Aşkın Ömrü Yüreğiniz Kadardır

8,0/10  (2 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
236 gösterim
Yüzyıllardır insanlığı etkileyen aşk ilişkilerindeki yanılgılara karşı ortaya konabilecek nesnel doğruları ne kadar biliyor olabilirsiniz?" Kenan Kalecikli'nin yazdığı 'Aşkın Ömrü Yüreğiniz Kadardır' bu sorunun etrafında şekilleniyor. Aşkların neden çoğunlukla mutlu sonla bitmediğini, paylaşımcı kültürlerin nasıl yağmalayıcı hayatlara dönüştüğünü anlatan kitap, ilişkilerde karşılaşılan genel sorunlara işe yarar çözümler getirmeyi amaçlıyor. Bireyciliğe ve insani yozlaşmaya karşı çıkan Kalecikli, somutun göz ardı ettirdiği değerleri yeniden ortaya çıkarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9786054042357
 • Yayınevi:
  Hoşgörü Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sidar Sadık 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · 45 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yer yer cümle düşüklükleri gözüme çarpsa da içeriği itibariyle oldukça önemli bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.
Frederic Beigbeder'in "Aşkın Ömrü Üç Yıldır" kitabının ismine atfen yazarın incelemesine böyle bir isim koyduğu ortada. Bu kitap adından ötürü sizi yanıltmasın. Melankolik bir atmosferle buluşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kenan Kalecikli, aşk üzerine yapılmış bu incelemesini okura sunarken şimdiye dek insanlık tarihinde görülen birçok şeyi hatırlatarak işe başlıyor ve ardından aşk üzerine yazılmış psikolojik ya da felsefik çalışmaları tarayarak yorumunu sunuyor. Bu anlamda nesnel bir inceleme olduğunu söylemek mümkün.

Her şeyden önemlisi ve güzeli, gerçekte aşkın ne olduğuna dair, maddeci toplumun bize dayattığı bilimselliğin ardına sığınan argümanları da aşarak zihnimdeki aşk tasavvurunun biri tarafından onaylanıyor ve savunuluyor oluşuydu. Hararetle tavsiye edeceğim bir kitap. Daha çok okurla buluşmasını dilerdim. Mümkünse edinin, okuyun, altını çize çize zihninize kazıyın bu satırları.