Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems

·
Okunma
·
Beğeni
·
50,8bin
Gösterim
Adı:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147709
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları
Yedi eşkıya, yedi hançer, yedi oluk kan. Aşkın güneşinden ateş yerine kan akmıştır bu defa. Akan kanları ile
bir mektup yazmıştır Mevlânâ’sına: “Hamuşum!
Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost!
Bu mektubumun sana geldi¤inde bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk
oluk kanı akıtsalar, dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar, yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar kırmazdı acılar beni,
yorardı belki teni. Özümsün, özümle ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.”
240 syf.
·37 günde·Beğendi·10/10 puan
Şems  havuzdan  abdestini  tazeler.  Siyah  feracesi  ıslaktır.  Islak  taşlara  serer  seccade olarak.  Sünneti  kılmıştır,  farza  başlar.  Tekbir  alır.  Kıraati  sesli  olarak  okur.  Birinci  rekâtta Fatiha’dan sonra Şems Sûresi’ni okur. Dervişlerden birisi ağlamaya başlar. Bakarlar ki bu iş
uzadıkça  dervişler  yumuşayacak.  Başderviş  bıçağı  Şems’in  sırtına  saplar,  çıkarır.
Ayaktadır  Şems,  yıkılmamıştır.  İkinci  bıçak…  Üçüncü  bıçak…  Dördüncü  bıçak…  Hâlâ ayakta  Şems,  Şems  Sûresi’ni  okumaya  devam  etmektedir.  Beşinci  bıçak… Altıncı  bıçak…
Şems taş zemine düşer. Kalkmaya çalışır. Doğrulur. Yan tarafa tekrar düşer. Toparlanırken hâlâ Şems Sûresi’ni tekrar tekrar okumaktadır. Diz üstü çöker.
Yedinci  ve  en  tesirli  bıçak  darbesi  ensesine  gelir  boynu  sağa  doğru  bükülmüştür.
Dervişler yere kapanmasını bekleye dursun. Şems Hz. Peygamber’in şu hadisini mırıldanır, sesi boğuk: “Allah’a kavuşmak isteyeni Allah da sever.”
Dervişlerden  birisi  sırtına  tekmeyi  vurur.  Yüzüstü  taş  zemine  kapanır,  dudağı  patlamış, dişleri  zemine  dökülmüştür.  Siyah  feracesi  kanlar  içinde  bordoya  dönmüştür.  Saçlarından tutarak kafasını kaldıran dervişin niyeti Şems’in başını gövdesinden ayırmaktır.
Baş  derviş  engeller.  Bırakın  son  nefesini  versin.  Sonra  da  en  yakın  bir  kuyuya  atın.
Kıyafetine sarıp atın. Avluyu yıkayın. Sabah yola çıkarız.
Şems  hâlâ  son  nefesini  vermemiştir.  Sille  taşının  üzerindeki  başını  hafifçe  göğe  kaldırır ve:
“Allah ne güzel sevgilidir. Rabbim sana aşığım, ve bu canı sana hediye ediyorum.”
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hz. Mevlana ve Tebrizli Şems'in can yoldaşliği her zaman ilgimi cekmistir. Her okuduğumda bir öncekinden daha cok haz alıyorum. Bu kadar güzel eserler neden bu kadar az okunuyor anlayamıyorum.
" Ey Celaleddin! Talipsen yüreğime,
Yalnızlığını adayacaksın bana."
"Alimken arif oldun, peki aşık olmaya namzet misin?"
"Dilsiz dudaksız sözler söyleyeceğim sana, birşeyler anlatacağım bütün kulaklardan gizli, herkesin ortasında konuşacağım; ama senden başka duyan olmayacak sözlerimi..."
Yüreğinize dokunan insanlarla kesişsin dilerim yolunuz. Keyifli okumalar.
240 syf.
·3/10 puan
Kitaplıkta uzun zamandır bekleyen ve merak ettiğim bir kitaptı. Şimdilerde ise 500. baskısını yapmıştır herhalde, akıbetini bilemiyorum.

Kitabı okumadan önce böyle iliklerinize kadar aşk duygusuyla dolup taşacağınızı sanıyorsunuz ama maalesef kitap bu beklentiyi karşılamaktan oldukça uzakta. Kitabın içersinde bolca 'aşk' geçiyor ancak ne bu aşkın içine girebiliyor ne de sizi Allah'a götüren bir aşka tanıklık edebiliyorsunuz.

