Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems

8,0/10  (816 Oy) · 
4.103 okunma  · 
804 beğeni  · 
21.034 gösterim
Yedi eşkıya, yedi hançer, yedi oluk kan. Aşkın güneşinden ateş yerine kan akmıştır bu defa. Akan kanları ile
bir mektup yazmıştır Mevlânâ’sına: “Hamuşum!
Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost!
Bu mektubumun sana geldi¤inde bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk
oluk kanı akıtsalar, dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar, yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar kırmazdı acılar beni,
yorardı belki teni. Özümsün, özümle ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.”
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tebrizli Şems' in Mevlana' yı bulması ile sonsuza değin ayrılığı üzerine kurgulanmış bir eser. Şems öldürüldü mü ? Yoksa tekrar en Mevlana dan ayrılıp gitti mi ? Kitap ta öldürdüğü anlatılsa da, ayrılıp gittiği yönünde yazan kaynaklar yok değil. Bu konuda kaynak olarak ta Sultan Veled (Mevlana' nın oğlu )İn '' İBTİDANAME' sinde Şems' in ölümünden ve öldürülmesinden bahsetmediği, '' Sadece gizlendi, kaybolduğu'' şeklinde ifadelerinin olduğu belirtiliyor. Şems' in ölümü/kaybın dan sonra iki kez Mevlana' nın Şam' a gittiği İBTİDANAME' de yer almaktadır.. Bu gizem aydınlanmasa da insanı sıkmayan akıcılığı ile okunası bir kitap.

Yonca 
07 Ağu 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Mevlana ve Şemsin buluşması,Şemsin hayatı,Mevlanaya kavuşana kadar başından geçenler anlatmış değerli yazarın kaleminden... Bu kitabı ney dinleyerek okumak bir başka oldu sanki Şems ve Mevlana'nın aşkını birebir hissettim okurken...Ne güçlü bir bağdır aralarındaki aşk... Ayrıca Şemsin insanlara ders vermesi Mevlanayı sınarken ki yaratıcılığı beni çok etkiledi.

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems benzeri kitaplar

Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şems ve Mevlana üzerine yazılmış muhteşem bir eser. Biografi ve roman tadında.Sizi dinginliğe ve sakinliğe sürüklüyor.Beşeri aşkın ilahi aşka nasıl dönüştüğünü en küçük ayrıntısına kadar anlatan Sinan Yağmur'un bana göre en başarılı eseri.Okumamış olanlara tavsiye ederim...

Yeşim Gökyıldız 
 13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Bu yılın 51.kitabı olan Sinan Yağmur'un kaleminden dökülen Aşkın Gözyaşları adlı eseri bitirdim.Öncelikle belirtmek isterim ki Elif Şafak'ın Aşk romanını ya da Mevlana ve Şems hakkında başka bir roman okumadım.O yüzden kitaba tek bir pencereden bakacağım.


Kitap bana büyük umutlar vaat etmişti.Bu kadar popüler,sevilen ve etkilenen bir seriye neden başlamıyorum diyordum kendime.O kadar övgü okudum ki kitap hakkında,beklentilerimin tavan olmaması gibi bir ihtimal bulunmuyordu.Kitaba başladım.İlk sayfalarında hikayeye asıl ruhu üfüren ve Mevlana'yı Mevlana yapan Şems'in bakış açısından tasavvufi bir kitap okumamıza rağmen bu kadar basit bir dil kullanılmasıyla kaybetmişti zaten.Ben bir kitabı ana karakterin bakış açısından okurken sanki yazar yazmamış da karakter bizimle konuşuyormuş gibi hissetmek isterim fakat bu kitapta bunu hissedemedim.Bölümler kısa kısa ama yine de hikayeye tutunmakta ve beni sürüklemesinde zorluk çektim.Oysa arka kapak yazısı ve diğer unsurlar çok derin,duygu seline kapılacağım,yüreğime hüznün tohumlarını ekecek ve kalbime işleyecek bir kitap okuyacağım ön görüsünü veriyordu.Ben neyin bu kadar abartıldığını anlayamadım.

Kitabın üslubu sade fakat roman buna rağmen akıp gitmiyor.Sizi yer yer sıkıyor hatta.Bu kitabı benim için etkileyici kılan tek yön ayrılık,mektuplaşma ve son kısmıydı.Yazar gerçekten etkileyici bir son yazmış,buna laf edemem.Biraz ağlamaklı bile oldum hatta.Onun dışında çok seviliyor lakin ben o duyguyu,o tadı,can alıcı,vurucu bir noktasını yakalayamadım.Tadı damağımda kalacak bir roman diyemem.Yine de okunmayacak gibi değil.Çok ağır bir dil kullanılmaması,güzel alıntılar,güzel kıssalar ve son kısımları okunası kılmış. Sıkılınsa bile sırf sonu için okunabilir.Zevkinize ya da tarzınıza uygun ise alın okuyun,benim fikirlerim sizin fikirlerinizi etkilemek zorunda değildir.Seriye ait 2. ve 4.kitaplar da elimde,onları da okuyup bir şans vereceğim.Her kitap bir şansı hak eder.

Diğer bir şey de yayınevinin imla ve noktalama kurallarına uymaması gözden kaçabilecek bir şey değildi.Çoğu yerde virgül,soru işareti vs. kullanılmaması karmaşa yarattı bende.Bu konuda biraz özen gösterilmeli bence.

