Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha

8,5/10  (97 Oy) · 
372 okunma  · 
97 beğeni  · 
2.162 gösterim
Kuyu. Zindan. Dünya. Ahiret. Kur'an-ın en güzel kıssasında dört kelime, dört kapıyı açıyordu: İman. Aşk. Sadakat. Vuslat...

Üç gömlek. Üç yürek. Yakup. Yusuf ve Züleyha. Üç gömleği de yırtıldı da aşkının akı ile geçti kuyudan, zindandan ve kadından.
Yakup şimdi suskun. Yakup şimdi mahzun. Yakup şimdi hasret. Oğul şimdi gurbet. Çöle akşamın karanlığı iniyordu. Yakup'un yüreğine hasret harları: ''Ey kalbim! Dayanmalıyız Yusuf'suzluğa.''

Yusuf güzeldi, insanlığın edebiydi. Yusuf güvendi, erkeklerin efendiliğiydi.

Bir Yusuf yüreğidir Züleyha'ya zindan kadar kapalı. Bir baba kalbidir kuyu kadar naçar. Bir Züleyha sevdasıdır Nil kadar! Ne yöne aktığı müphem hüznü Züleyha'nın. Yakup'un iftarıdır Yusuf'a akıttığı gözyaşlarını içmek.

Ah Züleyha! Adı konmamış tüm anlaşılmamazlıkların yol ayrımı hep sana yükleniyordu nedense? Seni anan diller anlamadı yüreğini "Altı üstü bir aşk işte" diyecek kadar aşk yetimiydiler. Yusuf'unu bir yüz görümlüğü görmek için kaç yürek boşalttın da derin sevdalara daldın? Her dalışta binlerce vurgun yedin. Ah Züleyha!

Gitme Züleyha! Gittikçe aşk oluyorsun, dur! Tırnakların mora kına çalacak, yaran çerağ çerağ yanacak, en çok da Yusuf'unu figan edeceksin. Dur! Gitme! Ağla Züleyha! Sen ağladıkça çöllere yağmur duası bırakır melekler!

Anladım. Vuslatın aslı hasretmiş. Öğrendim. Her hasret bir hicrete bedelmiş. Bildim. Herkesin hicreti kendi içineymiş. Şimdi ben hicretimi yaşarken bedelini de ödüyorum.
Sana da bana da susmak düştü. Susalım.
''Rabbim göz verdin; gözyaşı da ver ki Yusuf'u bulmadan yitirmiş Züleyha için ağlayalım.''
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051130859
 • Yayınevi:
  Karatay Akademi
 • Kitabın Türü:
Merve 
09 Ağu 16:08 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yusuf ile Züleyha... Herkesin bildiği ama bugün bile sizi derinden etkileyen tazecik bir aşk. Günümüzün yavan ilişkileriyle kıyaslandığında ağzınızda hoş bir tat bırakıyor. Şiir gibi sevdaya yakışan şairane bir anlatımla yazılmış kitap.
"Bana bir aşk verseydin sana üstüne şehadet edilesi bir sen verecektim."

Sevda Mutlu 
 11 Tem 14:11 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

#kitapyorumu
#SinanYağmur
#AşkınMealiYusufveZüleyha
Sinan Yağmur kitapları nı severek okurum okuyucuyu yormadan dile getirir eserini elimden bırakmak istemedim bazı yerlerinde çok duygulandım . Yusuf Peygamber güzelliğiyle merhametiyle tanınır çok kitap yazılmıştır Yusuf ve Züleyha için filmini izlemiştim daha önce çoğu kişide bilir hikayesini kardeşleri tarafından kuyuya atılır babası anlamıştır Yusuf a zarar vereceklerini yıllarca hasretiyle yanar tutuşur köle olarak satılır Yusuf Peygamber görenler aşık olur Yusuf'a ve Züleyha küçük yaşta sevmediği yaşlı biriyle evlenir Mısır kıralıyla ama mutsuzdur taki Yusuf u görene kadar kölesidir ama ona sevdalanmıştır . Yusuf Peygamber e tuzak kurar iftiraya uğrar vs . Devam eder hikaye sipoi vermek istemedim daha fazla okumanızı tavsiye ederim.

Meyrem KARADENİZ 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sinan Yağmur'un en çok etkilendiğim kitaplarından biri.Mektuplar başlı başına okumaya değer bir uslüpta ve sevginin ifadesi olarak hayat buluyor.Az çok herkesin fikir sahibi olduğu bildiği bir konu Yusuf ile Züleyha.Ama farklı bir anlatım ile hatırlamak için okunacak bir kitap.

Hülya çınar 
01 Tem 16:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap beni çok etkiledi.Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilir.Burda ki asıl manayı anlayabilenlere ne mutlu:))Ee ne diyor beklemek Zülayha'ya gelmek ise Yusuf olabilene yakışır.

Hatice kübra Akgöbek 
 13 Tem 00:52 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Sana da bana da susmak düştü. Susalım.''Rabbim göz verdin; gözyaşı da ver ki Yusuf'u bulmadan yitirmiş Züleyha için ağlayalım.Ağla Züleyha! Sen ağladıkça çöllere yağmur duası bırakır melekler!Anladım. Vuslatın aslı hasretmiş. Öğrendim.

Büşra Küçükabacı 
29 Haz 23:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belki aşkların en deriniydi Züleyha'nın aşkı, ona ulaşmaya çalıştıkça uzaklaşan uzaklaştıkça daha çok bağlanan bağlandıkça daha çok yaralanan bir Züleyha yüreğiydi.
Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim' de anlatıldığı gibi kararlı bir iffetti Yusuf'un iffeti, tutkulu bir sevgiydi Züleyhanın sevgisi. Bu güzel hikayeyi bize duygusal ve hoş bir şekilde sunan Sinan Yağmur'a tebrik ederim. Lütfen okuyunuz :)

Meltem 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yusuf ile Zuleyha ... Birbirlerine dogru aksa da hayatları, yolları kendi içlerine doğruydu. Yusuf peygamberliginin en ağır imtihaninda, Zuleyha kendi nefsiyle imtihanda. Sinan Yağmur güzel bir eser hazırlamış okurlarına. Bazı yerlerde kopukluklar olsa da insanin iç dünyasına yolculuk etmesini sağlayan bir eser.

Esra Kurak 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bol bol alıntı yapılası bir kitap... Sırf alıntıları tekrar tekrar yazmak için tekrar tekrar okumuşluğum vardır: Edebî yönü ağır basıyor.

Büşra Ayvazoğlu 
 24 Oca 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes bir çok kitaptan çeşitli aşk hikayeleri okumuştur. Herkesin hakkında bir şeyler bildiği, anlamlar yüklediği ama kesin bir doğrunun olmadığı şeydir aşk.
Züleyha'nin Yusuf'u için yanışı ve bir Anka Kuşu gibi Yusuf'u ile doğuşunu anlatan kitap.
Züleyha şanslıdır ki onun aşkı, kitapların en güzeline, Kur'an-ı Kerim 'e, konu olabilmiştir.
Zoru başarmıştır Züleyha; hep zorluklara göğüs geren erkeklerin peşinden koştuğu bir kadın olma kalıbını yırtıp, Yusuf'u için mücadele eden bir kadın olmuştur.
Sinan Yağmur'un kalemi de bu hikayeye çok yakışmış. Züleyha'nın yazdığı mektuplar ile hikâyenin canına can katmış. Okuyun ve "aşk" a yeni bir anlam daha yükleyin.
Ve siz beyler Hz.Yusuf gibi olun ki Züleyha gibiniz olsun.

Mehmet Aydın 
02 Tem 14:30 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sinan Yağmur'un kalemine hayranim ve çoğu kitabını okudum. Fakat bu kitabın yeri bende ayrıdır. Defalarca film ve dizisini izlesem de tekrar tekrar okuduğum bir kitap ve okumaya da devam edeceğim.
Her kesime ve herkese tavsiye edebilirim. Bölümler arasındaki sözler ise ayrı bir güzellik katıyor. Okumayan çok şey kaçırmıştır

2 /

Kitaptan 59 Alıntı

Gözde 
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

sinanyagmur
Kara sevdandan mı aldın o kara saçlarının rengini Züleyha?
Naz ile taradığın saçların sanki Yusuf için yaratılmış..

Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha, Sinan YağmurAşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha, Sinan Yağmur
Merve 
09 Ağu 15:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Vuslatın aslı hasretmiş. Her hasret bir hicrete bedelmiş. Herkesin hicreti kendi içineymiş.

Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha, Sinan Yağmur (Sayfa 179)Aşkın Meali 1: Yusuf ve Züleyha, Sinan Yağmur (Sayfa 179)