Asla Vazgeçme

7,7/10  (134 Oy) · 
547 okunma  · 
100 beğeni  · 
3.507 gösterim
“Tamamen bağımlılık yapıcı. Eğer bir sonraki sabaha işleriniz varsa kesinlikle okumaya başlamayın çünkü Asla Vazgeçemeyeceksiniz.
–San Fransisco Chronicle

“Hızlı ve eğlenceli bir lunapark trenine binmiş gibi, hiç bitmesin isteyeceğiniz ve sıkı sıkıya sarılacağınız bir kitap. Ardından kalan zamanı da çocuklarınıza sarılmak için ayırmalısınız.
–Library Journal

“Bağımlılık Yapıcı...
“Bir gencin özel hayatı mı? Yoksa ailesinin bu özel hayatı bilmesi mi daha önemlidir?
“Ergenlik çağındaki bir gencin isyankâr tavırlarını, tamamıyla kontrolden çıkmış davranışlardan nasıl ayırt edebilirsiniz?
“Intihara eğilimli bir çocuğunuz varsa ne yapmalısınız?
“Acaba sıradaki siz misiniz? Yaşayacağınız gerilimler yerini rahatlığa bırakacak bile olsa, acı çekeceksiniz”
–Publisher Weekly.

ASLA VAZGEÇME

Tia ve Mike Baye, bir gün hiç hoşlanmadıkları ebeveyn modeline bürünerek, çocuklarını çok sıkı bir şekilde koruyup onları gözetleme içgüdüsüne kapılacaklarını hayal edemezlerdi. Fakat on altı yaşındaki oğulları Adam, son zamanlarda aile bağlarından bir hayli uzaklaşmış, okulda bugüne kadar yaşamış olduğu olayların son halkası, sınıf arkadaşı Spencer Hill’in intiharından sonra onun için endişe etmekten başka bir şey yapamaz olmuşlardı. Adam’ın bilgisayarına karmaşık bir casus yazılımı yüklemişler ve zaman içinde bilinmeyen bir kişiden oğluna yönelik mesajlar geldiğini görmüşlerdir: “Asla Vazgeçme, her şey yolunda.”

Betsy Hill, oğlu Spencer hatırasına sınıf arkadaşları tarafından yapılmış olan siteyi gezerken gözüne bir resim takılır. Resim oğlunun öldüğü gece çekilmiştir ve görünüşe bakılırsa oğlu o gece yalnız değildir… Hemen, kamera kadrajının dışında duran kişinin Adam Baye olduğunu düşünür, fakat Adam kayıplara karıştığında, çevrelerini sinsi ve derin bir şeyin kapladığının farkına varmıştır. Tia ve Mike Baye’ye gelince, cevaplamaları gereken soru: Konu çocuklarınız olduğunda çok fazla şeyi bilmeniz mümkün müdür?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  425
 • ISBN:
  9786055872045
 • Orijinal Adı:
  Hold Tight
 • Çeviri:
  Elif Sezginci
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harlan Coben’in gerek tarzını gerek kitaplarını kısa zamanda çok sevdim. Kitapların ilk sayfasından itibaren gizem, merak ve heyecan duygularını fazlaca yaşamışımdır. Olay akışını fazla yavaşlatmayan anlatımı kitaplarını bir çırpıda okumamı sağladı. Gerçekten de o kadar akıcı ki kitapları bittiğinde kısa süreli doping etkisi yapıyorlar. Okuduğum kitaplarında, en çokta Myron Bolitar Serisi’nde, iki konuyu, aile ve sporu, doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka görmüşümdür. Konular tekrar ediliyor gibi görünse de Harlan Coben her kitabında okuyucusunu şaşırtmayı başarıyor en azından beni. Asla Vazgeçme kitabında yine aile konusu ön plana çıkıyor. Aynı mahallede yaşayan ailelerin başından geçen olaylar anlatılıyor. Coben hep kitaplarının sonunda ters köşe yapardı ama bu sefer Asla Vazgeçme kitabın giriş bölümünde ters köşe yaptı. Giriş bölümünde Yaradılış ve Evrim teorilerinin birbiriyle uyumlu olduğu düşüncesi vardı. Ama tabii bunun olayların ilerleyişiyle bir alakası yok. Asla Vazgeçme iki olay zincirine sahne oluyor. Mike ve Tia Baye’nin oğulları Adam Baye yakın arkadaşı Spencer Hill intihar ettikten sonra hayattan soğumuş ve içine kapanmıştır. Odasından çıkmayan, bilgisayarın başında çok zaman geçiren biri olmuştur. Ebeveynleri olan Mike ve Tia, her anne babanın yaptığı gibi çocukları Adam için endişelenmişler ve bu duruma çare bulmak için bilgisayarına yaptığı her hareketten haberdar oldukları bir program yükletmişlerdir. Program işe yaramış ve olaylar bundan sonra alevlenmiştir. Adam’ın içe kapanma sebepleri ortaya çıkacak ve başına gelenler sizi çook çooook şaşırtacak. İkinci olay tamamen Adam’ın olayından bağımsız gibi duruyor. Kitap boyunca bu iki olay nasıl birleşecek diye bekledim durdum. Sona doğru bir şeyler aydınlanmaya başladı ama yine de eksiklikler vardı. Ve sonu iki kere şaşırttı beni. Ne oluyor demeye kalmadan yuhhh demeye başladım, bitti. Benim için yine güzel, heyecan dolu bir Harlan Coben kitabı oldu Asla Vazgeçme. Çocukları için her şeyi yapmaya hazır aileler, ergenlik çağındaki gençlerin yaşadığı değişimler, katlanılmak zorunda kalınan acılar bu kitabın ana temasını oluşturuyor. Gönül rahatlığıyla öneriyorum. İyi okumalar

Nisa Nur 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yazarın okuduğum ilk -ve galiba son- kitabı.
Harlan Coben hakkında duyduğum övgüler sonucu başladığım fakat bir türlü beğenerek okuyamadığım bir kitap. Olaylar ve karakterler çok yüzeysel kalmış, sonu da iyi bağlanamamış bence. Kitabı yarım bırakmamak için zor dayandım.
Bir daha Harlan Coben okur muyum, bilemiyorum...

Asla Vazgeçme benzeri kitaplar

hamide demirci 
 13 May 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Heyecan dolu muhteşem bir kitap. Bir tarafta esrarengiz cinayetler, diğer tarafta kayıp bir çocuk.
Konular ilk başka birbirinden bağımsız gibi görünse de yazar hayret edeceğiniz bir biçimde bağlamış tüm olayları.
Keyifle ve heyecanla okuyacağınız bir kitap tavsiye ederim.kitabın son sayfasına gelebilmek için sabırsızlanacaksınız...

Ali 
 15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı.

Hüsrana uğradım. Tam bir hayal kırıklığı oluşturdu kitap. Birbirinden bağımsız 30'a yakın olay (hikaye), kitabın son bölümlerinde birleştirilmeye çalışılmış. Maalesef pek de olmamış.

Bazen sordum kendime konu neydi acaba diye? Ana konu etrafında yan konulara değinse güzel bir kitap olabilirdi ama yazar yan konular etrafında ana konuya değinmiş.

Konu olarak güzel bir konu ama işleniş şekli o kadar güzel değil. O kadar birbirinden bağımsız olay var ki olayları takip etmekte güçlük yaşadım. Bir sürü karakter. Çorba olsa ancak bu kadar karıştırılabilirdi.

Bazen çok sürükleyici bazen de bitisem de kurtulsam artık dedim. Hala çözemediğim bir sürü nokta var. :)

Çeviriye gelirsem, pek özen gösterilmemiş. Ne dil kurallarına uyulmuş, ne de noktalamaya.

En yakın arkadaşının intiharından sonra, büyük değişime uğrayan ergenlik çağındaki bir genç, ailesinin bilgisayarına denetim programı yerleştirdiğini öğrenincs ortadan kaybolur. Doktor olan babası oğlunu bulmak için kendini tehlikeye atar ve avukat annesi oğlunun sakladığı sırları bulmaya başlar.. Perde aralanır, sırlar ortaya çıkar, her şey çözümlenir ama genç eski haline tam anlamıyla dönemez. Çok iyi kurgulanmış bir kitaptı.

Hatice doğan 
 27 Oca 09:21 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Günaydın 1k Ailesi

İyice kendimden şüphenlenmeye başladım son zamanlarda okuduğum hiç bir kitabın istediğim gibi olmaması acaba benden mi yoksa seçtiğim kitaplardan mı kaynaklanıyor acaba...

Harlan Coben çok sevilen bir polisiye kitap yazarı çok övgü duydum gerek sosyal medyada gerekse sosyal hayatta,ee tabi böyle olunca insan beklentiyi yüksek tutuyor okurken,ama hiç düşündüğüm gibi olmadı yazar neredeyse 10 a yakın kişinin hayatını anlatmış mahallede kimse kalmamış anlatmadığı,öğretmeni bile es geçmemiş,konuları birbirine bağlamaya çalışmış sonra ama olmamış be Harlen bir dahada okuyacağımı sanmıyorum

Polisiye dediğin seni şarırtacak,içine alacak acaba kim dedirtecek sonundada çok şaşıracaksın,ama bu kitapda hiç öyle olmadı iki günde okudum birşey çıkar diye ama yok.

Yağmurkokulukitaplar 
08 Şub 12:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabi bana hediye edip Harlan Coben ile tanismami saglayan biricik arkadaşıma cok teşekkür ederim. Polisiye okumayi seviyorsanız ve bu kitabı okumadiysaniz acilen okumanız lazim. Sonunu tahmin edemediğim nadir kitaplardan biriydi. Kalemine sağlık HARLAN COBEN

okuduğum ilk harlan coben kitabıydı diğer kitalarını okurmyum bilemm?okursam bile büyük bi istekle okurmuyum ondan da emin değilim.görünüşe göre en iyi kitabı bu..kitapta sanki bpşluklar ar bazen kopuyorsun kitaptan çok sürükleyici de denilemez ..olay örgüsü iyi sayılır...okuyacak başka kitap bulmadıysanız okunur bence...

Black Garden 
 28 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Şimdiki çocukların psikolojisi bozuluyor
''Biz çocukken büyüklerimizden iki tokat yerdik biz de sesimizi çıkarmazdık susardık ama şimdiki çocukların psikolojisi bozuluyor'' diye klişe olmuş belki yersiz bir konuşma vardır ya işte HarLan Coben tam da bu konuya değiniyor ve yukarıdaki cümlenin ne kadar yersiz olduğunu kanıtlıyor. Çocuk yetiştirmedeki basit hataların nasıl da geri dönülmez hatalara sebep verebileceğine örnek gösteriyor. Diğer yandan Harlan Coben bu ya, kitapta aksiyon gerilim macera da tam gaz devam ediyor. Beş yıldız veriyorum ve tavsiye ediyorum.

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Harlan Coben çok övülen bir yazar esasen. Böyle yazarlardan çekinirim. Herkes övünce kesin bir şey çıkıyor çünkü :D Ama böyle olmadı, gayet güzel bir polisiyeydi.
Ayrıca aile psikolojisini de çok iyi yansıtmıştı. Sanırım en etkileyici kısım da o çocukları için her şeyi yapabilecek duruma gelen aile profiliydi.

4 /

Kitaptan 32 Alıntı

Murat Sezgin 
 16 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Shakespeare
Ölüm orada doğan hiçbir yolcunun geri dönemediği keşfedilmemiş bir ülkedir.

Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 441 - Martı Yayıncılık(Özel Baskı))Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 441 - Martı Yayıncılık(Özel Baskı))
Nisa Nur 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sürekli korku duyarak yaşayan, ve bu yüzden iyileşmek için ilaçlara başvuranlara ne demeli? Çünkü çizginin aslında ne kadar ince olduğu gerçeğini anlamıştır onlar.
Korkuları gerçeği kabullenememekten değil engelleyememekten ...

Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 358)Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 358)
Emine Polat 
 23 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öbür dünyada huzur içinde ve eksiksiz bir mutlulukla yaşayacaklarına inanıyorlarsa o zaman neden ölülerin arkasından ağlıyorlardı ki ? Daha iyi bir yerde yaşadıklarına inanıyorlarsa neden arkalarından yas tutuyorlardı ki ? Daha güzel bir dünyada yaşayacakken sevdiğiniz birini bu gezegende alıkoymak müthiş bir bencillik olmuyor muydu ? Eğer sevdiğinizle cennette sonsuza kadar birlikte olacağınıza inandıysanız endişelenecek bir şey yoktu ki. Zira öbür dünya bu dünyadan sadece bir nefes uzaklıktaydı..

Asla Vazgeçme, Harlan CobenAsla Vazgeçme, Harlan Coben
AYNUR 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu

Yeryüzü, ay, yıldızlar, güneş, hepsi ilk doğan çocuğun etrafında dönerdi sanki.

Asla Vazgeçme, Harlan CobenAsla Vazgeçme, Harlan Coben
Ali 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Çocuklar onlara söyleneni değil, söyleyenlerin yaptıkları şeyleri uyguluyorlardı. Peki, burada kim suçluydu?

Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 411 - Martı/ Elif Sezginci)Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 411 - Martı/ Elif Sezginci)
Esra Orman 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir şey istemiyorum. Ve biliyor musun? Sadece ve sadece yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Sadece bir şeyi ufacık bir şeyi değistirmek istiyorum. Otobanda sağdan gitmek yerine bundan sonra soldan gitmek gibi. Evi sarıya değil de maviye boyamak gibi. Ne olursa. Yeter ki değişik bir şey yapalım.

Asla Vazgeçme, Harlan CobenAsla Vazgeçme, Harlan Coben

Hayat böyle bir şeydi işte. Zor kararlar ver, ülkeni bütün sevdiklerini, elinde ne var ne yoksa terket ve dünyanın öbür ucundaki tamamen yabancı bir ülkeye git , kendine bir hayat kur ve beş para etmez herifin teki bir kurşunla seni yere yıksın.

Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 143 - Martı)Asla Vazgeçme, Harlan Coben (Sayfa 143 - Martı)
AYNUR 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu

Mike tam o sırada bir doktor olmak istediğini söylemişti Tia'ya. Tia'da buna ne zaman karar verdiğini sormuştu.
"Sanki doğduğumdan beri bunu istiyorum," demişti Mike.

Asla Vazgeçme, Harlan CobenAsla Vazgeçme, Harlan Coben
AYNUR 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu

"Selam Tia,"
"Selam Dante."
"Nasılsın?"
"İyi, ya sen?"
"İyi."
İkisi de yalan söylüyordu tabi.

Asla Vazgeçme, Harlan CobenAsla Vazgeçme, Harlan Coben
Gözde Akyol 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sizin için kendini feda edecek birini çok az bulurdunuz."

Asla Vazgeçme, Harlan CobenAsla Vazgeçme, Harlan Coben
4 /