Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
216 syf.
7/10 puan verdi
·
14 günde okudu
Kenya’nın Kraliyet parkında yaban hayvanların yaşamının korunduğu bölgeye adım atan anlatıcımızın gözlemledikleri, yaşadıkları kaleme alınmış. İlk sayfadan sabah ceylan ve miniş bir maymunla uyanmanın tatlı bir havasıyla hayvanların dünyasına adımımızı atıyoruz . Orada yaşadığı zaman boyunca en saf, karşılıksız sevgiyle ceylan ve maymun
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
Reklam
216 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Keşke Benim Olsa
Sosyal medyada gördüğümüz ‘Keşke bundanım olsa’ paylaşımlarındaki sevimli dostlarımızın yerine alacak kadar güzel bir dostluk hikayesi bu. Yazarın deneyimleri, romanı okurken bir belgesel izliyormuş hissi yaşatıyor okuyucuya. Görsel açıdan ne kadar belgesel olsa da okurken bir aslan ve minik bir kızın arasındaki bağı sadece izlemek ile verilemeyecek kadar samimi ve sıcak bir şekilde anlatıyor. Patricia ve ailesinin psikolojik tahlilleri, Afrika’da yaşayan kabilelerden ‘Masailer’ hakkındaki yine belgesel tadındaki bilgiler, minik kahramanlarımız arasındaki duygu yoğunluğunun aktarımı ile benim çok beğendiğim bir roman oldu. Ormanı ve insanları tanımak için yazılan birkaç sayfa dışında sıkılmadan, severek okudum. Romanda sadece hayvan sevgisi yoktu. Arka planda insanın beğenilme, güç sahibi olma tutkularını da irdelemişti yazar. Kitabı okurken merak edip Masaileri araştırdım. Kitabı okumak isterseniz eğer önceden de araştırabilirsiniz. Hayvan severlerin özellikle beğeneceğini düşünüyorum Aslan’ı. Keyifli okumalar 🦁 instagram.com/p/B1O2FDTlAr3/?...
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Joseph Kessel, 1958 yılında kaleme aldığı Aslan'da Klimanjaro eteklerinde yaşanmış, küçük bir kızla,   genç bir aslan olan King'in dostluğunu anlatmış. Milli Park'ın yöneticisi olan Bullit'in küçük kızı, Patricia, hayvanlarla iletişim kurmasını sağlayan özel bir yeteneğe sahiptir.Küçük kızın,  başta King olmak üzere, hayvanlarla dostluğu, Fransa'dan gelmiş bir gazetecinin gözünden anlatılır. Masai halkının yaşamı  üzerine de bolca bilgi bulmak mümkün kitapta. Sonuyla içimi sızlatan, okumaktan keyif aldığım bir kitap oldu Aslan.Joseph Kessel de sevdiğim bir yazar zaten.
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
211 syf.
·
Puan vermedi
Kenya'da Kraliyet Parkı'nın yöneticisi eski avcı Bull Bullit'in kızı Patricia ile 'King' adını verdiği aslanın dostluğunun anlatıldığı bir kitap bu. Patricia ile King arasındaki dostluk Fransa'dan gelmiş bir gazetecinin gözüyle aktarılıyor. Gazeteci, orada bulunduğu süre boyunca Patricia'nın sadece diğer hayvanlarla da değil, ormanın kralı olan
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
Reklam
248 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
Elimdeki, Josef Kessel’n Aslan kitabı Doğan Kardeş Yayınlarından 1965 baskısı, çep kitabı büyüklüğünde. Aynı yıl 12 yaşında iken almışım. Ama nedense okumamışım. Şimdi torunlarım için oluşturduğum kitaplığın içinden aldım ve okudum. Açık itiraf edeyim aldığım yıllarda yani hemen hemen yarım asır önce okusaydım bu kitabı inanın uçardım, sevinir mutlu olurdum. Çünkü o yaşlarda taa!20 li yaşlara kadar en büyük hayalim Afrika’ya gidip yabanıl hayvanların, ilkel kabilelerin içinde macera yaşamaktı. Kitabı okurken zaman zaman acaba Tarzan, Cyen ve maymunları Çıta çıkacak mı esprisine düştüm. Ama ciddi bir şekilde Hıfzı Topuzun ‘Elveda Afrika Hoşça Kal Paris’ kitabındaki Afrika bölümündeki bilgiler ki, (tabi daha bir açık net çıplak gerçek Afrika yaşamıydı…) zihnimde canlandı.Şimdi itirafımı yapayım bu yaşta beni pek sarıp sarmalamadı,; yinede okunabilir düşüncesindeyim. Demek her şey zamanında güzel. Demire şekil vermek istiyorsan tavında dövmelisin..
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
216 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Doğu Afrika'nın steplerinde, Klimanjero'nun eteklerinde geçen; insanla hayvan arasındaki dostluğu, sadakati, aşkı anlatan etkileyici bir roman. Satır aralarından Batı'nın sömürge düzenini de çıkarabileceğiniz edebi bir klasik, zihinlerde iz bırakan bir eser. Ambiseli Milli Parkı'nın yöneticisi usta avcı İngiliz Kraliyet'inin temsilcisi Bullit ve onun küçük kızı Patricia ve King adlı bir Aslan. Kitabı okumak; Afrika'nın o muhteşem doğasını sonuna kadar yaşayacağınız lakin sonunu hüzünle bitireceğiniz bir seyahat olacaktır.
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Doğu Afrika'da yaşanmış büyüleyici bir dostluğun romanı: #aslan "Annelik, dostluk, güç; kana susamak, kıskançlık ve aşk, Patricia, King aracılığıyla tüm bu temel duyguları tanımıştı. Ve ona ölüm duygusunu keşfettiren de yine bu büyük aslan olmuştu." Gazeteci ve yazar olan #josephkessel bu değerli eserinde insan ile hayvan arasındaki dostluğu anlatırken bir yandan da beyaz adamı yerinde bir şekilde eleştiriyor.
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
Masai Mara'da vahşi yaşam için sıradan bir gün. Bu sıradanlığı bozan bir yabancı. Küçük beyaz bir kız. Patricia. Bir aslan yavrusu (King) ve Patricia. Birlikte büyümenin getirdiği dostluk Masai yerlileri için Patricia'yı ayrı bir değere koyar. O ya bir büyücüdür ya da Aslan'ın kızı. Masai mara. Bu yerlilerin genç erkekleri kendilerini hem kabileye hem de eş olarak seçtikleri kişiye kanıtlamak için bir aslanı, sadece mızrak ve bıçakla öldürmek zorundadır. Aslan heybetine karşılık Masai'nin cesareti. Bir Masai savaşçısı. Kendine eş olarak Patricia'yı seçer fakat henüz kendini ispatlayamamıştır. Vahşi ormanda gözüne kestirdiği en güçlü erkek aslan King olur. King'i öldürerek onun dostu olan Patricia ile evlenebilmeyi ister. Patricia için taraf tabii ki bellidir. O dostu aslan olan King tarafındadır. Karşılaşma gerçekleştiğinde mücadele ne King için ne de Masai savaşçısı için iyi görünmemektedir. Masai savaşçısı aldığı darbelerle yıkılmak üzereyken King de bıçak yaralarıyladır. Son bir dış müdahale. Patricia'nın babası Bullit. Yerliler için asıl aslan odur. Tüm geçmişi vahşi yaşamda önce avlanmak sonra da bu hayvanları korumak olmuştur. King ile Masai savaşçısının mücadelesine müdahale ederek bir insanın yaşamasının daha önemli olduğunu düşündüğünden, King'i tüfekle öldürür ama Masai de kurtulamaz King'in açtığı yaralardan. Patricia. Hem dostunu kaybetmenin hem de Masai savaşçısını kaybetmenin karşısında kendimi kimsesiz hisseder. Bu roman, insanlara karşı hayvanları seeçn Patricia'nın yalnız bırakıldığı ve sonunda insan adetlerine boyun eğdiği bir roman. Patricia'nın yaşamının yok edildiği bir roman.
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
Reklam
216 syf.
7/10 puan verdi
Birinci dilden anlatılan kitapta Kenya’nın kraliyet parklarından birinde olan yazar, Patricia ile tanışır. Bu tanışma ile orada kalma süresini biraz daha uzatır. Patricia yavruyken yanına gelen Aslan King’le büyümüştür ve aralarında ciddi bir bağ vardır. Aslanın sadakatini, dostluğunu çok güzel anlatan bir kitaptı fakat Patricia karakterini hiç sevmedim. En sevdiğim hayvanın aslan olmasının kitabı sevmemde çok etkisi oldu. Sıkıcı değil, özellikle aslan ya da hayvan sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
Doğu Afrika’ya götürüyor bizi yazar. Kilimanjaro’nun eteklerine. Amboseli Milli Parkı’na. Küçük bir kız yaşıyor burada ailesiyle: Patricia. Babası bu parkın yöneticisi. Patricia’nın bir aslanla kurduğu sıra dışı dostluk ve yakınlık, ailesinin, Masai kabilesinden genç bir erkeğin, oraya ziyaretçi olarak gelmiş (aynı zamanda anlatıcı olan) bir adamın ve hatta nihayetinde kendisinin hayatını tümden değiştiriyor. İnsanın hayvan ile, vahşi doğa ile ilişkisini irdeleyen bir roman. Bu irdeleyişte beyaz adamı eleştiren bir yan da var. Okurken kimi zaman tozun toprağa karıştığı düzlüklerde kalakaldığını hissediyor insan, vahşi yaşamın büyüleyici, acımasız, sert yanını görüyor; kimi zaman da tüm bu doğa kanunları acizliğimizi hatırlatıyor, fazla korkunç ve içinde yaşanılması imkansız geliyor. Yine de aciz olan insanın zekası mı galip geliyor sonunda, vahşi olan hayvanın fiziksel gücü mü, bunu okuyup görmek gerek.
Aslan
AslanJoseph Kessel · Can Yayınları · 2011114 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.