Son olarak şunu da dile getirip incelememi bitiriyorum:
Çoğu kitle tarafından çok beğenildiğinin farkındayım.Ama herkesin görüşü,zevki farklıdır ve kimsenin buna saygısızlık yapma hakkı yoktur.Ben gidip sevmediğim bir kitabı beğenen birine ''Bunu mu beğendiniz Allah aşkına?'' gibi yorumlar yapmıyorum ve aynı anlayışı sizden de bekliyorum.Sözün özü şahsi olarak bu kitaba puanım altı.Bol okumalı,huzurlu,keyifli günler.

Anıl Kaya 
20 Ara 2016 · 10/10 puan

Mevlana ve Tebrizli Şems arasında ki bağı anlatan çok güzel bir kitaptır, kesinlikle tavsiye edilir..

"..Ey aşk!
Bu nasıl bir sır?
içine giren tufan oluyor.

Bu nasıl bir hırka?
Kim giyse aşk sarhoşu olup çıkıyor.

Aşkın çilesini küçümsediğiniz an içinizdeki cehennem büyür.
Aşkın çilesiymiş aşka dayanak olan.
Yeter ki yan!
Dumanın bulut olur.
Yeter ki yak!
Ummanlar kazan olur.
Nerede ateş,
orada su.
Nerede su,
orada ateş.

Ne tuhaf kimya!.."

emine çelikbaş 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir aşk ki, kim aşık kim maşuk...
Bir aşık ki, hamuştur divaneye döner.
Bir aşık ki, parendedir, aşk uğruna başını feda eder.

Allah aşkının dilimizin bağını çözmesini, gönlümüzün kilidini kırmasını, tüm kapıların aşkla açılmasını ümit etmekten başka ne söylenir Ey Şems senin aşkın üzerine!

elvan bağatur 
 29 May 2017 · Kitabı okudu · 14 günde

Şemsi duyup da okumamak olur mu
Sözlerini bilip de sarf etmemek doğru mu
Mevlana'ya başını feda etmiş
Büyük bir aşkla bunu dile getirmiş
Nerede olursa olsun daima Mevlana demiş

Aşkın Gözyaşları o kadar güzel bir yolculuktu ki yolun sonuna gelmek bende koca bir boşluk oluşturdu. Kitap Şemsi ve hayatını o kadar güzel anlatmış ki hayatlarına o kadar güzel değinmiş ki tüylerim ürpere ürpere okudum. Çok beğendim kitabı ayrıca bir kitapta Şems'in Mevlana'ya olan bağlılığı aynı şekilde Mevlana'nın da Şems'e olan bağlılığı anca bu kadar güzel bir dille ve bu kadar güzel sözlerle dile getirilebilirdi. Serinin diğer kitaplarını büyük bir heyecanla okumayı bekleyeceğim.

Sümeyra 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tebrizli Şems'ten dinliyormuşcasına onun ağzından anlatılan, Mevlana ile arasındaki bağı açıklayan ve tasavvuf hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan bir kitap

Ülkü Uçgun 
07 Kas 2012 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif ŞAFAK'ın "AŞK" kitabından sonra bu kitabı sıkılarak okudum, beğendiğimi söyleyemem...Edebi yönünü zayıf buldum.

Güler Bilkay Aygün 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mevlana ve Şams-i Tebrizi roman formatında akıcı ve sade bir dille anlatılmış. Sadece kurgu değil, bilgi de içeren dolu bir eser. Severek okudum.

Kitaptan 410 Alıntı

emine çelikbaş 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Şeytanda insandaki özelliklerin biri hariç hepsi vardır.
Şeytanda eksik olan tek nimet aşk,
Şeytanın insanı çekememesi aşksızlığındandır.

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 188)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 188)
Hakan TEKİN 
20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç bir hayale sığdıramadığım tek gerçeğimsin. Sevdim işte ötesi de yok gerisi de...

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 128)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 128)
emine çelikbaş 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Gel bakalım ateşle nasıl oynanır göstereyim.
Gör bakalım ateş mi seni yakar, sen mi ateşi?

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 89)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 89)
emine çelikbaş 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ne zamana dek, şunun bunun sözüyle vakit geçirip duracaksınız? Ne zaman, kalbim Rabbimden rivayet etti diyeceksiniz? Neden başkalarının asasıyla yürüyorsunuz? Hani sizin sözleriniz, hani sizin eserleriniz?

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 123)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 123)
Sevda ALTUNTAŞ 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

'' Aşkın insanı büyüttüğünü , olgunlaştırdığını da öğrendim artık. Bu yaşıma kadar kimse öğretmedi bana aşkın karşılıksız olduğunu. Sadece gönülden sevenin bu acıyla kavrulacağını , sevilenin ise sevildiğini bilmeyeceğini… Şükürler olsun “Sana!”
Bana hayatta öğretilmeyenleri hissettirdin. Hiç kimseye hissetmediklerimi hissettirdin. Hiç kimse için yapamayacaklarımı yaptım.
Pişman mıyım? Hayır, hiç pişman olmadım ve aşkı sonsuzluğuma saklarken bile mutluyum. Hayatımın son basamaklarında bana böyle bir aşkı yaşattın.
Seni sevmeme izin verdiğin için teşekkür ederim ... ''

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 138)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 138)
Hakan TEKİN 
20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kimsenin ne dediğini duymak istemiyorum... Sadece yaşamak ve görmek istiyorum.

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 128)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 128)
Yonca 
05 Ağu 2017 · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"-Sen Allah'ı nelerde görüyorsun?
-Güzellerin yüzü ayna gibidir.Ben Allah'ı o aynada görüyorum."

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 23)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 23)
emine çelikbaş 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Hz. Muhammed Kudüs'e yatağından kalkıp miraca yükselip döndüğünde yatağı hala sıcacıktı."

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 85 - Hz. Ayşe)Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems, Sinan Yağmur (Sayfa 85 - Hz. Ayşe)
41 /