Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems

Sinan Yağmur

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems Konusu

Yedi eşkıya, yedi hançer, yedi oluk kan. Aşkın güneşinden ateş yerine kan akmıştır bu defa. Akan kanları ile bir mektup yazmıştır Mevlânâ’sına: “Hamuşum! Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost! Bu mektubumun sana geldi¤inde bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk oluk kanı akıtsalar, dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar, yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar kırmazdı acılar beni, yorardı belki teni. Özümsün, özümle ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.”
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 48 dk.Sayfa Sayısı: 240Yayınlanma Tarihi: Kasım 2016İlk Yayınlanma Tarihi: 2010Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9786055147709Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.310 üzerinden
3.243 Puan · 411 İnceleme

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Abdullah SABUNCU

Abdullah SABUNCU

@Abdullahsbncu
·
03 Mart 2021 20:44
10/10 puan verdi
Mevlânâ ile Şems Tebrizi arasındaki büyük dostluk, büyük aşk ... Aşkın sadece kadınla erkek arasında sınırlı olmayacağının yegâne örneği.. Mevlânâ’nın ‘Mevlânâ’ olmasınının en büyük nedeni... okurken soluksuz okuyacağınız son zamanlarda okuduğunuz en güzel kitaplardan olacağından eminim. İyi okumalar. Mevlânâ içeri girer, mendili koklar, eli titreyerek açar. İçinden sarı kâğıda yazılmış bir not çıkar: “Hamuşum! Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost. Bu mektubumun sana geldiğinden bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk oluk kanı akıtsalar. Dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar. Yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar. Kırmazdı acılar beni, yorardı belki teni. Özümsün Özüm ne ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.” Mevlânâ olduğu yere düşüp bayılmıştır...”
12 etkileşim
Ayser

Ayser

@Arwenundomielll
·
08 Aralık 2022 16:33
Puan vermedi
Biyografik bir tür olan Aşkın Gözyaşları 1 kitabı isminden de anlaşıldığı gibi Tebrizli Şems'in hayat hikayesini anlatmaktadır. Öncelikle yazar sade ve anlaşılır bir üslup kullanmıştır. Aşkı arayan Şems, diyar diyar dolaşarak onu arıyor. Hocası; Konya'ya gidip aradığının orda olduğunu söylüyor. Konya'ya gittikten sonra uzun uzun sohbet ediyorlar ve zaman ile birbirlerine çok bağlanıyorlar. Mevlana toplum tarafından sevilen biri olduğundan bu sohbetten sonra toplumdan uzaklaşıyor. Bu durum sonucunda Şems'in gitmesi isteniyor ve Şems Konya'yı terk ediyor. Mevlana bu ayrılığa çok üzülerek eve hapis ediyor kendini. Durumun daha da kötüleştiğini fark eden toplum Şems'e mektup yazarak dönmesini istiyor. Mektubu aldıktan sonra geri dönen Şems, Mevlana'sına kavuşuyor. İnsanın hayatına çok fazla değer katacak bir kitaptır. Gerek Şems hakkında gerekse Mevlana hakkında çok güzel bilgiler sunan ve Allah sevgisine ve aşka farklı bir göz ile bakmanıza neden olan bu kitabı okuduktan sonra kendinizde bir şeyleri sorgulayacağınızı düşünüyorum. Kitabın geri kalan serilerini de okumanızı tavsiye ederim.
18 etkileşim
nazende

nazende

@nazendeeee
·
08 Şubat 2022 10:55
9/10 puan verdi
Ey Aşk.. İçimde bir yangın var ey aşk, gönlümde ateş. Gözümde yaş, gönlüm yangın, gözüm nehir. Arıyorum ey aşk, içimdeki yangında, ateşte yanmayan İbrahim’i arıyorum. Ararken göz çağlayanının eteklerinde ıslanıyorum. Ne o yangın, ne de o gözyaşı temizliyor gönül evimi. “Saçma ey göz, gönlümdeki odlara su!” Bir arayış sonrası gelen mutluluk.. Mutluluklar uzun sürmez çoğu zaman, tekrar bir ayrılık. İmrenilesi bir gönül bağı, muhabbet. Şems... Mevlânâ... Şems ve Mevlânâ'nın aşkını anlatan biyografi tarzında bir roman. Bu kitap size tam anlamıyla aşkın ne anlama gelip, ne anlama gelmediğini net çizgilerle açıklıyor. Aşkın başladığı, hamlıktan doymuşluğa giden yolun başlangıcı olan bir kitap.. Kitapta bazı yerlerdeki anlatılmak istenen çok derin manalar içerdiği için tam anlaşılamıyor. Kitabın anlatım tarzı biraz ağır olmuş. Sonlara doğru daha akıcı anlatılmış. Mevlânâ ve Şems hakkında daha derin daha güzel etkileyici kitaplar okumaya devam.. Tasavvufa yakışır çok daha zengin bir kitaplar sırada kesinlikle.. #144907482 Huzurlu vakitler, huzurlu okumalar.. Saygıyla ve sevgiyle
16 etkileşim
Meral Batur

