Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun

7,9/10  (196 Oy) · 
1.081 okunma  · 
198 beğeni  · 
4.017 gösterim
"Şems! Ey seyyarelerin en tekinsizi! Çarpacak bir beni mi buldun? İyi ki beni buldun. Hoş âmedî! Hoş âmedî! Seni arıyordum Şems! Ama dağıla dağıla. Seni bekliyordum Şems! Ama savrula savrula… Allah'ım beni Şems ile yarala! Öyle yarala ki akan gözyaşlarım cehennemi söndürsün. Ağlamaktan kör olup görmesem de cennetini. Sen varsın ya! Şems, Kimya'nın yüzüne doğru eğilirken, pencereden bir ışık huzmesi süzüldü odaya. Oda göz kamaştıracak bir şekilde ışıkla dolmuştu. Bir gül kokusu yayıldı odanın her yanına. Kimya başını pencereye doğru çevirdi. Hemen ayaklarını dizlerine, dizini ise karnına doğru çekti. Tıpkı bir bebeğin anne karnında durması gibi. Kimya yatağın içinde doğrulmaya çalıştı. Tebessüm etti. Dudağından; "Efendimiz... Efendimiz..." Başı yastığın sağ ucuna düştü." Herkes kendi yüreğinin diline uygun kitaplar okur. Bu kitapta okuyucu, içinin içtenlikle dolu sesini duyacaktır. Her bir bakışı ömrünün Şems'ini arayan, her bir adımı özünün aşk kapısını aralayan, Kimya'nın sessiz ağıtına aşkın gözyaşları ile katılan, o saf yüreklerini okuyacaklar.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786051130514
 • Yayınevi:
  Karatay Akademi
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
17 Oca 11:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumakta en çok zorlandığım kitaplardan biri oldu bu kitap, defalarca bırakmak istedim, ama belki bırakmaya götüren nedenlerin bir açıklaması olur düşüncesi ile devam ettim. Neydi beni böylesine zorlayan, edebi yönü veya kitabın konusunun ağırlığı değildi elbette. Mevlana'nın Öz babasının küçük kelebeğini dedesi yaşındaki Şems' le evlendirilmesiydi elbetteki. Yaşasaydı şayet verir miydi küçük kelebeğini Şems' e ? kıyabilir-miydi göz nuruna, ciğerparesine ? Kıyamazdı diye düşündüm hep. Oysa küçük kelebek babasından ve Kerra Hatun'dan bir emanetti Hz. Mevlana' ya. Emanet daha bir özen isterdi elbet, hele ki küçük bir kız çocuğu ise şayet. Bu evliliğin kitapta bahsi geçtiği gibi şehevi ve dünyalık bir evlilik olmadığını söyleyecek bazı okuyanlar veya yorumlayanlar. En olumlu yönünden bile baksak olaya, biri henüz hayatının baharında biri de sonbaharında olan iki insanın aynı çatı altında ömrünü geçirecek olması bile kötü. Bu satırları Allah'ın lütfu inayetiyle vermiş olduğu iki erkek evladı olan bir baba olarak yazıyorum. Kız çocuğum olsa idi eğer neler düşünürdüm hayal bile edemiyorum. Bir söz de kitap yazarı Sinan Hoca' ya iki evladının olduğunu öğrendim. Şayet aynı durum onun başına gelseydi, bu evliliğe methiyeler düzen yazılar ve roman yazar mıydı acaba? Amacım kitap üzerine polemik yapmak değil lütfen yanlış anlaşılmasın. Sadece bir iç dökümü ve bireysel bir bakış açısıydı.

Sibel Korkmaz 
14 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çok beğendim harika bi kitap okumanızı tavsiye ederim ama serisini henüz bitiremedim :)

Derya Yalınkılıç 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmur'u kitaplarıyla değil de üniversitemizde yaptığı söyleşiyle tanıdım. İyi ki tanımışım! Ardından yapılan semah gösterisi büyüleyiciydi. Hatırladıkça huzur duyuyorum. Kitabı okurken de o huzuru tekrardan yaşadım.

Aşkın Gözyaşları serisinin 3.kitabı Kimya Hatun'un dilinden aktarılmış bizlere. Yazar bu kez edebi yönüne ve iç tahlillere ağırlık vermiş. Bu yönüyle de çok başarılı olmuş. Beşeri aşk ile ilahi aşkın harmanlandığı bu kitabı okurken kelimeler içime işledi resmen.
Serinin 1 ve 2.kitabına göre daha etkileyiciydi bence. Okunmasını tavsiye ederim özellikle hemcinslerime :)

Güler Bilkay Aygün 
13 Haz 22:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkın Gözyaşları serisinin üçüncü kitabı. Diğer iki kitapta güzeldi ama ben en çok bu kitabı beğendim. Kimya Hatun'un yaşamı, duygu ve düşünceleri çok güzel anlatılmış.

Şükran Çelik 
31 May 22:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk...
İtiraf etmektir kendine...
Onu sevdiğini...
Sonra onu sevdiğin için olmazlarını yapmak...
Ağlamak çoğu zaman...
Ve her daim özlemek...
Canının dibindeyken O...
Ulaşamamak...
Tuzlu su yanaklarını...
Özlem ise ruhunu yakar...
Ve ölür her bir hücren yavaş yavaş...
Kimya Aşkından öldü...
Tebrizli o can için...

BİLGEHAN KÜÇÜKAVŞAR 
14 Ağu 13:41 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzdeki Sevgilerin Aslında Ne kadar Basit Olduğunu Anlaya biliyoruz.
İnsanın Sevdiği Kişide Hakkı Görmesi sevmenin ne denli bir manevi boyuta sahip olduğunu,Kitap Okuduktan sonra sevginin kaynağını görebiliyoruz.Tabi ki Diğer Serilerde de olduğu gibi Mükemmel :)

Hüseyin Öz 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Daha ön sözünü okurken bile derin derin düşündürüyor. Yazar İslamdaki farklı görüş ve dinlere karşı olan hoşgörülü yaklaşımı Kimya Hatun'un çocukluk yıllarında akıcı bir anlatımla dile getirmiş. Serinin önceki kitaplarında olduğu gibi aşkın gözyaşlarını güzel bir üslupla dile getirmiş. Kalemine ve yüreğine sağlık.

Memmedaga Memmedov 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Serinin 3. kitabı, bundan öncekilere göre edebi özelliği daha fazla. Tarz olarak Nuriye Çeleğen'in Aşk-ı Sükun'una benziyor. Çokça beğendiğim, altını çizdiğim bölümler oldu. Yalnız bu kitabında yazar, benzer türde eserleri olan yazarlardan etkilenmiş gibi görünüyor, süslü anlatımın yanında gerçekliği tartışılır hikayelere de yer vermiş. Genel olarak okunası bir seriydi.

hatice yitük 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İçimin yangınından neler çektiğimi nasıl söyleyeyim sana?
Yarı hüzün, yarı acı olan benim hikâyemi Aşkın Gözyaşları'na sor..
Beşerî aşktan ilahî aşka geçişi en güzel şekilde anlatan bir kitap. Bence gerçek aşkı arayan herkesin okuması gereken güzel bir eser.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kimya Hatun'u iki diğer farklı eserde daha okumuştum ancak burada anlatılanlardan çok farklı şeyler okudum. Yazara güvendiğim için bu kitabı öneririm.Bir aşk, sevgi ve ayrılık ne güzel anlatılmış.

3 /

Kitaptan 192 Alıntı

Hz. Rabia
Sokaklarda elinde testi testi su taşıyordu. Bu hareketinin nedeni sorulduğunda; "Cehennemi su ile söndürüp cenneti de yakmak istiyorum. Böylece bu iki perde kalkacak ve Allah'a cehennem korkusu ya da cennet umuduyla değil, gerçek aşk ile ibadet edenler ortaya çıkacaktır." diyordu.

Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 157 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 157 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)
Böğürtlen Kışı 
25 Tem 23:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ağlamak gittikçe zorlaşırken var mı benim için de birkaç damla gözyaşınız?"

Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 10)Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 10)

- Aşk nedir Kimya?
- Vallahi gizli kalmayacak kadar aşikar, görülmeyecek kadar gizli. O, taşların arasındaki ateş gibidir; onu hareket ettirirsen tutuşur ve yanar, bıraktığında kaybolur.

Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 126 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 126 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)

- Mihrin nedir Şems?
- Dünya olarak hikmet, ahiret olarak cennet inşallah.

Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 87 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 87 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)

... mezarlıklar, yaşayan insanlar için, eğer anlamaya başlarlarsa, ders alınacak en iyi okullardan biriydi.

Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 69 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur (Sayfa 69 - Karatay Akademi Yayınları, 119. Baskı: Eylül 2015)
EBRU 
02 Ağu 01:54 · Kitabı okudu · Beğendi

Aşkınla aşka bulanmış bir ben varım sensizliğe aciz,sana hasret sana uzak sana meftun.Sil benliğimden matemi şimdi hadi ilk kez ve son kez sev beni...

Aşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan YağmurAşkın Gözyaşları 3 - Kimya Hatun, Sinan Yağmur