Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.494
Gösterim
Adı:
Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147716
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana
Aşkın Gözyaşları 2
Şems’in o son mektubu sonrası ne vakittir baygın hâlde yattığını bilmeyen Mevlânâ, yatağın içinde doğrulur.
Kurumuş bir dal gibi düşer yana kolları. Avucundaki mendile bakar, Şems’in kan izleri hâlâ tazedir zümrüt yeşili mendilin ucunda.
“Yusuf gibi kuyuya mı attılar seni, güneşi gökten koparıp hançerleyenler kim? Bu nasıl sır, adım atanın göğe
yükseliyor feryadı. Bu nasıl bir gömlek, kim giyse gözlerine kan iniyor.” Kendine gelen Mevlânâ bir nara atar: “Allah’ım, acılarımı örtme!”
“Bu aşkı, bu dostluğu bize çok gördüler Şems’im. Ah, neylersin ah! Ey yaralı gönlüm, gecelere bu dilimi lal et.
Silinsin aşk künyesinde ismim, ister cemal yaz, ister celal et. Ölüm bize tez gelir şems’im, ha hançer ile gelsin ha can dediklerimiz cellat olsun.”
Allah'a olan aşkını bir can yoldaşı ile geliştiren Hz. Mevlana'nin hayatını, her gün Allah'a dökülen gözyaşları sanatsal şekilde sıkmadan hatta kendimizi sorgulayacak şekilde anlatılmış. Kitabı bitirdiğimde biraz daha Allah aşkı için gayret etmeye karar verdim.
Aşkın Gözyaşların'da Şems-i Tebriz 'den sonra Mevlâna''nın kokusunu aldım.Mevlâna'yı okurken Şems her daim var.Çünkü Şems olmadan Mevlâna olmuyormuş.Mevlâna kendisini Şems'te Şems Mevlâna'da bulmuş.Çünkü ikisininde ortak noktası Aşk!Allah aşkı. Bu kutsal aşka düşenleri okumak ne güzel bir duygu.Bahaeddin Veled'in oğlu olarak dünyaya gelen, bütün dinleri gören,doğduğundan beri kalbindeki aşk ateşiyle yanan Mevlâna'ya bu yolda bir yoldaş eşlik eder ve etten kemikten olan bedende sadece Allah aşkı yaşar.İyi bir aile reisi adaletli bir yöneticidir.Şems onu bulunca bütün eksikleri tamamlanır.Sevgiliye giden yolda Şems ona yoldaş olmuştur.Halvette günlerce oruç tutup zikirler çekip,namaz kılıp sevgiliyi anarken Şems'in ansızın kayboluşuyla acılara boğulan Mevlâna bir kez daha Şems'ine kavuşmuştu fakat bir gün Şems'in kanlar içindeki bedenine sarıldı.Her cümlesinde aşk olan Mevlâna Hak yoluna giderken bile Şems'in okuduğu ezan sesini anarak eşlik eder.Mevlana,Ezan-ı Muhammedî'nin son cümlelerini okuyarak başı oğlunun omuzlarına düşer."Allahu Ekber,Allahu Ekber,Lâ İlâhe İllallah.. Hak yolunda giden iki yoldaş'ın hikayesi Aşkın Gözyaşları.İncelemeyi Peygamberimizin kitap ta geçen bir sözüyle bitirmek istiyorum."İnsan insanın aynasıdır.Kişi kendisi nasılsa,karşısındaki insanı da öyle görür."Adı güzel kendi güzel Peygamberimizin sözünü kitabına geçiren Sinan Yağmur'a bir kez daha teşekkür ederim.
Mevlana hakkında bilmediğimiz birçok şeyi öğreten, öğretmesinden de ziyade okurken kendimizi sorgulayacağımız sade anlatımlı, duygu dolu bir kitap.
İlki gibi bu kitapta çok etkileyici. Eğer tasavvufi konuları okumayı seviyorsanız bunuda kaçırmayın derim. Serinin devamınıda okumayı dört gözle bekliyorum.
Nihayet,Sinan Yağmur'un kaleminden üflenen Aşkın Gözyaşları serisinin ikinci kitabını bitirdim.Aşkın Gözyaşları 1 hakkında düşüncem pek olumlu değildi,sade,sıkan ve monoton anlatım ve tekrarlanan olay örgüsüyle beğenimi kazanamadı. Lakin ikinci kitap,birincisinden kat kat etkileyiciydi.Beni çok etkilemeyen Aşkın Gözyaşları'nı Tebrizli Şems'in bakış açısından tasavvufi anlatımla okumuştuk. Aşkın Gözyaşları 2'de ise bu kez Hz.Mevlana'nın bakışından yine tasavvufi bir şekilde anlatılıyor.İki ana karakterin anlatımından da kitap yazması,yazarın okuyuculara yaptığı hoş bir jest olmuş.Ama çok beklentiye girmeyin kitap hakkında.Birinci kitaptan beri çok değişen bir şey yok aslında.Aynı olay örgüsü,aynı karakterler,aynı üslup,aynı mekanlar.Bu "aynılıklar" dolayısıyla kitabı bitirmem pek kısa sürmedi.Aşkın Gözyaşları'nı zorlayıp üç günde bitirdim ama Aşkın Gözyaşları 2,altı gün yani tam iki katı zamanımı aldı.Hatta kitapla beraber iki kitap daha okudum.