Meral Batur

@Meralbatur
·
28 Nisan 21:07
Puan vermedi
"Hz. Muhammedin yolu aşk yoludur. Biz aşkın çocuğuyuz. Aşkta bizim anamızdır. Benim yakınım asktan doğandır. Bundan daha güzel soy-sop olabilir mi?" Öğrencisi olmak için gittiği dergahta alimlere hocalık yapan, ölümü unutmamak için tabutta uyuyan, Mevlanayı Mevlana yapan adam Tebrizli Şemsin hayatının anlatıldığı bir baş yapıt. Yazar, gerçek aşkın sarhoşluğunu okuyucusuna öyle güzel aktarıyor ki hayran kalmamak adeta imkansizlasiyor. Okunması gereken kitaplardan. Umarım yollarımız gerçek aşka düşer. Keyifli okumalar.
10 etkileşim
Ebra Berk

Ebra Berk

@ebraab
·
31 Ağustos 10:58
8/10 puan verdi
Mevlana ve şemsi yakından tanımak diyaloglarına tanıklık etmek sayfa aralarında tasavvuf rüzgarlarından esinlenmek için okunması gereken bir kitap. Çok zevkle okumuştum
7 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 71.8
Erkek% 28.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Sinan Yağmur
Sinan YağmurYazar · 44 kitap
Sinan yağmur (1965, Kırşehir doğumlu) Türk tasavvuf, aşk yazarı ve öğretmen. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir'de tamamladı. Kırşehir İmam Hatip Lisesi'nden 1984 te, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden de 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl kelam ve islam felsefesi ana bilim dalında yüksek lisansa başladı. 1991 yılında Kadınhanı İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenliğe başlayan Sinan Yağmur sırasıyla Konya İmam Hatip Lisesi, ve Meram Dr. Ali Rıza Bahadır İmam Hatip Lisesi'nde idarecilik görevlerinde bulundu, halen Naci'ye Mumcuoğlu Lisesinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görevini sürdüren Yağmur, evli ve 2 çocuk babasıdır. Selçuk Belediyesi'nce organize edilen aile okulunda aile içi iletişim, eşler arası sevgi köprüsü konularında konferans etkinliğinde bulunan yazar ulusal ve yerel tvlerde eğitim programlarına katılmıştır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazmaktadır.

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Mehmet Halezeroğlu

Mehmet Halezeroğlu

@Halezer
·
08 Ekim 2022 22:00
Aşkta yanış, aşkta dönüş, aşkta duyuş, aşkta hissediş, aşkta sönüş…
136 etkileşim
Səbinə Səmədova

Səbinə Səmədova

@S_samedova
·
18 Mayıs 20:15
Peygamberler ve veliler ayna gibidirler;nasıl ki aynalar bize yüzümüzdeki kirleri gösterir, evliyâullah da size hatalarınızı gösterirler.
10 etkileşim
Smyye

Smyye

@multefithatun
·
07 Haziran 21:12
Allah bir insanı senin elinle ayağa kaldıracaksa , sen nasıl elini uzatmazsın ? Allah seni insanlara sevdirmek istiyor . Allah senin dağılmış parçalarını topluyor . Aşka nankörlük etme !
6 etkileşim
Smyye

Smyye

@multefithatun
·
25 Mayıs 20:54
Her şey insanoğluna feda iken, insanoğlu ise kendine cefa olmuştur .
9 etkileşim
Valerie

Valerie

@conductor
·
21 Şubat 17:52
"Aşk nedir?" dediler Mansur'a. Sabredip bekleyin dedi. Üç güne varmaz görürsünüz. Önce kollarını, ayaklarını kestiler. Her uzvu aşk dedi. Astılar bedenini, o yine aşk dedi. Yakıp küllerini nehre saçtılar. Her bir zerresi huşu ile Enel-Aşk (Ben Aşkım) dedi.
6 etkileşim

Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
750. Vuslat Yıl Dönümü Şeb-i Arûs
ETKİNLİK BAŞLANGIÇ TARİHİ:17.11.2023 ETKİNLİK BİTİŞ TARİHİ:17.12.2023 "Halbuki ona benim vuslatım lâzımdır.” Şu halde Allah, kulunu vuslat ile müjdeledi. Ancak bu vuslata ermek için kula ölüm gerekir demesi tâ ki ölüm sözüyle kulunu kederlendirmesin. Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’ın “Sizden
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
🤍bu kitaptaki karakter olmak çok isterdim be
Hilal Kucur

Hilal Kucur

@Hilal_1022
·
12 Ağustos 23:29
“Bir kitap olsaydım kesinlikle o kitap olurdum dediğiniz kitap?”🌷
gecenin koynundan bilinmez yönlere dudağımda bir cümle: “Dünyada garip bir yolcu gibi ol!”
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Madem hamı pişiremiyorsunuz. Bari pişmişi ham etmeyin...
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems