Adı:
Aslan
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712616
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le lion
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Doğu Afrika’nın insan eli değmemiş tozlu ve sıcak düzlüklerinde, Kilimanjaro’nun eteklerinde yaşanmış büyüleyici bir dostluğun romanı Aslan.

İnsanla hayvan arasındaki dostluğu, sadakati, aşkı anlatan; insanla hayvanın bin yıllardır yan yana yaşadığı kara kıtada kurmaya çalıştığı sömürge düzeniyle felaketlere neden olan beyaz adamı eleştiren bu ünlü roman, edebi değeriyle de türünün klasikleri arasında yer alan ve okuyucunun zihninde iz bırakan bir başyapıt.
216 syf.
·14 günde
Kenya’nın Kraliyet parkında yaban hayvanların yaşamının korunduğu bölgeye adım atan anlatıcımızın gözlemledikleri, yaşadıkları kaleme alınmış. İlk sayfadan sabah ceylan ve miniş bir maymunla uyanmanın tatlı bir havasıyla hayvanların dünyasına adımımızı atıyoruz . Orada yaşadığı zaman boyunca en saf, karşılıksız sevgiyle ceylan ve maymun arkadaşlığını tadıyor anlatıcımız .

10 yaşındaki küçük kızımız Patricia’nın yaban hayvanlarına karşı cesaretine,koruyuşuna, saflığına tanık oldukça orada kalma isteği artıyor anlatıcının. Kraliyet parkının başkanı küçük kızın babası ile de dostluğu kitap boyunca pekişiyor. Patricia’nın yabani hayvanlara karşı sevgisi ki özellikle 2. buçuk aylıktan itibaren onunla zaman geçiren aslanıyla ilişkisi anne ve babayı endişelendiren bir durum oluyor. Ailede yaşanan sıkıntılar, iletişim problemi bunun üzerinden sebep gösteriliyor. Psikolojik tahliller iyi işlenmiş kitapta.

Küçük kızın aslanı King ile neşeyle oynaması, birbirlerini anlamaları, aslanın söz dinlemesi, içtenliği keşke benimde bir aslanım olsa serzenişine sürüklüyor. Ormanın derinliklerindeki gezintiler, her an yabani hayvanlarla karşılama olasılığı , doğal yaşamın vahşi ama bir o kadar da sadeliğini kitapta görebiliyoruz.

Kitapta Masai halkından bahsediliyor, konunun temel direklerinden bu halkı tanımak. Kitaptan ve netten araştırmam ile Masai halkı;
Afrikanın savaşçı kabilesi , geleneklerine sıkı sıkı bağlı, açlığa, kıtlığa, savaşa karşı mücadele eden ataerkil bir toplum. Özgür ruhlu, kendi kendilerine yeten, cesaret sahibi bir halk. Ağaçları, ormanları sevmiyorlar. Düz, kurak yerlerde egemenler. Dans etmeyi ve kutlamayı da seviyorlar. Göçebe hayatları olduğunu kulübelerinin yapılışından anlıyoruz. İnek dışkılarıyla zorlu mücadeleler eşliğinde barınaklarını kurmaya çalışıyorlar. Beslenmeleri akşam süt sabah kan.. Kan onlar için çok önemli. Hayvanı mızrakları ile boğup boyunlarından kan içmeyi seviyorlar. Nette baktığım bilgiyle öğrendiğim ‘’Masai erkeklerinin ne kadar çok ineği varsa hayvan oranında birden çok kadınla evlenme hakları oluyormuş.’’ ( http://www.gezgincift.com/afrika-masai-insanlari) Epey şaşırttı bu bilgi de. Bir başka özellik de bir kadınla evlenebilmek için aslan öldürme zorunluluğu. Tüfek vs değil mızrak ya da bıçak ile olması imiş. Kitap okurken en sevilen durumlardan biri belki de hiç araştırmak bile akla gelinmeyen bilgileri öğrenmek.

Yazarın gezgin olduğunu anlatımındaki detaylar, benzetmelerle ortaya çıkarabiliriz. Bazen o kadar detaya iniyor ki sıkılıyorsunuz yani ben bazı yerlerinde sıkıldım, daha kısa olabilirdi diye.
Kitabın arka kapağındaki yazıyı da kitap bitince okumanızı tavsiye ederim. Zira kitabın tadı kaçabilir. Bazı yerlerinde kendimi veremediğim için kaçırdığım, anlamadığım hususların olduğunu fark ediyorum . Okuyan olursa, üzerinde de konuşmak isterim.:)

Kitapta hayvan sevgisini hissediyoruz lakin bu sevgide bir aşırı duygu bağılılığı varsa orada bir bozukluk olduğunu görebiliriz. Duygu bağımlılığı olarak kıskançlık, bencillik dengesini yitirirse birbirine müdahale etmeler, öfke ve kavgalar söz konusu olur. Bu da huzursuzluk nedeni olarak karşımııza çıkar. Neyi çok seversek körü körüne o elimizden kayıp gider ya, yine her şeyin dengesi kurulmalı sözü kilit noktamız oluyor..

Şarkımızı da ekleyelim ^_^
https://www.youtube.com/watch?v=btPJPFnesV4

Kitabı benimle buluşturan, burada tanıdıığım ve değer verdiğim güzel yürekli abime çok teşekkür ederim. ^_^
216 syf.
Sevgili Burak abime beni bu kitap ve yazar ile tanıştırdığı için çok çok teşekkür ediyorum.


Sitede kitapları az okunmuş olan bu yazardan bahsetmekle başlayayım söze;
Rus Asıllı Joseph Kessel 1898 yılında Arjantin’de doğmuş. Birinci Dünya Savaşında orduda önce süvari olarak görev yapmış daha sonra pilot olmuş.  Bir görevle Vladivostok’a gitmiş sonra bütün dünyayı dolaşmış. Bu gezintiler sırasında Karısı ile ve aynı zamanda Esrar ile tanışmış ve hayatı boyunca bu zehiri bırakmamış. Uluslararası bir gazetci olan Kessel aynı zaman da henüz yaşı 20 olmadan çok ünlü bir yazar olmuş. Alkole ve kadınlara düşkün olan bu yazar  maceraperstmiş ve dünyanın her yerini gezip yeni insanlar ile tanışıp yeni yerler keşfedermiş.
Birinci ve ikinci dünya savaşına şahit olan yazar savaş sonrası Afrika'ya gider ve bu müthiş eseri yazar, kitap bir milyondan fazla satar. 1979 da ise 80 yıllık yaşamının sonu gelir.

 Kitap kapağından ve isminden anlaşıldığı üzere Aslan ile ilgili belgesel tarzında bir roman yalnız belgesel dediğime bakmayın daha önce böyle bir belgesel ne izlemiş nede okumuşsunuzdur diye düşünüyorum. J. Kessel yukarıda da bahsettğim gibi gezmeyi ve yeni yerler yeni insanlar keşfetmeyi severdi Afrikaya olan bu gezisinde tanıştığı Patricia ve ailesinden yine orda bulunan Milli park içinde ki onca hayvan arasında olan Aslan King den bahsediyor.

Bir insan bir hayvanla hele de vahşi doğanın en güçlü ve tehlikeli denecek hayvanlarından biri yani bir Aslan ile ne kadar yakınlaşabilir? Ne kadar samimi olup duygusal bağ kurulabilir?
Patricianın en iyi dostu Aslan King'di ve onunla aralarında yoğun bir duygu akışı var J.Kessel ise bunu gerçekten çok güzel anlatmış. King ile Patrica'nın iletişimi dışında birde Patrica'nın ailesi ile olan sorunlarına da yer vermiş yazar. Bazen ailesini haklı bulsa da Patricanın aslında doğaya ait olduğuna inanıyordu.
Benim hayvanlarla aram pek iyi değildir çok yaklaşamam sevemem ama bu kitap bana biraz cesaret verdi Aslan bile besleyebilirmiyim sevebilirmiyim diye düşünmedim değil :))

Kitabın kapağı konusu falan bana biraz Pi'nin Yaşamını hatırlattı. Ama bana göre Joseph' in kalemi daha akıcı. Kitabı da yazarı da çok beğendim diğer kitaplarını da okumak isterim doğrusu. Senin de beğeneceğini düşünüyorum bir şans vermelisin ;)

Keyifli okumalar.
216 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Sosyal medyada gördüğümüz ‘Keşke bundanım olsa’ paylaşımlarındaki sevimli dostlarımızın yerine alacak kadar güzel bir dostluk hikayesi bu.

Yazarın deneyimleri, romanı okurken bir belgesel izliyormuş hissi yaşatıyor okuyucuya. Görsel açıdan ne kadar belgesel olsa da okurken bir aslan ve minik bir kızın arasındaki bağı sadece izlemek ile verilemeyecek kadar samimi ve sıcak bir şekilde anlatıyor.

Patricia ve ailesinin psikolojik tahlilleri, Afrika’da yaşayan kabilelerden ‘Masailer’ hakkındaki yine belgesel tadındaki bilgiler, minik kahramanlarımız arasındaki duygu yoğunluğunun aktarımı ile benim çok beğendiğim bir roman oldu. Ormanı ve insanları tanımak için yazılan birkaç sayfa dışında sıkılmadan, severek okudum.

Romanda sadece hayvan sevgisi yoktu. Arka planda insanın beğenilme, güç sahibi olma tutkularını da irdelemişti yazar.

Kitabı okurken merak edip Masaileri araştırdım. Kitabı okumak isterseniz eğer önceden de araştırabilirsiniz. Hayvan severlerin özellikle beğeneceğini düşünüyorum Aslan’ı. Keyifli okumalar 🦁

https://www.instagram.com/...?igshid=1m4yr8ijj0s7
211 syf.
Kenya'da Kraliyet Parkı'nın yöneticisi eski avcı Bull Bullit'in kızı Patricia ile 'King' adını verdiği aslanın dostluğunun anlatıldığı bir kitap bu.
Patricia ile King arasındaki dostluk Fransa'dan gelmiş bir gazetecinin gözüyle aktarılıyor. Gazeteci, orada bulunduğu süre boyunca Patricia'nın sadece diğer hayvanlarla da değil, ormanın kralı olan aslanla da iletişim kurduğunu görüyor (Ormanın kralı aslanı parkın korucularından Kihoro bulmuş ve Patricia büyütmüş onu. Aslana King adını vermiş.). Bunların üzerine Patricia'nın güvenini de kazanan gazeteci bir süre daha kalmak istiyor burada ve dönüş biletini iptal ettiriyor. Patricia, King'le gazeteciyi tanıştırıyor. Bunların yanında bir de Masailer var. Masai gençlerinden Oriunga daha on yaşlarındaki Patricia'yla evlenmek istiyor. Masaileri ve geleneklerini anlatmak istiyorum ancak kitapla ilgili ipucu (sürprizbozan, spoiler) vermekten korkuyorum. Şunu bilin ki Masailer ataerkil bir kabile ve evlenmek için kendileri için güçlü bir hayvanı (tüfeksiz) mızrak veya bıçakla öldürmeleri gerek. İşte bu yüzden Oriunga bununla ilgili tehlikeli işlere bulaşıyor. Kitabın sonları bununla ilgili hareketli olayları içeriyor. Masailer ile ilgili kitabı okumadan önce araştırma yapmanızı önermem, çünkü kitabın sonuyla ilgili kolayca tahminde bulunabilirsiniz. Gerçi kitabı okurken de böyle bir tahminde bulunabilirsiniz ama ne kadar geç olursa o kadar iyidir diye düşünüyorum ;) Kitapla ilgili kendim için geniş bir özet yazdım ama buraya yazmak istemiyorum. Ayrıca okuyuculara kitabın arka kapağını da okumalarını tavsiye etmiyorum, çünkü orada da ipucu (spoiler) var. Bu kitabı bitirdikten sonra keşke başka bir son olsaydı veya Bullit başka bir çözüm yolu seçseydi diyorum. Çünkü bir süre Patricia'nın yaşadığı hayalkırıklığını zihnimden uzaklaştıramadım. Kitapyurdu'nun sitesinde kampanyadan 3 TL'ye aldığım bir kitaptı. Açıkçası kampanya kitabı olduğu için beklentiyi yüksek tutmamıştım ancak beklentimi karşıladı. Detay bilgilerin yer alması nedeniyle yazarın oldukça bilgili ve araştırmacı biri olduğunu düşünüyorum. Zaten hakkında araştırma yaptığımda da bu düşüncemde haklı çıktığımı anladım. Farklı bir konusu olması nedeniyle bu kitabı tavsiye eder, keyifle okumalar dilerim.
216 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Doğu Afrika'da yaşanmış büyüleyici bir dostluğun romanı: #aslan
"Annelik, dostluk, güç; kana susamak, kıskançlık ve aşk, Patricia, King aracılığıyla tüm bu temel duyguları tanımıştı. Ve ona ölüm duygusunu keşfettiren de yine bu büyük aslan olmuştu."
Gazeteci ve yazar olan #josephkessel bu değerli eserinde insan ile hayvan arasındaki dostluğu anlatırken bir yandan da beyaz adamı yerinde bir şekilde eleştiriyor.
216 syf.
·7/10
Aslan |3+/5|
Hayvanlı öyküler bir şekilde insanın içine daha bir dokunma yeteneğine sahip oluyor. Bunun nedenini tam olarak anlayabilmiş değilim. Vardır elbet bir sebebi. Şimdilik, olduğu gerçeğini kabullenelim ve hayvanlı hikayelere sahip olan hikayeleri inceleyelim. Onlardan biri de Aslan. Aslan, adından ve kapağından da anlayabileceğiniz üzere, aslan hayvanını içeren bir roman.
Ancak kapağında, yelesi olmayan bir aslan olması bu yüzden de kaplana bir hayli benzetilebilir olması bana garip gelen kısımlarından biri oldu kitabın. Kapak elbette içerik kadar önemli değil ancak kasten mi yapılmış, farkına varılmadan mı yapılmış, çözemedim.
Kitabın konusuna gelecek olursak, Doğu Afrika’nın Kilimanjero bölgesini ziyaret eden bir ana karakterimiz var. Amboseli Milli Park’ını ziyaret eden karakterimiz, o parkın yöneticisi olan Bullit’i ve dolayısıyla da yöneticinin kızı olan Patricia’yı tanıyor. Patricia’yı tanımasıyla birlikte kızın en büyük dostu olan, King isimli aslanı da tanıyor. Kitabımız aslında, kız ile aslanın dostluğu ana karakterimizin bakış açısından ve ağzından anlatıyor.
Kısa ve öz bir hikaye olmasıyla beraber, tıpkı bir Afrika toprağında geziyormuşsunuz gibi sizin içinizi ısıtacak sıcak bir hikaye. Özel olarak aramayacağım ama okuduğuma pişman olmadığım bir kitap oldu kendisi. Eğer hayvanlar ile insanların dostluğunu odak merkezine alan ve Pazar sabahı aile filmi tadındaki kitapları seviyorsanız bu kitaba da bakabilirsiniz.
Kitabın odak noktasındaki bu dostluğu birçok açıdan görebilmek kitabın güzel yanlarından biriydi. Kızın hem babasından hem de annesinden, kızın aslanla kurmuş olduğu bu dostluğu dinliyoruz. Karakter de bizimle beraber bu dostluğun derinliğini merak ettiği için, sayfalar geçtikçe daha çok şey öğreniyoruz ve daha çok etkileniyoruz.
Bence kitaplığınızda olması gereken sıcak bir hikaye. Benzeri kolay bulunmayacak bir dostluk hikayesi. Ki bu benzersizliğin sebeplerinden biri, birinin kolay kolay bir aslan bulamayacak olması da değil.
Güzel dostlukların olacağı güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
216 syf.
Çok beğenerek, etkilenerek okudum. İlginç bir kurgusu var. Gerçekten bir aslan ve bir çocuk arkadaş olabilir mi? Belgesel seyreder gibi okuyabileceğiniz, şans verdiğinizde beğeneceğiniz bir kitap.
216 syf.
·7/10
Birinci dilden anlatılan kitapta Kenya’nın kraliyet parklarından birinde olan yazar, Patricia ile tanışır. Bu tanışma ile orada kalma süresini biraz daha uzatır. Patricia yavruyken yanına gelen Aslan King’le büyümüştür ve aralarında ciddi bir bağ vardır. Aslanın sadakatini, dostluğunu çok güzel anlatan bir kitaptı fakat Patricia karakterini hiç sevmedim. En sevdiğim hayvanın aslan olmasının kitabı sevmemde çok etkisi oldu. Sıkıcı değil, özellikle aslan ya da hayvan sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Bitti !! Doğu Afrika’da Kilimanjaro’nun eteklerinde yaşanmış bir dostluğun romanı Aslan. Milli Parkın yöneticisi Bullit’in hayvanlarla iletişim kurmakta üstün yetenekleri olan kızı Patricia ile genç ve güçlü Aslan King’in hikayesi. 🤚🤚🤚İnsanla hayvan arasındaki dostluğu, sadakati, aşkı anlatan; insanla hayvanın bin yıllardır yan yana yaşadığı kara kıtada kurmaya çalıştığı sömürge düzeniyle felaketlere neden olan beyaz adamı eleştiren roman. (kitaptan alıntı)
Harika bir kitaptı. İyi ki indirimi görüp almışım. Çoğumuz popüler kültürün kitaplarını alıyoruz, okuyoruz. Ama kaçırdığımız ne çok kitap var. Bence bu kitap onlardan biri. Kesinlikle öneriyorum alın okuyun derim.
"İnsan onların karşısında temiz yürekliyse, hayvanlar bunu anlar, " dedi Bullit.
Joseph Kessel
Sayfa 64 - Can Yayınları
Birbirimize yaptığımız kötülüğü en uç noktada hissedecek kadar seviyoruz birbirimizi ve bunu kaldıramıyoruz, anlıyor musunuz? O zaman da her birimiz suçu diğerinin üzerine atmak istiyor, atmak zorunda.
Joseph Kessel
Sayfa 173 - Can Sanat Yayınları, Ocak 2011, Sybil
Şarkısı dünyayla uyumunun sesiydi. Sınırları ve duvarları olmayan bir dünya. Ve bu dünya, onun sayesinde benim de dünyam oluyordu.
Joseph Kessel
Can Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aslan
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712616
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le lion
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Doğu Afrika’nın insan eli değmemiş tozlu ve sıcak düzlüklerinde, Kilimanjaro’nun eteklerinde yaşanmış büyüleyici bir dostluğun romanı Aslan.

İnsanla hayvan arasındaki dostluğu, sadakati, aşkı anlatan; insanla hayvanın bin yıllardır yan yana yaşadığı kara kıtada kurmaya çalıştığı sömürge düzeniyle felaketlere neden olan beyaz adamı eleştiren bu ünlü roman, edebi değeriyle de türünün klasikleri arasında yer alan ve okuyucunun zihninde iz bırakan bir başyapıt.

Kitabı okuyanlar 46 okur

  • Klavyetik
  • RT
  • vera bahar
  • Sibel Budak
  • BUŞRA UYSAL GÜDER
  • Sinem Akgün
  • Cansu yılmaz
  • Emin K.
  • Hakan ALTINTAÇ
  • Ayşe çelik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15 (3)
9
%5 (1)
8
%30 (6)
7
%25 (5)
6
%10 (2)
5
%15 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0