İkinci kitabımız öncelikle Mevlana'nın gençlik ve çocukluğuna değiniyor.O zamanlar Mevlana değil,büyük bir ermiş olan Bahaeddin Veled'in küçük oğlu Celaleddin'dir.Celaleddin,Karaman'da doğup büyümüştür ve daha küçükken dini konulara ve tasavvufa merak salmıştır.Bu alanda kendini geliştirirken keder dolu iki olay yaşar: Annesi ve ağabeyi ölmüşlerdir.Kalbinde derin bir yara açılmasına rağmen yoluna devam eder.Evlilik ise henüz düşünmediği bir şeydir.Hayatına giren ilk kadın ise Gevher Hatun'dur.Babası,bir misafirlikte gördüğü Gevher Hatun ile oğlunu evlendirir.Çok geçmeden biricik babası Bahaeddin,hayata gözlerini yumar.O da babası gibi bir alim olmak için çaba gösteren,orta halli biridir.Evlilik hayatında Gevher Hatun'un adı Mevlana için Gül Hatun'dur.Gül Hatun'dan Sultan Veled ve Alaeddin adında iki çocuğu olur.Zaten hüzün yağmurlarıyla ıslanan kalbi,bir acıyı daha yaşar.İki çocuğunun annesi olan Gül Hatun yaşamını yitirir.İkinci evliliğini dul ve iki çocuklu olan Kerra Hatun ile yapar ve bu evlilikten de iki çocuğu olur.Dergahta vaazlara devam eder ama hala hamdı,pişmesi gerekiyordu.Ne zaman Tebrizli Şems ile tanıştı,o zaman hayatının dönüm noktası oldu.Konusu çok güzel ve her bölüm başında bulunan alıntılar okumayı biraz daha keyifli kıldı.

Üslup bakımından bir gelişme olmadı kitapta,hala sıkıcı bir olay örgüsü vardı ama bu kitapta beni can evimden vuran sahneler vardı.Şems ve Mevlana'nın mektuplaştığı ayrılık sahneleri,Sinan Yağmur'u bu konuda birinci kitapta da tebrik ettiğim etkileyici sonu ve kitabın en üzücü olayı olan Mevlana'nın can yoldaşı,güneşi,dostu Şems'in kanlar içindeki feracesi.Kederlerle dolu,zor bir hayat mücadelesi geçiren Mevlana'nın gözünden alim olmanın kolay olmadığını bir kez daha anlıyoruz.Roman sizi Allah aşkı için gayret etmeniz düşüncesine itiyor.Ama dediğim gibi aynılıklar,şiirsel dil ve işleyiş yüzünden okuması sizi zorluyor.Elimde olan son Sinan Yağmur kitabını okuduktan sonra yazara devam etmeyi pek düşünmüyorum açıkçası.
Gerçek aşk en sevgiliye duyulandır.Maneviyattı benliklerine kadar his ettiren çok özel bi anlatım.Allah O na götüren Ona ulaştıran aşklar nasib eylesin.Manaya yakın olmamızı anlamamızı derinlik kazandırsın gönlümüze.
Hz. Mevlana'nın yaşamının ve Tasavvuf Felsefesinin roman formatında anlatıldığı çok güzel bir eser. Sade ve akıcı bir dille yazılmış, tavsiye ederim.
Aşkı hissettiren ,öğreten ,yaşatan bi kitapti görüşümce..Okuyana heyecen verilmek üzere yazilmis sanki. Benim hayatımi ileri düzeyde etkiledi herkese tavsiyemdir....
Konu tahmin edileceği gibi Hz. Mevlana ve Şems arasında yaşanan büyük dostluk. Kendisi de Mevlevi olan ve hali ile bir Mevlana aşığı olan yazar, yıllar içinde oluşan bilgi birikimini sevgisi ile birlikte kağıda dökünce ortaya akıcı ve okunası bir kitap çıkmış. Özellikle Mevlana üzerine araştırma yapıyor ve okuyorsanız bu kitaba da zaman ayırabilirsiniz.
Tek kelimeyle harika. Felsefi tarzda konularin Cok teferruatli gecdigi yerlerde sıkıcı olsada genel manada ibret ve ders verici okumaya deger mukemmel bir kitap.
Hz. Mevlana nın doğumundan ölümüne kadar yaşam hikayesi Şems ile tanışması mesnevi nin ortaya çıkışı akıcı bir dille anlatılmış. herkesin kendinden birşeyler bulabileceği yegane kitaplardan birisi diye düşünüyorum. Mevlanayı daha yakından tanıma şerefine nail oluyor insan. herkese tavsiye ediyorum...
Aşkı bu sefer de Mevlana’nın ağzından dinlediğimiz Aşkın Gözyaşları – Hz. Mevlana bir insanın hayatında eksik olanın peşinden nasıl gidebileceğini gözler önüne seriyor.

Küçüklüğünden beri Mevlana’nın dini görüşünün farklılık yaratacağı babası tarafından farkedilmiştir. Ve günün birinde babasının yerine geçeceği ve kitlelere sesleneceği kaderine işlenmiş. Ama Mevlana o kadar eksik hisseder ki kendini ( her ne kadar herkesten fazla bilgisi ve görüşü olmasına rağmen) bu görevin altından kalkamayacağını düşünür (ve devamı için okuyalim)
Kimseler bilmez, kimseler görmez bizi. Aşka değer bir aşk mıdır beni benden alan, yoksa cihanda görülmeyen seslerin muhteşem ahengi midir kalpte yanan? Sana dair ne varsa, ben hepsini aşk bildim. Sevda bildim. Seni sen bildim de sevdayı sana bildim.
Aşk samimiyet ve sadakattir. İnsanlar aşkı, sadece kırık dökük konuşuyorlar. Biz aşkı yaşayanlardanız.
Ey beni doğuran aşk, neredesin? Yaksan da gel! Yıksan da! Yeter ki gel! Ben de can var sanma, canımı cananıma sor...
Evladım, öyle bir eş ol ki hanımın seni elindeki su ile iftarı bekleyen oruçlu gibi beklesin.
Sevgi bu dünyanın yitiğidir. Yalnızım. Kapanır kapılar. Hiç eleğe dökülmemiş, topraktır ruhum. Ruhumda sızım var. Sızlayan ruhumda kan çiçekleri açar, gözlerimde ise şafaklar.
Bir gün Peygamber Efendimiz, Hz Ali'ye bir sır verir...Öyle derin bir sırdır ki bu, kor gibi yüreğine çöker Hazreti Ali'nin. Ama ondan da kötüsü bu sırrı kimseyle paylaşamaz. Öyle büyük ve derin bir sırdır ki; yüreği daha fazla taşıyamaz bunu. Hazreti Ali bu sırra daha fazla tahammül edemeyerek nihayet içi boş bir kuyuya varıp sırrını ona söylemek mecburiyetinde kalır. Nefesi yettiğince kuyunun içine "Huuuuu" diye haykırır. Kuyu bu sırra dayanamayıp, su çıkarmaya başlar... Sular taşar...Kuyunun etrafında sazlıklar fışkırır... Derken günün birinde aşığın biri bu sazlıktan bir kamış koparır...Ona şekil verir.... Ve aşkla üfler... Kamıştan yani ney'den "Huuuu" diye bir ses çıkar... Ses Hz Ali'nin sırrıdır... Ney sesini duyan Hz. Peygamber "Ya Ali ne için sırları ifşa ettin?" diye sorar. Hz. Ali'de "Ya Resulullah, halktan hiç kimseye ağzımı açmadım." cevabını verir. Resulullah: "Ya bu sır nedir, o sır değil midir?" buyurur. Hz Ali dinler, görür ki o sırdır. Hemen özür dileyip "Ya Resulallah daha fazla tahammül edemediğim için kırda boş bir kuyuya söylemiştim." der. Bunun üzerine Allah Resulü: "İşte bu ney bu sırları kıyamete kadar söyler." buyurur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147716
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana
Aşkın Gözyaşları 2
Şems’in o son mektubu sonrası ne vakittir baygın hâlde yattığını bilmeyen Mevlânâ, yatağın içinde doğrulur.
Kurumuş bir dal gibi düşer yana kolları. Avucundaki mendile bakar, Şems’in kan izleri hâlâ tazedir zümrüt yeşili mendilin ucunda.
“Yusuf gibi kuyuya mı attılar seni, güneşi gökten koparıp hançerleyenler kim? Bu nasıl sır, adım atanın göğe
yükseliyor feryadı. Bu nasıl bir gömlek, kim giyse gözlerine kan iniyor.” Kendine gelen Mevlânâ bir nara atar: “Allah’ım, acılarımı örtme!”
“Bu aşkı, bu dostluğu bize çok gördüler Şems’im. Ah, neylersin ah! Ey yaralı gönlüm, gecelere bu dilimi lal et.
Silinsin aşk künyesinde ismim, ister cemal yaz, ister celal et. Ölüm bize tez gelir şems’im, ha hançer ile gelsin ha can dediklerimiz cellat olsun.”

Kitabı okuyanlar 2.791 okur

  • Ali Kargı
  • Işılay Varlık
  • Murat Kucukkeles
  • Zeynep abali
  • Eclipse
  • _ctndg_
  • Gonca
  • Küp's
  • Tamer Mezgitci
  • İbrahim korkmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.6
14-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%30.2
35-44 Yaş
%24
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.1
Erkek
%27.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (169)
9
%17.9 (96)
8
%19.8 (106)
7
%13.6 (73)
6
%5.8 (31)
5
%4.3 (23)
4
%1.3 (7)
3
%1.9 (10)
2
%0.7 (4)
1
%1.1 (6)

Kitabın sıralamaları