1000Kitap Logosu
Aşkın Sultanı

Aşkın Sultanı

Muhibbi Kanuni'yi Anlatıyor

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
10.0
2 Kişi
10
Okunma
3
Beğeni
171
Gösterim
198 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 37 dk.
Adı
Aşkın Sultanı (Muhibbi Kanuni'yi Anlatıyor)
Basım
Türkçe · Türkiye · Etkileşim Yayınevi · 2012 · Karton kapak · 9786051312309
Osmanlı Tarihi'nin en kudretli padişahıdır Kanunî Sultan Süleyman. Düşmanları bile 'Muhteşem' unvanını uygun görmüşlerdir kendisi için. 'Muhibbi' mahlasıyla yazmış olduğu şiirleri ise, onu söz ve mânâ ülkesindeki kudretiyle anlatır. Kanunî, bir cihan devletini yöneten 'muhteşem' bir sultan olmasının ötesinde, 'gönül ülkesi'nde 'aşk sultanı'nı konuşturan usta ve bilge bir şairdir de. "Âşık oldur kim kala ancak temaşada" gibi derin sözlerin sahibidir. Elinizdeki kitap, divan edebiyatına dair en usta isimlerden birinin, Prof. Dr. Mahmut Kaplan'ın yorumu ve açıklayıcı notlarıyla, bizi Kanunî'nin şiir ikliminde bir yolculuğa çıkarıyor. 'Aşk'a dair söze giren şair sultan, bilgelik yüklü mısraların ardından, tevhid, Allah sevgisi ve peygamber sevgisi yüklü şiirleriyle de misafir oluyor iç dünyamıza. Ve şu gerçek çıkıyor karmışımıza: Aşkın Sultanı'nı da okumadan, Kanunî'yi hakkıyla tanımış sayılmayız.
Aşk tektir, bir türdür isimleri farklı farklı olsa da. Seven ve sevilen diye iki ayrı varlık yoktur. Allah, kendi güzelliğini güzel insanlar şeklinde yaratmış, sonra âşığın gözünden dönüp kendi güzelliğini seyretmiştir. Bu da seven ve sevilen diye iki ayrı varlık olmadığını gösterir. Muhibbî de bu anlayışla aşkın tek tür olduğunu, aksinin ikilik yani şirk olduğunu söylüyor. Aşkı iki görenlerin dünyaya şaşı gelenler olduğunu ifade ediyor. Aşk birdir, o da âlemlerin yaratıcısı ve cemal-i mutlak olan Allah’a, O’nun esma ve sıfatlarına duyulan büyük sevgidir. Aşkı hakiki ve mecazî diye ikiye ayıranlar, her şeyi çift gören şaşılardır.
1
6
Muhibbî, aşkın tarifini çok güzel yapıyor: ince ve zor bir yol... Bu yol; karşılık görmemek, sevgilinin eziyetlerine katlanmak, ızdırap çekmek, sürekli rakîb korkusu çekmek, ağyar kıskançlığı yaşamak gibi sayısız çetin zorluklarla doludur.
1
4
Kâni’ idüm düşde görsem dirdüm ey dilber seni Didi ‘ışk ehli olan hîç gözine ister mi hâb Ey güzel, seni rüyada görmekle yetinirdim dedim; dedi: âşık olan hiç gözüne uyku girmesini ister mi? Âşığa yüz vermeyen, görmezden gelen sevgili, zavallı âşığın rüyada görmek isteğine bile tahammül edemeyerek sertleşiyor. Âşığa uyku haram diyor: Gerçek âşık, hayalinden çıkarmamak için bir an bile uyumamalı. Durum böyle olunca sevgili, âşığı azarlamakta haklıdır. Âşığın uyuması bir tür gaflettir.
1
6