Aşkın Kırk Kuralı

8,4/10  (5 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.248 gösterim
Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Bununla birlikte aşk, her kişiyi hayatı boyunca bir ucundan yakalar. Kimi kıyısında yüzer aşkın, kimi derin aşk ummanlarında seyr-ü sefer eder. Gerçekte kâinat, aşk üzere kurulmuş ve insan "aşk" üzere yaratılmış. Âşıklar, sevgililerine "ruhum" derler. Nereden esinlenir dersiniz? Yüce Allah, insana "Ona ruhumdan üfledim." diyerek bu sırra işaret etmiyor mu? Bu derece değer verilmiş insana…

Aşk olmasa, tomurcuklar açar mıydı, gonca güller tüm güzelliklerini ortaya sunar mıydı, denizler kabarıp, coşar mıydı; toprak, bulutlara hasret, yağmurları bekler miydi, Mecnun, Leylâ için çöllere düşer miydi, bunca kitap, eser, şiir yazılır mıydı?

Şems de aşk ateşiyle düştü yollara ve İlahi Aşkın nurunda Mevlânâ ile hakikate ulaştı. Şems, evini yurdunu bıraktı, Mevlânâ da tüm mevki, makam ve okuduklarını bir kenara attı. Mevlânâ'nın içi öylesine yandı ki aşkın ateşinden, bunları söze dökmeye kalkıştı. Binlerce sayfa yazdı da, aşkının ateşini söndüremedi. Zira, söz, aşkı nereye kadar anlatabilir ki? Bununla birlikte, aşkı söze dökebilen ender yiğitlerden oldu o.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786054812141
 • Yayınevi:
  Az Kitap
 • Kitabın Türü:

Bir çok romana kaynak olan özellikle Elif Şafak'ın Aşk romanının okudukça sorguladığımız kuralları.. Hayat felsefeniz olur mu bilemem.. Belki de insanlığın aradığı örnek insan modeli analizidir..

Aynur yildiz 
17 Oca 21:27 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Genel olarak güzel ama beni yakalayan bir duygu aktarımı yoktu. Kitabı içimde hissedemesemde değindi konular dilin sade ve akıcı olması da kitabı okunabilir hale getiriyor.

Kitaptan 10 Alıntı

Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. "Aman sakın kendini" diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: " Bırak kendini, koy gitsin! " Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Aşk
Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Bununla birlikte aşk, her kişiyi hayatı boyunca bir ucundan yakalar. Kimi kıyısında yüzer aşkın, kimi derin aşk ummanlarında seyr-ü sefer eder. Gerçekte kâinat, aşk üzere kurulmuş ve insan "aşk" üzere yaratılmış. Âşıklar, sevgililerine "ruhum" derler. Nereden esinlenir dersiniz? Yüce Allah, insana "Ona ruhumdan üfledim." diyerek bu sırra işaret etmiyor mu?
Bu derece değer verilmiş insana…

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Mutlu Yıllar Herkese...
Geçmiş zihinlerimizi kaplayan bir sis bulutundan ibaret. Gelecek ise başlı başına bir hayal perdesi. Ne geleceğimizi bilebilir, ne geçmişimizi değiştirebiliriz. Sufi daima şu anın hakikatini yaşar.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Ne yöne gidersen git, -doğu, batı, kuzey ya da güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi

Hakk'a yakınlaşabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmalı. Her insan şu veya bu şekilde yumuşamayı öğrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalık, kimi ayrılık acısı çeker, kimi maddi kayıp... Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatırız. Ama kimimiz bundaki hikmeti anlar ve yumuşar, kimimiz ise ne yazık ki daha da sertleşerek çıkar.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i TebriziAşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi
Aynur yildiz 
06 Oca 19:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Can ve gönülden kulluk etmenin şartı, bunu ancak Allah için yapmaktır. Yoksa başka emeller ve hevesler uğruna kulluk etmek değildir.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi (Sayfa 185)Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi (Sayfa 185)
Aynur yildiz 
08 Oca 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Teslimiyet , yüreğin bilgeliğidir. İçinde bulunduğun anı, bu hayatı kabul etmektir. Kendi yolunun önünden çekilerek, Yüksek Irade'yle uyum içinde yaşayabilmek tir.

Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi (Sayfa 287)Aşkın Kırk Kuralı, Şems-i Tebrizi (Sayfa 287)