Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems

·
Okunma
·
Beğeni
·
23.673
Gösterim
Adı:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147709
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları
Yedi eşkıya, yedi hançer, yedi oluk kan. Aşkın güneşinden ateş yerine kan akmıştır bu defa. Akan kanları ile
bir mektup yazmıştır Mevlânâ’sına: “Hamuşum!
Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost!
Bu mektubumun sana geldi¤inde bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk
oluk kanı akıtsalar, dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar, yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar kırmazdı acılar beni,
yorardı belki teni. Özümsün, özümle ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.”
Mevlana ve Şemsin buluşması,Şemsin hayatı,Mevlanaya kavuşana kadar başından geçenler anlatmış değerli yazarın kaleminden... Bu kitabı ney dinleyerek okumak bir başka oldu sanki Şems ve Mevlana'nın aşkını birebir hissettim okurken...Ne güçlü bir bağdır aralarındaki aşk... Ayrıca Şemsin insanlara ders vermesi Mevlanayı sınarken ki yaratıcılığı beni çok etkiledi.
Aşkın gözyaşları. Kitabın ismi konusunu tam olarak özetlemiş zaten.Sinan Yağmur'a bu yalın,net akıcı dilinden dolayı teşkkür ediyorum. Tebrizli Şems'in içindeki aşk ateşini sanki görmüş,o günlerde yaşayan biri olarak anlatmış.Kitabı okudukça dünya zevklerinin boş olduğunu gerçek aşkı insana hatırlatan bir Tebrizli Şems kitabı olmuş.Her cümlesi insan hayatına alıntı olarak yazılmış.Aşk için ölmek ne demek? Tebrizli Şems 'te cevabını bulmuş.Kitabın konusu Tebrizli Şems'in aşkı ararken aşk adamı olan Mevlana'yı bularak onunla gerçek aşkı"Allah aşkı"nı yaşarken iki Allah dostunun yaşadıkları anlatılıyor.Kitabı okuyan herkesin sonun da söyleyeceği söz "ne mutlu Allah yolunda,Allah aşkı için ölenler ne şanslı"diyeceklerdir.Her müslümanın isteğini yaşayan Şems'e özendim. Diğer kitaplarını okumadan Aşkın Gözyaşları 'ını bitirmiş sayılmıyorum.Kalbinizin sızlamasını, eksiklerinizi farketmek istiyorsanız elinizde güzel bir kitap Aşkın Gözyaşları.
 • Simyacı
  8.5/10 (7.571 Oy)8.529 beğeni25.187 okunma2.306 alıntı108.839 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.7/10 (4.143 Oy)4.975 beğeni18.216 okunma758 alıntı74.796 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.051 Oy)6.748 beğeni19.558 okunma656 alıntı110.442 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.269 Oy)7.618 beğeni20.610 okunma3.724 alıntı123.364 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.718 Oy)5.275 beğeni15.636 okunma889 alıntı75.156 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.209 Oy)4.970 beğeni16.532 okunma3.256 alıntı106.155 gösterim
 • Od
  8.5/10 (1.930 Oy)1.921 beğeni7.336 okunma1.083 alıntı30.552 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.032 Oy)3.247 beğeni14.502 okunma796 alıntı44.603 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.800 Oy)5.190 beğeni16.578 okunma934 alıntı57.309 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.067 Oy)5.671 beğeni14.916 okunma1.684 alıntı64.302 gösterim
Tebrizli Şems' in Mevlana' yı bulması ile sonsuza değin ayrılığı üzerine kurgulanmış bir eser. Şems öldürüldü mü ? Yoksa tekrar en Mevlana dan ayrılıp gitti mi ? Kitap ta öldürdüğü anlatılsa da, ayrılıp gittiği yönünde yazan kaynaklar yok değil. Bu konuda kaynak olarak ta Sultan Veled (Mevlana' nın oğlu )İn '' İBTİDANAME' sinde Şems' in ölümünden ve öldürülmesinden bahsetmediği, '' Sadece gizlendi, kaybolduğu'' şeklinde ifadelerinin olduğu belirtiliyor. Şems' in ölümü/kaybın dan sonra iki kez Mevlana' nın Şam' a gittiği İBTİDANAME' de yer almaktadır.. Bu gizem aydınlanmasa da insanı sıkmayan akıcılığı ile okunası bir kitap.
Şems ve Mevlana üzerine yazılmış muhteşem bir eser. Biografi ve roman tadında.Sizi dinginliğe ve sakinliğe sürüklüyor.Beşeri aşkın ilahi aşka nasıl dönüştüğünü en küçük ayrıntısına kadar anlatan Sinan Yağmur'un bana göre en başarılı eseri.Okumamış olanlara tavsiye ederim...
Mevlana ve Tebrizli Şems arasında ki bağı anlatan çok güzel bir kitaptır, kesinlikle tavsiye edilir..

