Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi ÖyküleriIrvin D. Yalom

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.125
Gösterim
Adı:
Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 1995
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751404756
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Saraç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Elinizdeki bu kitapta, psikoterapist Irvin D. Yalom'un,yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacımı yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.
(Arka Kapak)
Irvin Yalom dendiğinde akan sular durur... :)
Öyle bir şey ki adam hem çok iyi, ünlü bir psikoterapist; hem de çok başarılı, çok akıcı ve bilgilendirici bir kaleme sahip donanımlı bir yazar. Böyle olunca yazdığı tüm kitapları da okuyası geliyor insanın. Kitap özetle Yalom'un tedavi ettiği hastalarla olan düşünsel ve fiziksel diyaloglarını isimlerini değiştirerek anlattığı türden. Şiddetle okunmasını tavsiye ederim. Bir de bu tarz kitapları seviyorsanız yerli Yalom dediğim Leyla Navaro'nun kitaplarını da okuyabilirsiniz.
Psikoloji ile ilgilenenler icin bir rehber niteliğinde. Bilimsellikten cok hikayelerden yola çıkması ise günlük yasama dair birçok ayrıntıyı barındırıyor. Yazarın duygu ve düşüncelerine yer vermesi iyi olmuş. Kitabı yalnızca danışmanların durumlarına yer vermekten ve sıkıcı olmaktan çıkarmış.
Arkadaşlar çok guzel hikayelerle desteklenmis ve bizlere farkındalık kazandırabilecek bir kitap .Psikolojik danışman adaylarinin zaten Yalom'un butun kitaplarini okumasi lazim cunku her kitabında bizlerin ilerde kullanacagimiz tedavi yaklasim ve yontemlerini cok guzel anlatmiş.
Kesinlikle Okumanizi tavsiye ederim.
Irvin Yalom okumaya başladığım ve etkilendiğim bir kitaptı. Birçok farklı psikoterapik öyküleri içeren, ve etrafınızdaki insanları analiz etmeniz için yeni bakış açısı veren bir kitap. Diğer tüm kitaplarını aldım, fakat bir eleştiri benden Ayrıntı yayınevine, Irvin Yalom Divan kitabını o kadar küçük puntoyla yazma derdiniz ne acaba? Zaten okuduğunu düşünmen gereken bir kitap! Ayrıntı şaşırma sabrımızı taşırma ! :)
Akıcı anlatımı ve merak uyandıran içeriğiyle psikolojiye ilgi duyan herkesin okuyabileceği bir kitap. Yazarın bir diğer kitabı olan Günübirlik Hayatlar'ı Aşkın Celladı kitabı ile ardarda okumanız terapi hakkında temel bir bakış yakalamanıza da destek olacaktır. Yalom' un ilgili kitaplarını okuduktan sonra psikoloji ve terapi hakkında daha derin bir araştırma içinde kendinizi bulabilirsiniz.
Kitap adından da anlaşılacağı üzere psikoterapi kayıtlarını içeriyor ama edebiyat değerinden de ödün vermemiş kendinizi kaptırıveriyorsunuz.Kitabın ismi ilk psikoterapiden geliyor ve on tane psikoterapiyi barındırıyor.Gerçekten çok keyifli ve kitabın ismi çok hoşuma gitti mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.Diğer psikoloji kitaplarından farkı hiç terim içermemesi psikoloji ile ilgilenenlere duyurulur keyifli okumalar :)psikoterapinin zorluklarından ve bazen ne kadar istesek de danışmanlık için yeterli olamayacağımızdan bahsettiği için ayrıca teşekkürler.
okurken yer yer dehşete düştüğüm yer yer üzüldüğüm ... merak ettiğim , güldüğüm ... kısacası her duyguyu yaşadığım farklı bir kitaptı . kitabın kendisinden ziyade yazarın dili , düşünceleri , bakış açısı nasıldır diye yazar odaklı ve kitabın isminden dolayı alıp okuduğum hoş bir eserdi .
Yalom, kitabında hastalarının hikayelerinden bahsetmiş. Hastalarıyla empati kurarak sorunlarına odaklanan Yalom'un yazı dili gayet akıcı. 10 öyküden oluşan kitabı muhakkak okumalısınız.
Kitap; Bir Psikiyatristin Gizli Defteri adlı kitap tarzında yazılmış. Ondan farkı vakalardan çok terapistin yaklaşımlarına, düşüncelerine; rahatsızlıklardan çok kişilere odaklanması. Bu haliyle psikoloji mezunlarına ve terapist olacaklara rehber olacak önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.
Üzerinden çok zaman geçti, lise 1'de okumuştum ve o vakitler birinden saplantılı şekilde hoşlanıyordum. Bu kitabı aldım Ankara DOST kitabevinden. Psikoterapi öykülerinden oluşması nedeniyle o an bana çok hitap etmese de, ufkumu genişletti ve ilerleyen ergenlik dönemimde aklıma bir çok hikayesi tekrar tekrar gelmiştir. Her hikayesinde insanlığın farklı bir tadı var. Hepimizin ruhu biraz takıntılı ve deliliğe övgü derecesinde meyilli.
Bizi hayal kurmaya teşvik eden,aslında varolmayan ancak düşünerek varolduğunu kabul ettiğimiz karakterleri konu alan,bazen güldüren bazen korkutan,bazen de mutsuz eden kitapların dışında;gerçekçi olmaya çalışan değilde tamamiyle gerçek olan yaşamları,kişileri konu edinen kitaplara da zaman ayırmak gerekir.

