Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha

8,5/10  (68 Oy) · 
256 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.789 gösterim
Kuyu. Zindan. Dünya. Ahiret. Kur'an-ın en güzel kıssasında dört kelime, dört kapıyı açıyordu: İman. Aşk. Sadakat. Vuslat...

Üç gömlek. Üç yürek. Yakup. Yusuf ve Züleyha. Üç gömleği de yırtıldı da aşkının akı ile geçti kuyudan, zindandan ve kadından.
Yakup şimdi suskun. Yakup şimdi mahzun. Yakup şimdi hasret. Oğul şimdi gurbet. Çöle akşamın karanlığı iniyordu. Yakup'un yüreğine hasret harları: ''Ey kalbim! Dayanmalıyız Yusuf'suzluğa.''

Yusuf güzeldi, insanlığın edebiydi. Yusuf güvendi, erkeklerin efendiliğiydi.

Bir Yusuf yüreğidir Züleyha'ya zindan kadar kapalı. Bir baba kalbidir kuyu kadar naçar. Bir Züleyha sevdasıdır Nil kadar! Ne yöne aktığı müphem hüznü Züleyha'nın. Yakup'un iftarıdır Yusuf'a akıttığı gözyaşlarını içmek.

Ah Züleyha! Adı konmamış tüm anlaşılmamazlıkların yol ayrımı hep sana yükleniyordu nedense? Seni anan diller anlamadı yüreğini "Altı üstü bir aşk işte" diyecek kadar aşk yetimiydiler. Yusuf'unu bir yüz görümlüğü görmek için kaç yürek boşalttın da derin sevdalara daldın? Her dalışta binlerce vurgun yedin. Ah Züleyha!

Gitme Züleyha! Gittikçe aşk oluyorsun, dur! Tırnakların mora kına çalacak, yaran çerağ çerağ yanacak, en çok da Yusuf'unu figan edeceksin. Dur! Gitme! Ağla Züleyha! Sen ağladıkça çöllere yağmur duası bırakır melekler!

Anladım. Vuslatın aslı hasretmiş. Öğrendim. Her hasret bir hicrete bedelmiş. Bildim. Herkesin hicreti kendi içineymiş. Şimdi ben hicretimi yaşarken bedelini de ödüyorum.
Sana da bana da susmak düştü. Susalım.
''Rabbim göz verdin; gözyaşı da ver ki Yusuf'u bulmadan yitirmiş Züleyha için ağlayalım.''
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051130859
 • Yayınevi:
  Karatay Akademi
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sinan Yağmur'un en çok etkilendiğim kitaplarından biri.Mektuplar başlı başına okumaya değer bir uslüpta ve sevginin ifadesi olarak hayat buluyor.Az çok herkesin fikir sahibi olduğu bildiği bir konu Yusuf ile Züleyha.Ama farklı bir anlatım ile hatırlamak için okunacak bir kitap.

Meltem 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yusuf ile Zuleyha ... Birbirlerine dogru aksa da hayatları, yolları kendi içlerine doğruydu. Yusuf peygamberliginin en ağır imtihaninda, Zuleyha kendi nefsiyle imtihanda. Sinan Yağmur güzel bir eser hazırlamış okurlarına. Bazı yerlerde kopukluklar olsa da insanin iç dünyasına yolculuk etmesini sağlayan bir eser.

Esra Kurak 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bol bol alıntı yapılası bir kitap... Sırf alıntıları tekrar tekrar yazmak için tekrar tekrar okumuşluğum vardır: Edebî yönü ağır basıyor.

Büşra Ayvazoğlu 
 24 Oca 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes bir çok kitaptan çeşitli aşk hikayeleri okumuştur. Herkesin hakkında bir şeyler bildiği, anlamlar yüklediği ama kesin bir doğrunun olmadığı şeydir aşk.
Züleyha'nin Yusuf'u için yanışı ve bir Anka Kuşu gibi Yusuf'u ile doğuşunu anlatan kitap.
Züleyha şanslıdır ki onun aşkı, kitapların en güzeline, Kur'an-ı Kerim 'e, konu olabilmiştir.
Zoru başarmıştır Züleyha; hep zorluklara göğüs geren erkeklerin peşinden koştuğu bir kadın olma kalıbını yırtıp, Yusuf'u için mücadele eden bir kadın olmuştur.
Sinan Yağmur'un kalemi de bu hikayeye çok yakışmış. Züleyha'nın yazdığı mektuplar ile hikâyenin canına can katmış. Okuyun ve "aşk" a yeni bir anlam daha yükleyin.
Ve siz beyler Hz.Yusuf gibi olun ki Züleyha gibiniz olsun.

