikoterapist olan yazarın bu kitabı, on tane hastasının on ayrı psikoterapi öyküsünden oluşmakta. Ancak bu öyküler edebi türe pek girmiyor diyebilirim, daha çok terapi sürecini aydınlatıcı şekilde psikoloji çalışanları için rehber niteliğindedir. Psikolojiye, psikoterapiye ilgi duyanların zevkle okuyup her sayfasında yeni bir farkındalık kazanabilecekleri türde bir eser.

Okurken Yalom’la bir saatliğine de olsa görüşme isteği oluştu içimde. Bunda elbette mesleğe yıllarını vermiş, her terapi sürecinde kendindeki eksiklikleri görüp bunun üzerine gidebilmiş olması, günümüz psikoloji anlayışının yaptığı gibi insanları kategorilere ayırıp etiketlemeye yeltenmeyişi ve karşıt transferansla baş etmeye yürekli oluşu, her hastayı iyileştiremeyeceğini kabul edebilmesi gibi özelliklerinin payı büyük. Evet vedalaşmak istemiyorum kitapla ama bitti işte. Mutlu okumalar efendim :)

Benzer kitaplar

Psikoloji ile ilgilenenler icin bir rehber niteliğinde. Bilimsellikten cok hikayelerden yola çıkması ise günlük yasama dair birçok ayrıntıyı barındırıyor. Yazarın duygu ve düşüncelerine yer vermesi iyi olmuş. Kitabı yalnızca danışmanların durumlarına yer vermekten ve sıkıcı olmaktan çıkarmış.
Arkadaşlar çok guzel hikayelerle desteklenmis ve bizlere farkındalık kazandırabilecek bir kitap .Psikolojik danışman adaylarinin zaten Yalom'un butun kitaplarini okumasi lazim cunku her kitabında bizlerin ilerde kullanacagimiz tedavi yaklasim ve yontemlerini cok guzel anlatmiş.
Kesinlikle Okumanizi tavsiye ederim.
Irvin Yalom okumaya başladığım ve etkilendiğim bir kitaptı. Birçok farklı psikoterapik öyküleri içeren, ve etrafınızdaki insanları analiz etmeniz için yeni bakış açısı veren bir kitap. Diğer tüm kitaplarını aldım, fakat bir eleştiri benden Ayrıntı yayınevine, Irvin Yalom Divan kitabını o kadar küçük puntoyla yazma derdiniz ne acaba? Zaten okuduğunu düşünmen gereken bir kitap! Ayrıntı şaşırma sabrımızı taşırma ! :)
Kitap adından da anlaşılacağı üzere psikoterapi kayıtlarını içeriyor ama edebiyat değerinden de ödün vermemiş kendinizi kaptırıveriyorsunuz.Kitabın ismi ilk psikoterapiden geliyor ve on tane psikoterapiyi barındırıyor.Gerçekten çok keyifli ve kitabın ismi çok hoşuma gitti mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.Diğer psikoloji kitaplarından farkı hiç terim içermemesi psikoloji ile ilgilenenlere duyurulur keyifli okumalar :)psikoterapinin zorluklarından ve bazen ne kadar istesek de danışmanlık için yeterli olamayacağımızdan bahsettiği için ayrıca teşekkürler.
Beatrice
Beatrice, Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri'ni inceledi.
@chealsea54·17 May 2015·Beğendi·10/10
okurken yer yer dehşete düştüğüm yer yer üzüldüğüm ... merak ettiğim , güldüğüm ... kısacası her duyguyu yaşadığım farklı bir kitaptı . kitabın kendisinden ziyade yazarın dili , düşünceleri , bakış açısı nasıldır diye yazar odaklı ve kitabın isminden dolayı alıp okuduğum hoş bir eserdi .
İlkay Şal
İlkay Şal, Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri'ni inceledi.
@ilkaysal·13 Oca 19:09·Kitabı okudu·4 günde·Beğendi·10/10
I.Yaloum'un en iyi başlangıç kitaplarından biri diyebileceğim...Yalnızlık,ölüm korkusu,kaygılar,yaşam amacını yitirme gibi durumlarla karşılaşan hastaların 10 farklı öyküsü ile ilerleyen nitelikli bir kitap...
Yalom, kitabında hastalarının hikayelerinden bahsetmiş. Hastalarıyla empati kurarak sorunlarına odaklanan Yalom'un yazı dili gayet akıcı. 10 öyküden oluşan kitabı muhakkak okumalısınız.
Kitap; Bir Psikiyatristin Gizli Defteri adlı kitap tarzında yazılmış. Ondan farkı vakalardan çok terapistin yaklaşımlarına, düşüncelerine; rahatsızlıklardan çok kişilere odaklanması. Bu haliyle psikoloji mezunlarına ve terapist olacaklara rehber olacak önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.
Tek kişide odaklanan güçlü sevgiden sakının; bu, insanların bazen sandığı gibi, aşkın saflığının kanıtı değildir. Böyle her şeyi dışarıda bırakarak bir kapsüle hapsedilmiş -kendi kendisiyle beslenen, başkalarını umursamayan ve onlara bir şey vermeyen- bir aşk, kendi üzerine çökmeye mahkumdur. Aşk, iki insan arasında parlayan bir tutku kıvılcımı değildir yalnızca; aşka düşmekle, aşkın içinde ayakta durmak arasında sonsuz fark vardır. Aşk, bir varoluş biçimidir. Vurulmak değil, vermektir. Bir tek insanla sınırlanmış bir eylem değil, genel anlamda bir ilişki kurma biçimidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 1995
Sayfa sayısı:
303
ISBN:
9789751404756
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Saraç
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Elinizdeki bu kitapta, psikoterapist Irvin D. Yalom'un,yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacımı yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 664 okur

  • Sibel alp
  • Aida
  • Funda Güneri
  • Emre
  • Birsen Öztürk
  • Ömer Faruk
  • Funda İşçi
  • Barış Karahan
  • Ilknur Binici
  • Deep Down

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%15.2
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%37.4
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (47)
9
%25.2 (51)
8
%30.2 (61)
7
%10.4 (21)
6
%6.9 (14)
5
%3 (6)
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları