Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana

8,2/10  (409 Oy) · 
2.172 okunma  · 
427 beğeni  · 
7.396 gösterim
En mahrem bir gecenin, en matemli anında akıyordu gözyaşları. Sırların habercileri, hızına yetişemiyordu gözyaşlarının. Çok konuştuk, biraz da susalım. Susalım ve ağlaşalım. Aşkın Gözyaşları sağanağında, yitik cennetimize yol bulalım.

"5 Aralık 1273; Mevlâna gördüğü rüya ile kan ter içinde uyanır.
Şems'in seneler önce kaldığı odaya girer.
Taş duvarlar, tahta sedir, acem kilimi, odada her ne varsa hepsi Şems kokmaktadır.
Bakışları duvarda gezinir.
Senelerdir, hiçbir şeyin asılı olmadığı duvarda, bir levhayı fark eder.
Okur yazıyı, kopar çığlık, atar kendini avluya.
Karla kaplı taş zemine, yüzüstü düşüp bayılmıştır."


Ömrüm boyunca kaç kitap okudum bilmiyorum, lakin 'Aşkın Gözyaşları'nı okuduktan sonra anladım ki, meğerse ben hiç kitap okumamışım ve kara cahilmişim, "Şems ve Mevlana" hakkında...
Teşekkürler Sinan hocam...
-Murat Göğebakan-


(Tanıtım Bülteninden)
Meral 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 46 günde · Beğendi · 10/10 puan

Allah'a olan aşkını bir can yoldaşı ile geliştiren Hz. Mevlana'nin hayatını, her gün Allah'a dökülen gözyaşları sanatsal şekilde sıkmadan hatta kendimizi sorgulayacak şekilde anlatılmış. Kitabı bitirdiğimde biraz daha Allah aşkı için gayret etmeye karar verdim.

elif 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mevlana hakkında bilmediğimiz birçok şeyi öğreten, öğretmesinden de ziyade okurken kendimizi sorgulayacağımız sade anlatımlı, duygu dolu bir kitap.

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana benzeri kitaplar

Yeşim Gökyıldız 
 06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Nihayet,Sinan Yağmur'un kaleminden üflenen Aşkın Gözyaşları serisinin ikinci kitabını bitirdim.Aşkın Gözyaşları 1 hakkında düşüncem pek olumlu değildi,sade,sıkan ve monoton anlatım ve tekrarlanan olay örgüsüyle beğenimi kazanamadı. Lakin ikinci kitap,birincisinden kat kat etkileyiciydi.Beni çok etkilemeyen Aşkın Gözyaşları'nı Tebrizli Şems'in bakış açısından tasavvufi anlatımla okumuştuk. Aşkın Gözyaşları 2'de ise bu kez Hz.Mevlana'nın bakışından yine tasavvufi bir şekilde anlatılıyor.İki ana karakterin anlatımından da kitap yazması,yazarın okuyuculara yaptığı hoş bir jest olmuş.Ama çok beklentiye girmeyin kitap hakkında.Birinci kitaptan beri çok değişen bir şey yok aslında.Aynı olay örgüsü,aynı karakterler,aynı üslup,aynı mekanlar.Bu "aynılıklar" dolayısıyla kitabı bitirmem pek kısa sürmedi.Aşkın Gözyaşları'nı zorlayıp üç günde bitirdim ama Aşkın Gözyaşları 2,altı gün yani tam iki katı zamanımı aldı.Hatta kitapla beraber iki kitap daha okudum.

İkinci kitabımız öncelikle Mevlana'nın gençlik ve çocukluğuna değiniyor.O zamanlar Mevlana değil,büyük bir ermiş olan Bahaeddin Veled'in küçük oğlu Celaleddin'dir.Celaleddin,Karaman'da doğup büyümüştür ve daha küçükken dini konulara ve tasavvufa merak salmıştır.Bu alanda kendini geliştirirken keder dolu iki olay yaşar: Annesi ve ağabeyi ölmüşlerdir.Kalbinde derin bir yara açılmasına rağmen yoluna devam eder.Evlilik ise henüz düşünmediği bir şeydir.Hayatına giren ilk kadın ise Gevher Hatun'dur.Babası,bir misafirlikte gördüğü Gevher Hatun ile oğlunu evlendirir.Çok geçmeden biricik babası Bahaeddin,hayata gözlerini yumar.O da babası gibi bir alim olmak için çaba gösteren,orta halli biridir.Evlilik hayatında Gevher Hatun'un adı Mevlana için Gül Hatun'dur.Gül Hatun'dan Sultan Veled ve Alaeddin adında iki çocuğu olur.Zaten hüzün yağmurlarıyla ıslanan kalbi,bir acıyı daha yaşar.İki çocuğunun annesi olan Gül Hatun yaşamını yitirir.İkinci evliliğini dul ve iki çocuklu olan Kerra Hatun ile yapar ve bu evlilikten de iki çocuğu olur.Dergahta vaazlara devam eder ama hala hamdı,pişmesi gerekiyordu.Ne zaman Tebrizli Şems ile tanıştı,o zaman hayatının dönüm noktası oldu.Konusu çok güzel ve her bölüm başında bulunan alıntılar okumayı biraz daha keyifli kıldı.

Üslup bakımından bir gelişme olmadı kitapta,hala sıkıcı bir olay örgüsü vardı ama bu kitapta beni can evimden vuran sahneler vardı.Şems ve Mevlana'nın mektuplaştığı ayrılık sahneleri,Sinan Yağmur'u bu konuda birinci kitapta da tebrik ettiğim etkileyici sonu ve kitabın en üzücü olayı olan Mevlana'nın can yoldaşı,güneşi,dostu Şems'in kanlar içindeki feracesi.Kederlerle dolu,zor bir hayat mücadelesi geçiren Mevlana'nın gözünden alim olmanın kolay olmadığını bir kez daha anlıyoruz.Roman sizi Allah aşkı için gayret etmeniz düşüncesine itiyor.Ama dediğim gibi aynılıklar,şiirsel dil ve işleyiş yüzünden okuması sizi zorluyor.Elimde olan son Sinan Yağmur kitabını okuduktan sonra yazara devam etmeyi pek düşünmüyorum açıkçası.

Merve Özdemir 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlki gibi bu kitapta çok etkileyici. Eğer tasavvufi konuları okumayı seviyorsanız bunuda kaçırmayın derim. Serinin devamınıda okumayı dört gözle bekliyorum.

Aşkı hissettiren ,öğreten ,yaşatan bi kitapti görüşümce..Okuyana heyecen verilmek üzere yazilmis sanki. Benim hayatımi ileri düzeyde etkiledi herkese tavsiyemdir....

Güler Bilkay Aygün 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Mevlana'nın yaşamının ve Tasavvuf Felsefesinin roman formatında anlatıldığı çok güzel bir eser. Sade ve akıcı bir dille yazılmış, tavsiye ederim.

Kitap okumak 
01 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Konu tahmin edileceği gibi Hz. Mevlana ve Şems arasında yaşanan büyük dostluk. Kendisi de Mevlevi olan ve hali ile bir Mevlana aşığı olan yazar, yıllar içinde oluşan bilgi birikimini sevgisi ile birlikte kağıda dökünce ortaya akıcı ve okunası bir kitap çıkmış. Özellikle Mevlana üzerine araştırma yapıyor ve okuyorsanız bu kitaba da zaman ayırabilirsiniz.

Taner durmaz 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkı bu sefer de Mevlana’nın ağzından dinlediğimiz Aşkın Gözyaşları – Hz. Mevlana bir insanın hayatında eksik olanın peşinden nasıl gidebileceğini gözler önüne seriyor.

Küçüklüğünden beri Mevlana’nın dini görüşünün farklılık yaratacağı babası tarafından farkedilmiştir. Ve günün birinde babasının yerine geçeceği ve kitlelere sesleneceği kaderine işlenmiş. Ama Mevlana o kadar eksik hisseder ki kendini ( her ne kadar herkesten fazla bilgisi ve görüşü olmasına rağmen) bu görevin altından kalkamayacağını düşünür (ve devamı için okuyalim)

Kitap ve Kahve Delisi 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz. Mevlana nın doğumundan ölümüne kadar yaşam hikayesi Şems ile tanışması mesnevi nin ortaya çıkışı akıcı bir dille anlatılmış. herkesin kendinden birşeyler bulabileceği yegane kitaplardan birisi diye düşünüyorum. Mevlanayı daha yakından tanıma şerefine nail oluyor insan. herkese tavsiye ediyorum...

Emrullah Topcu 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sizi bulunduğunuz yerden Horasan'a Tebriz'e götürüp. Aşk'ın gözyaşlarına şahit eden bir roman... Okurken Mevlana hazretlerinin ve Şems hazretlerinin ikliminde kaybolmanız hiç de olmayacak değil. Hayırlı okumalar...

Kitaptan 272 Alıntı

Meral 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kimseler bilmez, kimseler görmez bizi. Aşka değer bir aşk mıdır beni benden alan, yoksa cihanda görülmeyen seslerin muhteşem ahengi midir kalpte yanan? Sana dair ne varsa, ben hepsini aşk bildim. Sevda bildim. Seni sen bildim de sevdayı sana bildim.

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 48)Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 48)
Meral 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk samimiyet ve sadakattir. İnsanlar aşkı, sadece kırık dökük konuşuyorlar. Biz aşkı yaşayanlardanız.

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 204)Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 204)
Meral 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ey beni doğuran aşk, neredesin? Yaksan da gel! Yıksan da! Yeter ki gel! Ben de can var sanma, canımı cananıma sor...

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 89)Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 89)
Meral 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evladım, öyle bir eş ol ki hanımın seni elindeki su ile iftarı bekleyen oruçlu gibi beklesin.

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 253)Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 253)
Meral 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi bu dünyanın yitiğidir. Yalnızım. Kapanır kapılar. Hiç eleğe dökülmemiş, topraktır ruhum. Ruhumda sızım var. Sızlayan ruhumda kan çiçekleri açar, gözlerimde ise şafaklar.

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 119)Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur (Sayfa 119)
mustafa oğuz 
11 Oca 20:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Ey Şems !
Senin zikrin olmazsa gönlümde, huzurum yoktur.
Bilesin ki senden gayrı dert ortağım yoktur.
Aşkımdan değil, aklımdan bıktım usandım.
Sana aşık olmuşun akıl ile ne işi var ?

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan YağmurAşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hz. Hüseyin'in son sözü şuydu: "Kim bir bardak soğuk su içerse beni hatırlasın." Hz. Hüseyin Efendimizin acısı içime öyle oturdu ki; o gün bugündür soğuk su içemem.

Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan YağmurAşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana, Sinan Yağmur