Kitapta Şems-i Tebrizi'nin Mevlana ile yollarının kesişmesi ve aşk yolculuklarından bahsediliyor. Biraz tuhaf bir itham mı olacak emin değilim, kitabı okurken sonunda Allah'a ulaşılan bir aşktan ziyade iki erkeğin arasındaki beşeri bir aşktan bahsediliyor gibi bir hava var. Konunun okuyucuya doğru hisleri geçirecek şekilde işlenemediğini düşünüyorum. Bu beni biraz üzdü, daha doğrusu bu kadar çok satılan bir kitapta bu eksiği görmek beni üzdü.

Kitap Şems-i Tebrizi'nin dilinden yazılmış ama kitabı okurken yaklaşık sekiz yüz yıl önce yaşamış bir insan değil de, bir 21. yüzyıl insanı konuşuyor gibi bir dil hakim. Bu anlamda tarihten bazı esintiler görmek isterdim ancak pek göremedim.

Eğer başka kitaplardan Şems-i Tebrizi'yi okumamışsanız aklınızda insanlara beddua eden ve binaları başlarına yıkan, kendini beğenmiş, kibir dolu bir Şems profili oluşabilir. Başka kitaplardan da yararlanmanızı tavsiye ederim.

Toparlamak gerekirse kitap beklentilerimi karşılamadı. Ama kitap kitaptır, eğer karşınıza çıkarsa okumanızı tavsiye ederim. Basit ve yormayan bir anlatımı var. Diğer bilgi yüklü kitapları okurken arada nefes almak için okunabilecek bir kitap. Elbette içinde güzel yazılmış cümleler de yok değil. Eğer okursanız iyi okumalar diliyorum, sağlıcakla kalın.
240 syf.
·10/10 puan
Hayatıma çok katkısı oldu. Bazen ruhumuzun sızısı, yüreğimizle beraber, bedenimizi de yakarken bunların asıl nedeninin, yaradandan uzak olmamız olduğunu, anladığım bir kitap diyebilirim. Bunları zamanın en değerlilerinin dilinden okumak ayrı bir güzellik. Mutlaka okuyun. Sinan Yağmur
240 syf.
·12 günde·9/10 puan
Ah şems ﷼
Kitaba başladığımda sanki Şems-i Tebrizi bendim sanki o zamana döndüm ve sanki o zamanda öldüm.
Sinan Yağmur muhteşem bi kitaba imza atmış.
Hayran kaldım desem yeridir.
Çok merak ettiğim kişilerden biridir Şems bu kitapta onu buldum, onu yaşadım.
Keşke hiç bitmese dediğim kitaplardandı.
Çocukluğundan belliymiş Şems'in sıradan bir insan olmayacağı.
Sırf ölen insanın neler yaşadığını, nasıl can verdiğini, Azrail(a.s) canı nasıl aldığını hissetmek için tabutlarda uyur o anda neler yaşandığını hissetmeye çalışırmış.
Bir gün beklediği gerçek aşkı Allah tarafından ona iletilmis ve Şems bunun karşılığında başını sunmuş.
Mevlana onu hayattaki gerçek aşkını bulunca dünya nimetlerinden elini eteğini çekmiş.
Her gün sohbet ederler, ibadetlerini yerine getirirlermiş.
Bu aşk ne güzel aşktır...
Mevlana Şems-in onu bırakıp gitmemesi, ayağında bir bağ olsun diye Kimya Hatun'u onunla evlendirmiş.
Şems öldüğünde mevlanaya sadece tek bir mendiliyle mektup bırakabilmiş.
Mevlana mendili koklar eli titreyerek açar.
O mektupta şunlar yazılıdır :
" Başımı kesip kör kuyuya atsalar.Şah
damarımdan oluk oluk kanı akıtsalar.
Dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar.
Yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar.
Kırmazdı acılar beni, yorardı belki teni.
Özümsün özümle ararım Mevlana'm seni.
Yemin ederim ki ölümümüm gözlerinin
önünde olmasını isterdim.
Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş. "
240 syf.
Mevlana ve Tebrizli Şems arasında ki bağı anlatan çok güzel bir kitaptır, kesinlikle tavsiye edilir..

"..Ey aşk!
Bu nasıl bir sır?
içine giren tufan oluyor.

Bu nasıl bir hırka?
Kim giyse aşk sarhoşu olup çıkıyor.

Aşkın çilesini küçümsediğiniz an içinizdeki cehennem büyür.
Aşkın çilesiymiş aşka dayanak olan.
Yeter ki yan!
Dumanın bulut olur.
Yeter ki yak!
Ummanlar kazan olur.
Nerede ateş,
orada su.
Nerede su,
orada ateş.