"..Ey aşk!
Bu nasıl bir sır?
içine giren tufan oluyor.

Bu nasıl bir hırka?
Kim giyse aşk sarhoşu olup çıkıyor.

Aşkın çilesini küçümsediğiniz an içinizdeki cehennem büyür.
Aşkın çilesiymiş aşka dayanak olan.
Yeter ki yan!
Dumanın bulut olur.
Yeter ki yak!
Ummanlar kazan olur.
Nerede ateş,
orada su.
Nerede su,
orada ateş.

Ne tuhaf kimya!.."
Bu yılın 51.kitabı olan Sinan Yağmur'un kaleminden dökülen Aşkın Gözyaşları adlı eseri bitirdim.Öncelikle belirtmek isterim ki Elif Şafak'ın Aşk romanını ya da Mevlana ve Şems hakkında başka bir roman okumadım.O yüzden kitaba tek bir pencereden bakacağım.
Kitap bana büyük umutlar vaat etmişti.Bu kadar popüler,sevilen ve etkilenen bir seriye neden başlamıyorum diyordum kendime.O kadar övgü okudum ki kitap hakkında,beklentilerimin tavan olmaması gibi bir ihtimal bulunmuyordu.Kitaba başladım.İlk sayfalarında hikayeye asıl ruhu üfüren ve Mevlana'yı Mevlana yapan Şems'in bakış açısından tasavvufi bir kitap okumamıza rağmen bu kadar basit bir dil kullanılmasıyla kaybetmişti zaten.Ben bir kitabı ana karakterin bakış açısından okurken sanki yazar yazmamış da karakter bizimle konuşuyormuş gibi hissetmek isterim fakat bu kitapta bunu hissedemedim.Bölümler kısa kısa ama yine de hikayeye tutunmakta ve beni sürüklemesinde zorluk çektim.Oysa arka kapak yazısı ve diğer unsurlar çok derin,duygu seline kapılacağım,yüreğime hüznün tohumlarını ekecek ve kalbime işleyecek bir kitap okuyacağım ön görüsünü veriyordu.Ben neyin bu kadar abartıldığını anlayamadım.
Kitabın üslubu sade fakat roman buna rağmen akıp gitmiyor.Sizi yer yer sıkıyor hatta.Bu kitabı benim için etkileyici kılan tek yön ayrılık,mektuplaşma ve son kısmıydı.Yazar gerçekten etkileyici bir son yazmış,buna laf edemem.Biraz ağlamaklı bile oldum hatta.Onun dışında çok seviliyor lakin ben o duyguyu,o tadı,can alıcı,vurucu bir noktasını yakalayamadım.


Tadı damağımda kalacak bir roman diyemem.Yine de okunmayacak gibi değil.Çok ağır bir dil kullanılmaması,güzel alıntılar,güzel kıssalar ve son kısımları okunası kılmış. Sıkılınsa bile sırf sonu için okunabilir.Zevkinize ya da tarzınıza uygun ise alın okuyun,benim fikirlerim sizin fikirlerinizi etkilemek zorunda değildir.Seriye ait 2. ve 4.kitaplar da elimde,onları da okuyup bir şans vereceğim.Her kitap bir şansı hak eder.


Diğer bir şey de yayınevinin imla ve noktalama kurallarına uymaması gözden kaçabilecek bir şey değildi.Çoğu yerde virgül,soru işareti vs. kullanılmaması karmaşa yarattı bende.Bu konuda biraz özen gösterilmeli bence.

Sözün özü şahsi olarak bu kitaba puanım altı.Bol okumalı,huzurlu,keyifli günler.
Şemsi duyup da okumamak olur mu
Sözlerini bilip de sarf etmemek doğru mu
Mevlana'ya başını feda etmiş
Büyük bir aşkla bunu dile getirmiş
Nerede olursa olsun daima Mevlana demiş

Aşkın Gözyaşları o kadar güzel bir yolculuktu ki yolun sonuna gelmek bende koca bir boşluk oluşturdu. Kitap Şemsi ve hayatını o kadar güzel anlatmış ki hayatlarına o kadar güzel değinmiş ki tüylerim ürpere ürpere okudum. Çok beğendim kitabı ayrıca bir kitapta Şems'in Mevlana'ya olan bağlılığı aynı şekilde Mevlana'nın da Şems'e olan bağlılığı anca bu kadar güzel bir dille ve bu kadar güzel sözlerle dile getirilebilirdi. Serinin diğer kitaplarını büyük bir heyecanla okumayı bekleyeceğim.
Bir aşk ki, kim aşık kim maşuk...
Bir aşık ki, hamuştur divaneye döner.
Bir aşık ki, parendedir, aşk uğruna başını feda eder.

