Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş Ölümü Öpen Derviş

8,7/10  (75 Oy) · 
317 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.238 gösterim
Tebrizli Şems`in dilinden Hallac`ı okumak...

Aşk; bir elif miktarı sevilmek için gelen her çileye kimi zaman darağacında kimi vakit kör bıçaklar arasında bir vav gibi hamuş olabilmektir.

Hamuş yani susmak. Susmak halvetti Hira`da, susmak En`el Hak`tı Hallac-ı Mansur`da, Hamuş olmaktı yârin alfabesiz halinde Mevlana`ca.

Ve susmak visal orucuydu maşukta, iftarını şehadet şerbeti ile açan Şems misali.

Suskunuz. Kin ve garazdan uzaktayız. Biraz dargın biraz da boz bulanığız o kadar. Aldatıldık biz de aşk yolunda. Yâre kırıldık ama yolu terk etmedik Şems. Sen yüreği yaralı olana gelirsin. Bize neden gelmiyorsun Şems? Hem vuslat hem hicransın dost yüreklim! Yanımızda bizimleyken yaramızda olmayan... Bizler de Mevlâna misali alıp kalemi elimize "Hamuş" yazsak düşer miydin yollara? Gelir miydin acılarımıza? Dokunur muydun yüreklerimize?

Ha: Hallac, Mim: Mevlana, Şin: Şems... Hamuştu onlar. En Sevgiliye sevdalıydılar. Aşkın uzun yol arkadaşları. Tüm kötülükleri güzellikle savuşturanlar, susanlar, iyilik kardeşleri, aşka namzet secde kardeşleri, susayanlar, ölüm sözcüğünü aşkın soluğundan içenler... Aşkın "Hızır"ları...

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786051130996
 • Yayınevi:
  Karatay Akademi
 • Kitabın Türü:
Kebelek Ruhu 
06 Ağu 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle harika. Felsefi tarzda konularin Cok teferruatli gecdigi yerlerde sıkıcı olsada genel manada ibret ve ders verici okumaya deger mukemmel bir kitap.

Visal... 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hallacı Mansur daha iyi bir dille anlatılabilir mi bilmiyorum. En'el Hak diyerek kendinden geçip hakka varan Mansur'un vahşice katledilişi. Akan son damla kanında bile hakka varabilen dervişin hayatı bu. Sinan Yağmur'un akıcı anlatımı gözleri yaşartıyor, yüreği acıtıyor. Mansur olmak istiyor insan.

Hallacı Mansur'u bilir misiniz? Ben Hakkım diye avazı çıktığı kadar bağıran ve mahalle mahalle gezen...Kafir ilan edilip vahşice idam edilen Hallacı Mansur...Bilmediklerinizi bu kitapta öğreneceksiniz,üzüleceksiniz,içiniz parçalanacak ve bunu yapanlara lanet edeceksiniz.

Ekrem Özkara 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Yağmur'un yazdığı " Aşkın Gözyaşları" serisi okuyucuyu adeta "Aşk yolculuğuna" çıkarıyor.Hani derler ya bazı şeyler anlatılmaz yaşanır diye !
Bu serinin kitapları da o türden bir şey..Ben ise diyorum ki ,ya yaşayın bu tür aşkı yada okuyun.İyi okumalar dileklerimle...

Sercan Bacak 
27 Haz 12:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

aşkın gözyaşları serisi bence her kitapseverin arşivinde olmalı. serinin 4.kitabı olmasına ragmen her ne kadar başlarda 1 ve 2.nci serilerinden alıntılar olsada bence digerleri kadar sürükleyiciydi bıkmadan okuyabileceginiz türden.

melek meriç bayburt 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hallacı Mansur, Mevlana ve Şems bu üç aşık insanın gerçek aşkı bulmak ve yaşamak için çektiği çileleri anlatan bir kitaptır. Akıcı dili ile çok kısa sürede ve zevkle okunmaktadır. Okuyucuyu günlük rutin işlerden alıp ruhun derinliklerine taşır. Ayrıca gerçek aşkı sorgulamayı ve aşk nedir sorusuna cevap bulmayı sağlayıcı özelliğe sahiptir.