Ne tuhaf kimya!.."
240 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Öncelikle bu kitabi okurken cok duygulanacak ve bazen gözyaslarınızı tutamayacaksınız.
Kitabın konusu gercek sevgiliyi gercek askı bulmak ısteyen şems in hiç tanımadıgı mevlana ya ulasmak ıstemesını ve ulastıktan sonra mevlana yla olan buyuk sevgı ve guzel sohbetlerini konu ediniyor.

Şems küçük yasta medreseye gıder ve kuranı ilk okumasında ezberler. Asiligi ile kavgacı olması ile bilinir

Bir gun kuran okurken uykuya dalıyor ve gördüğü ruya sebebiyle şems suresiyle karsılasıyor ve ona şems diye seslenilmesini istiyor. Sonra askı aramak ıcın sam a gıder ve ülke ülke gezer o sırada hac gorevını de yerıne getirir samda iken bı hocası ona askı konya da bulursun demesıyle Konya ya gıder Konya da bir camıde Mevlâna yla karsilasir. Mrvlanaya sordugu sorularla askı bulduguna ınan sems
Yine de temkinli davranır ve mevlanıyı denemek için ondan baska istekler ister herseyı usulünce yerıne getirir mevlana
Ve şems gercek askı bulduguna emin olur.
Bundan sonra mevlana ile sems hep yan yana
Gunlerinin büyük bölümünü sohbetlerle gecirirler öyle ki daha sonra ikiside evden çıkmayıp butun vakitlerını beraber gecirirler
Buna üzülen konya halkı rahatsız olur ve
Uzak yollardan gelen bir adamin mevlanıyı bu kadar degıstırmesıne üzülen halk şems kotulemeye kalkısır, onun hakkında olmadık seyler söylemeye basarlar. Gün gectikçe bu işin dozu kacar ve şems işi gitmekte bulur ve ansızın gider. Onun bu gidişine üzülen mevlana yemeden içmeden kesilir oglu sultan veled in ısrarıyla haftada bi kere yemek yemeye basladı. İyice zayıflayan ve halden dusen mevlana oglu na şems i bulup getirmesını ister. Sultan veled ve bir kac kısı şems i aramaya düser onlar ararken mevlana da mektuplar yazıp ülkelere gönderir ve şems onun mektup gonderdığini duyup mektubları okur aradan aylar gecer şems mevlananın haline çok üzülür ve donmeye karar verır ve sultan veledi bulup donmeye calısır. Konyaya donen şems mevlana yı karsında gorunce sarılıp hasret gıderırler. Şems in tekrar gıdeceginden korkan mevlana şems evlendirmek ister ve üvey kızı kimya ile nikah kıydırtır onlara, şems vr kimya mutlu mutlu yasamaktayken 6 ay sonra kımya hastalanır ve vefat eder. şems kımyanın ölümüne çok üzülür ona cok alısmıstı. Günlerce aglamıs durmus artık yasama hevesi olan kimya yoktu
Yasamak istemiyordu artık. Konya halkı nın ona olan öfkesi dinmek bilmiyordu ona baska sehırden bi kac adam getirtip ona suikast düzenlerler ve şemsi sehit ederler.
240 syf.
·3 günde·6/10 puan
"Dost bir nefestir, dirilten ölü ruhları,
Dost arıyorum ey aşk, dost!"

Şems-i Tebrizi, gençliğinde başladığı yolculuğunda şehir şehir, medrese medrese dolaşır ve kendine bir şeyh, bir maşuk bulmayı amaçlar. Gittiği medreselerdeki hocaları dinler, onlara sorular sorar ama kendine yol gösterecek, onunla hemhâl olacak bir mâşuk bulamaz. Ta ki yaşı altmışa gelip, yolu Konya'ya, Mevlana'sına ulaşana kadar.. Şems, Mevlana'sına; Mevlana da Şems'ine kavuştuğunda ikisi de birbirini tamamlamış, birbiriyle adeta bütünleşmişlerdir.

Kitabımız, Şems'in bu maşuk arama yolculuğunu ve maşuk ile aşığın aşkını anlatıyor. Beşeri aşkta görülen, manevi aşkı.. Bilinmeyen âleme yapılan yolculuğu..

Kitabı okurken hissettiğim duygulara gelecek olursak:
Kitap, beni içine çekmedi maalesef.. Biçim yönünden çok hatalar vardı ve okurken çok anlam kayması yaşadım. Kitap Şems'in ağzından anlatılmasına rağmen, Şems'in yaşadığı duyguları hissedemedim.


