Adı:
Asla Vazgeçme
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
425
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055872045
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Hold Tight
Çeviri:
Elif Sezginci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
“Tamamen bağımlılık yapıcı. Eğer bir sonraki sabaha işleriniz varsa kesinlikle okumaya başlamayın çünkü Asla Vazgeçemeyeceksiniz.
–San Fransisco Chronicle

“Hızlı ve eğlenceli bir lunapark trenine binmiş gibi, hiç bitmesin isteyeceğiniz ve sıkı sıkıya sarılacağınız bir kitap. Ardından kalan zamanı da çocuklarınıza sarılmak için ayırmalısınız.
–Library Journal

“Bağımlılık Yapıcı...
“Bir gencin özel hayatı mı? Yoksa ailesinin bu özel hayatı bilmesi mi daha önemlidir?
“Ergenlik çağındaki bir gencin isyankâr tavırlarını, tamamıyla kontrolden çıkmış davranışlardan nasıl ayırt edebilirsiniz?
“Intihara eğilimli bir çocuğunuz varsa ne yapmalısınız?
“Acaba sıradaki siz misiniz? Yaşayacağınız gerilimler yerini rahatlığa bırakacak bile olsa, acı çekeceksiniz”
–Publisher Weekly.

ASLA VAZGEÇME

Tia ve Mike Baye, bir gün hiç hoşlanmadıkları ebeveyn modeline bürünerek, çocuklarını çok sıkı bir şekilde koruyup onları gözetleme içgüdüsüne kapılacaklarını hayal edemezlerdi. Fakat on altı yaşındaki oğulları Adam, son zamanlarda aile bağlarından bir hayli uzaklaşmış, okulda bugüne kadar yaşamış olduğu olayların son halkası, sınıf arkadaşı Spencer Hill’in intiharından sonra onun için endişe etmekten başka bir şey yapamaz olmuşlardı. Adam’ın bilgisayarına karmaşık bir casus yazılımı yüklemişler ve zaman içinde bilinmeyen bir kişiden oğluna yönelik mesajlar geldiğini görmüşlerdir: “Asla Vazgeçme, her şey yolunda.”

Betsy Hill, oğlu Spencer hatırasına sınıf arkadaşları tarafından yapılmış olan siteyi gezerken gözüne bir resim takılır. Resim oğlunun öldüğü gece çekilmiştir ve görünüşe bakılırsa oğlu o gece yalnız değildir… Hemen, kamera kadrajının dışında duran kişinin Adam Baye olduğunu düşünür, fakat Adam kayıplara karıştığında, çevrelerini sinsi ve derin bir şeyin kapladığının farkına varmıştır. Tia ve Mike Baye’ye gelince, cevaplamaları gereken soru: Konu çocuklarınız olduğunda çok fazla şeyi bilmeniz mümkün müdür?
Harlan Coben’in gerek tarzını gerek kitaplarını kısa zamanda çok sevdim. Kitapların ilk sayfasından itibaren gizem, merak ve heyecan duygularını fazlaca yaşamışımdır. Olay akışını fazla yavaşlatmayan anlatımı kitaplarını bir çırpıda okumamı sağladı. Gerçekten de o kadar akıcı ki kitapları bittiğinde kısa süreli doping etkisi yapıyorlar. Okuduğum kitaplarında, en çokta Myron Bolitar Serisi’nde, iki konuyu, aile ve sporu, doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka görmüşümdür. Konular tekrar ediliyor gibi görünse de Harlan Coben her kitabında okuyucusunu şaşırtmayı başarıyor en azından beni. Asla Vazgeçme kitabında yine aile konusu ön plana çıkıyor. Aynı mahallede yaşayan ailelerin başından geçen olaylar anlatılıyor. Coben hep kitaplarının sonunda ters köşe yapardı ama bu sefer Asla Vazgeçme kitabın giriş bölümünde ters köşe yaptı. Giriş bölümünde Yaradılış ve Evrim teorilerinin birbiriyle uyumlu olduğu düşüncesi vardı. Ama tabii bunun olayların ilerleyişiyle bir alakası yok. Asla Vazgeçme iki olay zincirine sahne oluyor. Mike ve Tia Baye’nin oğulları Adam Baye yakın arkadaşı Spencer Hill intihar ettikten sonra hayattan soğumuş ve içine kapanmıştır. Odasından çıkmayan, bilgisayarın başında çok zaman geçiren biri olmuştur. Ebeveynleri olan Mike ve Tia, her anne babanın yaptığı gibi çocukları Adam için endişelenmişler ve bu duruma çare bulmak için bilgisayarına yaptığı her hareketten haberdar oldukları bir program yükletmişlerdir. Program işe yaramış ve olaylar bundan sonra alevlenmiştir. Adam’ın içe kapanma sebepleri ortaya çıkacak ve başına gelenler sizi çook çooook şaşırtacak. İkinci olay tamamen Adam’ın olayından bağımsız gibi duruyor. Kitap boyunca bu iki olay nasıl birleşecek diye bekledim durdum. Sona doğru bir şeyler aydınlanmaya başladı ama yine de eksiklikler vardı. Ve sonu iki kere şaşırttı beni. Ne oluyor demeye kalmadan yuhhh demeye başladım, bitti. Benim için yine güzel, heyecan dolu bir Harlan Coben kitabı oldu Asla Vazgeçme. Çocukları için her şeyi yapmaya hazır aileler, ergenlik çağındaki gençlerin yaşadığı değişimler, katlanılmak zorunda kalınan acılar bu kitabın ana temasını oluşturuyor. Gönül rahatlığıyla öneriyorum. İyi okumalar
Yazarın okuduğum ilk -ve galiba son- kitabı.
Harlan Coben hakkında duyduğum övgüler sonucu başladığım fakat bir türlü beğenerek okuyamadığım bir kitap. Olaylar ve karakterler çok yüzeysel kalmış, sonu da iyi bağlanamamış bence. Kitabı yarım bırakmamak için zor dayandım.
Bir daha Harlan Coben okur muyum, bilemiyorum...
 • Çırak
  8.7/10 (682 Oy)614 beğeni2.333 okunma129 alıntı9.613 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.002 Oy)912 beğeni3.002 okunma282 alıntı15.792 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (448 Oy)416 beğeni1.712 okunma83 alıntı6.635 gösterim
 • İhanet Noktası
  8.3/10 (863 Oy)777 beğeni3.375 okunma73 alıntı8.645 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (332 Oy)302 beğeni1.300 okunma42 alıntı4.402 gösterim
 • Gözlerini Sımsıkı Kapat
  8.4/10 (898 Oy)837 beğeni3.303 okunma197 alıntı17.509 gösterim
 • Siyah Kan
  8.9/10 (949 Oy)794 beğeni2.880 okunma273 alıntı12.978 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.4/10 (297 Oy)284 beğeni1.173 okunma36 alıntı5.346 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (404 Oy)372 beğeni1.511 okunma97 alıntı6.078 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.3/10 (377 Oy)341 beğeni1.270 okunma70 alıntı7.649 gösterim
Heyecan dolu muhteşem bir kitap. Bir tarafta esrarengiz cinayetler, diğer tarafta kayıp bir çocuk.
Konular ilk başka birbirinden bağımsız gibi görünse de yazar hayret edeceğiniz bir biçimde bağlamış tüm olayları.
Keyifle ve heyecanla okuyacağınız bir kitap tavsiye ederim.kitabın son sayfasına gelebilmek için sabırsızlanacaksınız...
En yakın arkadaşının intiharından sonra, büyük değişime uğrayan ergenlik çağındaki bir genç, ailesinin bilgisayarına denetim programı yerleştirdiğini öğrenincs ortadan kaybolur. Doktor olan babası oğlunu bulmak için kendini tehlikeye atar ve avukat annesi oğlunun sakladığı sırları bulmaya başlar.. Perde aralanır, sırlar ortaya çıkar, her şey çözümlenir ama genç eski haline tam anlamıyla dönemez. Çok iyi kurgulanmış bir kitaptı.
Yazarın okuduğum ilk kitabı.

Hüsrana uğradım. Tam bir hayal kırıklığı oluşturdu kitap. Birbirinden bağımsız 30'a yakın olay (hikaye), kitabın son bölümlerinde birleştirilmeye çalışılmış. Maalesef pek de olmamış.

Bazen sordum kendime konu neydi acaba diye? Ana konu etrafında yan konulara değinse güzel bir kitap olabilirdi ama yazar yan konular etrafında ana konuya değinmiş.

Konu olarak güzel bir konu ama işleniş şekli o kadar güzel değil. O kadar birbirinden bağımsız olay var ki olayları takip etmekte güçlük yaşadım. Bir sürü karakter. Çorba olsa ancak bu kadar karıştırılabilirdi.

Bazen çok sürükleyici bazen de bitisem de kurtulsam artık dedim. Hala çözemediğim bir sürü nokta var. :)

Çeviriye gelirsem, pek özen gösterilmemiş. Ne dil kurallarına uyulmuş, ne de noktalamaya.
Günaydın 1k Ailesi

İyice kendimden şüphenlenmeye başladım son zamanlarda okuduğum hiç bir kitabın istediğim gibi olmaması acaba benden mi yoksa seçtiğim kitaplardan mı kaynaklanıyor acaba...

Harlan Coben çok sevilen bir polisiye kitap yazarı çok övgü duydum gerek sosyal medyada gerekse sosyal hayatta,ee tabi böyle olunca insan beklentiyi yüksek tutuyor okurken,ama hiç düşündüğüm gibi olmadı yazar neredeyse 10 a yakın kişinin hayatını anlatmış mahallede kimse kalmamış anlatmadığı,öğretmeni bile es geçmemiş,konuları birbirine bağlamaya çalışmış sonra ama olmamış be Harlen bir dahada okuyacağımı sanmıyorum

Polisiye dediğin seni şarırtacak,içine alacak acaba kim dedirtecek sonundada çok şaşıracaksın,ama bu kitapda hiç öyle olmadı iki günde okudum birşey çıkar diye ama yok.
Bu kitabi bana hediye edip Harlan Coben ile tanismami saglayan biricik arkadaşıma cok teşekkür ederim. Polisiye okumayi seviyorsanız ve bu kitabı okumadiysaniz acilen okumanız lazim. Sonunu tahmin edemediğim nadir kitaplardan biriydi. Kalemine sağlık HARLAN COBEN
okuduğum ilk harlan coben kitabıydı diğer kitalarını okurmyum bilemm?okursam bile büyük bi istekle okurmuyum ondan da emin değilim.görünüşe göre en iyi kitabı bu..kitapta sanki bpşluklar ar bazen kopuyorsun kitaptan çok sürükleyici de denilemez ..olay örgüsü iyi sayılır...okuyacak başka kitap bulmadıysanız okunur bence...
Nefes kesiciydi.Okuduğum ilk kitabıyla polisiye türünde yazan beğendiğim ve yazdıklarını zevk alarak okuduğum ender yazarlardan biri Coben.Diğer kitaplarını okumak için can atıyorum.
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Harlan Coben çok övülen bir yazar esasen. Böyle yazarlardan çekinirim. Herkes övünce kesin bir şey çıkıyor çünkü :D Ama böyle olmadı, gayet güzel bir polisiyeydi.
Ayrıca aile psikolojisini de çok iyi yansıtmıştı. Sanırım en etkileyici kısım da o çocukları için her şeyi yapabilecek duruma gelen aile profiliydi.
Şimdiki çocukların psikolojisi bozuluyor
''Biz çocukken büyüklerimizden iki tokat yerdik biz de sesimizi çıkarmazdık susardık ama şimdiki çocukların psikolojisi bozuluyor'' diye klişe olmuş belki yersiz bir konuşma vardır ya işte HarLan Coben tam da bu konuya değiniyor ve yukarıdaki cümlenin ne kadar yersiz olduğunu kanıtlıyor. Çocuk yetiştirmedeki basit hataların nasıl da geri dönülmez hatalara sebep verebileceğine örnek gösteriyor. Diğer yandan Harlan Coben bu ya, kitapta aksiyon gerilim macera da tam gaz devam ediyor. Beş yıldız veriyorum ve tavsiye ediyorum.
Kitap kesinlikle okunması gereken bir kitap.Bazı okuyucuların yapmış oldukları yorumlara katılmıyorum maalesef.Harlan Coben gizem ve gerilim türü roman yazarlarının en iyisi bence.Kitaplarının içindeki sırları keşfetmeye uğraşmayan okuyucuların beğenmemesi normal.
Ölüm orada doğan hiçbir yolcunun geri dönemediği keşfedilmemiş bir ülkedir.
Harlan Coben
Sayfa 441 - Martı Yayıncılık(Özel Baskı)
Sürekli korku duyarak yaşayan, ve bu yüzden iyileşmek için ilaçlara başvuranlara ne demeli? Çünkü çizginin aslında ne kadar ince olduğu gerçeğini anlamıştır onlar.
Korkuları gerçeği kabullenememekten değil engelleyememekten ...
Öbür dünyada huzur içinde ve eksiksiz bir mutlulukla yaşayacaklarına inanıyorlarsa o zaman neden ölülerin arkasından ağlıyorlardı ki ? Daha iyi bir yerde yaşadıklarına inanıyorlarsa neden arkalarından yas tutuyorlardı ki ? Daha güzel bir dünyada yaşayacakken sevdiğiniz birini bu gezegende alıkoymak müthiş bir bencillik olmuyor muydu ? Eğer sevdiğinizle cennette sonsuza kadar birlikte olacağınıza inandıysanız endişelenecek bir şey yoktu ki. Zira öbür dünya bu dünyadan sadece bir nefes uzaklıktaydı..
Çocuklar onlara söyleneni değil, söyleyenlerin yaptıkları şeyleri uyguluyorlardı. Peki, burada kim suçluydu?
Harlan Coben
Sayfa 411 - Martı/ Elif Sezginci

