Asla Neden Diye Sorma

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
40 gösterim
Törenlere asla geç kalma. Asla mükemmel bir planı bozma. Şifreyi asla unutma. Asla neden diye sorma…
Hiç yazı kullanmadan hazırladığı "sessiz kitabı" Uzak' la dünya çapında ün kazanan Avustralyalı yazar-çizer Shaun Tan'den, evrensel temalar üzerine kurulu güçlü bir resimli öykü.
İki çocuk yaz tatilinde kazandıkları deneyimler üzerinden kurallar uyduruyor, var olan kuralları sorguluyor…
Genç yaşında, kariyerine Oscar dâhil sayısız büyük ödül sığdıran Shaun Tan'in, çocukken ağabeyiyle çıktığı balık tutma maceraları ve yaşadığı şehirlerde kendisini etkileyen mimari yapılar gibi kişisel deneyimlerinden yola çıkarak yarattığı bu gerçeküstü dünyada karşımıza çıkan enstantanelerin her biri adeta göz kamaştırıyor.
Uzun ve titiz bir çalışmanın eseri olan Asla Neden Diye Sorma'nın sayfalarını süsleyen tüm resimler başlı başına birer hikâye anlatıyor.
Özenli basımı ve tasarımıyla daha ilk sayfasından ilgi çekmeyi başaran kitabın, her biri ince ince işlenmiş büyük boy tablolar şeklinde karşımıza çıkan şiirsel resimlerine baktıkça sorgulamaya, meraklanmaya, duygulanmaya, huzursuzlaşmaya ve hatta öfkelenmeye başlayabilirsiniz…
Gerek minikler gerekse yetişkinler için keyifli bir okuma deneyimi sunan Shaun Tan, bu kitabında, dostluğun değerini yücelterek, herhangi bir yaş, cinsiyet ve kültürel farklılık gözetmeksizin hepimizin öyküsüne ayna tutuyor…
Siz siz olun asla kuralları çiğnemeyin. Özellikle de ne olduklarını anlamıyorsanız…
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9786055678456
 • Çeviri:
  Tuğçe Akyüz
 • Yayınevi:
  Desen Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ah Kam Yıl 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumsal algımıza resimli bir başkaldırı. Evet bu kitap isminden de anlaşıldığı üzere toplumun bize dikte ettiği davranışların, naif bir ironisi. O kadar ki 19 cümle ile toplumun değer yargılarını genlerimize işlemiş çizimlerle tam manasıyla sessiz bir çığlık, belki daha da fazlası. "Asla Kuralları Çiğneme . Özellikle de ne olduklarını anlamıyorsan..." herhalde asıl sırrın cümlelerle birleşen çizimlerde olduğunu söylememe gerek yoktur.