Visal... 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kim aşık oldum diye bilir ki Züleyha'yı okuduktan sonra. Helede anlamak Züleyha'yı mümkün mü? Peki ya Yusuf, onun sınavı daha büyük, daha çetin.
Bu kitapta her şey var aslında. Maddi ve manevi aşkın kesişme noktası, kuyudan Mısır tahtına giden yol. Züleyha'nın Yusuf'a olan aşkının ilahileşme hikayesi bu. Bir çok kör aşığı uyandıran bir kitap. Yaşadığımız aşk acılarının küçüklüğünü gösteriyor bize.
Size tavsiyem kitabı bitirdikten sonra Kur'an-ı Kerim'deki Yusuf süresinin mealini de okumanız...

Bilge Nur 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yusuf ve Züleyha, öyle bir kitap ki yıllar önce okumuşken bir anda aklınıza geliyor ve nerdeyse bütün ayrıntıları hatta okurken fark etmediğiniz ayrıntıları hatırlıyorsunuz. Yusuf bir peygamber züleyha bir kadın. Yusuf'a aşık bir kadın. Aşkı önce nefsine tutsakken ayrılık acısı aşkını özgür bırakmış. Tuhaf bir anlatım. Ve sanırım dil anlatımında kusurlar vardı. Ama öyle bir aşkı konu etmiş ki insan belleğinde yalnızca o sevda kalıyor.

Nurten Ulaba 
22 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinan Yağmur kalemine eline sağlık diyorum .Bütün kitaplarını zevkle okudum çok şeyde öğrendim ama bu kitabı başka okudum .inanın sonunu okurken göz yaşlarımı tutamadım ağlayarak okudum züleyha ya çok üzüldüm daha öncede bu kıssayı okumuştum ama bu kadar etkilenmemiştim .Konuyu güzel seçerken yazımıda çok özen göstermiş gelecektede zevkle okunacak İlerde klasik kitaplar arasına girecektir .Keşke erkekler yusuf kadınlarda züleyha gibi sevebilseler işte gerçek aşk budur Aşık oldum deyip evleniyor birliktelik yaşanıyor aşk bitiyor .Kimse kimseyi kandırmasın aşk bitmez o bitenler karşılıklı menfaat üzerine kurulan ilişkiler adamın parası bitiyor aşk bitiyor kadının güzelliği gidiyor aşk bitiyor .Lütfen aşkı kötü emellere alet etmeyin .Aşk özel ve güzel bir duygu bunu hiç bir şey yıkamaz Onun içinde gerçek aşkı bulmadan kendinizi tanımadan kimseyle birlikte olmayın sonra üzülen olursunuz Allah herkese gerçek aşkı nasip etsin Şu söz çok hoşuma gitti onun vezir olduğu ülkede dilenci olmakta

NİLAY ÖZTÜRK 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanları hataları için ayıplamamalı, hele ki o aşık bir insansa... çünkü aşk insanı ''ömrümce girmem'' dediği her yola koşa koşa götürendir. Züleyha Yusuf'u hep sevdi. öyle sevdi ki belki de başka aşklara sevda demek Züleyha'ya hakaretti. Bu aşka en güzel satırlar Fuzuli'den gelmiş bence. Demiş ki Fuzuli: ''Bana tan eyleyen gafil, seni görgeç utanmaz mı?'

Mehmet Çağlar 
14 Şub 00:16 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yusuf ve Züleyha... Sinan Yağmur'un bende çok başka bir yeri vardır. Bir çok kitabını zevkle okudum. Sadece okumadım aslında, zaman zaman yok oldum kitaplarında, çekti beni içlerine doğru, yoğun duygulara kapıldım. Bu eserde bir şiir yoğunluğunda, etkiliyor, düşündürüyor, alıp götürüyor. Ben sevdim, sizi bilemem :) Sevgilerimle...

tülay abaza 
08 Oca 15:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sinan Yağmur'un kitaplarını okuyan kişi galiba şunu anlıyordur: Gerçek aşk Yaradanı sevmekten geçiyor. Kim ki Yaradanı sever onun isteklerine uyarsa o zaman aşkların en yücesini, en güzeli veriyor. Yusuf olmak elif olmaktır. Dosdoğru dimdik durmayı gerektirir. Züleyha olmak ise vav olmaktır, Yaradana eğilmektir.

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Gözde 
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

sinanyagmur
Kara sevdandan mı aldın o kara saçlarının rengini Züleyha?
Naz ile taradığın saçların sanki Yusuf için yaratılmış..

Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha, Sinan YağmurAşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha, Sinan Yağmur