Melike Koyaş 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 10/10 puan

Kesinlikle bayıldım. Şahane bir kitap. İnsanı alıp o kadar başka yerlere götürüyor ki, adeta kendi ruh dünyanızda yolculuğa çıkıyorsunuz. Ruhunuzu sorguluyorsunuz. Benliğinizi yeniden tanıyorsunuz. Altını çizmeniz gereken o kadar çok cümle var ki... Beni en derinden etkileyen ' Allah sadece beni sevin demiyor, en çok beni sevin diyor. '

Enes Kalkan 
10 Ağu 00:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir çoğumuz bir Kadını yada bir Erkeği sevdik. Belki onun için çok üzüldük ve acılar çektik. Kimilerimiz sevdiği için bir ölü gibi yaşadı. Kimilerimiz ise kimsenin vermediği sevgiyi ona göre verdiğimiz hale bir avuç hayal kırıklığından başka elimizde bir şey kalmadı. Bunlar olmuş olabilir. Fakat bu kitabı okuyup Şems ve Mevlana arasındaki güçlü duyguyu okuduktan sonra bizim yaşadığımız her neyse Şems ve Mevlana varken Aşk yaşadığımızı düşünmek bize büyük bir aptallık olarak gelecek. Bu kitabın sonunda gözyaşlarıma hakim olamadım. Sayısız işkence görmüş Hallacı Mansura sevdiği bir dostunu gül atmasından sonra Hallacın ; çok acı çekti bu bedenim fakat sevgilinin attığı bir gül kadar acıtmadı...

Hatice Biçer 
12 Mar 01:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıldı kapı, harf harf okundu sır. Ha, mim, şin. Üç harf kıvrıldı bir "Vav"ın içinde ve yuvarlandı ömür denen devranda. Doğruldular Elif'in doğruluğunda.
Ha sustu. Mim alev alev döküldü secdeye. Şin yandı tutuştu.
Ha: Hallac, ölümü öpen derviş.
Mim: Mevlana, aşk okyanusunu sırtında asırlar ötesine taşıyan damla.
Şin: Şems, Hak dostluğunun kefaret kahramanı, sözü dudağında değil ateş ateş yüreğinde barındırıp aşkın gözyaşlarını akıtan seyyah.


*** Beni benden alan, iliklerime kadar işleyen, ruhumu besleyen, aşırı güzel bir kitap okudum. Sabırla erişilirmiş hamuşluk mertebesine. O zaman diyoruz ki Allah her zaman haklının yanındadır, biz susalım, herkes hak ettiğini yaşar

Hilal sena yıldırım 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hallaç Mansur şems Mevlana 3 Allah dostu 3 alim 3 aşık ve 3 birbirinden uzak hayatların ortak tek noktası Allah aşkı sevgiliye kavuşmanın hikayesi hallacın kanıyla yazılıyor şemsin dilinde anlatılırken Mevlana gözyaşları içinde kalıyor

2 /

Kitaptan 136 Alıntı

Hayalperest 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cehennemi mahşerde aramayın, nasılsa kimsenin sizi anlamadığı yerde bulacaksınız.

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Hallac-i Mansur)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Hallac-i Mansur)
Emine MANTAŞ 
23 Tem 23:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzü susmuşsa bil ki ölümün ötesine gitmiştir çöl yüreğin
Çiçekler yeşermez. Yağmaz gözyaşların
Suskunluk iflah olmaz bir kuraklıktır
Susuyorsak gölgelerden ürktüğümüzden değil
Aşka olan hürmetimizdendir

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan YağmurAşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur
ibrahim ilgaz 
24 Tem 07:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölümü öpen derviş..
"Cehennemi mahşer de aramayın, nasılsa kimsenin sizi anlamadığı yerde bulacaksınız.."

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 213)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 213)
Ekrem Özkara 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nasıl dua edersiniz ?
Gönüller açılınca ellerin ne hükmü kalır..!

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 83)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 83)
Uğur Ukut 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bak sana ne diyeceğim. Suya sabuna dokunmadan bir mendil bile temizlenmez. Gönlünü öylesine berrak, kalbini öylesine parlak tut ki tüm ruhun tertemiz olsun. Insanları sevdiğini ve onlara baktığını söylüyorsun. Unutma sevmek birbirimize Bakmak değildir. Aynı yöneticilerle birlikte bakmaktır. Kendi benliğini "hiç" edip "hep" olmaktır.

Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 97 - Karatay Yayınları 1. Baskı)Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş, Sinan Yağmur (Sayfa 97 - Karatay Yayınları 1. Baskı)