Psikoterapi öyküleri... Psikoterapistin hastaları arasında geçenler, herkesin gündeminde olan yalnızlık,ölüm korkusu,stres,gerçekleştirdiklerimiz,yapamadıklarımız, yaptığımız halde farkında olamadıklarımızı anlatıyor. Tüm bu duyguları yaşayan gerçek insanları... Kitabi türünden ayıran psikoterapistin kendi öz eleştirisi ve kontransferans diyebilirim. Sadece hastaları değil kendini de tanıyor,sadece hastaları ile değil kendiyle de yüzleşiyor. Ve iyileşiyor.

Bizi en çok hayatın bize sundukları,günlük karmaşalar insanlardan uzaklaştırır. Eğer bir gün insanları anlamaya çalışmak,farklı hikayeleri somut olmasa dahi dinlemek isterseniz şiddetle tavsiye edebilirim.

Unutmayın eğer siz isterseniz kitaplar sizinle konuşur

#Aşkıncelladı
Kendi psikoterapisini kendi yapabilmeyi öğrenmek isteyenler için iyi bir rehber kitap. Ülkemizde psikoterapi anlamında yardım alınabilecek doktorlar var mı emin değilim; böyle bir durumda maalesef herkesin kendi terapisini yapmayı öğrenmesi gerekebiliyor. Psikoterpinin yöntemlerini didaktik bir dille öğrenmek de sıkıcı olabilir. işte tüm bunlara ilaç gibi gelen bir kitap bu. iyi okumalar
Tek kişide odaklanan güçlü sevgiden sakının; bu, insanların bazen sandığı gibi, aşkın saflığının kanıtı değildir. Böyle her şeyi dışarıda bırakarak bir kapsüle hapsedilmiş -kendi kendisiyle beslenen, başkalarını umursamayan ve onlara bir şey vermeyen- bir aşk, kendi üzerine çökmeye mahkumdur. Aşk, iki insan arasında parlayan bir tutku kıvılcımı değildir yalnızca; aşka düşmekle, aşkın içinde ayakta durmak arasında sonsuz fark vardır. Aşk, bir varoluş biçimidir. Vurulmak değil, vermektir. Bir tek insanla sınırlanmış bir eylem değil, genel anlamda bir ilişki kurma biçimidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 1995
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751404756
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Saraç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Elinizdeki bu kitapta, psikoterapist Irvin D. Yalom'un,yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacımı yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 732 okur

  • Ebru Kanburoğlu
  • Tuğçe Altıntaş
  • Selma Kaygusuz
  • Kubra sagır
  • Sima
  • Gamze Açıkgöz
  • Seyhan dursun
  • 1K Diyarbakır Grubu
  • Ayşenur Kaya
  • Derya Tanyolu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%15.2
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%37.4
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.8 (53)
9
%24.2 (54)
8
%29.6 (66)
7
%11.7 (26)
6
%6.7 (15)
5
%3.1 (7)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları