Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri

8,2/10  (109 Oy) · 
386 okunma  · 
100 beğeni  · 
2.592 gösterim
Elinizdeki bu kitapta, psikoterapist Irvin D. Yalom'un,yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacımı yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1995
 • Sayfa Sayısı:
  303
 • ISBN:
  9789751404756
 • Çeviri:
  Handan Saraç
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Nihavend İflazi 
04 Ağu 03:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Irvin Yalom dendiğinde akan sular durur... :)
Öyle bir şey ki adam hem çok iyi, ünlü bir psikoterapist; hem de çok başarılı, çok akıcı ve bilgilendirici bir kaleme sahip donanımlı bir yazar. Böyle olunca yazdığı tüm kitapları da okuyası geliyor insanın. Kitap özetle Yalom'un tedavi ettiği hastalarla olan düşünsel ve fiziksel diyaloglarını isimlerini değiştirerek anlattığı türden. Şiddetle okunmasını tavsiye ederim. Bir de bu tarz kitapları seviyorsanız yerli Yalom dediğim Leyla Navaro'nun kitaplarını da okuyabilirsiniz.

Kübra 
 22 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Satır satır çizilecek, dönüp dönüp okunacak çok sayfa var. Ruh bilimine ilgi duyanların, bu alanda öğrenim görenlerin faydalanabilecekleri bir kitap. Beni rahatsız eden tek şey cinsellik oldu. Çünkü bu konunun çok geçtiği ve açık açık anlatıldığı birçok sayfa var. Hikayesi anlatılan birçok insan 60 yaşın üstündeydi ve içine düştükleri bunalım benim için imansızlığın boşluğuyla açıklanabilir. Eğer bir insan bu dünyaya belli bir amaç için gelmiş olduğunu idrak edememişse ne aşk, ne para, ne makam onu aptalca hareket etmekten ve düşünmekten alıkoyabiliyormuş, bunu bir kitapta daha anladım. 60 seneyi devirmiş insanların dahi birçok imkanı olmasına rağmen, belli bir olgunluğa ulaşamaması başka türlü nasıl açıklanır ki? Hepsi de ölüm korkusuyla nelere nelere yöneldi... Bize idrak lazım vesselam...

Neslihan Cayirci 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Psikoloji ile ilgilenenler icin bir rehber niteliğinde. Bilimsellikten cok hikayelerden yola çıkması ise günlük yasama dair birçok ayrıntıyı barındırıyor. Yazarın duygu ve düşüncelerine yer vermesi iyi olmuş. Kitabı yalnızca danışmanların durumlarına yer vermekten ve sıkıcı olmaktan çıkarmış.

Cemre Kara 
 30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap adından da anlaşılacağı üzere psikoterapi kayıtlarını içeriyor ama edebiyat değerinden de ödün vermemiş kendinizi kaptırıveriyorsunuz.Kitabın ismi ilk psikoterapiden geliyor ve on tane psikoterapiyi barındırıyor.Gerçekten çok keyifli ve kitabın ismi çok hoşuma gitti mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.Diğer psikoloji kitaplarından farkı hiç terim içermemesi psikoloji ile ilgilenenlere duyurulur keyifli okumalar :)psikoterapinin zorluklarından ve bazen ne kadar istesek de danışmanlık için yeterli olamayacağımızdan bahsettiği için ayrıca teşekkürler.

Üzerinden çok zaman geçti, lise 1'de okumuştum ve o vakitler birinden saplantılı şekilde hoşlanıyordum. Bu kitabı aldım Ankara DOST kitabevinden. Psikoterapi öykülerinden oluşması nedeniyle o an bana çok hitap etmese de, ufkumu genişletti ve ilerleyen ergenlik dönemimde aklıma bir çok hikayesi tekrar tekrar gelmiştir. Her hikayesinde insanlığın farklı bir tadı var. Hepimizin ruhu biraz takıntılı ve deliliğe övgü derecesinde meyilli.

