Aşkın Meali 1 - Hz. Yusuf ile Züleyha

8,3/10  (128 Oy) · 
518 okunma  · 
149 beğeni  · 
2.743 gösterim
Bir Yusuf yüreğidir, Züleyha'ya zindan kadar kapalı. Bir baba kalbidir, kuyu kadar naçar. Bir Züleyha sevdasıdır, Nil kadar! Yakup’un iftarıdır Yusuf'a akıttığı gözyaşlarını içmek. Ne ay yüzünü gördük Yusuf Peygamber’in, ne gamına ortak olduk Mah-ı Züleyha'nın, ne de Yakup babanın sabrını sırtımızda bir aba gibi taşıyabildik. Sadece yazdık. Okuduk. Ah çektik. Ne güzel öğrettin kardeşliğin kalleşlik olmadığını. Doğru ya, sen dost ara, düşmanı nasılsa şeytan doğuruyor.
Yedi ölümcül günah kovaladı Yusuf'u. Yakalayamadı yakasından. İffetin adıydı Yusuf. İmanın eriydi. Erimedi yedi dişli günahtan: Oburluk, kibir, fuhuş, tembellik, kanaatsizlik, haset ve gıybet.
Üç gömlek… Üç yürek… Yakup, Yusuf ve Züleyha.
Yusuf’un gömleği kıskançlığın “Kurt kaptı” yalanıyla parçalanmış. Parçalanan bezler dile gelir. ”Değmez kardeşler, bu dünya birbirinize düşman olmanıza değmez!” Züleyha’nın gömle¤i şehvet tırnağıyla yırtılmış. Dile gelir gömlek: “Ah şehvet, beni Rabb’imden uzaklaştıramazsın!”
Yakup’un gömleği, oğul hasretinden kör olan gözlerin açılışı. Gömleğin kokusu anlatır: “Ey can! Canımı yaksan da bu can seni bekler!”
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055147747
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yusuf ile Züleyha... Herkesin bildiği ama bugün bile sizi derinden etkileyen tazecik bir aşk. Günümüzün yavan ilişkileriyle kıyaslandığında ağzınızda hoş bir tat bırakıyor. Şiir gibi sevdaya yakışan şairane bir anlatımla yazılmış kitap.
"Bana bir aşk verseydin sana üstüne şehadet edilesi bir sen verecektim."