Allah aşkının dilimizin bağını çözmesini, gönlümüzün kilidini kırmasını, tüm kapıların aşkla açılmasını ümit etmekten başka ne söylenir Ey Şems senin aşkın üzerine!
Tebrizli Şems'ten dinliyormuşcasına onun ağzından anlatılan, Mevlana ile arasındaki bağı açıklayan ve tasavvuf hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan bir kitap
Önce bir 'Ney' açmalı, sonra da başlamalı sessiz bir yerde okumaya... Bazı kitaplar okunmaz yaşanır, hissedilir, kâh ağlatır kâh güldürür, içinde yaşatır, ordan biri gibi, oralı gibi olur insan. Bu da öyle bir eser işte. Bu güne kadar Mevlâna ve Şems ile ilgili okuduğum diğer bütün eserleri siliyorum kavlimden.

Final haftası yorgunken bedenim ve zihnim berrak su gibi şenlendi birden. Hem hüzün hem sevinç aşkla ölmek gibi, aşık gibi, aşka pârende olmak gibi...

Kuvvetle muhtemel ki uzun bir süre etkisi çıkmayacak benden. Her gördüğüme; okudun mu Tebrizli Şems ile Mevlâna'yı diyeceğim biliyorum. Yaşadın mı onların aşklarını? Öğrendin mi Kimya Hatunu? Sultan Veled 'i diyeceğim... Etme şiiri daha bir anlam bulur o mektuplarla okudun mu? Oku. Okuyun dostlar. Gönüllerimizde bir nebze Allah aşkını yandıran bu esere de şükürler olsun...

Biliriz ki artık; okuyarak öğreneceğiz ama severek anlayacağız. Bu eserle hem öğrendik hem anladık...
Yüreğine, kalemine sağlık Sinan Yağmur...
Elif ŞAFAK'ın "AŞK" kitabından sonra bu kitabı sıkılarak okudum, beğendiğimi söyleyemem...Edebi yönünü zayıf buldum.
Mevlana ve Şams-i Tebrizi roman formatında akıcı ve sade bir dille anlatılmış. Sadece kurgu değil, bilgi de içeren dolu bir eser. Severek okudum.
Şeytanda insandaki özelliklerin biri hariç hepsi vardır.
Şeytanda eksik olan tek nimet aşk,
Şeytanın insanı çekememesi aşksızlığındandır.
Irmaklar kurusaydı denizler olmazdı. Eğer aşk muteber olmasaydı seni senden daha iyi bilen , Adem ile Havva'yı yaratmazdı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147709
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
Aşkın Gözyaşları
Yedi eşkıya, yedi hançer, yedi oluk kan. Aşkın güneşinden ateş yerine kan akmıştır bu defa. Akan kanları ile
bir mektup yazmıştır Mevlânâ’sına: “Hamuşum!
Ey benim yüreğimin içi! Ah aşkın gözyaşlarını akıtan can dost!
Bu mektubumun sana geldi¤inde bilesin ki; Başımı kesip kör kuyuya atsalar. Şah damarımdan oluk
oluk kanı akıtsalar, dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar, yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar kırmazdı acılar beni,
yorardı belki teni. Özümsün, özümle ararım Mevlânâ’m seni. Şems’in kurban olsun sana. Ve yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş.”

Kitabı okuyanlar 5.028 okur

 • Hülya kale
 • Ali Kargı
 • Işılay Varlık
 • Murat Kucukkeles
 • Özge Özcan
 • Eclipse
 • Yakup Çankaya
 • Güllü Demirbag
 • AYŞEGÜL ARSLAN
 • Gonca

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.3
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%22.6
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.7
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (301)
9
%17.5 (179)
8
%20.5 (210)
7
%10.8 (110)
6
%6.9 (71)
5
%3.8 (39)
4
%2.8 (29)
3
%1.5 (15)
2
%1.2 (12)
1
%2.1 (21)

Kitabın sıralamaları