Beatrice 
17 May 2015 · Beğendi · 10/10 puan

okurken yer yer dehşete düştüğüm yer yer üzüldüğüm ... merak ettiğim , güldüğüm ... kısacası her duyguyu yaşadığım farklı bir kitaptı . kitabın kendisinden ziyade yazarın dili , düşünceleri , bakış açısı nasıldır diye yazar odaklı ve kitabın isminden dolayı alıp okuduğum hoş bir eserdi .

Sedâbiyât 
25 Tem 18:00 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Kitap; Bir Psikiyatristin Gizli Defteri adlı kitap tarzında yazılmış. Ondan farkı vakalardan çok terapistin yaklaşımlarına, düşüncelerine; rahatsızlıklardan çok kişilere odaklanması. Bu haliyle psikoloji mezunlarına ve terapist olacaklara rehber olacak önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

instgrmkahvecisi 
 20 May 23:32 · Kitabı okudu · 3 günde

Yalom, kitabında hastalarının hikayelerinden bahsetmiş. Hastalarıyla empati kurarak sorunlarına odaklanan Yalom'un yazı dili gayet akıcı. 10 öyküden oluşan kitabı muhakkak okumalısınız.

Jessie Cates 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kendi psikoterapisini kendi yapabilmeyi öğrenmek isteyenler için iyi bir rehber kitap. Ülkemizde psikoterapi anlamında yardım alınabilecek doktorlar var mı emin değilim; böyle bir durumda maalesef herkesin kendi terapisini yapmayı öğrenmesi gerekebiliyor. Psikoterpinin yöntemlerini didaktik bir dille öğrenmek de sıkıcı olabilir. işte tüm bunlara ilaç gibi gelen bir kitap bu. iyi okumalar

Şeyma Nur 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Irvin Yalom'un birkaç kitabını okudum, diğerlerini de en kısa sürede tamamlamak hedeflerim arasında. Özellikle psikoloji, psikiyatri, psikolojik danışmanlık gibi alanlardaki bireylerin mutlaka faydalanması, düşüncelerini öğrenmesi gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum. Aşkın Celladı da okunması gerekenler arasında.

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Kübra 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tek kişide odaklanan güçlü sevgiden sakının; bu, insanların bazen sandığı gibi, aşkın saflığının kanıtı değildir. Böyle her şeyi dışarıda bırakarak bir kapsüle hapsedilmiş -kendi kendisiyle beslenen, başkalarını umursamayan ve onlara bir şey vermeyen- bir aşk, kendi üzerine çökmeye mahkumdur. Aşk, iki insan arasında parlayan bir tutku kıvılcımı değildir yalnızca; aşka düşmekle, aşkın içinde ayakta durmak arasında sonsuz fark vardır. Aşk, bir varoluş biçimidir. Vurulmak değil, vermektir. Bir tek insanla sınırlanmış bir eylem değil, genel anlamda bir ilişki kurma biçimidir.

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. YalomAşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. Yalom
Aynur 
16 Ağu 00:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nietzsche
"İnsanın biriyle ilk karşılaştığında onun hakkında her şeyi bildiğini,daha sonraki karşılaşmalarda ise kendini,kendi bilgeliğine körleştirdiğini söylemişti."

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. YalomAşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. Yalom
Kübra 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...üstelik ölüm taşıyan bir canavar ne kadar ürkütücü olursa olsun gerçeğin kendisinden, yani insanın kendi ölümünün tohumlarını kendi içinde taşıdığı gerçeğinden, daha az ürkütücüdür.

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. YalomAşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. Yalom
Neslihan Cayirci 
17 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ana babaların çocuklarına verebilecekleri son armağan, örnek olmak suretiyle, onlara ölümü vakarla karşılamayı öğretmektir.

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. YalomAşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. Yalom
Aynur 
15 Ağu 15:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Öyle bile olsa,teknende yalnız da olsan,yakınlarda inip çıkan öbür teknelerin ışıklarını görmek her zaman avutucudur."

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. YalomAşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Irvin D. Yalom