Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası

8,0/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
663 gösterim
Aşkın yasası şiddetin yasası Leo N. Tolstoy İsevi öğretiyi insanlık için bir kurtuluş olarak gören Tolstoy, Birinci Dünya Savaşı arifesinde kaleme aldığı bu kitapta, bu öğretiye yüz çevirmiş ulusların şiddet eğilimlerinin bir analizini yapmakta. İnsan hayatının en yüce sabit yasası olarak nitelendirdiği aşktan uzaklaşıldığında cinayetlerin, katliamların nasıl hızla çoğaldığını; düşmanlık, tahammülsüzlük gibi insanlara artık sıradan gelen alışkanlıkların ne gibi facialara neden olabileceğini anlatıyor. Gandhi ve Martin Luther King JR. başta olmak üzere birçok öncüye ilham veren bu eser, okuyucuya sadece bir dönem analizini değil, günümüze kadar uzanan katliam ve cinayetlerin bir izleğini sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786056280085
 • Çeviri:
  Pelin Arda
 • Yayınevi:
  Dedalus Kitap
 • Kitabın Türü:
Sercan ATİK 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tolsoy insani davranış ve alışkanlıklardan olan tahammülsüzlüğün, düşmanlığın, insanın kendi türüne karşı uyguladığı şiddetin sevgisizlikten doğduğunu, asırlardır işlenen katliamların, uygulanan şiddetin, güdülen düşmanlıkların kaynağının sevgisizlik olduğunu ifade ettikten sonra “artık susamam” diyor ve insanları her geçen gün gömüldükleri manevi yozlaşmadan kurtulmak için şiddetin değil, sevginin yasasına uymaya, bu bağlamda inanmış bir Hıristiyan olarak Hazreti İsa’nın “komşunu kendin gibi sev” çağrısına uymaya davet ediyor...

Friedrich nietzche 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tolstoyun birazda filozoflugu vardır ve bu yüzden bazı kitapları ağırdır.bu kitapta bayağı bir agir.yavaş yavaş sindirerek okumak gerekir.gerekli mıdır derseniz tolstoy varsa tabiki gereklidir

Kitaptan 14 Alıntı

Nur* 
16 Eki 2017 · 5/10 puan

Nefret etmelerine rağmen başka seçenekleri göremedikleri için baskıya boyun eğiyorlar.

Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 50)Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 50)
Nur* 
16 Eki 2017 · 5/10 puan

İnsanın dürüstlük seviyesi, onun ruhi olgunluğunun göstergesidir. Gerçeği söylemek kolay görünse de onu yapmak için içte büyük bir kuvvet gerekir.

Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 53)Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 53)
Nur* 
17 Eki 2017 · 5/10 puan

En büyük saadet benim sadece beni sevenlere değil, İsa'nın dediği gibi benden nefret eden, beni inciten, bana kötülük edenlere de olan sevgidir.

Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 103)Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 103)
Nur* 
16 Eki 2017 · 5/10 puan

Tutkuların esiriyken, insanların hayvanlar gibi davrandıkları doğrudur. Tutkunlarına esir düşenlerin, başkalarının kendi istediklerini yapması için şiddet kullanması belki bu yüzden anlaşılabilir.

Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç TolstoyAşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy

İnsanın ihtiyaç duyduğu şey, dünyevi sorulara çözümler aramayı bırakıp, doğru soruyu sormaktır:'Ben kendi hayatımı nasıl yaşamalıyım? 'Bunu yaptığı zaman sosyal ve diğer dünyevi bağlamlardaki sorular kolaylıkla çözüme kavuşacaktır.

Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç TolstoyAşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Nur* 
16 Eki 2017 · 5/10 puan

Rüzgarın yönündeki değişikliklere aldırmadan hep aynı yelkeni açan bir denizci asla hedeflediği limana ulaşamaz.

Aşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç TolstoyAşkın Yasası - Şiddetin Yasası, Lev Nikolayeviç Tolstoy
2 /