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asla Vazgeçme
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
425
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055872045
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Hold Tight
Çeviri:
Elif Sezginci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
“Tamamen bağımlılık yapıcı. Eğer bir sonraki sabaha işleriniz varsa kesinlikle okumaya başlamayın çünkü Asla Vazgeçemeyeceksiniz.
–San Fransisco Chronicle

“Hızlı ve eğlenceli bir lunapark trenine binmiş gibi, hiç bitmesin isteyeceğiniz ve sıkı sıkıya sarılacağınız bir kitap. Ardından kalan zamanı da çocuklarınıza sarılmak için ayırmalısınız.
–Library Journal

“Bağımlılık Yapıcı...
“Bir gencin özel hayatı mı? Yoksa ailesinin bu özel hayatı bilmesi mi daha önemlidir?
“Ergenlik çağındaki bir gencin isyankâr tavırlarını, tamamıyla kontrolden çıkmış davranışlardan nasıl ayırt edebilirsiniz?
“Intihara eğilimli bir çocuğunuz varsa ne yapmalısınız?
“Acaba sıradaki siz misiniz? Yaşayacağınız gerilimler yerini rahatlığa bırakacak bile olsa, acı çekeceksiniz”
–Publisher Weekly.

ASLA VAZGEÇME

Tia ve Mike Baye, bir gün hiç hoşlanmadıkları ebeveyn modeline bürünerek, çocuklarını çok sıkı bir şekilde koruyup onları gözetleme içgüdüsüne kapılacaklarını hayal edemezlerdi. Fakat on altı yaşındaki oğulları Adam, son zamanlarda aile bağlarından bir hayli uzaklaşmış, okulda bugüne kadar yaşamış olduğu olayların son halkası, sınıf arkadaşı Spencer Hill’in intiharından sonra onun için endişe etmekten başka bir şey yapamaz olmuşlardı. Adam’ın bilgisayarına karmaşık bir casus yazılımı yüklemişler ve zaman içinde bilinmeyen bir kişiden oğluna yönelik mesajlar geldiğini görmüşlerdir: “Asla Vazgeçme, her şey yolunda.”

Betsy Hill, oğlu Spencer hatırasına sınıf arkadaşları tarafından yapılmış olan siteyi gezerken gözüne bir resim takılır. Resim oğlunun öldüğü gece çekilmiştir ve görünüşe bakılırsa oğlu o gece yalnız değildir… Hemen, kamera kadrajının dışında duran kişinin Adam Baye olduğunu düşünür, fakat Adam kayıplara karıştığında, çevrelerini sinsi ve derin bir şeyin kapladığının farkına varmıştır. Tia ve Mike Baye’ye gelince, cevaplamaları gereken soru: Konu çocuklarınız olduğunda çok fazla şeyi bilmeniz mümkün müdür?

Kitabı okuyanlar 696 okur

 • Pergel
 • Orçun
 • Zuhal uyanık
 • Tulin
 • Kübra Bozkurt
 • ahmet avcı
 • İrem Özcan
 • Şura Demirtaş
 • Selman
 • Gülsüm Akarçay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%8.2
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%25.9
45-54 Yaş
%9.9
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.5
Erkek
%25.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.1 (33)
9
%17.9 (31)
8
%22 (38)
7
%18.5 (32)
6
%9.8 (17)
5
%8.1 (14)
4
%1.7 (3)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%1.7 (3)

Kitabın sıralamaları