"Hz. Muhammed'i görmek isteyen gitsin, çekinmeden Mevlana'yı görsün." (sayfa 112)

-... "Muhyiddin İbn Arabi"
- "Bırak o çulsuzu. O ölü bilginizi ölülerden alıyorsunuz..."
(sayfa 175)

Ve sayfa 125te Mevlana'nın Şems'e "Mabedim.. " diye hitap etmesi ve buna benzer cümleler okurken beni çok rahatsız etti. Belki ben çok ince düşünüyorumdur. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi de merak ediyorum. Yorumda belirtirseniz sevinirim. :)

Kitapta anlatılan olaylar da bana çok gerçekçi gelmedi. Tabii ki roman olduğu için yazar kendi kurgusuyla yazmış ama bana bazı yerler fazla kurgulanmış ve gerçekte Mevlanayla Şems arasında öyle şeylerin geçmediği hissini uyandırdı. Ne kadarı gerçek ne kadarı kurgu bilemiyoruz tabii ki.. Dediğim gibi sadece kendi duygularımla düşündüğüm bir şey..

Kitapta çok güzel kısımlar ve çok hoş cümleler vardı. Bu yüzden bir şans verip okumanızı tavsiye ederim. :) Okumazsanız da çok bir şey kaybetmezsiniz..

KEYİFLİ OKUMALAR..
243 syf.
·2 günde·Beğendi
Bir arayış içinde olan Şems Mevlasına kavuşmak için diyar diyar dolanır ve gittiği gördüğü yerlerde insanlara bi çok şey öğrettiği ve öğrendiği.Çok güzel akıcı bir kitap ilahi aşktan Mevlana 'ya olan sevgisinden hasretinden yollara düşen bir Âşığın hikayesi... Aşkın Gözyaşları Sinan Yağmur
240 syf.
Tebrizli Şems ve Mevlana'yı anlatan güzel bir eser. İlgili olduğum konu olunca severek okudum, anlatım olarak da yazarın başarılı bir anlatım yaptığını düşünüyorum. Mevlana'yı Şems'i tanımaya bilmeye yeterli mi, tabi ki değil ama bir yerden başlamak için okunası bir kitap.
240 syf.
·9/10 puan
Benimle sırdaş olmak isteyenleri sınamadan hasbihâl etmezdim. Dostlarınızı sınayın.
Dost mu post mu belli olur.
Ödleklerden dost olmaz.
(Denemek lazım azizim)
Aşkın Gözyaşları Sinan Yağmur
Her yolun bir adabı vardır
Allah’ı sevmenin de bir adabı vardır
Derviş sadece gönlü geniş ve
ruhu gezgin bir sufi demek değildir ki
Toprağa tohum ekildiğinde yabancı her şeyden
arıtıldığı gibi nefis de ilâhi ümitlerle arınır ve Allah’ın lütuf ve inayetine bırakır kendini
Şeytanda bir şey hariç bütün insani özellikler mevcuttur. Şeytan aşkı bilmez. Aşk şeytana verilmemiştir. Aşk Ademoğullarına verilmiştir. Şeytanın insanı kıskandığı çekemediği aşksızlığındandır...
Ne vazgeçebilirim artık senden ne de sana ulaşabilirim. Her gece hasretinle kapanır artık gözlerim, her sabah güneşim solgunlaşır ayrılığın sancısıyla. Saklı tutamadığım sevgimi başladığım gibi bitirmeli, geldiğim gibi gitmeliydim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147709
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları
Yedi eşkıya, yedi hançer, yedi oluk kan. Aşkın güneşinden ateş yerine kan akmıştır bu defa. Akan kanları ile
bir mektup yazmıştır Mevlânâ’sına: “Hamuşum!
Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost!
Bu mektubumun sana geldi¤inde bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk
oluk kanı akıtsalar, dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar, yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar kırmazdı acılar beni,
yorardı belki teni. Özümsün, özümle ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.”

Kitabı okuyanlar 13,8bin okur

  • H. Deniz Ataç
  • Nilüfer Açu
  • Menekşe
  • Ayşe erden
  • Süleyman Çerçioğlu
  • Hümeyra reva
  • Ayşe Yalçınkaya
  • ezo konuk
  • Semra
  • Prensin prensesiyim çünkü sevgilim var❤

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9.3
13-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%22.6
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.7
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (529)
9
%11 (285)
8
%13.3 (346)
7
%6 (157)
6
%4.2 (110)
5
%2.3 (60)
4
%1.4 (36)
3
%0.8 (20)
2
%0.6 (16)
1
%1.5 (38)

Kitabın sıralamaları